Clasa I * 2011 - 2012 * [13]

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Roxana_G spune:

Eu sunt cam desumflata. De la gradi m-au anuntat ca au caz de varicela in grupa, de la Alex ca au streptococ betahemolitic in clasa. O bucurie!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali spune:

La multi ani celor ce sarbatoresc azi !

Roxana si baiatului tau !
Poate ca totusi nu s-a lipit nimic de ai tai.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lbelciug spune:

Multumesc din suflet pt raspunsuri, fetelor.
flaviutza, al meu nu doarme la pranz, neam! Cu frixionul cred ca ar fi si mai rau la Matei. Problema e ca il freaca toata ziua, a ajuns sa se stearga de cerneala cu el si pe maini, asa ca d-na de la AF i-l confisca si i-l da abia la sf temelor pt corecturi. Daca nu i se da picul, face niste X-uri mari si gogoloaie urate peste greseli. Face cam o greseala la 2 randuri, deci nu putine.
Lali, iti multumesc pt raspuns, ai fost f draguta sa detaliezi cum e la voi. Si Matei are mom cand sta in picioare pe scaun, desi ii spun sa stea in fund pe el. O sa incerc sa i-l iau, poate sesizeaza diferenta. Nu zic ca nu exista evolutie si la el, dar in ult vreme am primit mai multe sesizari la adresa lui si incerc sa vad cum il putem ajuta.
Cu durata temelor m-am ingrijorat pt ca la AF le face in ult vreme f incet, in 3-4 ore, ceea ce nu e normal. Nu ii ramane timp pt nimic altceva si nu asta e scopul.Matei mai are si proasta inspiratie de a fi uneori "sfatos" cu d-na la AF, ca el stie mai bine etc, ceea ce enerveaza un adult. Mai are si iesiri de enervare pe diverse motive, ocazie cu care mai suiera ceva necorespunzator printre dinti. Vacanta placuta si voua!
mamagiuliei, inseamna ca si voi aveti de lucru la aceste capitole. Succes!
mitzuka, multumesc pt feedback! Te-am inteles cu ritmul literelor, si la noi e la fel! Mai avem pana sa le armonizam in cuvinte. Hai ca m-ai amuzat cu porcii!
Mina, multumesc pt raspunsuri! Zici ca nu folositi pic. Cum procedati atunci cand greseste la scris? Stati f bine la timpi (Doamne, parca suntem la atletism!), o ora doar pt temele obligatorii!
cosmina_p, sigur ca se poate. Initial am rugat doar mamele de baieti deoarece fetitele sunt muuult mai ordonate decat baietii.
Naty, multumesc! Cam ce teme au de facut de ex la romana? Noi avem o pag in caietul special (pe care jumate din copii o termina din clasa, cealalta jumate se joaca in acel timp; evident si Matei), cateva randuri in caietul de teme (clasic) si eventual de terminat fisele primite in clasa.
Ubi! Hai mai, cum n-a gresit niciodata? Parca nu-mi vine a crede!
Roxana_G, oare cum ii invatam "rabdarea pe scaun"? (wow, ce fel suna!) Si la noi la gradi au gasit 2 copii cu streptococ betahemolitic. Vineri fac dezinsectie.

Liviana - mamica fericita a lui Matei (21.02.2005) si Bogdanel (30.05.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxana_G spune:

Liviana, eu nu stiu cum sa invat pe cineva "rabdarea" ca nici eu nu excelez. Cred ca pana atunci trebuie sa o educam pe a noastra si sa cerem mai putin.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cosmina_p spune:

Roxana G,mare dreptate ai!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mina spune:

Liviana, pai daca greseste...aia e, ramane gresit. Noroc ca nu prea face uratenii pe caiet. Zicea dna invatatoare ca ideea nu este sa le iasa o pictura corecta si ideala. Ci sa invete sa scrie si sa invete chiar si din greseli. Daca la fiecare greseala vine cu picul peste o sa creada ca orice poate fi corectat si indreptat si nu mai conteaza. Nu, tre sa traga si ponoasele (ma rog, par vorbe mari, dar ati inteles ideea...).

Roxana, La Multi Ani Andreiului!
Tinem pumnii sa nu se fi lipit nimic de ei. Matei a avut in gradi si varicela, si streptococ si scarlatina si nu s-a lipit nimic de el desi, daca stau sa ma gandesc, macar o varicela era bine de facut la varste mici, sa nu traga aiurea la varste mari...Deci fruntea sus, toate sansele sa nu ia nimic.

Pana la urma va ziceam ca noi avem we prelungit, dar nu ne lalaim cine stie ce ca are antrenamente si vreo 2 repetitii cu serbarea de la after. Bine, nici nu planificasem sa plecam nicieri ca are sotul treaba. Eu m-am spart in rasfaturi si maine am programare la cosmetica iar vineri la dr la control (mai intai rasfatul, da? ).

Si poate zilele astea apuc sa-mi cumpar robotul care mi s-a stricat acu vreo luna si dupa care sufar ca un caine ca tare util mi-e la gatit. Am auzit ca anul asta Mos Craciun e fan Phillips, credeti ca tine explicatia asta la sot?

Va las, vacanta placuta, mai vorbim. Nu va osteniti prea tare cu temele zilele astea, sa fie relaxare. Am zis!

Mina si
Matei-Costin, sensu'lu'viata lu'mami si tati
din:09.09.2004
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=57655" target="_blank">cronicile vizigotului
www.tocanadecuvinte.blogspot.com" target="_blank">TocanaDeCuvinte
Some people dream of success...while others wake up and work hard at it

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ubi spune:

Liviana, pe bune. Nu a gresit niciodata litera sau cifra dar in schimb ingroasa literele sau il face pe 'a' mergand cu stiloul pe (aproape) acelasi drum si iti dai seama cum arata. Noi chiar am folosit picul pentru cosmetizare si crede-ma ca in penar i l-am pus de curand pentru ca mi-a zis ca si altii au si ca ea imprumuta picul de la cineva. Practic, dna nu le-a zis de pic dar vad ca nici nu le interzice cu desavarsire sa il foloseasca.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns antoemma spune:

Buna seara.

Am avut si noi sedinta cu parintii si se pare ca lucrurile merg din ce in ce mai bine. S-au retras cativa copilasi dupa ultima sedinta si se vede mult diferenta in bine. Acum sunt 24 in clasa. Vad ca nu mai stau asa mult la o lectie si lucrurile se desfasoara asa cum e normal.
Au avut ieri test la mate si a fost foarte bine.E simpatica invatatoarea pentru ca daca nu au nici o greseala le da +Sg. Vor mai primi note la germana si pentru citit, o nota reprezentand media pentru dictarile de pana acum, o nota pentru felul in care arata caietele (teme efectuate, ordine, caligrafie). Ma bucur ca vineri merg la scoala. Eu nu prea sunt de acord cu zilele astea libere pentru ca vad ca sunt in urma cu materia fata de alte clase si mi-e frica sa nu se mareasca decalajul.
Luni merg dupa ore la un atelier unde vor face paini micute (asta la targul de Craciun), iar in ultima saptamana de scoala vor avea o serbare pentru Mos Craciun.

mina, eu mi-am luat mixer Philips, cica cel mai bun de pe piata si cu siguranta cel mai scump, iar dupa un an s-a stricat ceva la motor. Costa 200 lei reparatia pentru ca am pierdut garantia dar deocamdata au facut o improvizatie pentru 30 lei.. insa nu stiu cat o sa tina. Asa ca, la pomul laudat...

Noi scriem doar cu creionul si stergem cu guma, ne foim amandoua, e perfectionista si daca greseste ceva la teme imediat sterge... vrea sa arate perfect. Ii place foarte mult sa fie laudata. Si de asta dureaza destul de mult sa-si faca temele.

M-am hotarat sa cumpar un vocabular pentru cuvintele noi de la germana. Nu de alta, dar asa le invat si eu mai bine, decat sa le caut in 5 caiete.

Copii gasesc totul in nimic, oamenii gasesc nimic in tot. (Giacomo Leopardi)

Mami de 2004 si 2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mina spune:

Citat:
citat din mesajul lui antoemma

Buna seara.

Am avut si noi sedinta cu parintii si se pare ca lucrurile merg din ce in ce mai bine. S-au retras cativa copilasi dupa ultima sedinta si se vede mult diferenta in bine. Acum sunt 24 in clasa. Vad ca nu mai stau asa mult la o lectie si lucrurile se desfasoara asa cum e normal.
Au avut ieri test la mate si a fost foarte bine.E simpatica invatatoarea pentru ca daca nu au nici o greseala le da +Sg. Vor mai primi note la germana si pentru citit, o nota reprezentand media pentru dictarile de pana acum, o nota pentru felul in care arata caietele (teme efectuate, ordine, caligrafie). Ma bucur ca vineri merg la scoala. Eu nu prea sunt de acord cu zilele astea libere pentru ca vad ca sunt in urma cu materia fata de alte clase si mi-e frica sa nu se mareasca decalajul.
Luni merg dupa ore la un atelier unde vor face paini micute (asta la targul de Craciun), iar in ultima saptamana de scoala vor avea o serbare pentru Mos Craciun.

mina, eu mi-am luat mixer Philips, cica cel mai bun de pe piata si cu siguranta cel mai scump, iar dupa un an s-a stricat ceva la motor. Costa 200 lei reparatia pentru ca am pierdut garantia dar deocamdata au facut o improvizatie pentru 30 lei.. insa nu stiu cat o sa tina. Asa ca, la pomul laudat...

Noi scriem doar cu creionul si stergem cu guma, ne foim amandoua, e perfectionista si daca greseste ceva la teme imediat sterge... vrea sa arate perfect. Ii place foarte mult sa fie laudata. Si de asta dureaza destul de mult sa-si faca temele.

M-am hotarat sa cumpar un vocabular pentru cuvintele noi de la germana. Nu de alta, dar asa le invat si eu mai bine, decat sa le caut in 5 caiete.

Copii gasesc totul in nimic, oamenii gasesc nimic in tot. (Giacomo Leopardi)

Mami de 2004 si 2010


Haoleu......Asa am facut si-acu 8 ani cand mi-am luat robotu, am tot comparat la phillips si pana la urma m-am oprit la Moulinez . Care a mers saracu folosit intensiv atata amar de vreme dar acu-si dadura obstescul sfarsit. Acu mi s-a pus pata pe Phillips....tre sa mai cumpanesc. Oricum n-am gasit tv-ul pe care-l voiam ca sa primesc bonus robotul pe care-l voiam (ca au o campanie interesanta in Altex, asa de interesanta ca nu mai gasesti mai nimic ). Dar maine reiau lupta si compararea de preturi si performante, nu ma las

(asa, scuze pentru off topic, dar are legatura, caci cu robotu fac mancarea pentru scolar, nuuuuu? )

Mina si
Matei-Costin, sensu'lu'viata lu'mami si tati
din:09.09.2004
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=57655" target="_blank">cronicile vizigotului
www.tocanadecuvinte.blogspot.com" target="_blank">TocanaDeCuvinte
Some people dream of success...while others wake up and work hard at it

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anda141 spune:

Si Albert foloseste picul,inclusiv sa se stearga pe degete In clasa mi-a zis ca nu i lasa doamna, dar la teme la after ii lasa.Eu nu vad o problema ca il foloseste .
Duceti azi copiii la parada ? Vad ca iese soarele...Noi am vrea sa mergem, dar nu suntem inca hotarati,nu am fost niciodata si Albert e foarte incantat de tancuri si arme de lupta ,insa mi-e cam urat de inghesuiala...nu stiu cum e.

Mergi la inceput