Praline belgiene (53)

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns bluenight spune:

Cleo78 mersi de info, pana ne-am hotarat noi s-a dat casa asa ca, deocamdata tot aici ramanem. Mai cautam...

dia_tm multe intrebari mami
Ma intereseaza si pe mine subiectul creselor ca Mihai are aproape 9 luni si as vrea sa-l duc cate un pic la cresa, sa mai socializeze.

carmenstefi Voi v-ati intalnit? adica voi, pralinutele?
Si cum a fost?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dia_tm spune:

Bluenight, succes cu cresele!
Noi ce am gasit prin apropiere au locuri de-abia din martie 2013! ...ne-au propus si o varianta unde ar fi locuri din septembrie 2012, dar e la 5km de noi si e departe de orice mijloc de transport in comun cat de cat rezonabil ...
Asa ca incearca sa te interesezi din vreme!
Pe mine ma enerveaza rau ca le-am scris de mai bine de o saptamana ca ok, am vrea sa facem inscrierea, dar...daca ne mutam sau gasim loc totusi mai devreme in alta parte, primim inapoi avansul (ca trebuie platit 550euro), desigur cu conditia sa-i anuntam din timp, cu cel putin 2-3 luni inainte?... si nici un raspuns ... si nici nu-mi vine sa dau atatia bani si sa raman apoi fara ei,mai ales ca sansele sa ne mutam pana atunci sunt mari.


Diana - mami de Adriana(n.14.02.2006) si (DNP.12.04.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bluenight spune:

Waw dia nu m-am asteptat sa fie asa aglomerate cresele!
M-ai speriat asa ca o sa ma duc zilele acestea sa vorbesc.
Ai zis ca trebuie dat un avans de 550E, cat costa cresa? Mie mi se pare cam multicel avansul!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dia_tm spune:

La asta unde am intrebat atat costa pe luna, program full-time, 5 zile/spatamana.
Dar mai sunt si altele...doar ca-mi trebuie timp si energie sa ma apuc sa le iauy la intrebari, la vizitat...etc.
...mai depinde si de zona/comuna, ma gandesc ca nu peste tot e asa mare aglomeratia...

Diana - mami de Adriana(n.14.02.2006) si (DNP.12.04.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ardeiash spune:

dia si eu vreau ghiocei daca gasesti, pliz , spune-mi si mie
merci anticipat

altfel fetelor .. ce mai faceti , ce mai ziceti?
multi ani la voinicul lui prixi. e adorabil.. sa-ti triasca si sa fie fericit.. dar ziua lui nu e in ianuarie?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns prixi spune:

Vicky, saru'mana pentru urari! Ba da, pe 23 ianuarie e nascut Christian...Poate te-au indus in eroare pozele de pe FB? Eu le-am pus imediat dupa aniversare, dar probabil ca ti-au scapat tie...

Noi am fost bolnaviori, acum juniorul e bine merci si noi tragem ponoasele! In alta ordine de idei, vreau sa vina primavara, ca m-am saturat de stat in casa!

Diana, noi am pierdut banii la vreo 3 crese asa ca iti dai seama ce sfaturi utile ti-as putea da! Dar cum mama mai era inca la noi si cum Christian urla zilnic, am decis la momentul respectiv sa ramana acasa cu ea si deci am pierdut garantia, apoi am pierdut o alta garantie, ca am gasit alta cresa mai aproape de casa si tot asa! Bafta multa si sper sa nu se soldeze si la voi cu pierdut de garantii!
Cu asigurarile auto, sotul are la ING, dar cine stie daca asta o fi cea mai buna?
Iar cu scolile, noi ne-am orientat spre invatamantul flamand si acolo e alta poveste...inscrierile se fac online si sa vedem ce zice calculatorul (ca cica el decide)... Ca la nebuni in Bruxelles! Bafta, bafta si sarcina usoara in continuare!

Si intalnire placuta la Tania, si la Femina si la Bruges!!! Eu sigur un bbq nu voi refuza! Dar sa vina soarele!!!

Roxana, fericita de Christian (23.01.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns geo_sofia spune:

salutare pralinute, si desi este cam tarziu un an nou mai bun va doresc tuturor si tot ce va doriti!! de sarbatori am facut o vacanta minunata in romania si am si reusit sa ne intoarcem inainte de "marele viscol"!! dia vroiam sa-ti spun ca am avut si noi dificultati pt a alege asigurarea auto. cea mai buna alegere a fost la kbc.in plus daca ai asigurare la casa si asigurare de accidente la ei iti fac reducere de 25 la suta. cat despre cresa este ft ft greu sa prinzi un loc .cand locuiam la brxl m-am inscris pe lista de acnd eram insarcinata in 4 luni si raspunsul tot nu a fost. acum ne-am mutat si am dat fata la onthalmother sau mama de accueil. te-ai gandit la asa ceva? fetita mea este ft bine acolo iar doamna nu are in grija decat 4 copii asa ca riscul de a se imbolnavi este mult mai scazut si in plus are mai mult timp sa se ocupe de ei. mult succes iti doresc!! v-am pupat !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dia_tm spune:

merci pt raspunsuri - cu asigurarea auto am rezolvat deja; cu restul...incet incet sper sa gasim cate o solutie...

Diana - mami de Adriana(n.14.02.2006) si (DNP.12.04.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bluenight spune:

Buna dimineata!

Cine ma ajuta cu o retete cu andive?

Multumesc anticipat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dia_tm spune:

e varianta tipica belgiana - usor de preparat si noua ne place mult de tot (iarna asta le-am folosit pe post de sarmale, daca tot am facut Craciunul aici):
- se fierb andiviele (/chicons)- ideal se scoate "cotorul"din mijloc, mai tare, care are gust amarui(la andivele mari merg taiate in jumatate; la cele mici..nu mai conteaza prea mult);
- cand sunt fierte se invelesc in felii de sunca (gen sunca de casa...serano sau alte feluri similare);
- se pun intr-o tava unsa cu unt, se toarna peste sos bechamel (2-3lg unt/ulei + putina faina + lapte) si se pun la cuptor pana se rumeneste sosul pe deasupra.
traditional se servesc u cartofi pireu..dar nu-i obligatoriu

Diana - mami de Adriana(n.14.02.2006) si (DNP.12.04.2012)

Mergi la inceput