M-am hotarat.............adoptie(77)

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns amy2007 spune:

Buna dimineata fetele. Nu am mai scris demult, pentru ca nu am nici o noutate. Doar sunt foarte suparata. Parca totul se misca in reluare la noi in oras. Avem atestatul din 18.03.2011 si tot nimic. Adica atunci erau 42 familii, acum 2 zile erau 16. Mai frate, in 10 luni nu au reusit decat 26 potriviri, in ritmul asta nici in septembrie nu avem bebele acasa.. Nici 3 copii pe luna. Nu sunt copii, asta e raspunsul. Eu ma tot intreb ce statul au cei de la Valea Screzii si de ce nu sunt adoptabili si nimeni nu se sinchiseste sa rezolve speta.
Si nu stiu de ce, dar se plang doamnele de la DPC ca in conformitate cu noua lege sunt alte probleme:
-le schimba nu stiu ce statut si vor fi alt fel de functionari publici si le scade salariul cu 300 lei,
-se vor ocupa de dosar de la inceput pana la final, adica de cand ,,apare" copilul, crescandu-le astfel volumul de munca
-procedura s-a schimbat in sensul ca ORA alege 10 familii, le trimite celor de la DPC lituta cu cei 10, acestia selecteaza 3 familii dintre cele 10 si le trimit la ORA si ORA are cuvantul final. Adica hai sa plimbam hartiile de colo pana colo. Eu nu am vazut nicaieri in legea noua ca totul e atat de complicat.
Apoi le-am intrebat ce acte am nevoie pt reatestare si mi-au zis ca la lege scrie de adeverinta medicala de la o policlinica insa au intampinat probleme cu judecatorii, la incredintarea copilului, ca vor adevedrinta de la medicul de familie. M-au bulversat de tot intr-un cuvant.
Cat despre trimis cereri prin tara, si noi am trimis. In afara de raspunsuri mai mult sau mai putin dragute, nu am primit nimic, concluzia a fost aceiasi: nu avem copii care sa corespunda.
Saptamana trecuta am primit o hartie de la un DPC din tara, in conditiile in care noi solicitam copil clinic sanatos, cu o fetita, cu cataracta congenitala bilaterala operata. Nu am dat curs hartiei, mi-e mila de micuta, dar...
Nu am vrut sa va tai din elan, poate abordarea legii si eforturile sunt diferite de la DPC la DPC insa eu una sunt foarte suparata. Am de gand sa scriu si la ORA sa ma lamureasca, trebuie sa-mi raspunda in 30 de zile.
O zi frumoasa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns malex spune:

buna fetele!
Noi maine am fost invitati la DPC pentru a ne pune la curent cu noutatile legislative.Sunt f curioasa,mai ales ca am o multime de intrebari de pus.Pot sa va spun ca AS ne-a spus prin telefon ca daca acum sunt 2 dosare in instanta pentru deschiderea procedurii de adoptie, in vara vor fi 200.
Maine revin pe forum cu explicatii!
O zi buna!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amy2007 spune:

Malex, inseamna ca numai ale mele se vaita...Mie mi-au zis ca va fi mai rau. :(

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexa78 spune:

Saptamana trecuta am fost si noi vizitati de AS, iar saptamana viitoare vom lua atestatul.
Si noua ne-a spus la fel, ca ORA alege 10 familii care sa se potriveasca cu un copil, dar ca se vor alege din judetul copilului sau din judetele invecinate. Nu ne vor pune sa mergem sa vedem un copil in celalalt colt al tarii. In acest fel se va ingreuna putin procedura de adoptie.
Dar noua lege are si o parte buna. Dupa spusele AS, copii vor deveni mult mai repede adoptabili, ceea ce este bine pt noi. Ma gandesc ca in felul acesta vom reusi mai repede sa adoptam.

Noi ne-am schimbat optiunea, dorim sa adoptam frati, de preferat gemeni. Dintotdeauna ne-am dorit 2 copii si nu mai vreau sa o iau de la capat peste 2,3 ani pentru cel de-al doilea copil.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LittleAngel spune:

Buna fetelor!Vad ca nu a fost deloc aglomerat pe mailul nostru.
Daca nu aveti copilasi puneti si poze cu voi sa ne cunoastem mai bine.Si curaj celor care au copilasi sa puna cat mai multe pozici.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns malex spune:

Buna initiativa Angela....eu chiar am sa pun cateva poze pe mailul comun pt a ne cunoaste
Si promit ca atunci cand imi voi cunoaste printesica am sa ma laud cu ea
Asa cum am promis voi veni maine cu informatii noi privind
legea 233/07.12.2011

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marumiha spune:

Ceva zile in urma erau 13 mesaje pe mail ,am vazut ieri ca multe au disparut ,au fost cancelate ,se poate stii cine le-a sters ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danadana spune:

buna fetelor ne-am depus si noi dosarul pt adoptie la sfarsitul lunii noiembrie dar nici pana acum nu ne-au chemat la cursuri.Pe voi la cat timp v-au chemat la cursuri si cand vi s-a eliberat atestatul.Stiam ca la 2 luni de la depunerea dosarului trebuie sa se elibereze si atestatul,daca mai aflati ceva noutati va rog sa ma tineti la curent si pe mine si eu o sa fac la fel ,speram sa fie bine pt toata lumea si sa ne vedem visul implinit acela de a fi parinti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amy2007 spune:

Dandana, eu zis sa te duci la DPC sa intrebi de dosar, sa nu se fi ratacit. Trebuia sa va duceti la cursuri pana acum, adica spre sfarsitul lui ianuarie trebuia sa aveti deja atestatul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns malex spune:

Fetelor...am fost azi la DPC...mare lucru nu am ce sa va spun decat ca incepand cu 07.04.2012 cand intra in vigoare legea 233 cei de la DPC tb sa reanalizeze toate dosarele si pana in iulie sa trimita in instanta propunerile lor privind deschiderea procedurii de adoptie.
Deci in iulie-august vor fi f multe dosare...au mai angajat chiar un jurist.
Speram ca anul acesta va fi bine pt toata lumea......ce e bine de stiut ca cei care tb sa se reatesteze sa depuna cererea inainte , tinand cont ca perioada de atestare va fi de 120 zile cf noii legi
Si asa cum au mai spus fetele pe forum , propunerea de potrivire vine de la ORA iar cei de la directie din listuta primita de la ORA alege familia cea mai potrivita.
Putem fi mai optimiste in sensul ca vor fi declarati mai multi copii adoptabili si sansele noastre sunt mai mari

Sa ne ajute DD si sa ne aduca in familie cel mai potrivit copil!

Mergi la inceput