Fluturasi de Martie Aprilie 2011 (82)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns pisucmic spune:

Strumphi ca un facut acum fac o pauza de la lucru si am zis hai sa ma uit ce mai povestesc fete, si tocmai vad ca intrebi de mine - mii de scuze dar eu nu mai apuc nici sa va citesc de cata treaba am, ma culc la 12 noaptea dupa cateva ore de scris/citit, apoi dimineata la 7 ma scol si ziua trece asa de repede, piureuri, joaca, parc (daca nu e prea frig), am mai avut niste lucratori prin casa (am ancorat bibliotecile ).
Noutati mari n-avem: Petru e super cuminte ca de obicei, rade mult, se joaca tare frumos, si singur daca-l lasi trebaluieste cu jucariile lui, sta numai in fundic, n-a plecat inca de-a busilea. Mananca 3 mese pe zi, vreau maine sa-i bag si spanacul, am inceput sa fac branzica de vaci (mniam mniam a iesit, cu calciu si putina lamaie), apoi vreau sa iau si niste vitel. De-acum vreau sa incep sa-i fac si eu mai "retete" ca deja piureurile astea cu de toate parca si pe mine ma plictisesc. In schimb la gustarea de dupa-masa ii dau ba iaurt simplu, ba branzica cu piersici, ba lapte cu cereale... A trecut la 2 somnuri de zi (de la 3) si noaptea de la 8.30 la 7.30 dimineata. Are personalitate, stie pe unde sunt anumite lucruri si le cauta, adora CucuBau. Continua sa nu vrea sa bea din bibe sau canita ce sa-i fac, noroc ca bea cu lingurita .
Eu mai am 2 saptamani de maine pana la plecarea la Budapesta, sper sa se descurce bine tati si bunica cu el

Va pup pe toate
incerc sa mai citesc si eu printre picaturi


Pisuc Mic

Ce minune de la Dumnezeu! Mami de dragalas Petru Constantin (02.04.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madutza_bra spune:

yasmi, multumesc de intrebare. Cata nu mai facut febra dar este pe Nurofen la 8 ore...curg mucii garla..Dimineata pun Colargol , la pranz la fel si seara pivalone.
Lucas cum e?

catank, imi place mult antepremergatorul acela, dar olita muzicala la unii copii a avut efect invers..s-au speriat si au refuzat sa mai faca acolo


delia sa poarte sanatoasa ghetutele.

Daca tot ziceti ca nu merg copii pe jos, de ce la mai luati ghetute? Lasati-le la aia care merg . Sunt tare ofticata ca nu am gasit nici azi..maine mai am un loc de umblat. Catalimna merge in fiecare zi in picioare tinuta de manute si cand iesim afara la fel. Mai ales cand il luam pe Cristi de la gradi si ne oprim la jocuri facem ture,ture locul acela de joaca.
Azi nu am scos-o afara si nu vreau sa o scot nici maine cu mucii astia..si oricum nu as avea ce sa-i pun in picioare
Nu stiu ce-a fost in capul meu de nu i-am cumparat pana acum ghete...de fapt stiu acum a intrat indemnizatia
Si inca ceva legat de ghetute..primele incaltari ale copilului tb sa fie unele fff bune pt ca acum se formeaza mersul. Daca vor fi incaltari de calitate indoielnica atunci e posibil sa afecteze si mersul copilului..sau poate nu. Dar sunteti dispuse sa riscati? Eu nu..si vreau macar prima pereche sa fie una buna, buna. Orthopedia (cum a luat mandreeac) cred ca este cea mai buna in domeniu

strumph
, cu tot frigul asta mai bine bagi o colinda cu dedicatie , mai ti minte ce colinde ne puneai anul trecut? Hai ca eu sapt asta ma apuc de curatenia de iarna Miercurea viitoare , pe 30 decorez casuta . de cand il avem pe Cristi sarbatorile pentru noi incep de Sf Andrei


Cred ca ma bag in pat..ca sunt varza de oboseala..nu stiu de ce...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns strumphitza spune:

deci am o maimuta de nota 10 nu vrea si pace sa doarma , desi se freaca la ochi de numa si-s rosii si lacrimeaza aproape o pun la san, suge si in 3 min inconjoara patul da rotocoale, trage de tot si toate, a dat cu capu de nu stiu cate ori de perete ca se duce pune manuta si se gandeste ea sa se dea mai aproape si pafff cu capu in perete, nu a plans deloc nicioadata cand s-a lovit a tras de toate jucariile de pe latura patului, si-a gasit pijamalele pe pat si le-a pus in cap, s-a urcat pe mine, a venit m-a analizat, ma muscat de nas, mi-a bagat dejtele in gura/nas/urechi... m-a piscat cu gherutele ei , m-a zgaraiat... deci tot tacamul face tumbe si se tot ridica in fund singura si mai ca se aplauda singura, ar fi buna de circ, tre` sa o filmez data viitoare cand face chestiile astea sa ii arat cand o face 18 ani deci eu nu stiu de unde are atata energie ca m-a capiat sincer, numa o ora a dormit dimineata si 30 min dupa amiaza si ea e continuu intr-o alergatura, trage, se invarte, tumbe una dupa alta, da cu capu de pereti... am pus-o in patut si s-a dus ea oleak sa vada ce ii mai face caloriferul daca mai e cald sau nu si a inceput sa traga de draperii, poate ii vin in cap sunt fixate bine dar mi-e teama sa o mai las nesupravegheata ca nu stii cand face boacana

mi-a ajuns barbatu acasa, ma duc sa mancam si apoi sa ii fac baie piscoatei sa o las cu fundu in apa calda mult sa se moleseasca sa ii treaca energia si sa se culce dupa aia sa nu mai faca tumbe

noapte buna

_
Happy Mummy of Sophia Nicole (02.04.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bb_yasmi spune:

strumf lucas este bine multumim de intrebare. astazi nu a mai avut febra , cel mult a facut 38,3 intrarectal, deci un 38. acum seara al culcare insa nu a papat nimic :( ...sa vedem la noapte daca nu il ia foamea iar temp a avut-o 37,5 deci un 37,1-2...


mamica implinita cu 2 comori !!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bb_yasmi spune:

strumf, poate de obosita ce este face asa....

mada, da, data viitoare asa voi proceda si eu: nurofen la 8 ore indiferent de temp si intre daca e cazul la 4 ore paracetamolul. eu pana acum ii dadeam doar in momentul in care ii crestea temp. de acum voi preceda altfel: 3 zile schema de mai sus. azi de ex i-am dat azi dimi 4 ml nurofen apoi la 14 paracet 5 ml iar la 18 4 ml nurofen si de atunci nimic. daca avea am temp ok ce sa fac?? ii mai dau?? pe la 2 noaptea ar fi la 8 ore
ma bucur ca e mai bine cata! cristi si-a revenit, nu??


mamica implinita cu 2 comori !!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bb_yasmi spune:

Citat:
citat din mesajul lui madutza_bra

Daca tot ziceti ca nu merg copii pe jos, de ce la mai luati ghetute? Lasati-le la aia care merg . Sunt tare ofticata ca nu am gasit nici azi..maine mai am un loc de umblat. Catalimna merge in fiecare zi in picioare tinuta de manute si cand iesim afara la fel. Mai ales cand il luam pe Cristi de la gradi si ne oprim la jocuri facem ture,ture locul acela de joaca.
.............................................................]
Si inca ceva legat de ghetute..primele incaltari ale copilului tb sa fie unele fff bune pt ca acum se formeaza mersul. Daca vor fi incaltari de calitate indoielnica atunci e posibil sa afecteze si mersul copilului..sau poate nu. Dar sunteti dispuse sa riscati? Eu nu..si vreau macar prima pereche sa fie una buna, buna. Orthopedia (cum a luat mandreeac) cred ca este cea mai buna in domeniu
[b]


Cred ca ma bag in pat..ca sunt varza de oboseala..nu stiu de ce...

Cozonacelul meu, Cristian Andrei
Buburuza mea, Catalina Ioana

Mada, mami fericita si implinita de Cristian Andrei - 29.12.2008 si Catalina Ioana - 15.02.2011

Poze

---------------------------------------------
Ceea ce nu te doboara , te intareste!

Viata trebuie traita asa cum este, pentru ca ni s-a dat fara sa o cerem si ni se va lua fara sa fim intrebati!


si noi la fel!! cum stam pe loc nu mai are stare si vrea pe jos! in casa am noroc ca se tine de tot ce apuca si merge singurel.
da! perfect de acord cu ce ai scris despre primele incaltari! la fel am procedat la ambii copilasi.


mamica implinita cu 2 comori !!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bb_yasmi spune:

dya, marca UFO,este foarte ok raport calitate pret. eu am folosit la fetita vara sanadalute de la ei. si acum Lucas are prin casa sandalute de la ei.


mamica implinita cu 2 comori !!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madutza_bra spune:

Citat:
citat din mesajul lui bb_yasmi

strumf, poate de obosita ce este face asa....

mada, da, data viitoare asa voi proceda si eu: nurofen la 8 ore indiferent de temp si intre daca e cazul la 4 ore paracetamolul. eu pana acum ii dadeam doar in momentul in care ii crestea temp. de acum voi preceda altfel: 3 zile schema de mai sus. azi de ex i-am dat azi dimi 4 ml nurofen apoi la 14 paracet 5 ml iar la 18 4 ml nurofen si de atunci nimic. daca avea am temp ok ce sa fac?? ii mai dau?? pe la 2 noaptea ar fi la 8 ore
ma bucur ca e mai bine cata! cristi si-a revenit, nu??


mamica implinita cu 2 comori !!



si noi suntem in aceeasi sit cu voi, adik acum nu mai are temp, insa am hotarat sa-i mai dau Nurofen sa se faca 3 zile. L-am inceput Duminica dimineata.

Cristi e ok acum, a mers azi la gradi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina06st spune:

Buna seara!

Madutza, yasmi, ma bucur ca-s mai bine puii!
Cami, sigur vor fi analizele bine si la micutza ta

Am notat si eu reteta aceea de orez cu lapte. Eu nu prea ma omor, dar asta tare bine suna! Cred ca o incerc maine

Vad ca ati vb si de incaltari.
Luca nu suporta nimic in picioare. Toata vara a stat cu ele goale, apoi cu greu am reusit sa-l tin cu sosete dupa ce am pierdut nu stiu cate pe drum . A primit niste cizmulite frumoase si i le-am dat o data. Din cele cu scai. Le-a scos si le-a bagat in gura ... a fost foarte incantat
Asa ca acum iesim afara cu strampi grosi, din aia dubli la talpa si cu ince vreo 2 perechi de sosete .
Dar pt ca deja incepe sa se ridice pe picioruse, vreau sa iau si eu ghetute. Luni avem programare la Bucuresti la un ortoped sa vad ce-i cu tal valgul ala si o sa-l intreb de ghetute, ce sa-i iau si daca pot sa-l pun in premergator...

Apropo fetelor de ortoped. Tipul asta la care mergem, unul de la Grigore Alexandrescu a fost ieri pe Prima la o emisiune. Cica cel mai nasol la copii e fractura de cot. Asa ca sa avem grija cand vom trece la role, biciclete. Si la orice cazatura la care se suspecteaza o fractura, sa ajungem la spital in cel mult 24 de ore.

Hai ca mai bantui si eu pe net ca al meu sot e la fotbal

Pup!

PS. Si curcanul cu salata suna bine, strumphy! Hm... ce poftesc asa la toate alea... . S-aveti pofta!

Mami fericita: Luca 12.04.2011
Cat de mare esti Doamne si ce minuni ai facut pentru noi... iti multumim!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madutza_bra spune:

alina, multumim de ponturi pt mai tarziu.


Am fugit in pat.
Somn usooor!!!

Mergi la inceput