Viatza in Germania - cap. 73

Raspunsuri - Pagina 20

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns kariguld spune:

Cristina,

fetelor, eu stiu despre actele astea ca am mai ajutat pe unul si altul si am tot umblat pe la autoritati.
Loredana, nu stiu de unde stii asa sigur ca nu mai trebuie acest FZB. de actul asta nu au nevoie numai romanii, il primeste fiecare cetatean strain care vine in Germania. daca ai un link sau stii de vre-o schimbare de lege, spune sa ne informam si noi.

Ruxandra, cel mai bine sa faci cum a spus Panseluta, sa intrebi direct la primarie. chiar daca locuiesti intr-un sat, in orasul imediat apropiat trebuie sa existe un Einwohnermeldeamt si intrebi acolo.

legat de dreptul de munca. eu va spun cum am ajutat cateva persoane, cu care am fost la Arbeitsamt. de la diverse persoane am auzit ca daca locuiesti nu stiu cat in Germania primesti drept de munca.
ceea ce nu este adevarat.

Arbeitsamtul spune asa: gasiti o firma care sa va vrea la lucru iar firma respectiva trebuie sa solicite/ceara ptr dv drept de munca. firma completeaza o cerere si o trimite la noi. noi conform legii cautam mai intai in randul somerilor nostrii si trimtem la firma respectiva, ptr ca trebuie sa ne protejam cetatenii. daca persoana respectiva nu doreste sa lucreze pe acel post, firma completeaza hartii de respingere. daca in final nu gasim si nu gasim e posibil sa primiti dv drept de munca pe acel post, drept de munca limitat. ptr inceput pe 3 sau 6 luni, apoi vedem mai departe.

tot din experienta va spun, stiu persoane care si-au cautat de lucru timp de cateva luni. acolo unde i-ar fi primit le cerea drept de munca si firma nu dorea sa-si bata capul cu obtinerea lui pe la Arbeitsamt. cunosc si persoane care au obtinut acest drept, dar dupa multe cautari si solicitari.
deci e ca o ruleta ruseasca. cine are noroc sa gaseasca o firma care sa vrea sa depuna acte ptr obtinerea dreptului de munca, obtine, cine nu mai cauta pana gaseste.

cel mai bine, ptr oricine este sa mearga la autoaritati si sa se informeze in legatura cu orice act sau drept de munca.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maraki spune:

Total adevarat ce a scris Kari, asa stiu si eu. Cei de la Arbeitzammt au interesul sa scape de cei care primesc ajutor de somaj. Ei au intaietate atunci cand se afla de vreo firma ca este gata sa faca vreo angajare. Patronul nu are cum sa refuze pe cel trimis de arbeitzamt, este obligat sa il primeasca.
Fetelor hartia asta despre care vorbiti, este cea verde cu dreptul de sedere/munca? Pai fara asta nu se uita nimeni la tine, nu ai nicio sansa sa te angajezi in Germania.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Loredana71 spune:

Kariguld,eu stiu asta din proprie experienta,eu nu am FZB!L-am solicitat si de la primarie mi s-a spus ca nu am nevoie...Zau daca mai inteleg ceva...
Eu am aplicat si pentru drept de munca,nu mi s-a cerut FZB,dar nu mi s-a dat nici dreptul de munca pentru ca pe precontractul de munca (acea scrisoare despre care vorbeai si tu) aveam un salariu prea mic,din punctul lor de vedere,si nu mi-au dat dreptul de munca pentru ca ei considerau ca nu ma pot intretine din acei bani...Ei,motive gasesc ei...Eu solicitam atunci pentru un job necalificat,si pentru astea nu prea il acorda,ca au deja o gramada de asistati,deci nici un interes sa plateasca altii...

Intre timp m-am casatorit si am inteles ca primesc acum dreptul de munca pentru faptul ca sotul meu este italian...Panseluta,nu e si la tine la fel??
Anul asta vreau sa imi caut si eu ceva,fetita are deja 2 ani,vrem sa ne schimbam casa si apoi as dori sa ma angajez si eu pe undeva,cumva...



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kariguld spune:

Loredana, eu spun doar cu ce m-am confruntat direct lunile trecute umbland pe la autoritati. stiu ca prin casatorie primesti drepturi dupa sot, daca el este deja cetatean neamt. si e un avantaj ptr tine ca poti obtine de lucru. probabil ca tu prin casatorie nu mai ai nevoie de FZB, amanuntul asta nu il stiu.
dar cine soseste in Germania si doreste sa se stabileasca aici ptr o perioada sau defintiv, are nevoie de acest act.
mergi la Arbetisamt si spune ca te-ai casatorit si cum este cu dreptul tau de lucru. ei trebuie sa te lamureasca.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Panseluta spune:

Loredana, banuiesc ca si eu primesc automat drept de munca. Nu m-am dus inca la ei. Insa anul trecut, pe cand ma informam pe net despre dreptul de munca, am dat pe site-ul lor oficial de lista de acte necesare pt dreptul de munca. Acolo era si FZB.

Ruxandra, de regula scolile care organizeaza cursuri de germana pt straini stiu si de unde se obtine aprobarea pt curs de integrare. Ai putea urma si calea asta. Du-te intai la ei, intreaba si vezi ce iti zic. Scoala unde am facut eu cursul acum 6 ani se oferea chiarsa sune si sa obtina actele pt cei care nu vorbeau o boaba germana.

mult succes

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maraki spune:

Buna dimineata,

Vin si eu cu o rugaminte: recomandati-mi va rog o firma de telefonie mobila care credeti ca este mai buna. Vreau cartela reincarcabila dar nu stiu care firma are mai multe avantaje. In Ro am o gramada de minute libere, sms free,in prima luna de nr nou puteam sa sun gratis pe fix in orice tara din Europa Tin minte ca pe autocar in drum spre Romania, erau romance care stateau foarte mult pe mobile cu nr german. Ce ma sfatuiti fetelor? Ce firma are oferta mai buna?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Loredana71 spune:

Maraki,eu folosesc cu Romania o cartela de la Lebara,de pe care vorbesc cu 1 cent pe minut pe fix si cu 27,parca,pe mobil...E cea mai ieftina varianta,din cate am cercetat eu....Mai sunt apoi unele cu 9 centi pe minut,Blau si Fonic...

Kariguld,chiar o sa mai merg sa mai intreb acum care e situatia...Mi se par tare ciudate diferentele astea...

Panseluta,te pup!Ce face Julius?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zuzi.simona spune:

maraki, baietii de la vapor au cartele de la ortel, avantajos este daca suni pe fix de romania, au optiunea 500 min pe luna cu 9,90 euro, fara alegerea optiunii costa 0,079 pe fix si 0,29 pe mobil la care se adaudga 0,15 pt. fiecare convorbire. se reincarca cu e-plus.

gradina
Simona, mama Antoniei (27.06.1998)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maraki spune:

Nu m-am exprimat corect Vreau cartela cu nr german ca sa vb in Germania. Pt fix am abonament si pot vb oricat si oricand gratis in Romania.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Jasmeen spune:

Hallo, o zi minunata tuturor!

...azi de dimineata cautam pe net ceva (am uitat intre timp ce anume!) - si descoperind acest site, mi-a facut mare placere sa citesc despre copii, in limba materna...sa ma prezint, sunt mamica de trei, locuiesc de 23 de ani in Germania... momentan suntem numai noi 4, un divort in curs si stress-ul aferent...ma bucur ca v-am gasit, nu am colindat inca prin toate sectiunile, m-am oprit aici, dupa ce am dat o tura pe la adolescenti: ai mei sunt maricei, baiatul (19), este in plin Abi, fetele au 10 si 12 ani... va trimit "wunderschöne Grüße aus dem Ahrtal", tuturor mamicilor si astept cu nerabdare postarile voastre...o seara placuta...

Mergi la inceput