Mamici din Grecia (12)

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Esthera2011 spune:


Sa recapitulam:


Are omul o problema (hai, mai multe) isi spune pasul pe un forum public (ce-oi avea in cap nu stiu) iar suportul moral a fost distribuit cam asa:

1. Mami (mi te imaginez o femeie tare sensibila si fara sa vrea-sper sa nu te superi- te asociez mamei) incearca sa-mi ridice moralul spunandu-mi ca ceea ce fac eu (dieta,sport si fara dulciuri) este o chestie fantastica si nu multe pot acest lucru!!! Pai in comparatie cu tine:mama a 4 copilasi, sotie si mai nou prietena...tu crezi ca eu indraznesc sa ma compar cu tine??? NEVER
Deci multumesc, si.
2. Carmaw(eu nu stiu de ce nu-ti faci tu un blog culinar)intre shopping si vizite(eu m-am pierdut...pe unde esti acum??) prima data da presupusul la problemele mele ;problema mea o fi cu ochisori; ca apoi, direct si la obiect sa-mi propuna o tava de ciocolata de casa!
Deci iti multumesc si tie, te si.
PS:...in legatura cu chestia aia...care e acoperita cu ciocolata dar inauntru are..puhhhaa...sa stii ca eu zic pas:nu mai mananc dulce!!...
3. Ana(ce soacra fioroasa o sa fi tu!) incearca sa ma scuture (wow...2 palme????...pai nici tata care e un om mai dur nu mi-a zis asa...daca fumez numai 15 tigari sa inteleg ca imi iau doar 1 palma?....si dupa ce-mi flutura sub nas faptul ca am TOTUL (aici ai dreptate...mai putin fara bebel)ma trimite din 2 miscari sa execut 100 de abdomene!
Sa stii ca-ti multumesc si tie te...si recunosc ca mi-e frica sa dau ochii cu tine!

....o mai astept pe Oana...tare-s curioasa ea ce-mi spune!

Una peste alta tot trista sunt(a pus capac si clejanca azi care i-a dedicat o melodie lui maruta despre baietelul lor)asa ca imi permit sa-mi tratez aceasta tristete in weekend. Sa-mi regasesc echilibru si voiosia!!

Asa ca va pe toate, va doresc un sfarsit de saptamana frumos...eu am sa stau cocotata in varful patului si sper ca luni sa fie o zi cu soare, sa ne redem sanatoase...si voioase

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioannoula spune:

Iubita mea Esthera, ce sa spun. nu te lasa asa devreme si inainte sa incercitrebuie sa gandesti pozitiv si totul va fi bine. Iti spune un om care s-a chinuit 1 an printre doctori tampiti care nu-i dadeau nici o sansa, si totusi, atunci cand ne pregateam de fiv, nu au mai venit musafirii...Tin pumnii sa-si faca bebe aparitia cat mai repede si sa-ti indulceasca viata, asa cum a facut ingerasul meu cu viata mea. Va iubesc pe toate toate si va pup. Carmaw ms pt site suuper interesant. Eu lucrez la mini atelierul meu de croitorie:D poop

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmaw spune:

Ce sa fie??
Cocotata in virf de pat pt 2 zile??
Nu Esthera nu se poate asa...hai revino ti ca toate am avut zile gri....si cu siguranta mataluta faci din tintar armasar!
Hai te asteptam miine.
Inexplicabila starea ta...poate e ceva totusi:)
Fetelor eu cind sunt amarita ma aranjez ,ma parfumez, ies in oras ,imi cumpar cite ceva(macar o esarfa) si trec pe la coafor sa mi schimbe'capul' ...caci poate asa ghinioanele nu ma mai recunosc:)
=======================================================
Moroko,moroko unde esti??????????????????

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anouk3 spune:

Buna dimineata, fetitele cucuietele!
Aici soacra fioroasa .

Pe aici ploua si e urat, se pare ca vine si mai frig si mai urat. Prin Romania am vazut ca e super zapada. Noroc ca a apucat sora mea sa se intoarca din Singapore ieri, dar tot au avut intarziere de vreo 4 ore. Acum cred ca este blocata prin Bucuresti, o sa sun mai incolo sa vad ce face.
Esthera, nu mai zic nimic ca sa nu-mi mai zici fioroasa si sa te bag si mai tare in depresie. Sper doar ca esti mai bine azi si vezi jumatatea plina a paharului.
Pentru mine subiectul 'tigare' este destul de sensibil pentru ca vad oameni foarte dragi mie care fumeaza in prostie si-si distrug sanatatea cu mana lor si eu nu pot face nimic. Asta ma intristeaza ingrozitor.. Chiar nu pot sa fiu indiferenta.
Dar tie iti promit ca nu-mi mai dau cu parerea avand in vedere ca nu am trecut prin problema asta
Carmaw, foarte bine faci cand esti trista. Oleaca de shopping si o bucata de panza in jurul gatului, combinata cu o freza noua fac minuni!!
Vroiam sa te intreb: cand ai vreme poti sa-mi spui cum faci chiftele la cuptor sau la abur? Ca parca ai pomenit de asa ceva. Imi place enorm de tare cum gatesti, dar mai ales cum iti gatesti TIE, ca sotului cred ca ii faci nitel mai diferit. Daca te sacai prea tare cu intrebari de bucatarie, vezi-ti de treaba si ignora-ma ca nu ma supar catusi de putin.
Mamica, ce mi-a placut faza cu omleta cu sunca la 11 noaptea! Esti mortala!
Poze sa stii ca vedem pe facebook, dar exista si un cont comun de mail (apare la inceputul capitolului). Am mai pus si noi ceva poze mai demult, dar l-am cam abandonat de cand cu feisbukul. Daca vrei sa te admiram acolo, spune-ne si o sa-ti dea cineva pe mesaj privat parola.
Si mai vroiam sa-ti zic ca te admir foarte tare pentru modul in care te ocupi de copiii tai si cat de preocupata esti sa fie multumiti si fericiti. Sper sa ajung si eu o data asa..
Si ca sa revin la partea cu franceza, foarte bine te-ai gandit la tabara de limba. Eu mergeam des in tabere de genul asta in Grecia si m-a ajutat enorm. Am invatat o gramada de greaca asa.
Oana, spor la croitoreala. Ce croiesti? Si masculine si 'femenine'? Pentru copii? Primesti si comenzi de pe insule?
Nu ne-ai mai zis.. cum te descurci cu Fanoula cea plimbareata? O fugaresti sau merge frumos pe langa tine?
Va pup ca tre' sa ma joc cu niste trenuri.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Esthera2011 spune:


Pentru soacra fioroasa



Imi esti draga!...rau de tot!..chiar daca nu ne-am vazut decat in poze, chiar daca nu vorbim decat aici sa stii ca imi esti tare,tare,draga!!!(doar nu degeaba l-am pistonat pe grec sa venim la vara pe insula misterioasa).
Nici pe departe de a fi in depresie(suparata, suparata...dar tot nu-mi pierdusem umoru...zic eu) dar banuiesc ca avem toate momente cand suntem nemultumite (sau oi fi doar eu singura nemultumita).
Vreau sa am un copil si uite ca recunosc...mi se pare din ce in ce mai mult un vis irealizabil!
Vreau sa am un job (imi ajunge cat am fost in vacanta)sa fiu stesata si implicata in ceva!
vreau sa ma las de fumat!!!..ciudat ca eu constientizez dar nu aplic!
Nici sa nu te gandesti (atunci cand e momentul) sa mai ma zgaltai putin!!!...imi prinde bine si, desi mai mica decat mine,...te vad ca pe o sora!!!
la naiba!
Suntem departe de casa si de cei dragi noua iar ceea ce s-a legat intre noi este mai mult decat o relatie virtuala!!!
Cat de cat ne cunoastem: cu bucurii, cu necazuri,cu mici scantei....dar suntem impreuna,nu?

Deci!!!
Dimineata m-am trezit si n-am mai stat cocotata in varful patului am facut sport si am pus in aplicare metoda anti-suparare a lui Carmaw!
Asa ca mi-am luat grecul si-am plecat la shooping!
- o pereche de ochelari de soare transparenti!
- o geaca de piele verde(verde crud sa pot sa mi-o asortez cu o geanta)...de care am fost superrrr incantata(o ochisem de cateva zile) dar cand am ajuns acasa...parca nu mi-a mai placut asa de mult

Dar cel mai tare m-a incantat...chiar m-am indragostit de el!
...de un cantar special pentru nutritie!ASta da cadou! ..imi arata cate grame, cat colesterol,cate grasimi are mancarea....ce sa mai..o bijuterie!!!
Oana multumesc din suflet!...mi-e greu sa cred ca pot avea si eu o minune asa cum ai tu!
Mami tu esti motto-ul pentru mine:..si daca o fi la inseminare sa fie 3...ma imbat de fericire!
Carmaw nici nu stii cat de bine imi prinzi!...tu esti jumatatea aia (pe care eu uneori o mai pierd) de femeie puternica si vesnic ambitioasa.
Ana.....soacra fioroasa...ce pot sa-ti mai spun??...esti prietena de care am nevoie!
La final..
Esthera reloaded...va saruta si va ureaza o sambata frumoasa!

PS:..drum linistit spre casa, fara zapada si fara frig surorii tale Ana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmaw spune:

Bonjurica ,rica,rica
Anoukule nu am timp azi si miine se aduna familionu


...si pt miine avem program de plimbari...noi mergem la hotel unde au ei camere si miine luaùm micul dejun impreuna apoi facem o mare promenada pe jos...toate cucoanili vin si cu bocanci...si apoi ERIC a anuntat la BARAQUE michel ca ne invita iar la mincat
Apoi fiecare ciao,ciao si gata
Eu azi abia am revenit din ultima piesa de shoping o geanta sin piele bej cu un buzunar mic din piele leopard Ea costa 189 dar am luat o la jum de pret
A si am luat si o funie de usturoi afumat...Si m am coafat...si am fost cu omu caci a ochit si aici o mare bicicleta Edy Mercks
Si gata acum ceva super frugal caci diseara mergem la locul din link
In rest iar ne am intilnit cu niste nenai greci ce au o banca...mama...mama
So acus papam una salata si ma apuc sa ma impopotonez...
Dilema cu imbracatul dar la cite mi am luat oi gasi eu
¨Pupicei la gascuta si mai vorbimm da??
Hai cu moralul sus macar azi...ca si miine e o zi nu??
PS FEtelor e o regiune atit de frumoasa aici si fiecare face bicicleta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioannoula spune:

Ana...as fi fost o fericita daca ar fi mer pe langa mine...dar nu am sanse... Eu pentru moment, sunt la stadiul de varuire a camerei, care e dezastru.. apoi sa-mi aduca masinile de cusut, masa de croit..si ma apuc de treaba
in principiu fac de toate..dar mai mult pentru noi, pentru restul diorfomata...cate un fermoar, un tiv, o stramteala de ceva, sau o largire...(mai mult largesc caci criza asta le ingrasa tare pe saracele fete de-aici:d).

Esthera asa eram si eu..nu mai aveam nici o speranta. Nu ma vedeam mamica si plangeam in fiecare zi..dar uite ca si-a facut mila bunul Dumnezeu si mi-a dat o minunatie de copil, nebuna cantareata, dansatoare...Va pup fetelor, ca mai am treaba...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anouk3 spune:

Esthera, stai linistita ca nu m-am suparat. Asa cum ai zis si tu, ne-am atasat toate cred una de alta chiar daca nu ne-am vazut la fata. Sa stii ca aceleasi lucruri mi le zic si mie cand sunt la trista. Ma gandesc ca il manii pe Dumnezeu cu nemultumirile mele, ca oricat as avea de multe parca tot as mai vrea inca ceva. Asa ca mi-am facut un soi de motto sa ma multumesc cu ce am, sa ma bucur de ce am sau cum zice englezu'.. count my blessings. Asta am vrut de fapt sa-ti transmit si tie, dar, na!, n-au iesit cuvintele cum trebuie.

Carmaw, distractie placuta, sa porti cu mandrie geanta si.. de fapt pe unde esti tu acum?

Va doresc la toate sa petreceti frumos ce-a mai ramas din weekend si sa incepeti saptamana cu dreptul!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Esthera2011 spune:


Mai soro...am vazut si eu locatia cu pricina...ia sa ne trimiti si noua o poza...cum c-ai trecut pe-acolo!
...si ca sa-ti tin isonul te pupic si eu...gascuto!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Esthera2011 spune:


Oana draga bafta multa in tot ceea ce faci!!!

Sa stii ca eu ma declar de pe acum primul client!!!..iti trimit masurile...apoi modelul..mai greu e cu proba...dar ne descurcam cumva!
La cati mai multi clienti

Ana nici eu nu vreau sa-l manii pe Dumnezeu caci am atatea lucruri frumoase de care sa ma bucur! Nici nemultumiri nu sunt, doar ca imi mai doresc ceva...si poate inca ceva!

Mergi la inceput