Viatza in Germania - cap. 73

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Loredana71 spune:

Ziua buna tuturor!

Legea privind ajutoarele banesti pentru copii si parinti s-a schimbat in 2007,pana in 2007 se numea Erziehungsgeld,iar din 2007 Elterngeld,si se acorda in cu totul alte conditii.Elterngeld se acorda pentru 12,maxim 14 luni,14 luni in cazul in care intra si al doilea parinte in macar 2 luni de Elternzeit.Suma care se acorda este de 300 de euro minim,pentru parintele care nu a lucrat deloc inainte de venirea copilului pe lume sau 67% din salariul net pentru cei care au lucrat.Se poate opta si pentru primirea acestor bani in 2 ani,insa suma se va imparti in 2,deci in total se primesc aceiasi bani,dar distrbuiti pe o perioada mai lunga de timp.

Legat de cetatenie,copilului i se pot face acte germane daca macar unul din parinti este de cel putin 8 ani in Germania,desigur sub forma de contribuabil,adica cu acte.Asta daca e din ambii parinti ausländeri...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aschiutza spune:

Fetelor, cine poate si vrea, poate ajutati aici cu ceva bani, fetitele sunt programate pe 23 ianuarie la control aici si inca le lipsesc banii: http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=169295&whichpage=1


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kariguld spune:

aschiutza, ma alatur tie, cu aceasi rugaminte catre toate fetele inimoase.
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=169295&nm=URGENTA230112data-operatieiGeorgianaTeodora

multumesc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns helbi spune:

La multzi ani si multa sanatate si din partea noastra, in noul an 2012

La multzi ani si Ioanelor (tumpi) si Ionilor care se aniverseaza azi!

Daniela, Kari, si eu sper ca mesajul sa fie citit cit mai repede de citi mai multzi oameni si sa se reactioneze in timp util!

Noi am petrecut frumos de Revelion, am fost la o petrecere cu 40 adultzi si multzi copilasi...dupa care, acum 3 am serbat cei 12 ani ai Biancai...Maine mai asteptam niste prieteni la noi, apoi de luni o lasam mai moale cu mincare. Si, pt ca am ajuns in pctul asta, o felicit si ue pe Maraki pt performanta de a da jos 20 kg, insa, regimul tinut de ea, mie nu mi se potriveste. Nu pot sa nu maninc nimic intre ora 16.30 si 8 dimineata. Incercam insa, ca ultima masa sa fie pe la 18.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alina spune:

La multi ani,Ioane si Ioni!La multi ani Ioana (Tumpi)!

La multi ani,Bianca de Andreia (Helbi)!

Aschiutza,cum se trimit bani la fetitele alea? Au cont de Paypal?
Dau si eu pe pagina lor,sper sa gasesc...

Ati fost prin oras la reduceri?
Eu am fost azi cu fiica-mea,super aglomerat peste tot si nu am gasit mai nimic...
In schimb,la Saturn era super-mega-aglomerat,am stat vreo 45 min la casa ,nu va sic cit de plin era sus la tablete...are lumea bani .


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aschiutza spune:

Alina, fata care a deschis subiectul are Paypal (familia fetitelor nu are carte de credit),si eu am scris ca e donatie pt cele doua fete in titlul transferului. E trecut pe prima pagina acuma.

Noi nu am ajuns la reduceri. Ar trebui sa mergem intr-un orasmai mare din apropiere si cu vijelia nu am avut chef...



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alina spune:

Aschiutza,multumesc!

Fetele,a zburat cineva cu Spanair spre Spania?
Noi suntem in plin proces de rezervare de concediu pt anul asta in final de august si inceput de sept dar toate ofertele pt Costa Brava sunt cu Spanair...cum sunt?
Danke!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns helbi spune:

Alina,multzumim pt urari!

Eu am donat prin paypal si amscrispt Georgiana si Teodora si a functionat f bine.

Cit priveste reducerile....eu am ajuns miercuri scurt in Esprit, fff multe lucruri frumoase si reduse muuuult: un plovaras pe care inainte de Craciun l-am luat la 35, l-am luat miercuri (in alta culoare) la 15. Apoi,a fost sora mea vineri si mi-a mai luat niste lucrusoare asa de frumoase si reduse mult. Acum, depinde si de marimea magazinului. Noi avem 2 aici in Frankfurt si 2 linga, dar numai unul din ele are lucruri multe si reduse. Ieri am intentionat sa ajung si eu in oras. dar Bianca n-a avut chef Azi avem Verkaufsoffenesontag......mie groaza sa ma gindesc ce va fi prin magazine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dinora77 spune:

Hallo, hallo!

Nu shtiu de ce n-am vazut subiectul asta mai inainte, chiar l-am cautat la un moment dat nestiind ca exista, dar fara succes :)!

Sper ca mai aveti un loc shi pt. mine aici linga voi! Eu sunt in Germania din 2005, momentan mamica studenta. Ne aflam in Erlangen (by Nürnberg).

Va

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aschiutza spune:

Dinora, bine ai venitt printre noi!

Mergi la inceput