experiente mistice - (4)

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns alexia_21 spune:

Riscanta alegere.Cu minime sanse de reusita

a alege sa crezi in tine nu e riscant de loc dar sa crezi ca nu ai nici o reusita e intr-adevar riscant.
























Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Amonar spune:

Citat:
citat din mesajul lui JuliaSM

Citat:
citat din mesajul lui 3x3


Isus este foarte clar, cand cere omului sa constientizeze pe Dumnezeu prin traire, cand omul rostesteste, cuvanta, constientizeazain ultima instanta pe Dumnezeu spunand, CRED Doamne.

Isus vorbeste despre realitatea lui Dumnezeu, manifesta puterea lui Dumnezeu creativ, in om, viata lui. Si nici marturia Lui nu a fost suficienta egoului, chiar si dupa doua mii de ani. Egoul vrea el sa cunoasca.




Amonar,ia uite cine vorbeste despre Christos. Oare o fi citit Biblia 3x3 ? Daca nu, de unde stie ea asta despre El?

Poluat e topicul de la bun inceput, cu un ghiveci religios cum nu mi-a fost dat sa vad pana acum.

Ca sa iti raspuns in aceeasi idee,nu-ti convine turnura discutiei, deschide-ti alt topic, nu mai polua pe-aici.


De aici si profunda mea alergie pt cei ce se numesc crestini si adepti a unei religii. Au o comunicare aroganta si denota o atitudine posesiva. Ma lasa rece cine ce spune despre orice sfant sau mesia. EU hotaresc ce vreau sa cred si ce informatii sunt pt mine importante. Daca voi gresi, voi fi trasa de urechi de cel de sus si tu vei fii multumita. Poate te va chema cel de sus sa fii martora la 'pedepsa' mea si sa-mi strigi in gura mare 'vezi, ti-am spus EU'!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Exclusive spune:

Citat:


a alege sa crezi in tine nu e riscant de loc dar sa crezi ca nu ai nici o reusita e intr-adevar riscant.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capcaunul spune:

Citat:
citat din mesajul lui 3x3
Examenele se dau in fiecare picosecunda.

Poti sa dai un exemplu macar despre ceva ce dureaza o picosecunda, in experienta ta de viata, reala, mistica sau religioasa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kariguld spune:

eu vreau sa port un dialog civilizat. si nu, nu stau 24 de ore pe forum.
iar dialogul se poarta de ambele parti. stiu bine de ce am intrebat-o pe 3x3 de Biblie si daca e crestina. face niste afirmatii total contradictorii. fara logica.

imi pare foarte rau ca nu intelegeti si bagati pe toti in aceasi oala. eu nu am trimis niciodata pe nimeni "dute si vorbeste la forumul ala sau ala".

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Exclusive spune:

Citat:
[...] Au o comunicare aroganta si denota o atitudine posesiva. Ma lasa rece cine ce spune despre orice sfant sau mesia. EU hotaresc ce vreau sa cred si ce informatii sunt pt mine importante. Daca voi gresi, voi fi trasa de urechi de cel de sus si tu vei fii multumita. Poate te va chema cel de sus sa fii martora la 'pedepsa' mea si sa-mi strigi in gura mare 'vezi, ti-am spus EU'!


- nu cred ca te va trage cineva anume de urechi, ptr. ca Infinitul, Divinitatea, Sursa de Creatie nu este un tataie cu barba lunga care bantuie prin ceruri si asteapta sa mai vina cate cineva care n-a postit vinerea (la crestini) sau a mai amestecat carnea cu laptele (la evrei) sau mai stiu eu ce a facut contrar unor reguli=limitari impuse de religia X , si sa il traga de urechi.

Ma bucura faptul ca nu am fost posesivi cu fata noastra
Noi nu am impus vreo religie anume copilul doar ptr. faptul ca unul din parinti s-a nascut la religia crestina iar celalalt intr-o familie mixta de evrei si crestini. Asa ca fata noastra a ramas nebotezata pana la ora actuala - cand va fi mare, va studia si va adopta (daca va dori) o religie anumita (aici se studiaza 5 mari religii in liceu). Si ma bucur ca i-am lasat aceasta deschidere, ptr. ca asa poate privi mai neutral si defini mai obiectiv ESENTA care defineste pe om - OM. De altfel si la scoala unde merge, sunt 330 de copii, care provin din 40 de nationalitati, si 6 religii diferite - aceasta diversitate de nationalitati si religii, ii invata pe copii sa isi tolereze aproapele, sa il respecte. Legea Divinului: All is ONE and ONE is ALL.

Religia si spiritualitatea nu sunt unul si acelasi lucru, si ma bucur ca am intalnit aceasta idee si intr-una din cartile lui Caroline Myss: religia tine de chackra numarul 1 - the root chackra -acolo unde invatam ca apartinem unui trib, unui clan, unui grup de fiinte cu preocupari si crezuri similare cu ale noastre ... Spiritualitatea/ deschiderea spre spiritualitate tine de chackra numarul 7 - acolo unde iti deschizi ochiul clarvazator si poti vedea dincolo de forma fizica, densa a realitatii, este acolo de unde incepem sa exploram our higher-self ...

Fiecare fiinta umana este o fiinta multidimensionala care traieste in paralel intr-un infinit de dimensiuni, fiecare dimensiune cu vibratia ei. In fiecare picosecunda ne putem alege realitatea in care traim, vibratia la care vrem sa rezonam ... Deci, ptr. cei care simt ca sunt prea multe 'bruiaje' pana ajung sa citeasca pe DC mesajul cu rezonanta dorita, exista:
-un buton real ON si unul OFF (vorba lui George Carling)
-un buton virtual 'skip'
-ptr. cei care doresc sa discute deschis si respectuos despre experiente mistice, spiritualitate, channeling, remote viewing, tot ce simt ei ca ii vor aduce mai aproape de their higher-self, pe langa DC mai exista o alta realitate paralela virtuala similara acesteia (minus the offtopic monologues) pe FB. Pentru detalii puteti sa imi trimiteti PM.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Amonar spune:

Kariguld, imi cer scuze daca te-am jignit indirect generalizand. Imi pare tare rau ca trebuie sa constat ca discutia degenereaza in momentul cand cuvinte cum ar fi 'biblie', isus, dumnezeu sunt incluse in acest forum. Din fericire nu exista un brand pt aceste cuvinte. Nu cred ca pe noi, s-ar putea sa ma insel (cel putin pe mine), ne intereseaza daca afirmatiile lui 3x3 se contrazic sau nu cu biblia sau cu o alta dogma. Eu nu am citit biblia si nu nici nu am de gand sa o fac in viitorul apropiat pana nu se rezolva dilema cu 'oamenii de pe pamant' care apar dintr-o data in poveste. Fiecare este responsabil pentru cele spuse si actiunile sale.

Din cate stiu eu, crestinismul nu este un brand si nu exista nici o jurispondenta in ceea ce priveste interpretarea bibliei sau credinta in dumnezeu. Deci si eu ma pot numi crestin daca mi se pune pe chelie. Si chiar ma pot duce la biserica daca nu am ce face duminica. Iar mistiscismul nu este masurabil, de aici si inabilitatea de a combate idei sau a primi 'drept de autor' in acest domeniu.

De ce nu are voie 3x3 sa spuna ce vrea despre biblie si cele inerente ei? Eu nu ma supar. Voi de ce va suparati? Credeti ca cei ce citesc aici sunt cazuti in cap (asta nu ar fi o problema) si au nevoie de ajutorul vostru (asta da, ar fi o problema)?



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns light spune:

Citat:
citat din mesajul lui Amonar
Eu nu inteleg ce are de a face forumul asta cu credinta dogmatica si crestinismul? Fetele care vor biblie si dogme se pot duce la 'sufletul credintei' sau asa ceva. Eu nu intru acolo pt ca nu ma intereseaza si de aceea nu sunt curioasa sa vad cine ce spune acolo. Eu am intrat la acest forum pt ca acest subiect ma intereseaza. Daca as vrea neaparat sa jignesc si sa 'dau cu pietre' as fi intrat pe la religii sa dau cu pietre ´'for fun'.
Amonar aici ai pus punctul pe I. Asta ma intrebam si eu, de ce nu se muta discutia despre dogme in sectiunea destinata dogmelor ???

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Exclusive spune:

Citat:
Poti sa dai un exemplu macar despre ceva ce dureaza o picosecunda, in experienta ta de viata, reala, mistica sau religioasa.


THANK YOU FOR CHOOSING
OUR MYSTIC SERVICES
DUE TO A HIGH VOLUME
OF PARANORMAL ACTIVITY
WE ARE CURRENTLY BUSY
ANSWERING OTHER CUSTOMERS

PLEASE STAY ON THE LINE
YOUR DILEMA IS IMPORTANT TO US
DON'T HANG UP
ONE OF OUR REPRESENTATIVES
WILL SHORTLY BE WITH YOU

WE APPRECIATE YOUR PATIENCE
PLEASE CONTINUE TO HOLD
PLEASE CONTINUE TO HOLD MORE
WE WILL GET BACK TO YOU IN A TIMELY MANNER
LIKE A PICOSECOND ... OR MAYBE NOT
ACTUALLY...WE HAVE...ETERNITY
TO ANSWER ALL YOUR QUESTIONS.


Dilemele si nonsens-urile acestei vieti trecatoare le-am rezolvat intotdeauna intr-un mod humor(m)istic ... So, let's don't take ourselves and our 'dilemas' too seriously




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns JuliaSM spune:

Sa vorbesti despre crestinism si Christos fara a fi citit vreodata Biblia tine de paranormal, aveti dreptate! Inteleg ca cei care au inclus si Biblia in maglavais trebuie sa treaca la dogme si sufletul credintei...

Mergi la inceput