Praline belgiene (53)

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dia_tm spune:

Ardeiash, ai gasit vreun covoras dragut?
Am vazut zilele astea pe Chausee de Louvain in Kraainem/Zaventem un magazin numit Carpet Right (presupun ca e de covoare).

Pralinute...ce mai ziceti? ne vedem intr-o zi?
Prin Woluwe eu mai ajung in 2 februarie ...dar atunci nu mai e perioada de reduceri; pentru o cafeluta/pranz merge, dar daca vreti si shopping ... spuneti cand.
- alte propuneri sunt si ele binevenite -
(dar in ceea ce ma priveste, in afara Bruxelles-ului cred ca doar in week-end, in masura in care n-avem deja alte planuri)


Diana - mami de Adriana(n.14.02.2006) si (DNP.12.04.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bluenight spune:

Buna dimineata si La Multi Ani pralinute!

A trecut ceva timp de cand n-am mai intrat pe forum
Am citit, asa, pe diagonala fiindca m-am luat cu cititul din urma si am ajuns si pe odisei de bebei si tot asa...

Missexy felicitari pentru sarcina si pentru decizia luata! Sa ai parte de sarcina usoara si nastere rapida!

Eu am cunoscut aici o mamica romanca care e in alt sat la 10-15 km distanta si sunt tare happy ca am cu cine sa ma mai intalnesc din cand in cand.

Fiindca am vazut ca discutati de covoare... eu in casa am numai gresie iar Mihai e acum in perioada in care umbla in patru labe. Noi avem doar doua covoare micute si Mihai nu mai sta pe ele fiindca a inceput sa exploreze toata casa si e pe gresia rece mai tot timpul. Cand il iau de jos are mainile reci ca gheatra. Oare e o idee sa pun mocheta in toata casa? Are cineva asa?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cleo78 spune:

Citat:
citat din mesajul lui bluenight

Buna dimineata si La Multi Ani pralinute!

A trecut ceva timp de cand n-am mai intrat pe forum
Am citit, asa, pe diagonala fiindca m-am luat cu cititul din urma si am ajuns si pe odisei de bebei si tot asa...

Missexy felicitari pentru sarcina si pentru decizia luata! Sa ai parte de sarcina usoara si nastere rapida!

Eu am cunoscut aici o mamica romanca care e in alt sat la 10-15 km distanta si sunt tare happy ca am cu cine sa ma mai intalnesc din cand in cand.

Fiindca am vazut ca discutati de covoare... eu in casa am numai gresie iar Mihai e acum in perioada in care umbla in patru labe. Noi avem doar doua covoare micute si Mihai nu mai sta pe ele fiindca a inceput sa exploreze toata casa si e pe gresia rece mai tot timpul. Cand il iau de jos are mainile reci ca gheatra. Oare e o idee sa pun mocheta in toata casa? Are cineva asa?





noi nu.
In romania, aveam intr-o singura camera mocheta. O injuram si o uram, ca trebuia sa o frec. In celelalte camere, parchet /gresie, nici un covor.

Ce inseamna ca ai rece pe jos? ce temp. ai jos?
Poti sa ii pui pantalonei cu genunchi dublati, are fiica mea o pereche.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ardeiash spune:

gasit un singur covor pt living.. dupa ce-am cutreierat toata belgia, sunt multumita spre happy

pt ala micu nu am gasit nimic, cred ca tre sa iau franta la rand , spre exasperarea alui meu


apropos.. vorbiti si voi mai rar pe forum ca nu pot sa va urmaresc



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bluenight spune:

Cleo zici ca e mai greu de intretinut mocheta decat gresia?
Eu ma gandeam ca e viceversa, de-asta si tot insist pe langa sot sa cumparam in toata casa mocheta. Chestia e ca gresia o aspir si apoi o spal insa mocheta ar trebui doar aspirata, mi se pare mai simplu.
Apoi e chestia ca mie nu-mi place sa ma dau jos din pat dimineata pe gresie, e aiure. Hai ca zic ca in bucatarie si livig pot sa accept dar in camere e aiurea.
Ii dau si eu la Mihai ciorapei in picioare insa mainile ii sunt reci cand il iau de pe jos. Nu stiu sa-ti zic ce temperatura am jos dar pot sa-ti zic ca eu daca umblu pe gresie in sosete, fara papuci de casa, simt rece la picioare.

ardeiash unde in Franta vrei sa cauti? Sau era doar o vorba? :D Nu de alta dar eu stau la granita cu Franta si noi chiar trebuie sa-i cumparam covor la asta micu in camera fiindca e singura camera care ne-a ramas de aranjat. As vrea sa gasesc ceva covor pe dimensiunea camerei, ca sa acopere toata suprafata daca nu gasesc ajung iar la mocheta.

Oare mobilier de copii unde gasesc? Stiti ceva site-uri/magazine?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cleo78 spune:

ardeiash, zi de unde il luai.


bluenight, evident. Copilul mai vomita/scuipa. Gresia o stergeam instant cu un servetel/carpa uda. Pe cand la mocheta....frecam de ma zapaceam, ca intra repede scuipaceala in mocheta. Mai aveam si pisica, mai imi cade si mie parul... pe unde aveam gresie si parchet, dadeam cu mop/o carpa umeda sin 10min terminam toata casa, mai putin de sufragerie unde aspiram, apoi periam, plus frecat cu substanta de curatat mocheta= 30min la 2-3 zile. Dar slabesti asa . Cat despre temperatura, va caliti asa, belgienii nu au nik - frica cu frigul la miini e pur romaneasca. Vezi si tu cat efort e sa gasesti aici o farmacie (deci functioneaza).



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dia_tm spune:

Eu nu cred in chestia cu calitul...belgienii fac cum vor (vad destule tantiuri in sandale/slapi la 0 grade, dar de asta n-o sa consider niciodata ca asa ceva e normal); si eschimosii stau in iglu de gheata si fac baie in marea inghetata...treaba lor...

Adevarul e ca pe mine ma enerveaza rau gresia prin toata casa; da, e usor de intretinut, dar dincolo de faptul ca e rece, e foarte tare (si copiii mai si cad) si cel mai aiurea e ca daca esti doar in sosete sau daca e un pic ud pe jos (sau esti ud pe picioare) aluneci ca pe patinoar. Pntru copii chiar nu mi se pare deloc ok cu gresia.
(si la noi toata casa e doar gresie ...stil belgian; noroc ca Adri e deja destul de mare, dar tot as prefera parchet).

Ardeiash, pt covoare pentru copii poti incerca Sultanay - www.sultanay.com - noi pentru Adri am luat totul de la ei, inclusiv covorasul (roz, cu flori si fluturi ). Poti vedea pe site ce au (pentru baieti n-am prea studiat).

Diana - mami de Adriana(n.14.02.2006) si (DNP.12.04.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ardeiash spune:

nu am nicio adresa pt franta, daca aveti dati-mi va rog

dia, uf ce rau imi pare ca nu am avut linkul asta cand i-am cumparat mobila lui vlad of of , par tare misto unele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cleo78 spune:

Despre calit, glumeam, nu e regula pt toti. Noi ne-am obisnuit aici sa stam mai dezbracati decat in Ro.
Despre caldura: e clar diferenta de cladire. Noi avem (si in Ro aveam la fel) majoritar parchet. Cu asta e clar cald.
Banui ca si la noi in casa e super cald, avem 20gr, dar nu simt rece jos pe gresia nici in baie/bucatarie si stam desculti, maxim cu sosete (ideea ca stam la bloc, la etaj, nu stiu cum e la casa).
Cred ca depinde de imobil, si incalzire.
Am mai fo la cineva in vizita, la casa, cred ca era gresie peste tot, covor era unul simbolic,dar ei aveau incalzire in pardoseala deci iar mi s-a parut super cald.


dia_tm, e superb site-ul dat de tine!ce poze! ce culori! ce minunatii!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmenstefi spune:

salutare scumpe pralinute!!!!
Cu mii de scuze si 'fandari din genunchi' va spun si eu un LA MULTI ANI pt acest an 2012,sa fie un an supeeeeer ,mai super de cat celelalte....
Ar trebui sa instalez o alarma aici pe calc.,atunci cand cineva scrie sa ma bipuieeee.
Noi cu scolileee,munca si multe activitati,trece timpul!!!mamaaa.....nu realizez inca si cate mai sunt de facut pe lumea asta
Mai revin ..;promit,acu trebuie sa termin un borsulet de purcelus si sa o culc pe Stefulina mea

carmen si stefi

Mergi la inceput