M-am hotarat.............adoptie(77)

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns alexa78 spune:

Mara80, ti-am trimis pe mail modelul de caracterizare.

Noi am depus dosarul la sfarsit de noiembrie si nu am fost contactati nici pana acum de DPC. Ziceau ca dupa sarbatori vor veni in vizita, dar acestea au trecut demult si....nimic. Am vrut sa-i sun eu, dar am avut amandoi (si eu, dar mai ales sotul) o perioada aglomerata la servici si nu stiam cand suntem mai liberi.
Vizita cand are loc? Dimineata, sau se poate si seara? La voi cum a fost?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina_g spune:

Citat:
citat din mesajul lui alexa78

Mara80, ti-am trimis pe mail modelul de caracterizare.

Vizita cand are loc? Dimineata, sau se poate si seara? La voi cum a fost?


Vizita are loc in functie de programul vostru si al lor isna in timpul programului 8.30-16.
Normal ca trebuie stabilita ora de comun acord ca altfel... pupa usa si nu e prea placut.
Bafta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ckarmen spune:

Buna,
Astazi m-au sunat de la Directie sa-mi spuna ca mi-a iesit atestatul, urmeaza sa merg maine sau poimaine sa-l ridic.Asa intru si eu in randul aspirantelor cu acte. Va rog mult, pe cele care stiu mai multe, cum trebuie sa procedez, sa trimit scrisori la directiile din tara... de unde iau adresele, de pe net? Exista ceva standard sau trebuie sa trimit o scrisoare cu cine suntem, la care sa anexez o copie dupa atestat? Nu stiu cum se procedeaza dar n-as vrea sa stau numai "la mana" celor de la Directie, mai ales ca ne-au spus de la inceput ca la ei in judet nu sunt copii....
Va multumesc pentru ajutor, orice informatie imi va fi de folos!
Bafta multa tuturor!
Va pup!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MYH spune:

Buna ziua!
Ckarmen, felicitari! Dumnezeu sa va ajute sa gasiti repede copilasul mult dorit.
Eu am trimis cereri in toata tara, imediat dupa ce am ridicat atestatul. Am trimis si email-uri si fax-uri (unde nu am putut sa trimit email, am trimis fax). Lista cu adresele mi-a fost data de catre cei de la Directie. In cerere am scris cine suntem si ca dorim sa adoptam un copil sau 2 frati (am fost atestati pentru 2 copii) si am specificat varsta maxima a copiilor si ca vrem sa fie sanatosi. Nu am dat prea multe detalii, doar strictul necesar.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ami_79 spune:

Dragele mele,
Bine v-am gasit si La multi ani!
Am citit mesajele voastre cu mult drag si povestile voastre ne-au ajutat si pe noi sa ne decidem sa adoptam.
In curand vom demara si noi procedura, fapt pentru care as avea cateva nelamuriri: daca eu intru in somaj, va fi o problema in evaluarea cererii si acordarea atestatului? Stiu ca lucrurile pot dupa destul de mult si tocmai de aceea nu as sta sa astept neaparat pana imi voi gasi un nou loc de munca.
In plus, ma gandesc sa adoptam chiar si frati, 2 copii. Sunt conditii speciale de indeplinit?
MYH, am vazut ca tu esti din Iasi, cum au decurs lucrurile la Directie aici?
Va urez multa multa bucurie alaturi de copilasii vostri!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MYH spune:

Bine ai venit, Ami 79! Ma bucur ca ati luat decizia de a adopta, fiecare om trebuie sa-si construiasca fericirea. Nu trebuie sa pierdem timpul batand pasul pe loc intr-o anumita directie. Daca Dumnezeu a ales sa nu avem copii din sangele nostru, nu trebuie sa cadem prada disperarii pentru ca Dumnezeu ne iubeste si este imposibil ca El sa fi decis sa fim nefericiti. Alta este calea fericirii noastre adica, adoptia. Felicitari! Ce a fost cel mai greu, ati facut. Ati luat decizia. Din experienta mea, perioada cea mai grea a fost pana mi-a venit gandul serios al adoptiei. Dupa aceea, totul a mers foarte bine. Pentru personalul de la Directia din Iasi am doar cuvinte de lauda. Sunt niste doamne tare dragute, toate. Noi nu am avut absolut nici o problema cu ele. Noi am reusit foarte repede sa ne intalnim copiii asa ca nu am fost nevoiti sa le stresam cu telefoanele ca sa avem ocazia sa vedem si reactii mai putin placute. S-au purtat impecabil, am gasit la ele exact ceea ce-mi doream.
Ma bucur ca ati vrea sa adoptati si 2 frati. Cu siguranta va vor incuraja cei de la Directie. Noua ne-au spus ca ne vor chema sa incurajam lumea sa opteze si pentru frati pentru ca sunt prea putini cei care-si doresc 2 frati. Din punctul nostru de vedere, am luat decizia perfecta. Din fatul ca am adoptat 2 frati vedem doar avantajele, nu vedem nici un dezavantaj. Fetita noastra este mare si stie toata situatia, si-o aminteste foarte bine pe femeia care le-a dat viata. Il iubeste enorm de mult pe fratiorul ei. Cand va creste si fratiorul ei, cu siguranta va avea grija sa depaseasca cu usurinta momentul adevarului. Noi nu ascundem nimanui ca sunt adoptati. Le vorbim deschis tuturor despre acest lucru, in prezenta copiilor. Fetita intelege totul si nu se simte prost deloc cand vorbim despre adoptie.
Dumneezu sa va ajute sa aveti un drum usor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ami_79 spune:

Multumesc mult pentru sfaturi, ma bucur ca doamnele de la Directie sunt dragute, intotdeauna am avut o retinere dar imi pare tare bine ca se poate comunica frumos cu ele!
Da, suntem dispusi si la frati, si uite asa devine familia completa. Adevarul este ca mi-am dorit mereu 3 copii, asa ca pentru un prim pas este minunat daca am putea lua 2. In plus, sunt convinsa ca este benefic si pentru dezvoltarea lor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ckarmen spune:

Multumesc Myh, pentru raspuns.Astazi am fost sa ridic atestatul si doamna de acolo m-a descurajat un pic, spunandu-mi ca n-a primit nimic de la alte directii de la inceputul anului. Se banuieste ca toata lumea este bulversata de legea noua care se pare ca nu va fi chiar atat de benefica cum speram noi. Potrivirea o face ORA niste oameni care nu te cunosc, care se uita doar pe niste hartii...Cel putin in prima faza, decizia finala urmand sa o ia tot cei de la Directie. Nu stiu ce sa mai zic, incep sa fiu stresata de situatia asta si nu cred ca e cel mai bun lucru.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danaionela spune:

Fetelor nu fiti descurajate Intradevar noua lege aduce multe modificari, unele bune unele mai putin bune. Acuma depinde foarte mult de ORA, si parerea mea este ca nu prea au cum sa faca ei fata atator cereri. Nu reuseau cei de la directii , si apoi acuma cand totul va fi centraliat. Si cele 120 de zile pentru obtinerea atestatului mi se par foarte multe .
In rest cine stie, profitati acuma, trimite-ti cereri in tara, sunati la telefon si cine stie. Poate o sa reusiti mai repede. Banuiesc ca daca o sa mearga mai repede cu procedurile de deschidere a adoptiei , ar fi mai multi copilasi adoptabili si timpul de asteptare sa fie mai mic. Nu stiu ce sa zic... decat ca va asteptam cat mai repede sa va tineti micutii in brate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns malex spune:

Buna fetelor......am si eu o neclaritate....poate este un jurist printre mame si viitoarele mamici.....Am intrat pe just.ro sa vad ce dosare pentru deschidere procedura adoptie (adica copii care urmeaza sa fie declarati adoptabili) sunt pe rol si am constatat cu consternare , cel putin in Moldova de unde sunt eu, ca la Iasi este 1 dosar, Bacau 3 dosare, BT-0,SV-1,NT-6,VS-0,GL-0,VN-1
In ritmul asta iesim la pensie sigur.....acum..ce sa zic eu sunt economist...nu jurist...poate nu stiu eu sa interpretez ce apare pe just.ro??????

Mergi la inceput