Mamici din Grecia (12)

Raspunsuri - Pagina 19

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns carmaw spune:

Buna fetele mele,
Oana te rog sa te tii de mine sa ti trimit o fotografie cu ceva de facut repede si usor (e in Creta)Pupicei pt domnisoara noastra cocheta!!
Anoukule...baietelul tau e adorabil...Copacabana...minunat are urechiusa muzicala si e istet.
PUPICEI!!
PS Fetelor.......

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioannoula spune:

Carmen m-ai facut tare curioasa, astept poza.
Ana, da nu ma plictisesc cu zapacita mea..azi am varuit mini atelierul meu, ma simt asa bine... astept masinile sunt 2. una de cusut si una de surfilat industriale..am masa de croit, am masa si fier de calcat.. Eu sincer as fi vrut ceva "sinergasia" cu vre-o fabrica ceva care vor asamblari..sau stiu eu...sunt care trimit la diferite biotexnii ca sa faca un anumit lucru..nu am gasit insa nimic..:| am pus si anunt..mai caut, poate am noroc. In rest..Fanu acum calareste mingia..:)))) Multumesc fetelor pentru sustinere!!!!
esthera nu mai zici nimic? pooop

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamica11 spune:

Buna tuturor.
Theo, am activat acum mesajele, am vazut ca mi-a trimis Anouk parola.Maine dimineata va merge trupa la scoala si o sa intru.
Am vazut blogul cu mancarica, felicitari pentru el.Chec si noi mancam constant.Este foarte bun la cafea dimineata si la pachet la scoala.O sa fac si eu cu lamaie pentru ca aveam altfel reteta.
Felicitari lui Stelios cel harnic si vorbaret.
Anouk, la mine nu a nins,cred ca Nick al tau s-a bucurat de fulgisorii de zapada cati au fost.
Carmen si mie imi place ceasul, e foarte frumos,nici eu insa nu garantez ca as reusi sa citesc ora pe el dar cred ac nu asta conteaza.Sa stii ca eu cu mancarurile shic mai vreau sa aud, nu cred ca are ceva cineva cu altcineva.Si eu am mancat de multe ori pateuri de tot felul de rata de la sora-mea bineinteles si mi-au placut.
Noapte buna tuturor va zic acum pentru ca eu incep pregatirile pentru baia copiilor si culcare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmaw spune:

Mamica 11...baita fara nabadai,Anoukule seara buna,Oana ...nu se poate sa nu iasa ceva bun din actiunile tale(imi place ca esti activa!!)
Esthera,seara buna si tie si sper ca esti ok,fetele care lipsesc sper ca sunt bine si ele.
Noi azi am stat in casa,trebuia sa iesim la un film...dar lene....!!!
Noroc Greciei!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamica11 spune:

Buna dimineata, Carmen, chiar ca fara nabadai imi doresc si eu totdeauna sa fie baita, adica sa nu se lungeasca cu joaca la nesfarsitpentru ca de plans ai mei nu plang insa se joaca mult timp si intarziem apoi cu somnul.Baietii adica.Ii pun pe amandoi cu zeci de jucarii si dupa un sfert de ora incep parlamentarile pentru ca sa mai dureze inca un sfert de ora pana reusesc sa-i scot.In zilele in care merge Alexandru la inot il spal acolo si pe cap si atunci seara intra doarNikola singur si nu are haz sa se joace asa ca scap repede.Ieri insa a fost un frig aici de crapa pietrele(si azi la fel e) asa ca nu l-am dus la inot.
Deci, am intrat in gmail si am vazut copiii frumosi.Am vazut si meniul fain pus de Carmen dar poza cealalta nu prea se vede.Anouk, v-am vazut si pe voi doi pe malul marii la un moment dat tu si cu Nick, sunteti doi frumosi.Pe Stelios cel vesel l-am mai vazut in poze foarte bine facute, sa va traiasca, pe Fanu cea scumpa dar cred ca acum e mult mai maricica si pe domnisoara Bia care cred ca acum deja merge la gradinita.
Mai erau pozele Larisei si Almei dar eu nu le cunosc, sanatate si numai bucurii le doresc si lor de la frumosii copii.
Nu m-am mobilizat sa pun baterii in aparat si sa imi fac poza in oglinda cum am spusinsa am gasit vreo doua poze in calculator de asta toamna de la Allistraths in care apar si eu(cred ca le-au facut cei mici pozele astea)si le-am pus pe acelea.Deci, am trimis acolo doua mailuri cu poze cu mine si cu copiii pentru a ne cunoaste.
Esthera, nu te-am vazut si nici aici nu ai mai scris, mai da un semn si spune-ne pe unde te mai plimbi cu geaca verde.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmaw spune:

Mamica 11..INCINTATA DE CUNOSTINTA!!....daca tu esti atit de tinara,supla,si frumoasa....atunci eu sunt STRA STRA Bunica!
Sa ti traiasca copii sunt o minune!!
Iar tu atit de tinara si te descurci atit de bine cu ei!
Admirativ...sincere felicitari!!
====================================================
Eu rugasem pecineva sa faca poza ...si ati vazut catastrofa....era singura fotografie ...de asta am pus o
Am mai pus poza cu meniul si cu o statie de covoiturage
++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++
Toate acestea ca sa va spun BUNA DIMINEATA!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anouk3 spune:

Carmaw, vazut meniul. plouat in gura. nu stiu de ce ca n-am inteles mai nimic.
Mamica, eu nu mai pun nicaieri poze cu mine si nici nu ma mai plang niciodata de nimic. Promise! Arati asa de bine si de tinerica si de frumusica.. Si ai niste copiluti atat de frumosi. Fetele suple si finute, iar baieteii cu privire de.. baieti, asa smecherasi, dar in sensul frumos.
Oana, deci afacerea ta e aproape gata de incepere. Esti o femeie super energica si sigur o sa-ti mearga toate bine!

N isi bea inca cafeaua, iar eu habar n-am ce sa gatesc. Am niste aripi de pui si poate fac ceva cu ele.
O sa vina si soacra mea la noi sa stea un timp ca ieri a lesinat in casa si cred ca i s-a facut cam teama sa stea singura. Singura problema e ca nu-i place nimic din ce fac eu de mancare (sau oricine altcineva).. O sa-i ofer ce mancam noi, iar daca nu-i place, n-are decat sa-si faca singura sau sa-i faca fi-su.
A reparat A semineul si acum il putem aprinde si cand bate vantul ca pana acum ne afuma casa.

Va pupic ca nu ma mai lasa cineva sa scriu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmaw spune:

Neata,
Citesc un comentariu pe care v il transmit aici:

Stau la o masa la unui restaurant de lux, Grecia , Italia, Franta, Anglia si bineinteles, Germania. Mananca ei, beau, petrec, seara de seara, vreo 10 ani.
Mai, eu as mai comanda ceva, as manca un pastrav cu trufe, un cocos cu vin si un porumbel cu struguri, dar nu am bani, spune Grecia.

Pai cum ? Ca noi ti-am tot platit consumatia atatia ani, spune Anglia, ai mancat pe banii nostri, zice Franta, ai datorii cu duiumul adauga si Germania.
Pai, uite cum facem , daca vreti sa va mai dau ceva, uitati de jumatate din banii care vi-i datorezi, chelner adu pastravul ala odata.
Ai cu ce sa-l platesti, e cam scump, nu poti sa comanzi ceva mai ieftin?intreaba Anglia,
Il platiti tot voi mai prostilor si nu-mi scad eu standardul de viata dupa pofta voastra Iar daca nu va place, eu acum ma supar si parasesc restaurantul si platiti voi tot, asa ca nu ma suparati-zise doamna Grecie,
Toti in cor spun pe un ton dintr-o data extrem de politicosi: poftiti, stiti...totusi, sa mai discutam, mai gasim niste solutii.
Ce ziceti ?
Grecia spune( mancand cu pofta pastravul): gasitii-le voi mai blegilor si nu ma mai deranjati, nu vedeti ca am gura plina ! Ba chelnerule, cocosul ala e gata?
==============================================

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamica11 spune:

Buna dimineata.Nu stiu cum e pe la voi vremea dar aici mie mi-a inghetat efectiv capul cand am iesit din casa de dimineata.
Carmen, Anouk multumesc mult pentru frumoasele vorbe insa sa stiti ca nu sunt nici pe departe silfida.Ba chiar am vreo 10 Kg peste cat ar trebui la inaltimea mea insa de candcu durerea de stomac mai ales, mananc noaptea desdeci nici nu ma mir ca nu dau nimic jos.
Uneori noaptea mananc doar cartofi fierti in coaja de exemplu cu masline insa am si zile in care trantesc cate o omleta sau mai stiu eu ce tartine deci e clara situatia.
Despre copii ce sa zic, toti copiii sunt scumpi si frumosi pe lumea asta totul e sa avem noi grija destula de ei si sa invete sa ramana curati cat mai mult timp.
Iar despre "smecherasii"mei Anouk trebuie sa spun ca sunt smecheri in toata regula, ne scot efectiv sufletul cateodata si daca nu am fi doi cred ca nu am face fata.Adica, pana si eu care am o rabdare de beton si in general prevad multe lucruri din ceea ce le poate trece prin capete(de, experienta babei), ei bine chiar si eu uneori ma declar depasita.Nu stiu ce sa le mai fac uneori sa-i pun pe o linie fireasca.Sunt zile mai ales in vacanta in care vin "surprizele" una dupa alta.Isi prind mainile la usi,se zgarie cu tot felul de sarme gasite prin alana despre care eu nu stiu cat de ruginite erau,isi sucesc incheieturi,le iau fetelor obiecte de prin sertare, strica tostiere, foenuri, clante,mi-au scos o data frigiderul din priza de 5 ori in aceeasi zi pana mi-am dat eu seama ,asta doar ca sa vada la ce nivel ajunge temperatura in el si cat de repede urca iar, prind insecte in borcane si apoi deschid capacele in casa si nu stim unde se ascund si multe altele. Fetitele chiar daca sunt nazdravane cat sunt micute, cu cat cresc cu atat se linistesc in schimb baietii cu cat cresc devin mai imprevizibili.Nu stiu daca e general valabil insa la mine sigur asa e.
Sa ne spui ce ai facut pana la urma cu aripile de pasare, eu nu prea obisnuiesc sa iau separate si chiar as vrea sa stiu cum le gatesti asa doar pe ele.In afara de prajite sau prajite si cu sos(tocanita) cred ca nu am alte idei.
Cu Grecia eu nu prea stiu ce sa zic, sunt sigura ca jocurile sunt la nivel mult prea mare ca sa avem noi acum o buna intelegere a lucrurilor.Ceea ce am observat personal pot spune doar si anume:acum trei ani cand mi-am mobilat si finisat casa peste tot am gasit doar materiale si electrocasnice made in EU (scumpe bineinteles mon cher, doar Italia si Germania nu lucreaza pe nimic) desi uneori mi-as fi dorit sa am posibilitatea de a lua si ceva ieftin (ma fac mica aici pentru ca stiu ideea cu calitatea ce compenseaza pretul dar la mine un cuier de prosoape de exemplu in baie chiar si de beton sa fie nu tine 20 de ani pentru ca au copiii grija de eldeci as fi preferat ceva chinezesc sau chiar turcesc ieftin)insa nexam. Nimic, nimicut.Totul nemtesc pentru ca de, piata de desfacere este totusi piata de desfacere si conteaza pentru mai marii lumii.
IN rest, e vorba de sume atat de mari ce ies din anumite conturi si intra in altele(bani publici merg in fonduri private,pbani privati circula prin fonduri publice si isi maresc valoarea,etc) incat faptul ca x sau y isi vinde maslinele pe nimic sau mananca mai mult decat munceste sigur nu face de fapt diferenta in momentul asta.
Atatea nu merg in Europa asta mare si babilonic gandita incat stau sa ma gandesc ce anume se mai poate salva.Ca sa salvezi ceve bun trebuie mai intai ca acel ceva sa existe.
Nici parghii de control si coercitie nu exista la nici un nivel.Nu exista nici pentru a controla migratia anumitor etnii, nu exista nici pentru a ontrola miscarea banilor ilegali, nu exista nici macar la nivel mic.De exemplu,eu am niste cunostinte ce refuza de mult timp sa isi plateasca datoriile in banci.Pur si simplu,au luat banii, si-au facut casa,si-au cumparat masina si mobile si acum nu mai platesc.Ei bine, ma credeti sau nu, nu are banca ce sa le faca.Orice le ia nu se va vinde(inclusiv casa)asa ca bancile refuza solutia asta,ei mananca in continuare banii, banca in continuare ii roaga.Si uite ca nu sunt pescari greci ce stau la taverna asa cum se insinueaza cand e vorba despre rau platnici(by the way, pescarii ies noaptea deci la 10 dimineata au deja si somnul facut cand merg turistii la plaja) sunt romani.Romani ca si noi ce au venit, s-au stabilit in Grecia, au drept de sedere,etc.Stiu pana acum doua familii de romani ce fac asta si sunt intrati in sindicatul asta al "imposibilitatii de plata" .Ei bine, sa mai descurce cineva itele daca poate si sa gaseasca vinovatii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anouk3 spune:

Kalo mina, fetele!!

Aici a nins ca-n povesti si ies un pic cu N la zapada ca se uita pe fereastra si striga 'xioni!'. Intru mai incolo sa mai povestim, cand sta putza sa-si bea 'cafeaua'.
Vai, ma simt ca-n Brasov acum! Iuhuuuuuu!

Mergi la inceput