Clasa I * 2011 - 2012 * [13]

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cosmina_p spune:

Ma bucur ca discutam si despre machiajul mamicilior copiilor de clasa I.Asta ca sa nu fim off topic!
anda141,daca reusesti sa te dai cu fond de ten la volan...sincere felicitari!!!!Eu ma trezesc pe la 6 fara ceva si cum lumina-i cam chioara,am impresia ca-s tencuita mai tarziu....cand reusesc sa ma vad mai bine-n oglinda.
Fiica-mea-i tare incantata ca reusesc sa ma machiez dimineata...cica au vazut si colegele ei ca maica-sa se machiaza.Sa nu va ganditi ca par tencuita tot timpul,mai dau si eu cate un rateu cand schimb fondul de ten si nu-s obisnuita ca ala nou!!!
Inca nu se stie daca vineri e liber.Ema ar fi tare suparata sa fie liber pt ca au desen.M-a intrebat "Tot Base da liber si vineri???"No comment!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

ce dulce e Ema

nici eu nu stiu cum mergem vineri ... eu la servici vin

_
Daria & felina fioroasaGIULIA(2004 08 16) cu Sela

Si tu poti fi Mos Nicolae

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alizee spune:

Da, Lora, f incantata a fost, pana s-a intors de la circ. Nu prea i-a placut. Spune ca nu au fost clovni adevarati , si ca nu prea s-a amuzat, in schimb au fost dresuri de animale : foci, elefanti, pantere.

Este o perioada a anului f ciudata: copiii racesc rand pe rand, chiar si adultii se simt mai obositi decat de obicei.




allinta

A fi fericit nu inseamna ca totul este perfect.
Inseamna ca te-ai hotarat sa privesti dincolo de imperfectiuni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxana_G spune:

Da, am fost si eu la spectacolul acesta si dresurile erau super, insa umorul era dubios.

Ciudata rau perioada, eu sunt super racita, la Andrei la gradi e epidemie de varicela, si uite asa.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anda141 spune:

La noi la scoala nu este liber vineri.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lbelciug spune:

Buna fetele, am si eu cateva intrebari, in special pt mamele de baieti:
- ai vostri au rabdare sa stea in banca, respectiv pe scaun in timpul temelor? (fara sa se foiasca, sa se intrerupa de n-spe ori sau sa se joace cu sticloul, etc) Daca da, pt cat timp reusesc?
- cum e calitatea scrisului: depasesc frecvent spatiul pt litera/cifra sau in general se incadreaza?
- cat de des fac greseli care sa trebuiasca corectate cu picul?
- le lasati picul la indemana tot timpul sau i-l dati doar la urma (la terminarea temei)?
- cat timp le ia sa faca temele obligatorii?

Va multumesc.

Liviana - mamica fericita a lui Matei (21.02.2005) si Bogdanel (30.05.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

la noi e liber si luni e o actiune de dus dulcegarii si jucarioare care vor fi donate
aseara la 9 mi a zis fi`mea ca e pt azi , crede :-) noroc ca m a linisitt doamna :-)

celor ce si serbeaza onomastica azi

_
Daria & felina fioroasaGIULIA(2004 08 16) cu Sela

Si tu poti fi Mos Nicolae

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flaviutza spune:

Eu am fata. Se pune?
-daca e obosita si n-a dormit pe zi, se foieste , se agita incontinuu de zici c-a baut tone de cafea.daca e odihnita,sta nemiscata si concentrata si doua ore.
-nu depaseste spatiile, scrie mai nou destul de ok.se poate si mai bine
-greseli face destule, dar la fi-mea nu se pune asa mare accent pe scrisul fara greseala nici pe caligrafie, ne-a trimis sa le luam frixion pilot, chestia aia care scrie, sterge,iar scrie, e o minune, mi-am luat si eu la serviciu .sterge perfect, picul e mic copil

-frixionul il are permanent la ea, cu ala scrie in clasa, cu ala scrie si temele , in concluzie nici pagini rupte nu avem.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali spune:

Citat:
citat din mesajul lui lbelciug

Buna fetele, am si eu cateva intrebari, in special pt mamele de baieti:
- ai vostri au rabdare sa stea in banca, respectiv pe scaun in timpul temelor? (fara sa se foiasca, sa se intrerupa de n-spe ori sau sa se joace cu sticloul, etc) Daca da, pt cat timp reusesc?
- cum e calitatea scrisului: depasesc frecvent spatiul pt litera/cifra sau in general se incadreaza?
- cat de des fac greseli care sa trebuiasca corectate cu picul?
- le lasati picul la indemana tot timpul sau i-l dati doar la urma (la terminarea temei)?
- cat timp le ia sa faca temele obligatorii?

Va multumesc.

Liviana - mamica fericita a lui Matei (21.02.2005) si Bogdanel (30.05.2007)



Liviana, iti raspund eu:

Dragos nu are rabdare sa stea prea mult fara sa se fataie. Nici acasa, nici la scoala. Invatatoarea chiar i-a luat scaunul intr-o zi pentru ca statea in ... picioare si nu voia sa se aseze. Bine, i l-a dat imediat inapoi si dupa aceea cica a stat pe scaun. La inceputul anului isi scapa toate cele pe jos, nu tinea deloc ordine pe masa, isi impingea banca din rand afara si nu sesiza asta (au banci individuale lipite), astea s-au mai rezolvat. Pana la urma profesorii il lasa in pace pentru ca, se pare ca are atentie distributiva buna, si, chiar daca pare ca nu e atent stie exact despre ce se discuta si raspunde corect.
Noroc ca sunt mai lejeri profesorii nostri ca daca nimeream pe cineva mai conservator era nasol. Insa situatia se imbunatateste continuu, asa ca trag sperante ca se va dezvata in timp de foiala.

De scris toata lumea zice ca scrie frumos, eu insa vad ca mai depaseste liniile, mai nu ajunge cu t de exemplu la linia de sus, etc. Insa se straduie, ii place si lui cand ii reuseste o pagina frumoasa stie exact sa aprecieze literele si cuvintele care ii ies bine si care nu si asta mi se pare mai important.

Noi nu prea folosim picul, doar la greseli evidente, adica daca scrie alta litera, de exemplu. In general cam o data la doua, trei pagini. La scoala nu folosesc deloc. Pana la urma suntem in proces de invatare nu de creat opere de arta.

Temele noi avem doar pe week-end, in rest le face la after. Unele teme ne iau mai mult, altele mai putin, depinde daca depistez eu ca s-au adunat ceva lacune peste saptamana.
Invatatoarea ne-a spus ca 4 ore/week-end ar trebui sa fie maxim.
In aceste ore intra si repetatul unui cantecel sau faptul ca imi povesteste experimentele de la Cunoasterea mediului, de exemplu.

A, mi-am mai amintit ceva, daca se foieste cu mine de fata la teme mai nou ma foiesc si eu, ma ridic de pe scaun, mai trantesc un creion pe birou, o carte. Bineinteles ca mi-a spus ca il deranjez si i-am explicat ca asa se simte probabil si colega lui de banca, asa ca sa incerce macar sa se controleze putin.


Nu stiu ce sa-ti spun Liviana, mie mi se par normale toate cele scrise de tine. Insa important mi se pare sa faca progrese pe calea cea buna, cu explicatii rezonabile din partea noastra si fara multa presiune.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

raspund si eu , poate se mai linistesc si alte mamici

- ai vostri au rabdare sa stea in banca, respectiv pe scaun in timpul temelor? (fara sa se foiasca, sa se intrerupa de n-spe ori sau sa se joace cu sticloul, etc) Daca da, pt cat timp reusesc?
***la teme ? nici vorba :-) ca in rest sta si 3 ore, o fi un soi de alergen
- cum e calitatea scrisului: depasesc frecvent spatiul pt litera/cifra sau in general se incadreaza?
***ca porcu`, porcii si caii , neasteptat de urat
- cat de des fac greseli care sa trebuiasca corectate cu picul?
***este dependenta de pic, ii place pur si simplu si i se pare cel mai natural lucru din lume
- le lasati picul la indemana tot timpul sau i-l dati doar la urma (la terminarea temei)?
***are in penar si 2 acasa, insa cand o mai pun la cate o tema in plus nu o las si face urat ca stie ea dc
- cat timp le ia sa faca temele obligatorii?
***la scoala merge brici, rapid totul si ok, ca sa se joace dup`aia; acasa ... o vesnicie ...



_
Daria & felina fioroasaGIULIA(2004 08 16) cu Sela

Si tu poti fi Mos Nicolae

Mergi la inceput