M-am hotarat.............adoptie(77)

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns loriana74 spune:

Din pacate , dupa noile norme care vor intra in vigoare in aprilie , noi vom avea mai mult de asteptat.Procedura de "potrivire" va dura mult mai mult.N-avem decat sa ne pastram optimismul si increderea ca ne vom intani micutul pana la urma.
Eu voi avea atestatul la inceputul lunii februarie, deci ma pregatesc pentru marea asteptare!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flory_ana spune:

Va tot citesc si eu de ceva timp, pt. ca ne-am hotarit si noi pentru adoptie...
In cazul nostru situatia este putin diferita si de aceea poate ma lamuriti voi, care sunteti mai eperimentate in acest domeniu decit mine.
Eu si sotul meu locuim momentan in Irlanda, dar eu figurez ca angajat acasa in Romania. Nu stim pentru ce fel de adoptie sa aplicam, internationala sau interna din tara?
Din legea noua pe care am citit-o, am inteles ca noi ca cetateni romani cu resedinta obisnuita in strainatate putem aplica pt. adoptie internationala, singura problema ar fi ca este permisa numai pt. copiii carora nu li s-a identificat un adoptator din Romania timp de 2 ani.
Atunci ce sanse avem noi?
Credeti ca ar fi mai bine sa aplicam pe parte interna?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mimi_m spune:

Salutare tuturor,
Noi suntem atestati din mai 2011, si cand nu mai aveam prea multe sperate, minunea a avut loc, am intalnit-o pe fetita noasta...
Am si eu o nelamurire, cat dureaza din momentul in care se face cererea de incredintare pana cand copilul vine acasa? Dela DPC nu ne-au dat un raspuns clar, ne-au spus ca hot jud iese cam in 3 sapt de la depunerea cererii...
Va doresc tuturor sa va intalniti copilul cat mai repede .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mimi_m spune:

In legatura cu trimiterea atestatului in tara, eu nu cred ca e o solutie buna, pentru ca prioritate au familiile din judetele respective, iar apoi daca nu se gaseste o familie, sunt luate in calcul cererile din alte judete... sfatul meu este sa aveti rabdare...
bafta multa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns malex spune:

Mimi ....felicitari!
Nu vreau sa intru cu picioarele in viata ta dar mi-ar placea tare mult sa ne povestesti cati ani are copilul tau,cat a durat pana ti s-a prezentat primul copil....si poate emotiile traite la prima intalnire.....Te rugam........
Promit ca si eu va voi marturisi emotiile si trairile pe care le voi avea.........

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simo_73 spune:

felicitari mimi_m, mi-ai dat curaj si speranta ca intr-o buna zi cand am sa astept cel mai putin am sa imi gasesc "buburuza". pana sa intru pe forum stateam si ma gandeam ca maine se fac 3 luni de cand am atestatul si nici un semn din partea celor de la directie, dar uite ca tu mi-ai dat curajul si luni am sa sun la directie chiar daca stiu care are sa fie raspunsul lor. are dreptate malex revino fe forum cu mai multe detalii, cum a fost.......cand ti-a gasit copilul

"In viata nu e suficient ca ai ales drumul cel bun. Daca nu mergi repede inainte, te calca in picioare cei care vin din urma."
(Will Rogers)


simona

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mimi_m spune:

Salutare tuturor,
De la obtinerea atestatului, abia acum, in ianuarie ne-au sunat si ne-au aratat primul copil... si este cu siguranta copilul nostru . Emotiile si trairile sunt greu de descris, inca de cand i-am vazut fotografia am stiut ca este fetita noastra .
Fetita are 3 ani si este minunata, iubitoare, s-a atasat foarte repede de noi, ne spune inca de la prima vizita mami si tati .
Nu stiu sa va spun cum au ajuns la concluzia ca noi suntem familia potrivita pentru ea, dar noi ne bucuram foarte mult, abia asteptam sa o luam acasa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simo_73 spune:

cat de bucuresti trebuie sa fiti, mimi_m, abia astept sa ajung si eu sa traiesc astfel de sentimente

"In viata nu e suficient ca ai ales drumul cel bun. Daca nu mergi repede inainte, te calca in picioare cei care vin din urma."
(Will Rogers)


simona

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loriana74 spune:

Felicitari, mimi_m!Asteptam cu nerabdare detalii si povesti frumoase!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns malex spune:

MIMi....sa fie sanatoasa fetita si sa va bucurati de ea
Eu cel putin, sunt f curioasa cum arata.......daca nu te superi si nu ai numic impotriva ...nu pui niste poze pe mailul comun????
Si mai am o intrebare...pozele care ti le arata la directie sunt oarecum recente,este numai una sau sunt mai multe?

O zi buna si sa aveti parte de tot ce este mai frumos!

Mergi la inceput