Viatza in Germania - cap. 73

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns alayna spune:

Buna si La Multi Ani ,iar vin sa cer ajutor la voi

Saptamana viitoare merg la fata la pediatru (pt U4) ,ma descurc cat de cat cu germana ,dar unii termeni nu i-am folosit niciodata si nu stiu cum sa ma exprim ,cum sa-i spun :
1.bebe are foarte multa ceara in ureche (cea externa)
2.dupa fiecare masa regurgiteaza,apoi vomita un pic
3.este ffff agitata cand o pun /iau la san
4.nu iese cu scaunul (dar nu e constipata ,face la 4 zile moale)
5.maini si picioare transpirate


Cam atat ,daca-mi mai aduc aminte de ceva revin

DANKE !




Mamica fericita de bebe NOURA (09.10.11)



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kariguld spune:

Enza, asa mult dureaza pana e gata recunoastrea diplomei? mie mi-au spus ca in maxim trei luni e gata, bine asta acum ceva ani in urma.
mai suna si intreaba-i, chiar trimite o scrisoare la ei. nu am intels exact, ai drept de munca? daca ai poti aplica la orice job doresti sau crezi ca ti se potriveste. si daca undeva te accepta, du-te. din cate stiu conteaza mult Zeugnis-ul. si oricat de marunta sau nesemnificativa pare slujba, daca lucrezi cateva luni sau chiar un an primesti Zeugnis ce te ajuta la gasirea unei slujbe dorite.

fiina mea este asistenta medicala de profesie. si inca una buna, care a profesat pe terapie intensiva in Romania. prima ei slujba in Germania a fost la curatenie, part-time timp de cateva luni. acum a fost acceptata intr-un Pflegeheim doar pe baza Zeugnis-ului primit de la curatenie. are sanse bune in Pflegeheim, poate sa faca Ausbildung, e o slujba bine platita, un job de la care nu te arunca nimeni afara daca iti faci bine treaba. sigur ca visul ei este sa lucreze ca asistenta medicala in spital, dar pana va gasi acea slujba mai precis pana va fi acceptata, ca Bewerbung-uri a depus deja, se multumeste acolo unde-i acceptata.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Enza spune:

Sper sa nu-ti scriu chiar prostii :

- mein Baby hat (zu) viel Ohrenschmalz in dem rechten/linken Ohr (nu stiu cum se numeste urechea externa, dar oricum medicul isi va da seama)
- nach dem Essen spuckt sie, dann übergibt (erbricht) sie sich ein wenig
- sie wird unruhig bevor ich sie an die Brust lege bzw. nach dem ich sie von der Brust ablege
- sie hat Schwierigkeiten mit dem Stuhl aber keine richtige Verstopfung. Alle vier Tage ist der Stuhl (Konsistenz) weich.
- Hände un Füsse sind verschwitzt (sie hat Schweißhände und -Füße)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Enza spune:

kariguld multumesc pentru cele scrise. Cred ca helbi a scris, ca a obtinut recunoasterea dupa trei luni. Probabil asta ar fi si durata normala. Mie mi s-au trimis insa actele inapoi de doua ori, pentru ca d-na respectiva nu a observat materiile de asistenta sociala. A treia oara le-am scos intr-un tabel separat si astfel mi
s-a acceptat solicitarea.

Da, permis de lucru am primit de la inceput fara probleme si am si lucrat un pic in comert. Asta nu inseamna ca in acea bransa mi-a fost mai usor sa obtin ulterior ceva. Chiar si inainte de Craciun am trimis CV-uri. Desi "oficial" posturile existau , mi s-a raspus ca momentan nu au nevoie.

Da, de scris as putea sa le scriu celor cu recunoasterea. Dar sotul are dreptate. Daca dureaza din nou o luna si jumatate pana ii vine randul scrisorii sa fie deschisa, tot acolo suntem.

Banuim ca in München aceasta autoritate este relativ nou infiintata, sunt incepatori si suprasolicitati. Cel putin ceva asemantor am aflat la telefon. Eu cunosc intru catva administratia publica din Romania si pot sa spun ca nu dura in nici un caz doua luni ca sa punem semnatura pe acte.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alina spune:

Kari ,da,si eu stiu pe cineva careia i-a pierdut Lufhansa coferele .
Bine ca te-ai descurcat pina la urma si cel mai bine ca au aparut totusi...
Cred ca fiecare companie are rataciri de bagaje si fiecare spera sa nu fie ale lui...

Enza,succes! Sa stii ca din cite stiu eu cu meseriile astea sociale,diploma e recunoscuta,adica iti e recunoscuta meseria dar parca erau restrictii mari sa practici...am calatorit cu o tipa din Ro care avea meseria asta si zicea ca a mai facut vreo 2 ani un Ausbildung ca si completare parca...



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns helbi spune:

Enza, da eu am scris ca a durat cca 3 luni recunosterea diplomei, iar ca pret a fost cca 120 (din care 100 a fost taxa de procesare si restul autentificarea actelor la Ornungsamt). Eu am facut ASE.ul sectia de Statistica 5 ani cu diploma de licenta si aici a fost recunoscut la nivel de master Eu am trimis la Bonn actele, ca ei sunt responsabili pt facultatea asta. Uita-te si pe www.anabin.de si acolo vezi daca se recunoaste si citzi ani facultatea ta.

Referitor la ce scria Cristina, asa e, daca nu stii limba,potzi avea recunoscuta diploma is nu intereseaza pe nimeni.La fel de bine itzi potzi gasi un job si fara sa ai recunoscuta diploma. TOTUSI sunt domenii (si cred ca unul din ele e al tau) sau cazuri (se creeaza un nou loc de munca in organigrama firmei si trebuie indeplinite conditziile XYZ printre care si studiu in domeniul X. Asta i-l potzi doveni cu diploma recunoscuta pt ca, din pacate, f multzi au retineti ca o diploma romaneasca are recunoastere aici) in care ai nevoie de o diploma recunoscuta. Cu ani in urma costa mult, am intrebat si era 600 marci, ceea ce mi s-a parut enorm, asa ca am tot aminat pina in vara anului trecut.

Cristina, multzumim pt urari, la fel si Enzei careia ii uram is noi multa sanatate, sa iasa actele repede si sa-si gaseasca jobul dorit.

Alina, am primit raspunsul fostului meu coleg (pt fetele care nu stiu, el lucreaza la aeroportul din Madrid si de-asta l-am intrebat)referitor la Spanair. Copiez aici, ca poate mai intereseaza si pe altcineva.:
"Ce sa-ti zic,eu am zburat cu ei si ...bine.Eu cred cã orice companie aeronauticã dintr-o tarã dezvoltatã e de incredere.Am un prieten care este pilot in Spanair si mi-a povestit cã accidentul ala i se putea intampla oricãrui pilot si oricãrui avion.Deci,da,eu cred cã e sigurã ! Spune-i sa nu-si faca probleme.In plus este o companie serioasa.Eu nu mi-as face griji."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alayna spune:

Citat:
citat din mesajul lui Enza

Sper sa nu-ti scriu chiar prostii :

- mein Baby hat (zu) viel Ohrenschmalz in dem rechten/linken Ohr (nu stiu cum se numeste urechea externa, dar oricum medicul isi va da seama)
- nach dem Essen spuckt sie, dann übergibt (erbricht) sie sich ein wenig
- sie wird unruhig bevor ich sie an die Brust lege bzw. nach dem ich sie von der Brust ablege
- sie hat Schwierigkeiten mit dem Stuhl aber keine richtige Verstopfung. Alle vier Tage ist der Stuhl (Konsistenz) weich.
- Hände un Füsse sind verschwitzt (sie hat Schweißhände und -Füße)





Multumesc frumos pentru raspuns /traducere





Mamica fericita de bebe NOURA (09.10.11)



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alina spune:

Andreia,multumesc mult!

Am rezervat deja biletele si bine am facut ca oferta deja s-a epuizat...Doamne ajuta,mai avem ceva pina atunci dar...abia astept!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Panseluta spune:

neata fetelor,

Enza mersi pt link si succes in continuare, sa iti gasesti ce iti place!
Lore71, salutare salutare! Ce faci, sunteti bine?Nu ne-am mai auzit demult! Sper sa ne auzim zilele urmatoare!

Am si eu o intrebare, imi puteti sugera niste locatii de vacanta unde se poate merge cu copii? Am o grupa de prieteni in Romania, toti cu copii...si tare as vrea sa ii scot din Bulgaria, unde fac ei concediul in fiecare vara...sa mergem cu totii altundeva. Deci caut destinatii care sa fie la indemana pentru toti.

multam in avans

PS: La multi ani cu intarziere fetelor care si-au serbat ziua!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tinatache spune:

salutare!
hais a vin si eu cu KLM unde ne-au pierdut o valiza pe care ne-au adus-o dupa 3 zile. Dar a fost singura data, si zbor peste ocean. Data trecuta, tot peste ocxean, tot cu ei, nu s-a intamplat nimic. Iar in Europa pe unde am fost cu Condor, Lufthansa, Air Berlin, easyJet, Tarom nu s-a intamplat nimic. Dar nici n-am facut escala ca atunci apar problemele, nu prea nimeresc al doilea avion din prima.

Enza, atunci multa bafta cu recunoasterea. In dom. meu nu intereseaza pe nimeni, n-am nici avantaj nici dezavantaj, de aia nici nu s-a pus problema. Poate te ajuta cu ceva, bafta multa!

La noi a iesit soareleee, e super fain afara! Dupa furtuna si ploi chiar aveam nevoie.

Mergi la inceput