Mamici din Grecia (12)

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mamitza_alex spune:

La multi ani fetelor,un an nou mai bun la toata lumea!!!noi suntem in romanica,adica eu si bya,e bine,cam frig dar suntem echipate cum se cuvine,acum stam in pat la tom si jery cu un bol de popcorn.revelion l-am petrecut in grecia,ne-am strans mai multe familii de romani si am chefuit pana pe la vreo 5 dimineatza.in tara am venit cu autocarul,era zapada pe bulgaria,dar in tara niciun gram.bya a fost cuminte pe autocar a dormit si s-a uitat pe geam.am patit o faza nasoala,soferul nu a oprit in valcea ca cica eu trebuia sa-i zic unde cobor si a trebuit sa merg pana-n calimanesti ca altfel bou ma lasa pe marginea drumului inafara valcii,dimineatza pe la 6-7,din calimanesti m-au ajutat niste oamneii sa iau un micrbus pana in valcea apoi taxiu pana la bloc,l-am facut pe sofer si bou si prost si eu si cei ce erau in autocar,isi cerea scuze ca el vai doamne nu stie unde coboara fiecare,parca mergeam cu astiko nu cu autocar...in fine grec idiot!!am ramas dezamagita pt ca nasii nostri erau in tara si i-am sunat sa vina pe l noi si au zis ca nu vin pt ca a doua zi ei pleaca si au cumparaturi de facut si nu mai stiu ce,adika 5 min nu aveau timp sa vina,in fine oamneii fara creier..o alt matusa din partea sotului am sunat-o de vreao 3 ori si tot abureli imi spune..unii oameni sunt tare ciudati.cei cativa prieteni pe care i avem deabea asteptau sa ne vedem.ma scuzati ca insir durerile mele,dar simteam nevoia sa spun cuiva.anouk3,mie de ex nu-mi trebuie procura sa o scot din greci,imi trebui sa o scot din ro,dar suna la ambasada si ei iti vor spune.felicitari lui nick cel vorbaret!!!fetelo,vreau s ao dau pe bya la gradi am fost si am intrebat si mi-a zis sa trec dupa vacanta iar,am sa duc o mica atentie poate o ia.sper sa-mi iau un tars de masina ca sa mai conduc si eu,ca trecut ceva vreme de cand nu am mai mersin rest nimic nou.speram sa ninga.noapte buna fetelor si wekend placut tuturor!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Esthera2011 spune:

Buna dimineata fete dragi!!!


Va invit la o cescuta de sau la ???
Toate bune si la locul lor! A trecut Craciunul si Anul Nou...si stiti cum se zice...mai e putin pana la Sarbatoarile Pascale!
Eu am incepu anul in forta cu planuri marete, optimista si visatoare!

ADIO...ciocolata...ADIO..prajituri, sucuri accidulate si alte nebunii ispititoare care s-au depus intr-un ritm ametitor!!
Exact de pe 2 ianuarie am adoptat alt regim de viata: CU MULT SPORT!
Asa ca, in fiecarea dimineata 10 km parcursi (intr-un ritm alert nu doar de admirat natura)10,20 min aerobic (deocamdata nu pot mai mult..dar in timp vreau sa ajung la 1 ora), fara paine, dulciuri si bauturi carbogazoase!!!
Deci...a crescut nivelul de serotonina...sunt muuult mai fericita!!!

Si toate astea deoarece in noaptea de revelion nu m-am simtit bine!! Recunosc ca nu mi-a placut locatia, servirea, compania si a pus capac...fusta care ma strangea din toate partile, bluza care nu mai pica asa de bine ca alta data si sacoul care desi masca kg...sub nici o forma n-a mai vrut sa fie prins in nasturi!!!
...asa ca la 02:00 dimineata i-am spus grecului: hai acasa!!!
N-am plans, n-am suferit prea mult...doar m-am uitat in oglinda!!!..si asta m-a infuriat!!!...in sens pozitiv

Cam atat din ograda noastra ...dau legatura!...o preia cineva???


PS:...am inceput de ceva timp sa fredonez medolia :10 negrii mititei!!!...oare cati au mai ramas din ei???

O , un si voie buna!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Esthera2011 spune:





LA MULTI ANI!.....Oana draga

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamica11 spune:

Esthera, felicitari pentru persevererenta. Daca ai inceput deja de dupa anul nou si acum pe 8 ale lunii inca nu te-ai oprit inseamna ca meriti .Si eu vad zilnic lume ce face jogging aici in jur insa mie una mi se pare asa de greu...
Mamitsa Alex, nu te supara , asa e lumea. Incet, incet o sa reiei legaturile cat stai acolo cu toti cunoscutii cred. Unii oameni sunt mai greu de inteles.
Cu gradinita, daca vrei sa o dai in Romania, pai da iti trebuie cred cadouri insa trebuie sa intrebi acolo insa daca vrei sa o duci aici in Grecia, apai in nici un caz sa nu te duci cu ceva la educatoare mai ales daca nu o cunosti dinainte pentru ca o poti jigni foarte tare. Pur si simplu mergi la gradinita de care apartine locuinta si ceri inscriere . Cu chitanta DEI eventual. Vad ca e nascuta in 2008 deci ar mai prinde doua semestre de paidiko st. ceea ce e bine pentru ca programa e mult mai buna decat la nipia (copii intre intre 4-6 ani). Daca totusi crezi ca sunt probleme si nu sunt locuri acum pentru ca anul a inceput in septembrie deci va trebui un loc suplimentat cumva si vrei sa intervii atunci o solutie viabila ar fi sa luati legatura cu cineva din primarie , consilier local sau de genul. dar cu cunostinte \nu cu cadouri.Succes.
Anouk, cu procura asa cum s-a spus, daca circula copilul cu pasaport romanesc iti trebuie procura neaparat de la tata doar la iesirea din Romania. La intrare in Ro nu se cere nimic. Procura asta este o alta mare hotie a consulatelor romanesti, adica este 65 de euro desi nu are nevoie de apostila asta e pretul lor si nu ii poti evita decat cu multa alergatura. Adica , noi am sunat la vama si am intrebat cum altfel poate aduce sotul fetele in Grecia acum dupa sarbatori fara sa dam atatia bani la consulatul Romaniei din Panorama si ne-au spus ca cealalta varianta este sa merg eu aici sa dau declaratie la greci insa apoi sotul trebuie sa o traduca si sa o legalizeze in Romania neaparat la notar roman.Si cum el a stat doar o zi in tara am renuntat bineinteles.Daca circula cu pasaport grecesc este altfel insa cred.
Varsatul a trecut cam de pe 27 decembrie si chiar nu mai avea de cine se lipi pentru ca o data facut imunitatea e pe viata si ceilalti toti l-am trecut. Vaccinul eu nu l-am facut copiilor, pe prospect scrie ca da 10 ani imunitate si am preferat sa faca boala cat sunt mici acum cand sunt in regula cu organismul si cu imunitatea pentru ca desi este o boala inofensiva pentru un copil cu o imunitate normala, la adulti sau la persoanele ce sufera de diabet, cancer sau alte boli poate fi mortal. La fel pe ultima saptamana de sarcina daca ia mama poate fi mortal fatului , cand am fost cu ei la policlinica de exemplu pentru a nota un medic pe carnet boala ca trecuta am anuntat inainte din cauza asta si toti cei ce aveau boli imunitare au fost mutati pe alt culoar pentru a trece noi spre pediatrie. Le era chiar foarte teama am vazut pentru adultii bolnavi insa noi declansandu-se la Nicola exact pe 23 decembrie nu am mai gasit-o la cabinet pe pediatra noastra si a trebuit sa mergem la policlinica de stat din nefericire.
Maine incepe scoala si intram in program normal, acum copiii sunt la film la Kosmos la Gatos spirunatos sau ceva de genul asta dupa care dupa amiaza o sa desfacem pomul pentru a elibera locul.
Cadourile de la mosul foarte faine toate le-am nimerit si folositoare dar scriu alta data, deja m-am intins de numa.
K#945;#955;#959; #956;#949;#963;#951;#956;#949;#961;#953;!
EDit: Kalo meshmeri! scrisesem dar vad ca nu recunoaste caracterele grecesti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anouk3 spune:

Va multumesc de raspuns, fetele, referitor la procura, dar in situatia noastra Nicolas e cetatean grec. Nu are si cetatenia romana si nici nu o va avea, deci nu cred ca am treaba cu ambasada romana.
Asadar.. eu ma gandeam ca merg la un notar de pe aici pentru procura si ca o sa mi-o ceara la iesirea din Grecia, dar nu stiu daca mi-o cer si la intrarea in Romania, in care caz trebuie si tradusa. Sa sun la aeroport sau unde?
De-aia o intrebasem si pe Oana, ca m-am gandit ca situatia ei e cumva asemanatoare cu a mea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmaw spune:

Un rasfat la inceput de an!
http://www.youtube.com/watch?v=39AIK-WIWAs

Oare madame udrea nu ar fi putut sa lase amarita aia de frunza si sa ia elicopterul?
Poate nu a avut bani....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Esthera2011 spune:


Sa traiesti Carmaw!!!!!!!


L-au vizionat: tata,mama, eu...si grecul!
Daca noi..ca noi(partea romana) am ramas ca la dentist...aceiasi ..pozitiea avut-o si grecul meu!!!



...Cum sa nu te indragostesti de tara asta???

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anouk3 spune:

Superb, Carmaw!! Multumim!
Frumoasa, mama ma-sii de tara.. Pacat ca o strica oamenii din ea.. Cam aceeasi durere o am si cu Romania.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioannoula spune:

Citat:
citat din mesajul lui anouk3

Hai, fetele, adunarea!! Se termina azi sarbatorile si va rog imperios sa va regrupati si sa treceti la povestit! (si ma includ si eu in acest apel ca tare nu ma regasesc..)

Carmaw, cum esti, draguta mea? Ai rezolvat cu falca cea umflata? Multa sanatate iti doresc! Zi-ne cu pensiunea aia sa-i facem reclama 'buna'.
Imi place asa mult poza lui Chupy la brad!!
Alex, deja esti in Romanica asa ca nu pot decat sa-ti urez distractie placuta si relaxare totala cu familia ta! Pupici carliontatei!
Theo, asa ma bucur cand mai vad vesti de la voi. L-am vazut pe Stelios pe FB si.. vai, cat a crescut! Este deja un baietel, iar tu esti o mamica tare frumusica.
Te cred ca a fost o surpriza superba ca au venit parintii tai. De surprize din astea sa ai parte tot anul!
Miha, bine ca au trecut necazurile sau, ma rog, sunt pe trecute. Ce filme ati vazut pana acum?
Andreea, sper sa nu aud de la tine ca ai lucrat si de revelion. Cum ati petrecut? Am vazut si la voi pozici, dar mai zi detalii despre deschiderea cadourilor, anul nou.. Te pupam dulce!
Oana, la multi ani!! Tu cred ca esti in continuare vesela langa familia ta ca se vede si din poze cat de bine iti prieste aerul de Romania si de acasa.
Ati inceput proiectul 'deschidere afacere in Romania' sau mai amanati?
Vroiam sa te intreb: cand ai plecat in Romania ti-au cerut procura la notar cu acordul tatalui? Trebuie apostilata? Trebuie tradusa? Da-mi si mie detalii, te rog frumos, cand poti. Sau celelalte fete care stiti!
Esthera, frumos revelionul? V-ati facut de cap? Hai ca te asteptam si pe tine cu mesaje frumoase sa incepem anul frumos si optimist.
Mamico, pe la voi cum a fost? Ma bucur ca si-a facut efectul medicamentul minune, dar nu lasa sa treaca timpul fara investigatii.
Ati terminat cu bubele sau s-a lipit si altcineva de ele? Chiar vroiam sa te intreb.. noi avem in lista de vaccinuri si cel pentru varsat de vant. Voi nu l-ati facut?

Noi am petrecut in liniste si pace, dar zau ca nu-mi doream nimic altceva! Nicolas e cu toane ca stau sa sparga gingia ambii molari din spate de sus, dar in rest e delicios. Si-a dat drumul incredibil la vorbire si se bulucesc cuvintele la gura lui de nici nu mai tin pasul. Pana acum ii intelegeam vocabularul, dar acum ma cam incurc si eu cu gramada asta de cuvinte noi. Picteaza in continuare, deseneaza, acum a primit si niste plastelina (play-doh) si e fascinat.
Saptamana asta trebuie sa au un raspuns la hotelul unde am lucrat pentru vara care vine si am hotarat cu A ca nu am cum sa lucrez (n-am cu cine sa-l las pe putza) si deci.. vara asta sunt freeeee!! O sa fie greu financiar, dar deja am planuri de afaceri pentru dupa vara. M-am gandit si sa-mi platesc ensima ca sa iau somajul in iarna, dar.. inca nu am primit somajul pe anul asta!! Actele depuse din octombrie si suntem la jumatatea lui ianuarie si inca astept. Deci la naiba cu IKA si somajul lor si ma reorganizez.

Hau va pup ca m-am lungit si trage de mine cineva. Va astept la apel!


Mamica lu' Nick cel (ato)mic (11.05.2010)

In primul rand, la multi ani pe 2012, sa fim sanatosi toti, si sa ne bucuram f pui, pisici, catel, si alte animalute ce le-avem noi pe langa casa. Cu afacerea...o sa vedem. Astept un raspuns. Cu procura, defapt e o declaratie la KEP, data de sotul tau cu buletinul tau al lui si pasaportul celui mic. La noi a fost gratis. Noi il asteptam maine pe sot sa vina..m-am recreeat, nu sunt pregatita sa ma intorc, desi cumnata-mea de sub mine s-a mutat..mi-e mila de astea mici ca nu mai stau una fara alta.. Cam atat. Va pupacesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Esthera2011 spune:



Seara buna!!!


Permiteti-mi sa ma laud (eu mi-s tare mandra de mine):

Dupa 9 zile am ajuns sa fac aerobic 30 de min...fara sa simt ca am inima in gat!!!
Si am si motivatie sa merg inainte: in 9 zile am pierdut 1,6 kg!!!!
...ma simt superrr bineee!!!


PS: Mami 11 merci pentru sustinere!

Seara buna

Mergi la inceput