Clasa I * 2011 - 2012 * [13]

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mgabi spune:

Buna.
"Invatatoarea ne-a spus ca 4 ore/week-end ar trebui sa fie maxim."
La clasa I 4 ore teme pai cand va ajunge la liceu...
Da este adevarat ca la cat se cere acum da cele 4 ore de multe ori sunt insuficiente. Am constat si eu la fetita mea care este acum boboc la scoala. De multe ori ma plictisesc eu la teme si nu mai am rabdare. Cand vine de la scoala si incepe si-mi spune ce are de facut ma abtin de la comentarii pentru a nu-i taia ei elanul si ma inarmez cu rabdare.
Ei mici fiind nu au rabdare sa scrie fara sa se foiasca fara sa mai povesteasca te miri ce.
Cerintele scolii romanesti sunt in continua ascensiune in materie de invatat "din carti" si atat. Nu exista parte practica atractiva, recreativa, doar memorat. daca sepoate in orele de sport sa mai faca rom sau mate. Nu ca nu ar vrea doamna dar sunt parintii cei care nu mai accepta asa ceva in ziua de azi ca altfel... Eu fac comparatie cu scolarul meu cel , acum in clasa a VI-a fata de cand era el in clasa I. Mult mai mult fata de acum 6 ani.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mitzuka spune:

Raspund si eu mama de baiat

- ai vostri au rabdare sa stea in banca, respectiv pe scaun in timpul temelor? (fara sa se foiasca, sa se intrerupa de n-spe ori sau sa se joace cu sticloul, etc) Daca da, pt cat timp reusesc?

Acum e mai bine dar la inceput nu statea decat in pozitii imposibile.I-am explicat ca o sa scriemai frumos daca sta intr-un loc. Noroc ca s-a convins si el de asta si vad ca sta mai linistit.De intrerupt se intrerupe de mii de ori...sa imi povestesca ceva, sa ma intrebe cu i-a iesit, sa bea apa, sa se scarpine, etc.

- cum e calitatea scrisului: depasesc frecvent spatiul pt litera/cifra sau in general se incadreaza?

Tema de casa o scrie foarte atent, frumos si ingrijit..adica literele individuale fara depasiri. La cuvinte, cand leaga literele depaseste un pic adica ma m si n mic nu face bastonasele fix pe linie si nu sunt chiar paralele. Probleme mai are si la legaturile dintre litere depaseste un pic linia de jos.Drept urmare iese un scris cu fiecare litera corect scrisa dar per ansamblu parca danseaza literele fiecare dupa ritmul ei...nu stiu daca ma fac inteleasa....

- cat de des fac greseli care sa trebuiasca corectate cu picul?
Rar de tot...suntem pe principiul ca mai bine facem corect din prima decat sa facem corecturi care genereaza porci.

- le lasati picul la indemana tot timpul sau i-l dati doar la urma (la terminarea temei)?
Nu il las cu picul deloc...ii corectez eu la sfarsit...asa i-a obisnuit doamna ...vine si le corecteaza a la sfarsit.Oricum nu prea folosim.

- cat timp le ia sa faca temele obligatorii?
Muuult din motive de la punctul 1.... Cam 1 ora jumatate..plus inca jumatate de ora lucrul in plus...si inca jumatate de ora de citire seara.Cam atat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali spune:

Citat:
citat din mesajul lui mgabi

Buna.
"Invatatoarea ne-a spus ca 4 ore/week-end ar trebui sa fie maxim."
La clasa I 4 ore teme pai cand va ajunge la liceu...
Da este adevarat ca la cat se cere acum da cele 4 ore de multe ori sunt insuficiente. Am constat si eu la fetita mea care este acum boboc la scoala. De multe ori ma plictisesc eu la teme si nu mai am rabdare. Cand vine de la scoala si incepe si-mi spune ce are de facut ma abtin de la comentarii pentru a nu-i taia ei elanul si ma inarmez cu rabdare.
Ei mici fiind nu au rabdare sa scrie fara sa se foiasca fara sa mai povesteasca te miri ce.
Cerintele scolii romanesti sunt in continua ascensiune in materie de invatat "din carti" si atat. Nu exista parte practica atractiva, recreativa, doar memorat. daca sepoate in orele de sport sa mai faca rom sau mate. Nu ca nu ar vrea doamna dar sunt parintii cei care nu mai accepta asa ceva in ziua de azi ca altfel... Eu fac comparatie cu scolarul meu cel , acum in clasa a VI-a fata de cand era el in clasa I. Mult mai mult fata de acum 6 ani.



Invatatoarea a spus ca 4 ore/ week-end ar fi maxim, nu de ajuns. E o diferenta. Daca terminam intr-o ora, cu atat mai bine. Si am specificat ca in aceste 4 ore se presupune ca ne spun si ce au facut la fiecare materie peste saptamana, mai repeta un cantecel, desfacem/facem ghiozdanul, etc.

Asta in conditiile in care, in timpul saptamanii noi nu avem ghiozdanele acasa, nu au teme deloc fata de ce fac la after.

Iar generalizarile tale despre invatamantul romanesc nu sunt valabile la scoala noastra unde am mai spus ca se fac experimente saptamanal (e in orar), ca se viziteaza diverse, ca fac flaut in ora de muzica, ca, de exemplu, au pus castraveti pe iarna in orele de abilitati practice, ca notele se dau cu lejeritate deocamdata, etc. Sportul se face 2 ore/saptamana, orele de educatie plastica si abilitati practice sunt la locul lor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mina spune:

Hai sa raspund si eu, ca posesoare de baiat, si chiar Matei :)

- ai vostri au rabdare sa stea in banca, respectiv pe scaun in timpul temelor? (fara sa se foiasca, sa se intrerupa de n-spe ori sau sa se joace cu sticloul, etc) Daca da, pt cat timp reusesc?
La scoala dna nu s-a plans ca n-ar sta in banca si nici la after. Cand face temele acasa cu mine (destul de rar) ma cam enerveaza ca se hatzana cu scaunul, are din ala ergonomic si parca nu sta niciodata fix. Insa cred ca nici scaunul nu e stabil, n-as pune asta pe seama lipsei lui de rabdare.
- cum e calitatea scrisului: depasesc frecvent spatiul pt litera/cifra sau in general se incadreaza?
Scrie asa-si-asa....f ingrijit si fara pete insa forma scrisului nu e tocmai ca la carte, mai are si litere strambe, si depasiri de rand.
- cat de des fac greseli care sa trebuiasca corectate cu picul?
Noi nu folosim picul. Nu exista.
- le lasati picul la indemana tot timpul sau i-l dati doar la urma (la terminarea temei)?
Cum am zis, n-are, nu exista, nu foloseste.
- cat timp le ia sa faca temele obligatorii?
cam o ora cu tot cu mici pauze. Dupa aceea scrie pe caietele "de suplimentar" de la after, sau ii da dna sa faca diverse fise, sau citeste.

CHiar m-a distrat zilele trecute ca mi-a povestit cum citeste el tolanit pe un fotoliu pat la gradi :)) Cei mari isi fac temele in living si acolo, intr-adevar, e un fotoliu pat vechi si confortabil si niste perne din alea mari de piele colorata de stat pe jos si cica cine termina primul temele prinde loc pe fotoliu si taaare comod citeste. Si cum el are cele mai putine teme..... nici nu e de mirare ca e fan citit.

Eu am aflat azi ca nu merge la scoala nici pe 2 deci ne asteapta un we prelungit. Initial ma gandeam sa-l duc la after vineri dar nu cred ca am sanse.

Mina si
Matei-Costin, sensu'lu'viata lu'mami si tati
din:09.09.2004
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=57655" target="_blank">cronicile vizigotului
www.tocanadecuvinte.blogspot.com" target="_blank">TocanaDeCuvinte
Some people dream of success...while others wake up and work hard at it

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cosmina_p spune:

Salutare tuturor!
Dimineata ne-a anuntat ca vineri nu se-nvata!La pranz s-a schimbat modificarea...se invata vineri!
Poate sa raspunda si o mama de fetita la intrebarile de mai sus?Cred ca dupa primul semestru tre' sa-i schimb scaunul de la birou ca-i ros tot de atata fataiala cand face lectiile.De scris ...scrie frumos,n-am ce comenta!Pic nu-i dau la scoala...i-am spus ca picu-i pentru prosti(mii de scuze pt cele care folosesc ustensila asta....dar persoanele de fata se exclud).O fi pt prosti...dar tot se mai scapa si-l foloseste cateodata.Temele le face cam intr-o ora(cu foiala de rigoare)
Avem si o problema..se pare ca avem mancarici in...Si nu spun asta pt ca se foieste pe scaun.Probabil are viermisori si am inceput sa-i dau giardinofug.Noaptea trecuta s-a trezit pt ca se scarpina foarte tare.N-a avut pana acum probleme de astea.Oare sa fie de la impartitul pachetelelor la scoala???

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Naty spune:

Raspund si eu:

- ai vostri au rabdare sa stea in banca, respectiv pe scaun in timpul temelor? (fara sa se foiasca, sa se intrerupa de n-spe ori sau sa se joace cu sticloul, etc) Daca da, pt cat timp reusesc?
Nu stiu cum e la scoala, dar doamna nu s-a plans.
Acasa nu are rabdare.

- cum e calitatea scrisului: depasesc frecvent spatiul pt litera/cifra sau in general se incadreaza?
Ioana scrie frumos si se incadreaza in spatiu, rareori iese din rand.

- cat de des fac greseli care sa trebuiasca corectate cu picul
Rar. Eu nu sunt de acord cu stersul cu picul, i-am spus sa nu se grabeasca si sa faca bine din prima.

- le lasati picul la indemana tot timpul sau i-l dati doar la urma (la terminarea temei)

Il foloseste doar ca sa stearga "porcusorii" care se mai fac cand se intineaza cerneala.

- cat timp le ia sa faca temele obligatorii?
Cam 3 ore.
Au prea multe teme!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ubi spune:

Alexandra nu se prea foieste cand are teme de scris si poate sa stea in jur 20 de minute sa termine ce are de facut. Acum depinde de lungimea temelor, la Alexandra mai mult de 20 de minute la o materie nu are.
- scrie frumusel....e ingrijita la scris dar nu pot spune ca e consecventa la litere. Uneori ii reusesc bine, alteori sunt mai grase, mai slabe, mai ingrosate...etc
- picul il folosim doar pentru estetica. NICIODATA nu a gresit litera sau cifra.
- Nu a avut pic pana acum 3 saptamani cand mi-a zis ca a folosit picul colegului
- 15-30 minute temele obligatorii


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxana_G spune:

Si eu tot am fata si cred ca stam mai rau ca baietii:

- se foieste permanent si nu are stare, nu mai zic ca nu are pozitia corecta pe scaun (aseara voia sa scrie din picioare). Edit: asta acasa, la scoala inteleg ca sta in general in banca (dar nu cred ca e nemiscata nici acolo, la gradi mi se plangea educatoare ca se bataie cu scaunul)

- scrie urat si depaseste din cand in cand randurile

- foloseste picul des, cred ca ii place

- are permanent la indemana picul. Ar trebui folosit doar la final ca sa nu mozoleasca mai rau insa in practica il foloseste cand vrea

- temele pentru acasa la noi sunt destul de rare si nu e mult de scris, asa ca nu ii ia foarte mult. Cred ca nici la scoala nu ii ia mult.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali spune:

Mini-vacanta placuta ... celor ce o au !


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxana_G spune:

Nu stiu daca sunt sarbatoriti cu numele pe aici, dar eu le urez:

La multi ani! Sanatate si numai bucurii!

Mergi la inceput