Mamici din Grecia (12)

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Esthera2011 spune:


Sunteti superrrrrr

carmaw chiar m-ai facu sa rad!!!!

Deci:

1. Plecati ispitelor cu dulcele vostru...ca nu simt nevoia de asa ceva!!!
2. Problema mea... care nu este problema si inplicit nu are legatura cu casnicia (he...he...eu nu-s inca maritata) este de fapt o chestie interioara! care ma macina!...ceva de genul...ca trece timpul!...si inca nu am invatat limba greaca, ca trece timpul si nu stiu daca o sa pot sa mai am un copil (asta ma demoralizeaza fantastic), ca trece timpul si nu am un job(iar cu criza...mi-am pierdut si ultima speranta) ca trece timpul si eu nu fac nimic!!! dar nimic!!
3. Mi-e ciuda ca fumez!...imi vine sa ma iau la bataie! 30 de tigari pe zi! sunt o inconstienta si o cretina!...de multe ori ma simt rau din cauza lor!
4....asta ca sa mai glumesc putin...ce o sa se intample maine!(iar acest maine cuprinde panica mea fata de viata de cuplu cu grecul meu!...m-a impresionat teribil si moartea lui Emil Hosu!
5. De ce oare am inceput sa gandesc atat de mult si nu ma bucur de ce am in jurul meu????

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Esthera2011 spune:


6. ca mi-am adus aminte acum...de ce suntem asa de imprastiate in Grecia(ca nu-i tara asa de mare)??..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamica11 spune:

O zi buna tuturor
Deci, am citit pe sarite bineinteles si repede dar o sa revin. Acum am terminat de gatit (fasole dar sa stiti ca am luat aminte la mancarurile stil CarmaW ce le tot fluturati pe aici poate ma mobilizez si eu peste cativa ani sa fac chestii asa elegante..) si in 10 minute merg sa-l iau pe Nikola de la gradi.
Eu nu apuc sa citesc nimic pe ditamai forumul asta deci daca e ceva interesant pe undeva scris puneti un link si aici va rog.
Bineinteles ca nici despre benzile alea din Salonic nu stiu nimic, desi stau pe aici. TV nu deschid decat foarte foarte rar, il folosim doar pentru DVDuri seara si popcorn uneori(in ultimul timp doar Westernuri la cererea lui Alexandru de mai avem putin si facem toti bam-bam )
Cu germana asa e, e mult mai folositoare si eu am zis,zic si o sa mai zic dar in general mergem pe principiul:ceea ce invata cu placere ramane, nu ii obligam si Ioana nu vrea si pace. Bineinteles ca am incercat in zeci de mii de feluri sa o convingem si noi mai ales ca cea mare a mers pe germana a doua limba deci avem deja materialele in casa, carti, Cduri tutoriale etc,Anastasia a luat deja la Gothe nivelurile A1, A2 si B1 deci ar avea si ajutor de-a moaca. Nu vrea .S-a terminat. Nu am ce-i face.
Cu mersul in Belgia va dati seama ca m-am gandit si eu si am vorbit cu sora-mea insa nu e o solutie viabila pentru ca acolo ar sta efectiv doar cu bona (filipineza-nu stie o boaba franceza doar engleza si aia cu accent)multe ore pe zi, sora-mea lucrand, apoi este imposibil pentru ca Ioana are scoala in timpul anului iar in vacante sora-mea vine la mine(ca doar toata lumea vine vara in Grecia-si da, doua saptamani vor vorbi normal) iar in perioada de concediu in care nu vine la mine oricum nu sta acasa pentru ca e satula de Bruxelles si de civilizatie deci de obicei Nisa sau Austria in munti merge.Ea insa a avut ideea de a o aduce eu aici pe Ioana la nivelul A2 dupa care ii va aranja ea in Belgia sau Franta o tabara de limba la care sa se duca ea personal de cateva ori dupa amiaza, sa aiba grija, etc.Eventual il trimite impreuna cu ioana si pe cel mare al ei pentru a nu fi singura si pentru ca al ei vorbeste normal si franceza si romana deci orice problema ar avea Ioana el ar putea explica. De aceea m-am gandit asa cu Institutul francez din Thess pentru ca pentru inscrierea in tabara la un anumit nivel de limba nu vreau sa ma bazez pe cine stie ce frontistirio sa nu aiba surprize acolo cu diferentele de nivel.
In rest, va pup pe toate si va urez o zi cat mai roz.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamica11 spune:

revin pentru ca abia acum cand a aparut mesajul meu am citit pagina asta, hai mai Esthera ca nu e chiar asa. Capul sus si linisteste-te, ia intreaba tu aici cate ar fi in stare sa aiba asa un program organizat si bun ca tine cu mancarea si sportul?E mare lucru cand iti propui ceva si reusesti.Eu de zece ori mi-am propus si tot nu reusesc sa nu imi fac omleta cu sunca la 23.30.
Dupa casatorie sigur va fi altfel, e normal ca in starea asta sa nu fii foarte confortabila cu tine insati.Lucrurile altfel se aranjeaza dupa aceea .
PS Unde vedeti voi poze una cu alta ca eu nu pricep? Nu FB ca nu folosesc.Daca e ceva mai privat promit ca imi pun baterii la aparat si imi fac o poza in oglinda sa ne cunoastem.Cu copiii am poze , doar cu mine nu am pentru ca eu de obicei le fac.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmaw spune:

Pai sa va spun ce 'elegantzuri':( am gatit
Ghiftele la vapori (eu) si prajite( omu) din carne de vitel(am cumparat asta ieri) si acompaniate de paste amestecate cu legume oparite(spanac si o fasole verde proaspata ff lata)
Aureala nu?
Nu am cheff...eu nu fac cioco ca nu sunt acasa(unde o fi acasa??)dar am luat ieri spuma de ciocolata cu speculos(biscuiti locali)
=====================
Si ca tot avem moralul f sus...choupy m a zgiriat pe mina... deci miine dam ospat dar arat ...naspa rau...ce fac???...MA BANDAJEZ???
============================
haideti daca nu ne vedem oricum putem face video conferinta pe mess nu?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmaw spune:

Locul actiunii de miine:
http://www.hotelverviers.be/fr/restaurantbar
van der walker...parca asa se scrie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anouk3 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Esthera2011
1. Plecati ispitelor cu dulcele vostru...ca nu simt nevoia de asa ceva!!!
2. Problema mea... care nu este problema si inplicit nu are legatura cu casnicia (he...he...eu nu-s inca maritata) este de fapt o chestie interioara! care ma macina!...ceva de genul...ca trece timpul!...si inca nu am invatat limba greaca, ca trece timpul si nu stiu daca o sa pot sa mai am un copil (asta ma demoralizeaza fantastic), ca trece timpul si nu am un job(iar cu criza...mi-am pierdut si ultima speranta) ca trece timpul si eu nu fac nimic!!! dar nimic!!
3. Mi-e ciuda ca fumez!...imi vine sa ma iau la bataie! 30 de tigari pe zi! sunt o inconstienta si o cretina!...de multe ori ma simt rau din cauza lor!
4....asta ca sa mai glumesc putin...ce o sa se intample maine!(iar acest maine cuprinde panica mea fata de viata de cuplu cu grecul meu!...m-a impresionat teribil si moartea lui Emil Hosu!
5. De ce oare am inceput sa gandesc atat de mult si nu ma bucur de ce am in jurul meu????


1. Gata. Nu mai ispitim!
2. Orice limba straina se invata in timp! Cu siguranta stii foarte multe acum, dar cand esti in pasa proasta ti se pare ca nu stii nimic. O sa-mi permiti sa-mi dau si eu cu parerea dupa ce te cunosc face to face?
Cu ajutorul lui Dumnezeu poti avea copil. Asta cu varsta si cu ceasul biologic cred ca o au toate femeile, mai ales dupa 30 de ani. Fa tot ce zic doctorii si da-i bataie cu incredere! Nu ai mai povestit in ce faza ai ramas la capitolul asta si nici n-am mai intrebat pentru ca am presupus ca ai vrea sa ramana o chestie personala. Dar.. ai facut FIV si n-a reusit? Sau de ce esti pesimista?
Jobul cred ca e ultimul lucru care sa te framante. Ati tot pomenit de o afacere.. Cum a ramas?
3. Asta cu tigarea.. chiar sa-ti dai doua palme! Ai zis ca un bebe e tot ce iti doresti. Nu e o motivatie destul de puternica?
4. Lasa maine-le.. pentru maine!
5. Ai foarte multe! Ai sanatate, ai o familie frumoasa, ai un om care te iubeste, ai o casa. Ai TOT!
6. Chiar daca suntem departe una de alta, vorbim, nu?

Si-acu' hai, fa 50 de abdomene sa-ti revii!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmaw spune:

Deci eu o sa fac 100 abdomene:)
am terminat de sortat gunoiul
hirtia cartoane ambalaje
gunoi
resturi alimentare
plastic
aluminiu
sticla
hai ca ma luat cu capul...mincam si sper s o intindem...asta daca omu cu situl lui cretan termina de facut pagina de luni
Daca nu o sterg singura cu copilu Choupy!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmaw spune:

Revin de la o scurta plimbar pe jos printre un tinut cu iarba verde si vile....am facut poze la armasari,familii de ponei si niste caprite pufoase ce faceau reclama la ARIEL??
Mai apoi o alta poza ca sa arat ca peste tot drumurile sunt balizate ,drumetiile identic si nu te poti pierde!
Apoi o alta poza cu statia de 'co voiturage' adica o statie unde opresc cei ce accepta pe alti in masina binenteles daca au acelasi drum...o metoda eficienta contra poluarii ,economie de carburant si scurtarea cozilor de masini pe autoroute.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmaw spune:

Daca pe cinevaintereseaza croitoria am dat peste un site amuzant:
http://www.verze.ro/Moda-si-Frumusete/Moda-femei/geometria-aplicata-in-croitorie-partea-i.html
afacere cu spor!

Mergi la inceput