experiente mistice - (4)

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns light spune:

Citat:
citat din mesajul lui JuliaSM
Sa vorbesti despre crestinism si Christos fara a fi citit vreodata Biblia tine de paranormal, aveti dreptate! Inteleg ca cei care au inclus si Biblia in maglavais trebuie sa treaca la dogme si sufletul credintei...
Maglavaisul il produc acei useri care vin si doresc sa discute aici despre: biblie, spovedanii, pacate, pedepse, mantuire, preoti, religii, biserica, diplome, calificari, diplome, diplome...Este ca si cum eu m-as duce acum la sectiunea "sufletul credintei" si m-as apuca sa le vorbesc despre meditatii, dedublare, universuri paralele, sfere de lumina, zen...etc, etc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns light spune:

Citat:
A profound spiritual experience is the direct result of effective spiritual training and action. Spiritual mastery is often acquired after many lifetimes of interdimensional exploration and experience. No matter which path or religion we have chosen to follow, we must transcend the limits of the body to experience our spiritual essence. This is why mystics and prophets throughout history have emphasized the necessity of transcending the senses and all attachments to the body. This is also why many of the great spiritual explorers were often viewed as rebels in their time. They did not blindly follow the prevailing religious beliefs and traditions of their day. Instead,they pursued personal spiritual experience
http://www.scribd.com/doc/62967735/44576108-William-Buhlman-the-Secret-of-the-Soul pg.132

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Amonar spune:

Citat:
citat din mesajul lui JuliaSM

Sa vorbesti despre crestinism si Christos fara a fi citit vreodata Biblia tine de paranormal, aveti dreptate! Inteleg ca cei care au inclus si Biblia in maglavais trebuie sa treaca la dogme si sufletul credintei...


Amin!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viviana spune:

Off topic (scuze pentru intruziune)

B.nica ai primit floarea de la mine pentru ca ai sters acea fraza din postul tau. Contrar asteptarior tale eu o citisem deja si nu m-a amuzat deloc. Daca ai sters fraza din proprie inititiva, sau nu, asta nu mai stiu.
Oricum ai facut o eroare incercand sa creezi un precedent referitor la editarea mesajelor.

Editarea mesajelor tine de politete, respect si de bun-simtul utilizatorului.

Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit
vivi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns en_kvinna spune:

Eu totusi am o dilema; cum cineva are pretentia de a se crede crestin, si sa se bata cu Biblia si regulielei in piept, considerand ca numai si numai daca respecti regulilei Cartii poti sa te numesti crestin, ei bine, cum poate sa jigneasca gratuit( nici macar nu a intors obrazul cf. regulilor biblice, a scupiat, virtual evident, prima) si apoi in loc sa lasa cursul discutiei sa fie ontopic mai scuipa(virtual) de ate ori are ocazia.

Deci, cum e cu regulile? Cu iubirea aproapelui, cu milostenia, cu modestia, cu iubitul dusmanului ...alea..alea?

Atata timp cat aceste minime reguli de conduita crestina nu sunt aplicate tot ce a zis respectiva persoana e EGAL CU ZERO.

E greu cu unii ce se cred altceva decat sunt.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 3x3 spune:

1.am citit Noul Testament. Acum il recitesc, cu atentie deosebita la comportamentul lui Isus.
2.maestru mi-a fost si imi este VIATA, Dan Seracu mi-a fost profesor.
3.exista un filmulet documentar, 'finding my mind'.
Parca am raspuns la aproape toate intrebarile. Amonar, nu te-am uitat. Iti pot da un raspuns direct pe privat, cu permisiunea ta, insa nu pot inca sa scriu pe forum.din pmdv a fost singura intrebare in spiritul experientelor mistice.adica, direct,pe subiectul care decodifica taina omului treime sfanta.
Raspunsurile se afla in fata omului permanent. Nu este asa de important ce cauti, cat este de important unde cauti!
Light, frumoase citate. Iar ultimul...vai, ce mare adevar!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 3x3 spune:

Citat:
citat din mesajul lui en_kvinna

Eu totusi am o dilema; cum cineva are pretentia de a se crede crestin, si sa se bata cu Biblia si regulielei in piept, considerand ca numai si numai daca respecti regulilei Cartii poti sa te numesti crestin, ei bine, cum poate sa jigneasca gratuit( nici macar nu a intors obrazul cf. regulilor biblice, a scupiat, virtual evident, prima) si apoi in loc sa lasa cursul discutiei sa fie ontopic mai scuipa(virtual) de ate ori are ocazia.

Deci, cum e cu regulile? Cu iubirea aproapelui, cu milostenia, cu modestia, cu iubitul dusmanului ...alea..alea?

Atata timp cat aceste minime reguli de conduita crestina nu sunt aplicate tot ce a zis respectiva persoana e EGAL CU ZERO.

E greu cu unii ce se cred altceva decat sunt.


En_kvinna, daca intrii in hora ai sanse sa fi clacata in picioare. Mai bine binecuvanteaza, ca Domnul sa toarne lumina intelepciunii eterne ca omul sa isi depaseasca conditia de haina de piele si sa traiasca haina de lumina, adica experienta mistica.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns JuliaSM spune:

Citat:
citat din mesajul lui en_kvinna

Eu totusi am o dilema; cum cineva are pretentia de a se crede crestin, si sa se bata cu Biblia si regulielei in piept, considerand ca numai si numai daca respecti regulilei Cartii poti sa te numesti crestin, ei bine, cum poate sa jigneasca gratuit( nici macar nu a intors obrazul cf. regulilor biblice, a scupiat, virtual evident, prima) si apoi in loc sa lasa cursul discutiei sa fie ontopic mai scuipa(virtual) de ate ori are ocazia.

Deci, cum e cu regulile? Cu iubirea aproapelui, cu milostenia, cu modestia, cu iubitul dusmanului ...alea..alea?

Atata timp cat aceste minime reguli de conduita crestina nu sunt aplicate tot ce a zis respectiva persoana e EGAL CU ZERO.

E greu cu unii ce se cred altceva decat sunt.


Iti scriu acum, apoi te las sa fii dusa de valuri mai departe.

A fi crestin nu inseamna a fi idiot. Iubirea de aproapele si dovada de toleranta cu care vrei sa-mi inchizi gura nu sunt echivalente cu a manca tot ce zboara si a lua de buna orice tampenie e numita crestinism.
Nu esti dusmanul meu, nu ti-am adus niciun afront personal, nu am spus ca vei fi, nu vei fi mantuita, ca veti fi pedepsiti si alte alea pe care mi le puneti in spinare. Am spus ca nu exista crestinism fara Christos, iar Christos nu a fost, nici nu este un tolerant.Nici Christos nu poate fi cunoscut daca se elimina Biblia. Christos nu e un mielusel care merge dupa oricine il abureste, ci impune ca altii sa il urmeze, sa ii accepte invatatura.


Nu daca respecti regulile Cartii te numesti crestin, ci daca Il accepti pe Christos ( de unde si numele de crestin, de fapt).

Pentru ca le bagati pe toate intr-o oala si le inghititi pe nemestecate, din punctul meu de vedere sunteti niste ignoranti, nimic altceva. Nu prosti, nu dusmanii mei- nu are nicio valenta personala. Discutam despre un crestinism pe care voi il stiti doar din povesti ezoterice, din pacate.

Iar reguli de conduita crestina... mai las-o-ncolo! Cum poti vorbi despre reguli, daca nu ai nici cea mai mica idee despre crestinism, nici despre Christos!?

Daca te simti jignita,not my problem. Inseamna ca ce am scris e un hap prea greu de priceput si de inghitit pentru tine.Propriile tale limite de intelegere si acceptare spirituala sunt vina ta, nu greseala mea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns en_kvinna spune:

Mi-am amintit ceva, si tre s-o spun. Aici se face misto de acele decorpolarizari, vezi Doamne nu sunt acceptate de lumea normala, cu scauna la cap, si lumea crestina, ca doar daca nu scrie in Biblie...
In fine.

Eu m-am dus de doua ori la manastirea Prislop, mereu ca si insotitor si ...turist. Acolo isi are mormantul Arsenie Boca. Pana atunci habar n-aveam cine e Arsenie Boca. La ce-a de-a doua vizita, persoana care era cu noi si pt. care ne dusesesm ( vroia sa vorbeasca cu duhovnic si de-astea) a vorbit cu maicutele de acolo. Una dintre aceste maicute, care e si studenta la medicina, face medicina pt. a ajuta persoanele nevoiase, asa a zis. In fine, aceste maicute sustin ca parintele/duhovnicul Arsenie Boca a avut daruri ceresti, adica putere de decorpolarizare (mi-a spus ca preotul fiind in inchisoarea SEcuritatii a reusit sa iasa pt. a face ceva nu stiu unde, dupa care s-a intors, alta, a fost dus in SUA pt. a vedea cum e acolo). Nu cunosc detaliile povestilor pt. ca nu m-au interesat, dar stiu ca am ramas suprinsa cum, niste maicute, deci stiu Biblia pe de rost din scoarta in scoarta, cred in decorpolarizari, accentuau cum Arsenie Boca a avut puterea dumnezeiasca de a iesi din inchisoare, chiar daca era pazit de agentii securitatii, si el a iesit decorpolarizat. Apoi, parintele avea premonitii, si puterea de a vindeca bolnavii.

Azi, mormantul este loc de pelerinaj al credinciosilor. Acelor cu Biblia in mana. Merg la mormant pt- a se ruga, asteapta interventia divina astfel, plus ca ce sa zic, sa-i vezi cum iau pietricele de pe mormant ca souvenir, ori ei cred ca astfel sunt mai aproape de Dumnezeu.

Si atunci, daca un preot isi permite sa faca astfel de comentarii, alte sute de preoti, calugari si maicute le accepta, si alte zeci de mii fac pelerinaj si deci cred, cu toate ca sunt si crestini(declarati, cu citate biblice la zi, posturi, rugaciuni, mers la biserica), cum sunt unii care sustin contrariul? Ca Biserica n-accepta asa ceva? Sau ca e o prostie?

Daca e o prostie, bai de ce nu este inchisa pt. blasfemie manastirea Prislop?

Necunoscute sunt caile Domnului, mai ales ''ochiului'' neinitiat.

P.S: A nu se face confuzia ca as fi crestina sau mistica, nu-s una , nici alta, dar ma deranjeaza atitudinea asta de superioritate a crestinilor, ca nimeni nu-i ca ei, si totul e prostie altfel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viviana spune:

Pe mine subiectul asta (despre misticism) m-a fascinat prin tinerete. Mai ales dupa ce l-am citit pe Eliade.

Nu stiu multe despre asta.
Am cautat cate ceva pentru lamurire.

Misticismul (din greaca veche – mystikos, un initiat in Misterele Eleusine; – mysteria insemnand "initiere") este cautarea atingerii comuniunii, identitatii sau constientei realitatii ultime, divinitatii, adevarului spiritual, sau a lui Dumnezeu, prin experienta directa, intuitie sau intelegere patrunzatoare. Traditiile pot include credinta in existenta propriu-zisa a variate realitati dincolo de perceptia empirica, sau credinta ca adevarata perceptie umana a lumii trece dincolo de ratiunea bazata pe logica sau cunoasterea intelectuala. O persoana care patrunde in astfel de zone poate fi numita mistic.


Sergei Bulgakov - teolog ortodox, filozof, profesor de teologie dogmatica - a spus cam asa ceva:
"Prin "mistica" se intelege in general, o experienta interioara, care permite contactul cu elementul divin. Bulgakov afirma ca experienta mistica este posibila numai atunci cand omul poseda o capacitate speciala de conceptie supra-rationala si suprasensibila.
Experienta mistica are un caracter obiectiv; ea presupune iesirea din sine si un contact sau o intalnire spirituala.
Astfel, Sf. Pavel, pe drumul Damascului, nu a fost obiectul unei iluzii, care n-ar fi avut pentru el decat un inteles subiectiv, ci el a avut o viziune reala a lui Hristos, care a ramas nevazut insotitorilor lui Pavel (ei au auzit doar glasul Lui).
Se poate spune ca intreaga viata a Ortodoxiei este legata de viziuni ceresti; ea este legata de viziunea altor lumi, si fara aceasta viziune, Ortodoxia nu exista (vezi "Le ciel sur la terre" - S. Bulgakov)."



JuliaSM - te rog nu mai continua cu aceste atacuri la persoana, si jigniri camuflate.

Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit
vivi

Mergi la inceput