Adoptia unui copil de etnie

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Mariaa spune:

Citat:
citat din mesajul lui floarea de colt


daca ai sufletul plin de dragoste , accepti copilul trimis tie de Dumnezeu , indiferent cum ar fi el , ca-i fata desi voiai baiat , ca-i romm desi ai fi vrut roman , ca-i putin bolnav desi il voiai sanatos, ca-i mai mare desi il voiai micut !!
...
insa , in cazul adoptiei lui Andrei , am simtit contributia si sprijinul DIVIN .
de aceea ma repet , Dumnezeu ne alege copii !!!
tot ce sta in puterea noastra este sa daruim dragoste!!


mamica de norocel ANDREI


ce frumos ai pus in cuvinte


AlesBiz-touch by magic moments * kidsmania-just for kids

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arde2010 spune:

Citat:
citat din mesajul lui floarea de colt

nu stiu dece discutia degenereaza si se indeparteaza de esenta ....
in primul rand
dragelor , Dumnezeu ne alege copii!!! NU II ALEGEM NOI !!
oricat am crede noi ca daca am scris acolo pe o bucata de hartie niste conditii legate de varsta , sex , etnie , Divinitatea tine cont de ele...

Noua Dumnezeu ne-a daruit copilul cel mai potrivit!!!
nici eu nu l-as fi ales mai bine !!!
si acum , dupa 2 ani de cand Andrei a ajuns acasa ,de multe ori il privesc cu admiratie si ma gandesc "Doamne ce minune ai facut tu cu noi! cum de ne-ai dat acest copil perfect!! "

in al doilea rand
daca ai sufletul plin de dragoste , accepti copilul trimis tie de Dumnezeu , indiferent cum ar fi el , ca-i fata desi voiai baiat , ca-i romm desi ai fi vrut roman , ca-i putin bolnav desi il voiai sanatos, ca-i mai mare desi il voiai micut !!

poate o sa credeti ca sunt vreo habotnica , o evlavioasa exagerata , tin sa precizez ca nu sunt deloc asa.
merg la biserica cand si cand , atunci cand inima si sufletul meu spune asa , nu tin toate posturile din an , nu fac matanii si nici rugaciuni non stop.
insa , in cazul adoptiei lui Andrei , am simtit contributia si sprijinul DIVIN .
de aceea ma repet , Dumnezeu ne alege copii !!!
tot ce sta in puterea noastra este sa daruim dragoste!!


mamica de norocel ANDREI


Floare de colt, multumim ca ne-ai impartasit povestea ta. Felicitari pentru familia ta frumoasa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns erato spune:

Citat:
citat din mesajul lui floarea de colt

nu stiu dece discutia degenereaza si se indeparteaza de esenta ....
in primul rand
dragelor , Dumnezeu ne alege copii!!! NU II ALEGEM NOI !!
oricat am crede noi ca daca am scris acolo pe o bucata de hartie niste conditii legate de varsta , sex , etnie , Divinitatea tine cont de ele...

Noua Dumnezeu ne-a daruit copilul cel mai potrivit!!!
nici eu nu l-as fi ales mai bine !!!
si acum , dupa 2 ani de cand Andrei a ajuns acasa ,de multe ori il privesc cu admiratie si ma gandesc "Doamne ce minune ai facut tu cu noi! cum de ne-ai dat acest copil perfect!! "

in al doilea rand
daca ai sufletul plin de dragoste , accepti copilul trimis tie de Dumnezeu , indiferent cum ar fi el , ca-i fata desi voiai baiat , ca-i romm desi ai fi vrut roman , ca-i putin bolnav desi il voiai sanatos, ca-i mai mare desi il voiai micut !!

poate o sa credeti ca sunt vreo habotnica , o evlavioasa exagerata , tin sa precizez ca nu sunt deloc asa.
merg la biserica cand si cand , atunci cand inima si sufletul meu spune asa , nu tin toate posturile din an , nu fac matanii si nici rugaciuni non stop.
insa , in cazul adoptiei lui Andrei , am simtit contributia si sprijinul DIVIN .
de aceea ma repet , Dumnezeu ne alege copii !!!
tot ce sta in puterea noastra este sa daruim dragoste!!


mamica de norocel ANDREI

Exact asa am simtit si eu. Floare de Colt ai scris un mesaj de parca l-as fi scris eu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns floarea de colt spune:

multumesc fetelor !!!

am vrut doar sa subliniez ca ADOPTIA nu e deloc un mare secret!!!

sa vrei sa adopti , trebuie doar sa gandesti cu inima!! poate suna a cliseu , dar , chiar asa e , trebuie sa lasi inima sa gandeasca in locul mintii , minte care de multe ori este incorsetata de prejudecati .

odata decizia luata , faceti toti pasii pentru a deveni o familie adoptatoare si apoi lasati-va pe mainile LUI.

mergeti cu inima deschisa sa vedeti orice copil adoptabil , chiar daca nu se incadreaza in "standardele " voastre , lasati-va ghidati de instinct , de feeling , de inima , de suflet si de Dumnezeu.

vedeti ?!
nu-i nici un secret!!!

pupici pentru mamici si viitoare mamici!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns erato spune:

Asa va sfatuiesc si eu, sa fiti cu inima deschisa pt ca nu se stie ce va este rezervat. Dumnezeu are cate un plan pt fiecare si poate uneori ne pune la incercare, dar in final vom vedea ca tot ceea ce ni s-a intamplat a fost cu un scop.
Eu am strabatut peste 1000km dus-intors pt a vedea un copil de etnie rroma, am incercat sa gandesc cu inima, dincolo de barierele prejudecatilor, dar din pacate, acel copil nu a fost sa fie al meu, desi ma indragostisem inainte sa-l vad, atunci cand am fost fata in fata n-am simtit nimic, inima nu mi-a spus nimic si n-am continuat vizitele. Aveam sufletul sfasiat, sper ca si-a gasit parinti pt ca era un copil frumos si istet.
In schimb, cand l-am vazut pe baiatul meu, am simtit ca ma topesc toata, ma uitam la el si nu mai vedeam pe nimeni, desi erau o multime de persoane in camera, parca nu mai stiam nici cum ma cheama, cand a venit timpul sa plecam, nu puteam sa ma ridic, eram ca hipnotizata, nu-mi venea sa ma dezlipesc de langa el. Nu e de etnie rroma, dar si daca ar fi fost, n-ar fi contat. Inima mea stia raspunsul: ma intalnisem cu baiatul meu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabriela42 spune:

floare de colt ai spus clar sincer si in cunostinta de cauza adevarul profund.noi suntem alesi de dumnezeu sa fim parintii acestor copii!cind am aflat despre baietelul meu ca nu are parinti am simtit instantaneu ca el va fi copilul nostru!nu aveam dosar la dpc.dumnezeu la scos in calea noastra pe strada!era cu maternala si am zis..ce copilas dragut..asa aflat situatia lui. acum dupa multi ani suntem o familie!arde2010 cind va veni momentul intilnirii mami si tati vor simti si nu vei mai vedea decit un puiut pe care domnul va insarcineaza sa il iubiti si creste

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

mie mi se pare strigator la cer/incredibil/inimaginabil ca in Romania secolului 21 o asemenea intrebare vine din partea Autoritatilor.

un copil e un copil si gata.

iar cele care spun ca nu il iau acasa ca sa nu rada lumea de el ...n-am cuvinte sa imi exprim dezaprobarea, indignarea si revolta.




Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!

Cum mi-am alaptat copiii


Sabina's blog, Sofia Galagia si bb Gheo

Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabriela42 spune:

Asta este realitatea Sabina.In clasa la copilul meu este un altul LA FEL si copii cre stiu spun ca este crescut de straini!Dureros dar asta este romanica!Si scuze tu daca simti AUTORITATILE...eu le simt doar la taxe si impozit!Nu vreau sa supar nici sa sperii dar daca ne rugam cu tatal nostru deja suntem mai bine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

ma rog, oficialitatule, organele competente , cum s-o zice :P



Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!

Cum mi-am alaptat copiii


Sabina's blog, Sofia Galagia si bb Gheo

Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arde2010 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Sabina
cele care spun ca nu il iau acasa ca sa nu rada lumea de el ...n-am cuvinte sa imi exprim dezaprobarea, indignarea si revolta.




Acest subiect nu s-a vrut niciodata o polemica pro / contra adoptiei copiilor de etnie. E normal ca fiecare sa faca asa cum simte. Si noi vom face asa cum am decis noi, indiferent de ce zic ceilalti. Nimeni nu ne poate opri sa facem asa cum simtim. Bineinteles ca un copil e un copil, inainte de orice. Si bineinteles ca oricare copil are dreptul la o familie si la multa, multa iubire.
Cand am deschis acest subiect, am precizat ca mi-as dori sa citesc povestile oamenilor care au facut deja acest pas si care doresc sa le impartaseasca. Nu pentru ca as avea indoieli in privinta deciziei, ci pentru ca traind in Romania si cunoscand mentalitatea generala, mi-as dori sa citesc lucruri pozitive in acest sens.
Intrea

Mergi la inceput