Viatza in Germania - cap. 73

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns maraki spune:

Aschiuta cred ca am prins perioada propice pt slabit. Am renuntat la ciorba in fiecare zi, mancam doar o data pe sapt. Am renuntat la ciocolata, branza, cascaval,carne foarte rar( mancam doar cate o feliuta subtire de salam ) Am scos de tot dulciurile, fara checuri, prajiturele, fursecuri, de fapt nu am mancat nimic din categoria dulce. Paine mai putina si rar, ultima masa cel tarziu la 16.30 ,apa cat de multa am baut, renuntat la orice fel de suc. Nu am mai baut lapte decat in cafea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns albertje spune:

Citat:
citat din mesajul lui maraki

Aschiuta cred ca am prins perioada propice pt slabit. Am renuntat la ciorba in fiecare zi, mancam doar o data pe sapt. Am renuntat la ciocolata, branza, cascaval,carne foarte rar( mancam doar cate o feliuta subtire de salam ) Am scos de tot dulciurile, fara checuri, prajiturele, fursecuri, de fapt nu am mancat nimic din categoria dulce. Paine mai putina si rar, ultima masa cel tarziu la 16.30 ,apa cat de multa am baut, renuntat la orice fel de suc. Nu am mai baut lapte decat in cafea.

Monica
http://www.community.webshots.com/user/maraki36
http://www.dropshots.com/maraki6
mami cu Angelo ( 29 Dec. 2005 )


Si? Mai traiesti?

la multi ani tuturor !


vine bebe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maraki spune:

Am uitat sa scriu si despre paste ca le-am scos din menu Fara banane, struguri. Daca vi se face foame cand nu trebuie, beti apa normala nu minerala. Am scris ca nu am baut sucuri deloc, cine nu rezista, poate sa bea dar ceva care nu contine acid. Fara iaurturi cu fructe, unul simplu e de ajuns.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maraki spune:

Acum lucrez la o cantina scolara si mananc mai sanatos. Programul meu este o cafea dimineata, pe la 14.00 masa principala care o iau la sv . iar spre seara foarte rar se intampla sa mananc ceva usor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aschiutza spune:

Maraki, wow, ai vointa! Eu nu as putea sa tin asa o dieta. Eu am probleme la multe fructe sau legume crude, asa ca bananele sunt de baza. Iar daca nu maninc seara nu pot dormi noaptea de foame...

Fara paste, brinza sau carne .....valeleu!

Atita timp cit maninc fructe, pot reduce dulciurile.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Panseluta spune:

Salutari in Noul An, dragelor! sa fie un an bun cu bucurii si impliniri pe toate planurile!

Apropos slabit, tema asta ma preocupa si pe mine, am ramas cu ceva kilograme dupa nastere si nu mai vreau sa le vad.
Asa ca unul din "Vorsätzele" mele pt 2012 e sa dau jos 9 kg. Daca imi reuseste - si imi va reusi - sora-mea se lasa de fumat! deci va dati seama ce motivata sunt!
Reteta mea e: no carbs, jogging, multe lichide. Functioneaza de minune.
Am dat deja 5kg jos, anul trecut, am pus 2 inapoi cu sora-mea aici, de Craciun....dar imi revin eu dupa ce pleaca ea.
Maraki, tu ai aplicat de fapt principiul de baza in orice "cura", renuntarea la carbohidrati. Si daca va intereseaza si pe voi tema, va recomand cartea lui Strunz : "wieso macht die Tomate dick".
Merita citita, doar spre info, nu e musai sa tineti cura, insa cred ca va va schimba opinia asupra alimentatiei.

Cat despre "vointa", eu am tinut in 2007 un regim alimentar extrem de drastic, daca stau sa ma gandesc, nu pt a slabi ci din motive de sanatate. Mancam propriu-zis ca un iepure, numai cruditati, legume, fructe, diverse "seminte", rar peste si piept de pui, la capitolul lactate numai iaurt simplu. Atat.A fost cea mai minunata perioada din viata mea si atunci am realizat cat de important e mentalul in orice iti propui. Am luat regimul ca pe ceva firesc si ma minunam si eu ca pot rezista fara cafea si branza! Cu restul oricum n-aveam probleme.
Am renuntat dupa cateva luni la regim pt ca intrasem intr-o perioada de stres imens la facultate si nu aveam timp sa ma alimentez ca lumea, incepusem sa mananc haotic, apoi a venit si Craciunul si am "scapat" la sarmale.
Hai ca m-am lungit, ma opresc aici...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kariguld spune:

La multi ani tuturor. bafta si tot ce va doriti in noul an!

maraki, felicitari
cred ca nu m-as putea priva de dulciuri. anul trecut am slabit vre-o 5 kg fara sa tin vre-o dieta speciala.
miscare multa , fructe si legume, salate. dar si branzeturi, cascaval rar, mezeluri nu mananc de fel decat rar ceva muschi file. acuma mi-am propus sa nu mai mananc dupa ora 18. un mar, sau portocala, eventual o salata de fasole verde. sau castraveti. si fasolea si castravetii au calorii foarte putine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aruca spune:

La multi ani tuturor fetelor si mamicilor de pe forum.
Stiu ca sunt in afara subiectului despre slabit, dar am si eu o problema si cred ca doar voi ma puteti lumina putin. De 7 luni locuiesc cu sotul si fetita in Germania. Sotul lucreaza cu forme legale. In Martie urmeaza sa nasc cea de-a doua fetita. Intrebarile mele ar fi: ce cetatenie va avea copilul dc amandoi suntem romani? Voi beneficia de indemnizatie dc eu nu am lucrat nici o zi in Germania, doar sotul?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Miriluta spune:

Citat:
citat din mesajul lui aruca

La multi ani tuturor fetelor si mamicilor de pe forum.
Stiu ca sunt in afara subiectului despre slabit, dar am si eu o problema si cred ca doar voi ma puteti lumina putin. De 7 luni locuiesc cu sotul si fetita in Germania. Sotul lucreaza cu forme legale. In Martie urmeaza sa nasc cea de-a doua fetita. Intrebarile mele ar fi: ce cetatenie va avea copilul dc amandoi suntem romani? Voi beneficia de indemnizatie dc eu nu am lucrat nici o zi in Germania, doar sotul?


Aruca, copilul va avea cetatenie romana ca si parintii. Daca aveti forme legale in Germania insa tu nu ai lucrat, vei primi timp de 12 luni suma minima - 300€ pe luna.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Loredana71 spune:

Si bineinteles alocatia...

La multi ani tuturor!

Mergi la inceput