Adoptia unui copil de etnie

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns marumiha spune:

Acest subiect nu s-a vrut niciodata o polemica pro / contra adoptiei copiilor de etnie. E normal ca fiecare sa faca asa cum simte. Si noi vom face asa cum am decis noi, indiferent de ce zic ceilalti. Nimeni nu ne poate opri sa facem asa cum simtim. Bineinteles ca un copil e un copil, inainte de orice. Si bineinteles ca oricare copil are dreptul la o familie si la multa, multa iubire.
Cand am deschis acest subiect, am precizat ca mi-as dori sa citesc povestile oamenilor care au facut deja acest pas si care doresc sa le impartaseasca. Nu pentru ca as avea indoieli in privinta deciziei, ci pentru ca traind in Romania si cunoscand mentalitatea generala, mi-as dori sa citesc lucruri pozitive in acest sens


Fa asa cum simti tu ,anumite persoane probabil ca nu-si dau seama de realitatea in care traim si nu fac altceva decit sa intre in polemica cu altii,sa critice .

nota moderator: editat pentru schimbarea fontului care latea pagina.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

Noi suntem cei care trebuie sa schimbam realitatea romaneasca.
Restul e lasitate.



Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!

Cum mi-am alaptat copiii


Sabina's blog, Sofia Galagia si bb Gheo

Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simo_75 spune:

Noi cand am scris cererea nici macar nu ne-am gandit la etnie.Ne doream un copil si atat!Discutiile astea referitor la etnie....nu cred ca ar trebui sa aiba loc.Pana la urma eu sunt convinsa ca nu toti parintii adoptatori au reusit sa treaca peste niste limite.
Am cunoscut persoane care doreau sa adopte si care imi spuneau- "nu vreau sa adopt orice copil"..eu credeam ca se referea la starea de sanatate care sincera sa fiu si eu mi-am dorit sa fie sanatos (ca se ivesc pe parcurs altele asta nu conteaza)...insa de fapt se referea la etnie....
pana la urma cine doreste sa adopte o face cu dragoste si ia si un copilas de etnie....cine adopta de imaginea lumii ca au o varsta si nu au copii....stau ani de zile si asteapta...doar doar o sa apara ingerasul buclat,cu ochii ca cerul si buzele ca zmeura...
sincer e un subiect care ma streseaza numai prin titlu...
romanii care sunt 'afara' cred ca au cunostiita foarte bine de mentalitatea romaniilor nu stiu de ce trebuie sa mai accentuam inca odata ca suntem o natie de lasi,de fatarnici si snobi..si mereu ne uitam in ograda altuia ......
inainte sa adoptam sotul meu isi dorea un mic african,eu imi doream un mic chinez....dar soarta l-a adus pe Alex care e un mic grec
si care culmea! a nimerit in neam de greci..


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arde2010 spune:

Citat:
citat din mesajul lui simo_75

Noi cand am scris cererea nici macar nu ne-am gandit la etnie.Ne doream un copil si atat!Discutiile astea referitor la etnie....nu cred ca ar trebui sa aiba loc.Pana la urma eu sunt convinsa ca nu toti parintii adoptatori au reusit sa treaca peste niste limite.
Am cunoscut persoane care doreau sa adopte si care imi spuneau- "nu vreau sa adopt orice copil"..eu credeam ca se referea la starea de sanatate care sincera sa fiu si eu mi-am dorit sa fie sanatos (ca se ivesc pe parcurs altele asta nu conteaza)...insa de fapt se referea la etnie....
pana la urma cine doreste sa adopte o face cu dragoste si ia si un copilas de etnie....cine adopta de imaginea lumii ca au o varsta si nu au copii....stau ani de zile si asteapta...doar doar o sa apara ingerasul buclat,cu ochii ca cerul si buzele ca zmeura...
sincer e un subiect care ma streseaza numai prin titlu...
romanii care sunt 'afara' cred ca au cunostiita foarte bine de mentalitatea romaniilor nu stiu de ce trebuie sa mai accentuam inca odata ca suntem o natie de lasi,de fatarnici si snobi..si mereu ne uitam in ograda altuia ......
inainte sa adoptam sotul meu isi dorea un mic african,eu imi doream un mic chinez....dar soarta l-a adus pe Alex care e un mic grec
si care culmea! a nimerit in neam de greci..


Mami de Alexandru....minunea mea!!!


Pe noi ne-au intrebat clar in privinta etniei. A trebuit sa spunem daca vrem sau nu.
Si ca exemplu de "realitate" in care traim, din aproape 30 de familii de pe lista de asteptare doar noi si inca o familie am zis ca nu e o problema etnia. Restul au refuzat.
Cuvintele sunt ceea ce sunt.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arde2010 spune:

Daca tocmai cuvintele sunt cele care va streseaza si nu oamenii care au aceasta mentalitate, rog moderatorii sa inchida acest subiect si poate chiar sa il stearga, ca sa nu mai stresam pe nimeni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danaionela spune:

Eu una nu pun problema asa, dar nici nu vreau sa intru in polemica cu nimeni. Lucrurile nu stau chiar asa si nici nu se pune problema impartirii copiilor in doua directii. Parerea mea este ca cei mai discriminati copii sunt cei bolnavi sau mai maricei. Cei de etnie rroma si daca sunt micuti isi gasesc o familie, dar mai greu este pentru ceilalti.
Cati dintre voi ati putea sa adoptati un copil bolnav?. Eu una recunosc ca nu as putea sa adopt un copil cu probleme medicale mari, dar o mamica de la "Intalnirea din noiembrie" a spus urmatorul lucru (in momentul in care a vazut dosarul medical) referitor la copilasul superb, dar cu anumite probleme medicale pe care l-a adoptat ;" Daca eu nu l-as adopta, atunci cine ar face acest lucru..?" Intradevar asa este ...
Este usor de spus ca ati lua copilasii in orice conditii, ca toti sunt copii, dar oare lucrurile stau chiar asa?
Chiar si faptul ca ati vazut nu stiu cati copii si ati fost dezamagiti de ceea ce ati gasit, oare nu a fost tot o discriminare. Eu zic ca totusi lucrurile nu stau chiar asa... si este usor sa spui anumite lucruri atunci cand te vezi cu sacii in carunta sau cand esti de partea celalta a baricadei. Cati dintre voi ati plecat la acest drum zicand: nu conteaza cum o sa fie copilul eu il adopt. Ca este bun sau rau, frumos sau uart, negru sau alb, sanatos sau bolnav, eu il vreau pentru ca simt o dragoste neconditionata pentru copilasi.
Si da conteaza si mediul in care traim si stam intr-o tara in care cei de etnie rroma sunt priviti putin altfel. Nu sunt vorbe , sunt lucruri reale. Si este destul de greu sa-i explici unui copil acest lucru, vorbim de un copil de cativa ani. Aici nu ma referem la copii rromi care nu sunt in contrast cu ceilalti, ma refer la copii care intradevar ies in evidenta. Si faptul ca ii educam sa fie puternici este cu dus si intors. Depinde de fiecare copil in parte, si asta spun din propria experienta. Am doua fetite, care au fost educate la fel si una este o fire puternica care are replica la orice si iti spune direct in fata ceea ce simte si putin ii pasa daca tu o jignesti sau , pentru ca iti raspunde pe masura... si celalta este chiar opusul, atunci cand se simte stingherita sau invinovatita pe nedrept, incepe sa planga si pune la suflet tot. Ele stiu adevarul despre ele, si nu numai ca il stiu dar au inteles procedeu , ceea ce inseamna adoptie, dar nu stiu daca le-ar cadea bine ca cineva sa le spuna, voi sunteti adoptate sau, ati fost luate din mile..
Totusi sa ne uitam putin in ograda noastra si apoi...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simo_75 spune:

conteaza si varsta la care au fost adoptati.Deja la o varsta mai maricica unii dintre ei au constientizat exact situatia!
Printul meu era un copil timid si tacut,am reusit sa-l schimbam foarte mult si e foarte puternic insa si varsta lui ne-a ajutat atunci cand a intrat la noi in casa.
Si asta pentru ca tocmai pe mine nu ma intereseaza 'ograda' nimanui,ma intereseaza doar ce se afla la mine in familie.
Pe langa treaba asta noi NU suntem stresati si cu ganduri de aoleu! ce ma fac cand o sa constientizeze ca este adoptat.Deocamdata avem altele de facut!Mergem inainte linistiti,fara temeri si alte ganduri nefaste.
Si daca era un copilas de etnie???Sa fim seriosi ca sunt agreati daca stii cum sa lupti cu mentalitatea romaniilor.
arde2010- nu cuvintele ma streseaza daca nu s-a inteles ,ma streseaza ideea ca se pune problema in felul asta..etnia!!!Vrei s fie sters subiectul e optiunea ta,eu am zis ce ma deranjeaza.nu ma cert cu nimeni insa nici nu lingusesc pe nimeni!Eu intotdeauna am spus verde in fatza ce ma deranjeaza nu cum fac altii care pe forum spun una si pe urma pe privat ma sustin...asta e lasitatea romanului!
cine vrea sa adopte o face exact cu e titlu forumului denumit'ADOPTIA SAU A IUBI COPII FARA LIMITE"
da! nu as fii dorit un copilas bolnav pentru ca in tara noastra e greu sa lupti cu problemele de sanatate pentru ca e totul la pamant si nici resurse financiare extrem de mari nu avem dar daca as fii avut posibilitatea asta nu m-as fii dat la o parte!
Oricum ideea e ca vorbele sunt spuse cu usurinta,parerile si taria cu care sunt sustinute dau pe afara dar realitatea e alta...cati dintre viitorii parinti adoptivi au ignorat partea cu etnia???
Ca sunt sigura ca multi au zis de la inceput...vreau copil sanatos dar sa nu fie romm!!!
Si inca ceva,daca se pune culoarea pielii sa stiti ca nu toti copii rromi sunt "negri" cum ii denumea cineva..noi avem prieteni rromi si sunt o familie cu pigmentul alb,omenosi si harnici,fata lor e la scoala,olimpica si nemarginalizata cum se vehiculeaza...ca unii se gandesc si la faptul ca gena isi spune la un moment dat cuvantul....gena isi poate spune cuvantul si la noi adultii care am, avut familia naturala langa noi...si sunt o groaza de spus dar nu cred ca mai e cazul.
eu mi-am spus parerea,ca a deranjat asta e!cel putin am curajul sa expun ceea ce gandesc!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Ma mananca degetele mai demult sa intreb: de unde ar putea sti lumea din jur asa clar ca un copil e tigan? Doar dupa culoare?
Ca mai negru ca mine atunci cand eram mic, nu cred sa fie multi tigani.

Rufus, Tora si iadele www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=80cd684043d64e6bf268f6&skin_id=701&utm_source=otm&utm_medium=email br / " target="_blank"> Retrospectiva 2008 www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=a1ed73f473ea25944e234a" target="_blank">Retrospectiva 2009 www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=d39f778033dd7597d12ac9&source=category&category_id=all" target="_blank">Retrospectiva 2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dacris77 spune:

eeei, parca se cunoaste dupa buze, dupa ochi mai mari, etc. am citit mai multe despre tine si imi esti simpatic, am remarcat ca esti un om asezat la casa lui si demn. si ca ai o fata adoptata pe care o iubesti f. mult. Si sotul meu arata mai tiganel, cand l-am vazut prima data am zis ca este un tigan mai stilat, dar nu este tigan, ci doar are piele mai inchisa. am mai cunoscut un tip care arata bine a tigan si era medic. nu stiu daca era rrom, nici nu ma interesa, si-a castigat un statul social demn de incredere, nu mai conta.

Mergi la inceput