Adoptia unui copil de etnie

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns claucia spune:

Mda, copilul acela pe care mare majoritate nu il vrea pentru ca este de "etnie" exista! Exista, e trist si mic si plange si probabil ca vrea parinti si el. Ei, dar decat sa zica lumea ca e mai negricios si sa il priveasca cu suspiciune, la el ne gandim si ii spunem ca mai bine ar sta intr-un orfelinat.

Pe de alta parte, asa cum s-a spus, sunt atatea temeri si atatea implicatii legate de o adoptie, pe care eu nu le stiu. Nu stiu nimic si probabil ca sunt multe nopti nedormite pentru asta si ganduri si suferinte, dar culoarea pielii copilului si "ce va zice lumea" ar trebui sa fie ultima dintre probleme! Atunci cand acesti copii exista, nu sunt fabricati la comanda, si ceea ce nu corespunde la tipar ca fiind perfect - sunt depozitati undeva sau aruncati :((((

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diciu spune:

Cred ca nu e corect fata de cei ce au scris aici sa vorbesti in felul acesta, in numele lor. Nu "s-a dat nimeni rotund" aici, nu a zis nimeni ca are sau nu suflet nobil, nu face nimeni teatru si nici nu a zis cineva ca "e naspa sa adopti un copil de etnie", dimpotriva. Acestea sunt doar cuvintele si interpretarile tale si cred ca nu-si aveau rostul.

Tema acestei discutii este chiar opusul la ceea ce ai scris si anume, tocmai intentia de a infia un copil de etnie roma, de a incerca sa se infrunte si sa se sfideze prejudecatile care, fara sa vrem, exista la noi in tara. Aceasta tema nu cred ca se vrea sa aibe vreo conotatie negativa.


Citat:
citat din mesajul lui Chuny

Stati linistite, viata mea nu e deloc simpla si am ales sa infrunt si sa sfidez prejudecatile legate de copilul meu.

Eu nu va zic pe cine sa adoptati sau cum, insa nu va mai dati rotunde ca aveti nu stiu ce suflet nobil si sunteti mai presus ca altii pt ca va ganditi doar la binele copilului , la urma urmei discutati despre alesul copilului ca si cum ati discuta despre rasele de caini ... mi se pare oribil si atāt!

Prea multa drama si cu golul din suflet si restul ... cititi de 10 ori ce a scris Manuelita si restul povestilor de aici pe care eu le urmaresc de ani de zile si lasati teatrul asta cu cea rea e lumea si ce naspa e sa accepti un copil "de etnie". :-(


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marumiha spune:

Tot ce e mediocru in viata mea se datoreaza prejudecatii ,am invatat ca in viata e bine sa fii "intelept"in orice imprejurare.


Mami di MARCO

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arde2010 spune:

Citat:
citat din mesajul lui pisigri

Mi se pare firesc sa ai emotii cind te casatoresti/nasti/adopti, nu mi se pare firesc sa ai emotii ca acel copil de 1 an, cu ochi negri, pe care il aduci acasa si pe care il vei creste frumos si cu toata dragostea, iti va fura plasma de pe perete pe la 10 ani, pentru ca e "de etnie"...



http://scrisoaredelamosul.blogspot.com/

http://pisigri.blogspot.com/

Mami de Ilinca (5.03.2009)


Cred ca nu ai citit cu atentie. Nu stiu cine a zis ca ne e teama ca viitorii nostri copii vor deveni peste ani cine stie ce monstri din cauza vreunei gene. E vorba de oamenii care in loc sa-si vada de viata lor stau si ii judeca pe altii si arunca "vorbe de duh" care doar ranesc iremediabil pe ceilalti. Cred ca s-au dat destule exemple in acest sens, de catre oameni care au trait situatiile respective.
Bineinteles ca daca aud pe cineva zicand ceva de genul asta copilului meu iese razboi, dar el nu se poate apara singur asa cum il apar eu. El e mic si vulnerabil si usor impresionabil. Si a suferit in scurta lui viata mult prea multe traume, incepand cu cea a abandonului de catre mama, apoi despartirea de as. maternal... nu mai aruncati aiurea cu cuvinte, recunoasteti ca asta e lumea in care traim, astia sunt oamenii care ne inconjoara!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arde2010 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Chuny

Ca sa inteleg logica voastra : "decat sa-l iau pe asta micu si negru si sa risc sa-l faca vecina de la 3 tzigan si io sa sufar, mai bine imi iau eu unul alb si curat si nu risc nimica, iar asta negru sa stea la orfelinat, ca s-asa majoritatea nu vrea copil de etnie ". sau cum ganditi exact ? De asta vorbeam de ipocrizie, va ascundeti dupa rasismul celor din jur pt a masca propriul vostru rasism. De fericirea unui copil suntem responsabili noi, parintii, nu societatea din jur, cu iubire raul se poate invinge si devine nesimnificativ. Dar trebuie deschisa inima pt asta, nu oricine e capabil


Ce frumos vorbesti tu despre o lume ideala in care sa creasca copiii... dar iubirea invinge intotdeauna doar in basme, in viata reala se mai intampla si altfel! Nu sunt deloc rasista, daca eram nu mai exista motiv pentru deschiderea acestui subiect. Nici nu s-ar fi pus problema.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arde2010 spune:

Citat:
citat din mesajul lui amy2007

Arde2010, a scris asa ,,Imi doresc sa citesc povesti de-ale voastre, cei si cele care sunteti in aceasta situatie; simt nevoia sa aflu ca se poate si ca va fi bine...".
Deci, nu inteleg Chuny, unde te regaseti tu in solicitarea fetei. In ce calitate ne faci pe noi ipocrite sau mai stiu eu cum? Fiecare are dretul sa aleaga, analizand toate consecintele alegerii lui. Te-ai pus vreodata in locul vreunaia dintre noi? Stii cate necunoscute sunt in adoptia unui copil, plecand de la etnie, boli ereditare, existenta sau inexistenta unor frati surori (in unele cazuri), cum va reactiona cand ii vei spune, cum va reactiona cand va constientiza ca a fost de fapt abandonat, cum te vei simti tu cand ceilalti il vor privi diferit? Din punctul meu de vedere sa adaug si un stres suplimentar in cazul in care el are tenul masliniu ar fi inca o problema. Si poate ca fiecare avem niste prejudecati, ceva ne determina sa alegem un anumit lucru dintr-un anumit motiv. Recunosc, suna urat, dar ne alegem intr-un fel copilul. Si daca vom simti ca acel biet suflet de om care intinde mainile spre noi, desi e de etnie rroma, este facut pentru ca noi sa-i fim parinti, atunci il vom alege pe el, trecand peste toate ,,ipocriziile".
Decat sa umplem spatiul inutil cu povesti despre ipocrizie, moralitate si alte teorii ale chibritului, eu zic sa le lasam pe cele care au trait aceasta experienta sa-si spuna punctul de vedere, pentru ca lumea sa vada partea plina sau goala a paharului. E atat de usor sa iti dai cu parerea cand nu stii ce inseamna adoptia, decat legislativ eventual...
Asta e parerea mea...

_
Copiii nu le datoreaza parintilor viata, ci cresterea (Nicolae Iorga) [http://handmadeamy.blogspot.com/]


EXACT!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arde2010 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Chuny

Stati linistite, viata mea nu e deloc simpla si am ales sa infrunt si sa sfidez prejudecatile legate de copilul meu.

Eu nu va zic pe cine sa adoptati sau cum, insa nu va mai dati rotunde ca aveti nu stiu ce suflet nobil si sunteti mai presus ca altii pt ca va ganditi doar la binele copilului , la urma urmei discutati despre alesul copilului ca si cum ati discuta despre rasele de caini ... mi se pare oribil si atāt!

Prea multa drama si cu golul din suflet si restul ... cititi de 10 ori ce a scris Manuelita si restul povestilor de aici pe care eu le urmaresc de ani de zile si lasati teatrul asta cu cea rea e lumea si ce naspa e sa accepti un copil "de etnie". :-(


Ai citit tu aici vreun post al cuiva care si-a ridicat singur statuie ca are suflet nobil???? Si da, discutam despre alesul copilului, pentru ca nu vorbim de un pepene pe care il arunci daca nu e suficient de dulce si iei altul, vorbim despre un copil, caruia daca nu ii poti oferi tu tot ceea ce are nevoie, daca nu te potrivesti cu el si el cu tine, ii incurci viata degeaba. Iar DRAMELE, draga mea, sunt traite in primul rand de ei, cei abandonati deja, care au intr-adevar golul in suflet, iar noi o sa ne straduim sa il umplem cum putem noi mai bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arde2010 spune:

Citat:
citat din mesajul lui claucia

Mda, copilul acela pe care mare majoritate nu il vrea pentru ca este de "etnie" exista! Exista, e trist si mic si plange si probabil ca vrea parinti si el. Ei, dar decat sa zica lumea ca e mai negricios si sa il priveasca cu suspiciune, la el ne gandim si ii spunem ca mai bine ar sta intr-un orfelinat.

Pe de alta parte, asa cum s-a spus, sunt atatea temeri si atatea implicatii legate de o adoptie, pe care eu nu le stiu. Nu stiu nimic si probabil ca sunt multe nopti nedormite pentru asta si ganduri si suferinte, dar culoarea pielii copilului si "ce va zice lumea" ar trebui sa fie ultima dintre probleme! Atunci cand acesti copii exista, nu sunt fabricati la comanda, si ceea ce nu corespunde la tipar ca fiind perfect - sunt depozitati undeva sau aruncati :((((

Clau, mami fericita de printese: Alessia Maria 13 iulie 2007 si Elisa Andreea 03 septembrie 2009




Gresit! Am explicat deja de ce.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cons spune:

Un copil este un copil. Nu este nici tigan, nici roman, nici turc,...nici, nici, ........
Eu imi doream un copil sanatos. Vroiam sa am un copil. Dorinta de a avea un copil era mai mare dacat toate prejudecatile pe care le avusesem in viata. Vroiam sa fiu mama pentru copilul meu.
Si mie mi s-au pus intrebari de genul:
-varsta
-originea
-sexul, etc.
L-am spus scurt: nu ma intereseaza originea copilului, vreau doar sa fie sanatos.
,,Sanatatea nu ti-o garanteaza nimeni pe termen lung,, mi s-a raspuns.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns floarea de colt spune:

nu stiu dece discutia degenereaza si se indeparteaza de esenta ....
in primul rand
dragelor , Dumnezeu ne alege copii!!! NU II ALEGEM NOI !!
oricat am crede noi ca daca am scris acolo pe o bucata de hartie niste conditii legate de varsta , sex , etnie , Divinitatea tine cont de ele...

Noua Dumnezeu ne-a daruit copilul cel mai potrivit!!!
nici eu nu l-as fi ales mai bine !!!
si acum , dupa 2 ani de cand Andrei a ajuns acasa ,de multe ori il privesc cu admiratie si ma gandesc "Doamne ce minune ai facut tu cu noi! cum de ne-ai dat acest copil perfect!! "

in al doilea rand
daca ai sufletul plin de dragoste , accepti copilul trimis tie de Dumnezeu , indiferent cum ar fi el , ca-i fata desi voiai baiat , ca-i romm desi ai fi vrut roman , ca-i putin bolnav desi il voiai sanatos, ca-i mai mare desi il voiai micut !!

poate o sa credeti ca sunt vreo habotnica , o evlavioasa exagerata , tin sa precizez ca nu sunt deloc asa.
merg la biserica cand si cand , atunci cand inima si sufletul meu spune asa , nu tin toate posturile din an , nu fac matanii si nici rugaciuni non stop.
insa , in cazul adoptiei lui Andrei , am simtit contributia si sprijinul DIVIN .
de aceea ma repet , Dumnezeu ne alege copii !!!
tot ce sta in puterea noastra este sa daruim dragoste!!


Mergi la inceput