Mamici din Grecia (12)

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mamica11 spune:

Buna tuturor.Ioanoyla, bine ai revenitsi spor la treaba.Carmen, bine ca ai ajuns cu bine. Am retinut informatia cu Vatra Dornei, din pacate in Romania se fura pe scara larga la nivelul de jos adica in viata de zi cu zi.Mai ales daca afla ca vii din afara tarii sunt ca lupii unii.Anouk, sanatate multa lui Nick am citit ca e bolnavior .MoroK, insanatosire grabnica bunicii si sa va linistiti va doresc si eu.Esthera, banuiesc ce disperata rebuie sa fie bona in cazurile astea.Sora mea are bona si ne distram uneori cand imi povesteste cat de neputincioasa este in fata figurilor celor mici.Nu stiu de ce, bonele nu prea se pot impune ca o mama si o duc greut uneori.
Mamitza Alex, tata s-a linistit slava lui Dumnezeu ca deja incepuse sa ma enerveze ideea cu iesitul lui la demonstratii.
Anouk, timpul asta cu netul e ce ramane.Zilele astea am avut niste hartii de invartit dimineata si de aceea nu am mai decshis aici deloc. Dupaamiaza ne plimbam pe aici prin jur sau facem vizite sau iesim in Plateia daca ramane timp . Citim, ne jucam impreuna sau separat, copiii merg de multe ori la prieteni sau vine cate un coleg sau colega de la scoala la noi si se joaca foarte bine si o dupa amiaza intrega fara sa aiba nevoie de nimic. Cate un tost, suc si noi bem o cafea mamele de exemplu impreuna. Torul e sa terminam lectiile si eu sa fiu in regula cu treba pe ziua respectiva.In rest, nu prea stiu ce inseamna sa am"timp pentru mine" pentru ca mie singura nu-mi prea place sa fiu.
PS.: m-a sunat tata acum sa-mi spuna ca e miting mare in Bucuretsi si el e acasa. L-am laudat.Vreau sa dorm linistita la noapte

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmaw spune:

Citat:
citat din mesajul lui anouk3

Ziua buna!


Carmaw, imi pare tare rau ca a suferit Chupy la transport. Cum s-a manifestat socul?
Iar despre masina cea rosie si italiana.. ce pot sa zic? Te invidiez de numa-numa! Ai si condus-o?

[




Mamica lu' Nick cel (ato)mic (11.05.2010)


anoukule nu ma bag sa conduc asa ceva....e f greu s o stapinesti.
si mie imi place de dinsa dar nu e a mea....so....:(
pupicei micutilor si mamicilor...eu sunt la bruxelles la prietena mea bintuim magazinele azi mergem sa hahaim in Anvers.....de abia catre seara ma reintorc in cuib.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Esthera2011 spune:


Buna dimineata fetele!
...cafeluta o am langa mine!...mai vine cineva?

Sincera sa fiu ma gandeam ca va plictisesc cu programul meu de-a ma vedea siluetata...dar cum Ana m-a indemnat la scris...osa mai povestesc!
Sunt in schema adica singurele abuzuri au ramas cele 2 ling de zahar si lapticul din cafea!! Nu m-am atins de dulciuri...si jur ca nici pofta n-am!
Muncesc in fiecare zi 30 de min aerobic si am mai gasit si ceva pentru fese si coapse!...sa va spun ca nu pot sa mai stau in fund?...din cauza febrei! Astept ziua de luni sa vad ce-mi spune mai noul meu prieten:cantarul! In afara faptului ca a inceput sa se vada am si o mai mare mobilitate ceea ce e bine!
Ieri am fost cu grecul in Atena la Ambasada!...pe drum ma gandeam ca ma puteam intalni cu Hellean...dar cum nu a mai dat nici un semn de viata...am lasat-o balta!
Am calcat pe bec ieri...dar n-am avut ce sa fac! Am fost in vizita la niste prieteni de-ai grecului care ne asteptau sa mancam!..am tot refuzat cat se poate de politicos diferite bombe culinare...dar tot a trebuit sa mananc ceva!...oricum nu a fost abuz!!!
Povestea faina vine dupa....
Am fost cu grecul meu si la stomatologul sau(scump,cu locatia intr-un cartier select...ce sa mai...reclama la greu!).
Motivul:un implant dentar care incepuse sa se miste(de ce nu mai am eu incredere in profesionalismul dentistilor indiferent ca e Romanica sau Grecia??)....simplu...mie mi-au nenorocit dantura
Am ramas eu in sala de asteptare si la un moment dat aud o horcaneala...mai bine zis sunetul scos de cineva care s-a inecat cu ceva! Cel care scotea sunetele alea ciudate...era grecul meu!!
Si dupa vreo 3 reprize de sunete ciudat aud cum cade pe gresie..ceva metalic!!!
Ati ghicit ce s-a intamplat,nu?
Dl. doctor scapase surubul implantului...exact in gatul grecului!!!...acum zambesc..ieri eram oripilata!!!
Raspunsul dl. doctor (un profesionist de altfel,nu?):...poti sa-l inghiti ca facem altul!!!!!
No comment!!!

Sanatate bunicutei Moro, sanatate si bateielului nostru cu personalitate, Nick cel drag! Salut toate fetele (ma bucur ca va adunati dar sper s-o faceti mai des), spor la cumparaturi Carmew!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Esthera2011 spune:


si-n stilul meu de-a ma lungii la scris...am uitat sa va intreb ceva!

Daca ma casatoresc cu grecul si iau numele lui..e musai sa merg in Romanica si sa schim toate actele! Corect?
Daca raman la numele meu...nu mai schimb nimic!
Voi cum ati procedat?
Certificatul de casatorie l-ai inscris si in Romania?

Astept sfaturi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anouk3 spune:

Esthera, sunt tare manda de realizarile tale! Bravo! Acu' daca mergi in vizita, eu ti-as propune sa servesti ce ti se ofera, dar cu moderatie. Sa nu pari apoi ca nu-ti place ce iti ofera gazda.
Iar cu casatoria.. daca iei numele sotului, ce acte trebuie sa schimbi in Romania? Buletinul si eventual pasaportul.
Eu mi-am pastrat numele meu, dar stiam ca in Grecia nici nu poti sa iti schimbi numele decat cu hotarare judecatoreasca, indiferent ca vrei sa iei numele sotului sau al bunicului.
Poate intre timp s-a mai schimbat ceva, sigur cei de la KEP pot sa te informeze.

Revin cu mai multe povesti ca am un mucios care trage de mine.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Esthera2011 spune:



Ana!!...iti imaginezi cat sunt eu de mandra!..nu mai am burta aia asa de mare...si abia astept sa scap de kg in surplus si sa va trimit o poza cu mine! Siluetata!

Buletinul ca buletinul, pasaportul si el...eu ma gandeam ca carnetul de soferi!

Acu daca nu s-o putea sa-mi schimb numele...nu e bai(grecul ma vrea cu numele lui).

Acum ma gandeam ce bine era daca locuiam si eu in insula ta Ana, nu de alta dar ma ajuta si pe mine Nik la curatat de mandarine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anouk3 spune:

Mda.. si carnetul de soferi.. Pe-asta l-am sarit din schema.
S-a culcat putza. Ma duc sa pregatesc niscaiva merinde si revin.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamica11 spune:

Esthera, aici lumea nu isi schimba numele de obicei la casatorie. Adica, tata are acelasi nume de familie cu copiii iar mama are numele familiei ei de dinaintea casatoriei. A fost doar o mica peroioada si la ei in care isi schimbau numele (cred ca in timpul dicatturii dar nu mai stiu exact mi-a povestit mai demult o prietena) insa s-a renuntat la asta iar apoi.
Oricum, eu de multe ori trebuie sa explic atunci cand merg undeva de ce apar cu acelasi nume cu sotul si de asemeni in multe acte trebuie sa declar: fiica lui...si aici trec numele de familie plus numele mic al tatalui meu spre deosebire de situatia fireasca lor ce ar fi : "fiica lui Ion" deex.Nu mai zic la scoala de cate ori trebuie sa explice copiii ca nu e o greseala ci asa e: mama are acelasi nume cu tata.Nu mai sunati,stiu eu sigur, s-au casatorit in Ro,etc,etc
Eu una in locul tau mi-as pastra deci numele de familie daca urmeaza sa traiti in Grecia.
Felicitari pentru progrese,poate ne mai mobilizam si noi auzind macar

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Esthera2011 spune:


Multumesc fetelor




PS: Ce fericit o sa fie tata! Fata lui se marita si pastreaza numele lui!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anouk3 spune:

..am revenit.

Deci, Esthera, a confirmat si Mamica ce stiam si eu. Ar mai fi si varianta cu 2 nume de familie, al tau si al lui la gramada. Stiu ca se mai practica si asta.
Dar daca faci nunta in Romania banuiesc ca e mai simplu cu numele.
Iar cu insula.. ti-am mai zis: te astept cu drag la vara, chiar daca nu o sa mai fie mandarine. O sa-ti etalezi noua silueta in costum de baie!
Iar despre dentistul minune.. no comment.
Mamica, ma bucur ca stai linistita acum si ca tatal tau nu mai este revolutionar. De la distanta iti faci o mie de griji, iar daca mai vezi si minunatii la TV, ti se face pielea gainii.
Foarte frumos iti petreci timpul si inteleg ca de fapt timpul tau este al copiilor sau mai bine zis: impreuna cu copiii. Superb!
Nu ti-a fost dor niciodata sa revii in campul muncii asa, doar ca diversitate, cateva ore?
Carmaw, spor la shopping si distractie maxima! Imi place mult tonul tau optimist! S-o pupi si pe italianca din partea mea.
Oana, 10 camere?!! A fost o gluma sau chiar atatea ai? Si prin dormitoare cu ce va incalziti daca ai doar o soba?
Pupici lu' Fanu!

Noi am fost ieri la nenea doctoru' si evident ca N a inceput sa urle de cum s-a ridicat nenea de pe scaun. Se pare ca e o bronsiolita si mi-a dat o reteta pe care o puteti foarte bine ghici: antibiotic. Imi vine sa urlu ca se da aici in Grecia antibiotic cu atata lejeritate.. Inca nu m-am hotarat sa-i dau. L-am cumparat, dar il mai aman nitel, ii dau numai Aerolin pentru plamani ca vad ca azi nu mi-a mai facut febra (sper sa nu cobesc..). Bine-nteles ca i-am zis lui A ca i-am dat ca si el e crescut in purul stil grec cu antibioticul la rang de elixir al sanatatii. Cred ca l-ar lua si pentru o batatura.
Nepoatei noastre i-a prescris alt doctor antibiotic preventiv!
Ieri am strans toate jucariile de bebe ale lui N asa ca dati de stire cand apare un bebel nou in peisaj ca trebuie numai sa scriu adresa pe cutie si a si zburat catre viitoarea mamica.
Va pup cu drag!

Mergi la inceput