Viatza in Germania - cap. 73

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns kariguld spune:

nici noi nu am ajuns la reduceri. cred ca nici nu mergem, ma ia ameteala numai cand ma gandesc.

dinora. bine ai venit la noi!

helbi, La multi ani fetiteti tale.

Alina, n-am zburat decat cu Lufthansa, Tarom, Air France, Air Berlin si o singura data cu Blue Air. daca au preturi ok, cred ca nu-s probleme. e o companie de zbor ca oricare alta.
astazi trimit si eu prin pay pal bani ptr fetitele din Iasi.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alina spune:

Kari,multumesc.Asa si eu,am zburat cu Lufthansa,Tarom,Air Berlin,Carpatair.
Da,ma gindesc ca or fi ok,Spanair efectueaza f multe curse de linie pe perioada vacantei.
Daca luat separat zbor de la Lufthansa iesim cu peste o mie de euro in plus si e aiurea ca e fara transfer de la aerport la hotel si nu am chef sa bintui dupa taxi in Barcelona .Am mai fost cu taxi in Barcelona de la aerport la hotel dar atunci comandse decanul taxiurile si ne-am miscat rpd...

Andreia,voi cu ce ati zburat spre Costa Brava mai stii?
Si mie imi plac mult lucrurile de la Esprit,am foarte multe si imi plac ca au si marimi mici la jeansi,32/30 imi vin perfect...in alte parti,34 de obicei imi e mare...

Duminica faina!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns helbi spune:

Kari, multumim!

Alina, nu am zburat cu ei niciodata, dar, asa cum tzi-am promis, am pus o inztrebare la un coleg si, cum imi raspunde,. cum te anunt. Cred ca sunt ok, nu am auzit nimic aiurea de ei.....spre deosebire de Air France si Alitalia care sunt renumitzi pt inatrzieri si pierderi de bagaje

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aschiutza spune:

Fetelor, din partea mea. Stiti voi de ce!

Helbi, La Multi Ani fetitei tale. Scuze de intirziere in raspuns,sotul sia sarbatorit azi ziua de nastere (care a fost ieri). Promit poze!!!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns helbi spune:

Daniela, multzumimi si-tzi uram si noi, sa-tzi traiasca sotzul si sa fitzi fericitzi alaturi de Florian

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Enza spune:

La multi ani! tuturor, multa sanatate si tot binele pe anul 2012.
De asemenea celor care si-au sarbatorit ziua de nastere (la fel ca si mine). Bun venit noilor vizitatori!

Stiti ca din acest an romanii (sezonieri si calificati) isi pot gasi mai usor de lucru in Germania? S-a mai redus din obligatii si constrangeri. Poate sa-mi spuna cineva, daca in aceste conditii ar mai fi nevoie de recunoasterea diplomei?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Loredana71 spune:

Enza,din cate stiu eu,e asa:pentru sezonierii in agricultura si absolventii de invatamant superior s-a eliminat permisul de munca,deci acestia pot lucra fara...Acum ceea ce o sa-ti zic nu e documentat,e doar o presupunere a mea...Ca sa te lase sa lucrezi cu facultate fara permis,cred ca e necesar sa faci ceea ce zice calificarea ta,ma gandesc...iar ca sa faci asta,e clar ca trebuie sa declari diploma pe care o ai...Nu stiu daca e chiar necesar sa fie si recunoscuta,cred ca asta e un aspect de care angajatorul ar fi mai interesat decat camera de munca...Cam asa ma gandesc eu,poate stie cineva mai documentat exact cum sta treaba?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tinatache spune:

Andreia, la multi ani Biancai, sa-ti traiasca si sa fiti fericite si sanatoase inca 100 ani de-acuma incolo! Ai de ce sa fii mandra, ai un copil deosebit si nu e numai de la mama-natura.

La multi ani si celor care si-au sarbatorit ziua de nastere! Sa aveti parte numai de bucurii alaturi de familiile voastre.

Si tuturor un an bun si numai bine!

Eu nu prea inteleg o chestie: ce are diploma cu dreptul de munca? Noi suntem si muncim de aproape 10 ani aici si n-am recunoscut oficial nici o diploma. Cand cauti de lucru spui ce ai facut, trimiti copii dupa diploma si gata. Sa vb limba e mult mai important decat recunoasterea oficiala.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kariguld spune:

Citat:
citat din mesajul lui Enza


Stiti ca din acest an romanii (sezonieri si calificati) isi pot gasi mai usor de lucru in Germania? S-a mai redus din obligatii si constrangeri. Poate sa-mi spuna cineva, daca in aceste conditii ar mai fi nevoie de recunoasterea diplomei?


eu stiu ca nu s-a schimbat nimik si nici prea curand nu se vor reduce din constrangeri. cel mai indicat este sa intrebi la Arbeitsamt. ei stiu conditiile si daca s-au facut sau se vor face schimbari in urmatoarele luni. recunoastrea diplomei nu are nici o legatura cu dreptul de munca.

editez ca sa mai spun, legat de companiile de zbor, din punctul meu de vedere Lufthansa este campioana la pierdut bagaje. in decembrie 2010 am zburat la Chicago ptr 10 zile. bagajul meu a fost ratacit si abia in ziua plecarii inapoi spre casa mi-a fost adus. noroc ca am fost la o buna prietena si am avut cu ce sa ma schimb. sa nu mai spun ca mi-am cumparat strictul necesar de imbracat pe piele.
cand am facut plangere si am intrebat de ce a durat atata, duduia de la reclamatii s-a dat de gol ca au avut 50 de pierderi numai in ziua cand eu am sosit.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Enza spune:

In ceea ce priveste meseria mea (asistenta sociala), exista o legatura intre recunoasterea diplomei si acceptul pe un astfel de post. Ani la rand mi-am trimis CV-uri si am primit doar "Absagen", daca si pe acelea. Cineva mi-a explicat anul trecut ca meseria face parte din categoria celor reglementate, deci am nevoie de recunoasterea diplomei pentru a profesa in domeniu.

In noiembrie am sunat la cei care se ocupa de recunoastere si mi s-a spus ca actele mai trebuie doar semnate. De-atunci au trecut aproape doua luni si nici un raspuns. Iar in februarie se face anul de cand am inceput demersurile.

Sigur ca nu exista legatura intre recunoasterea diplomei si dreptul de munca, dar al doilea nu-mi foloseste la nimic, in conditiile in care cel putin pana acum, mi-a fost foarte greu sa-mi gasesc ceva.

http://www.bundesregierung.de/Content/DE/Artikel/2011/12/2011-12-07-arbeitnehmer-freizuegigkeit-weiter-beschraenkt-fuer-rum-und-bul.html - aici puteti citi noutatile in domeniu

Mergi la inceput