Viatza in Germania - cap. 73

Raspunsuri - Pagina 19

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns kariguld spune:

inca o precizare, mai ales ptr fetele noi

Freizügigkeitsbescheinigung este un act care dovedeste ca locuiesti legal pe teritoriul Germaniei. pe baza lui nu te poti angaja, nu ajuta la obtinerea unui loc de munca. e o dovada ca ai un domiciliu in Germania tu cetatean strain daca vrei sa faci cursuri, sau sa lucrezi undeva.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kariguld spune:

Cristina, am trimis. multam fain.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RuxandraV spune:

Buna Kariguld,
Multumesc mult pentru raspuns , parca nu ma mai simt atat de pierduta Sa vad unde este Einvohneramt, ca eu locuiesc acum intr-o comuna si nu cred ca au asa ceva...
Deci cursurile de integrare le pot face si fara Freizügigkeitsbescheinigung? Sau trebuie sa astept pana il am?
Of, nu inteleg de ce-s probleme cu obtinerea dreptului de munca :(
OK, o sa merg la Arbeitsamt sa vad ce si cum. Probabil va trebui sa ajung si la BAMF? Ma pot ajuta si astia cu ceva info?

Inca o data, multumesc mult pt ajutor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Loredana71 spune:

Ruxandra,bine ai venit!
Hai sa raspund si eu din ce stiu...Tu spui ca nu ai Einwohnermeldeamt,ca e doar un sat,poate nu exista ca institutie separata,dar exista sigur ca si serviciu in primarie,ca asta trebuie sa existe...E un fel de evidenta populatiei,unde tu trebuie sa mergi sa te declari ca locuiesti unde locuiesti imediat ce vii in Germania...Anmeldung se numeste inscrierea asta...

Acum legat de FZB,Freizügigkeitsbescheinigung...Imi pare rau ca va contrazic,fetelor,NU mai este nevoie de acest document!Da,il poti solicita,dar nu este nevoie de el...Din experienta personala iti spun,si nu e nevoie de el nici pentru PFA sau Selbstständigkeit,am prieteni care tocmai s-au declarat in decembrie si nu avut nevoie...
Legat de scoala de germana,exista o posibilitate in care statul german te ajuta,subventionand o parte din costul cursului,e vorba de cursurile de integrare,VHS,pentru care ai plati 1 euro pe ora daca ai fi inscrisa la Arbeitsamt,insa nu cred ca te califici pentru aceasta subventie....Deci tu te poti duce oriunde sa faci curs,insa va trebui sa platesti integral cursul...Poate daca intr-adevar ai putea incepe sa lucrezi,ai putea chiar sa studiezi singura acasa,noi romanii suntem destul de deschisi la limbi straine,poate nu ar fi chiar imposibil...Cam asta ar fi,asa e la inceput,pare totul foarte greu si complicat,si vor si ramane in timp multe lucruri complicate,insa incet incet descalcesti itele si o sa fie totul mai usor...Mult noroc va doresc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maraki spune:

Citat:
citat din mesajul lui Alina

Maraki,trebuia sa intrebi aici ca precis iti ziceam noi de Vomex.Eu stiam demult de el,am avut mereu in casa sticlute pe care le-am aruncat intregi pt ca au expirat si nu am avut nevoie sa le folosesc .Acum i-am dat baiatului de vreo 2 ori in calatorie pt ca de cele mai multe ori are rau de masina dar apoi e somnolent si asta nu-mi place...
Mai sunt si picaturi de Metroclorpramid pt greata,i-am dat fetei anul trecut la un episod din asta de Magen-grippe dar nu au ajutat-o...
Aici gasesti in farmacie pt diaree,fara reteta,Diarrhoesan (e natural,facut din pectina de la mar)sau Lacteol(e f bun si pt refacerea florei).

Sanatate bolnaviorilor!


Alina,mami de 2 copii minunati




Multumesc mult pt info Alina Pai asa o sa fac, mai bine va intreb pe voi, eu chiar nu stiam ca exista vomex pt copii. la noi este o problema, Angelo nu i-a pe gura medicamente, trebuie sa i le pisez si sa le pun in iáurt ca sa nu isi dea seama. Vomex am avut noroc ca exista si sub forma de supozitoare. Cand tuseste pot sa-i dau ambroxol pt ca este incolor si fara gust, restul siropurilor in cazul in care trebuie sa fie mai eficiente, le amestec cu fruchtzwerge.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maraki spune:

Ruxandra, daca prietenul tau este neamt, cel mai bine este sa iti vorbeasca numai in germana. Sigur vei prinde mai repede limba, ai sa vezi cat te ajuta
Eu nici acum nu vb bine germana Multi ani nu am avut contacte cu nemtii, la tv nu m-am uitat prea des pe canalele lor, suna incredibil dar dupa 10 ani de Germania, nu vb cat ar fi trebuit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Panseluta spune:

ruxandrasi denisa, sfatul meu e sa va informati si la Primarie cum stau lururile. Ideal e sa mergeti cu cineva care stie germana si poate pune aceste intrebari. Intrebati cu incredere si vi se va raspunde, de regula (mai sunt si exceptii) sunt bine informati.
Fetele de aici sunt dragute si raspund, dar nu intotdeauna raspunsurile sunt si corecte, mai bine zis, ele variaza de la Land la Land, sunt mai mult date din experienta proprie si nu e musai sa se "plieze" pe cazul vostru.

Ca exemplu, Freizügigkeitsbescheinigung e necesara pt obtinerea unui job. Anul trecut in Hamburg era pe lista actelor necesare pt obtinerea dreptului de munca (stiu pt ca m-a interesat direct).
Loredana71 zice ca nu va trebuie FZB, mie mi-a trebuit de exemplu cand mi-a expirat pasaportul romanesc. Cei de la Ambasada Romaniei mi-au cerut acest act si pt ca imi expirase pasaportul, cei de la Primarie (nemtii adica)nu imi dadeau actul respectiv! A fost ca un cerc vicios, unul nu vroia sa elbereze actul fara celalalt.

deci informati-va direct. Noi aici putem da cateva sfaturi personale si nu mai mult.
PS: mai mentionez - ca sa nu se creeze confuzii - ca era vorba de pasaport romanesc cu domiciliul in germania.

pupici tuturor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Loredana71 spune:

Panseluta,ti-a trebuit FZB la pasaport pentru ca ti l-au solicitat autoritatile romane,care sunt orice numai informati cum trebuie nu....Eu am vorbit la consulat (fac aici o paranteza lunga sa spun ca nu ma mai interesez veci si pururi la consulat,ci merg direct la autoritatile germane,care ma ajuta mai mult) cand voiam sa ne casatorim....Si m-au bagat in ceata totala,ca,vai,cum stau eu fara FZB,sa ma duc neaparat sa il fac...Am fost la primarie si acolo mi s-a explicat foarte clar ca nu mai am nevoie de el...Apoi am facut toate actele si pentru Elterngeld si Kindergeld fara nici un FZB...Ah,si inainte de asta,am aplicat si pentru drept de munca fara FZB....Trebuie sa ai Anmeldung si o preoferta de munca de la angajator,atat....Desi,daca nu stii limba si aplici pentru job fara calificari inalte,e foarte putin probabil sa il primesti.....Apoi Ruxandra vrea Selbstständigkeit,deci nu are nevoie de drept de munca....

Sfatul cu mersul la primarie e cel mai bun,insa,Panseluta,acolo va afla exact ce si cum,primeste formulare,etc...



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RuxandraV spune:

dragele mele,
multumesc mult pt sfaturile si parerile voastre! asa e, lucrurile difera de la land la land. Eu nu stiam unde sa ma duc, ca la Primaria comunei unde mi-am facut Anmeldung, fetele alea nu mi-au zis nimic, mi-au dat foaia aia si atat. O sa vad daca mai e acolo vreun birou la care ma pot adresa sau trebuie sa merg direct la primaria orasului Erding (de care apartinem de fapt).
Eu nu vreau sa-mi fac Gewerbe, eu vreau sa ma angajez la o firma. Nu stiu ce e Selbstständigkeit. oricum, vreau sa invat limba, pt ca ma frustreaza s anu inteleg mai nimic din ce se vb in jurul meu. Am carti si cursuri, insa nu-s o autodidacta, sincera sa fiu prefer sa merg la cursuri, iar germana sincera sa fiu nu mi s epare usor d einvatat fara prof.
De ce credeti ca nu pot obtine finantare pt cursuri? Dar iar m-ati bagat in ceata: unde ma duc pentru ele: la BAMF sau la ARbeitsamt? Iertati-mi avalansa de intrebari, insa sunt total ametita
Inca ceva: eu n-am pasaportul cu mine, ci doar buletinul. Sper ca este suficient...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tinatache spune:

kari, au ajuns banutzii! Am sa iau leg. direct cu gradinitza sa vad ce sa mai iau.

wow, ce va pricepeti voi cu actele! Daca e ceva care sa uit imediat, sunt tot felul de acte si documente pe care tb sa le duc de ici colo. Daca e vb de bani tin minte (Steuererklärung de ex.), dar pasapoarte, adeverinte etc. ... nope.
La conculat aici s-au mai imbuntatit lucrurile dar mentalitatea de a te face sa te simti vinovat ( "cum , ati stata fara FZB atata timp??") de tot felul de chestii de parca acusi aterizezi in inchisoare, a ramas. E mai bine, macar acum faci programare, nu mai stai cu orele la cozi, merge mai bine si mai repede.

Mergi la inceput