Praline belgiene (53)

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns giulia81 spune:

Citat:
citat din mesajul lui bluenight

gulia81 unde cauti chirie? Din propia experienta iti zic ca ajuta foarte mult sa te plimbi prin zona unde vrei sa te muti. Multi au anunturi in geam cu " a louer". Si dupa parerea mea immoweb.be e cel care are cele mai multe optiuni. Mult succes!

Mihai (04.06.2011)


caut undeva in battice si in jurul lui pe o raza de maxc 10 km...am reusit sa gasesc cateva anunturi, sa vedem acum cate randevuuri reuseste sotul

Caught between the devil and the deep blue sea...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bluenight spune:

gulia81 mult succes! trebuie sa ai un pic rabdare fiindca nu gasesti asa usor ceea ce cauti :)
Noua cand o sa ne expire contractul o sa incepem sa cautam cu 6 luni inainte ca sa fim siguri ca gasim casa pe care o vrem, in zona pe care o vrem

Dragi fete, eu am o intrebare! Am vazut ca a inceput perioasa reducerilor, as vrea sa stiu cat dureaza? Adica e cazul sa dau buzna in magazin saptamana aceasta sau sa mai astept ca poate o sa fie reduceri si mai mari? Ce-mi recomandati?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bluenight spune:

Oare unde gasesc in Belgia bors de cumparat exceptand magazinele cu specific romanesc la care nu am acces?
Care e denumirea la bors in franceza?
Voi ce mai gatiti zilele astea? Eu am cam ramas in pana de idei.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dia_tm spune:

Reducerile tin teoretic toata luna iulie; da, in timp, pot fi reduceri si mai mari, dar pe de alta parte multe din produsele existente acum vor fi deja vandute ... asa ca e greu de spus cand e mai bine sa mergi la cumparaturi.

Cu borsul habar n-am - noi nu folosim.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bluenight spune:

Multumesc dia pentru informatii.
Am programat un shopping weekedul acesta si probabil o sa ma duc si la sfarsitul lunii

Poate imi raspunde o pralina si la intrebare cu borsul

Dia poate ma ajuti tot tu cu o alta nelamurire. Ce este exact ONE? Este un sediu de-al lor la mine in sat si as vrea sa ma duc pe acolo dar nu stiu ce sa vorbesc fiindca nu stiu cu ce se ocupa si cum m-ar putea ajuta.
Cu cresa, fiindca nu m-am lamurit deloc aici in Belgia, l-am inscris in Franta la cresa agentiei. Platim o caruta de bani, dar asta e. Poate pana incepe gradinita ma lamuresc si il inscriu din timp.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bluenight spune:

Si inca o intrebare: cat costa o cresa buna in Belgia?
Cresa la care l-am inscris pe Mihai e 8 euro/h si as vrea sa stiu daca e exagerat pretul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns prixi spune:

Oana, noi platim cam 25 € pe zi si numai pt zilele in care merge...Daca ar trebui sa platim pe ora, cum zici tu ca ai gasit, am ajunge la sapa de lemn!

Bors nu am gasit aici, mai bine iti aduci de acasa cuburi de Bors magic, nu mai stiu cum se chemau...eu acresc cu lamaie si iese ciorba foarte buna!

Scuze pentru stilul telegrafic, scriu de la serviciu!
Pupici!!!

Roxana, fericita de Christian (23.01.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dia_tm spune:

ONE este echivamentul francez al Kind en Gezin - practic se ocupa cu multe chestii care tin de copil si familie; nu stiu exact ce fac acolo unde au puncte de lucru (in afara de consultatii pt copii, cantariri si masurari de bebelusi etc.) Dar poti trece linistita sa-i intrebi (nu cred ca se supara). Pt informare prealabila, cel mai bine vezi pe site-ul lor: one.be

Cat costa o cresa buna...depinde. La cresele comunale preturile sunt in functie de veniturile parintilor; la cele private preturile sunt stabilite liber.
Noi am gasit tarife in zona 550-600 euro/luna, pentru mers 5zile/saptamana. DAR daca bebe merge la cresa doar 1-2 zile pe saptamana, sau doar jumatati de zile, revine muuuuult mai scump ca tarif pe zi/ora. Adica poti ajunge lejer si la 50euro/zi.
Oricum, depinde mult si de zona, si de alti factori... cel mai simplu e sa discuti cu mai multe crese din zona si sa vezi concret acolo unde te intereseaza ce optiuni ai... ca sa o poti alege pe cea mai buna. (adica degeaba ti-ar spune cineva de o cresa super faina si mult mai ieftina, dar care e la 100km distanta). Si conteaza enorm si orarul, si ce activitati au si multe altele ...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns giulia81 spune:

tot eu va deranjez
e adevarat ca certificatul tip vechi nu este valabil in Be?
v-ati confruntat cu asta la primarie cand ati declarat domiciliul?
ce este mai exact apostila de la haga? trebuie sa schimbam certificatele tip vechi pe cele albastre? cele noi mai au nevoie de apostila de la haga?
stiu, va stresez, dar fiti ingaduitoare cu mine, sunt novice si nestiutoare


Caught between the devil and the deep blue sea...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dia_tm spune:

Care certificat? de nastere?
cele noi au avantajul ca scrie totul si in engleza si in franceza si ca urmare nu mai trebuie traduse; cu apostila... daca trebuie apostilat, se apostileaza (in tara).

Mergi la inceput