Cezariana vs nasterea normala

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Bia_Mi spune:

normal ca ma voi revansa,nici nu ma gandesc altfel. acum ramane de vazut daca vine sau nu, oricum mai pana atunci.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Citat:
citat din mesajul lui mami_stefi

Eu am nascut normal cu 5 zile peste termen.A fost foarte greu!Dureri f mari cu toate ca toti erau langa mine,imi explicau ce si cum.
Am nascut intr-un spital judetean,doar cu moasa si asistente pe 27 iunie 2010,la 4:05(avand contractii neregulate de 26 ore-din 5 in 5 min de la 18:00)Moasa mi-a "rupt apa" la 2jum.A fost nevoie si de o mica taieturaurmata de o cusatura "pe viu" .Dar daca ar fi sa o iau de la capat,tot asa as proceda!

Sunt clar impotriva cezarianei(exceptand cazurile care nu au de ales)!Erau fete in spital care nu si-au vazut copii decat dupa 5-6 zile. Eu dupa 4 ore de la nastere am mers pe picioarele mele la puiul meu(din cauza renovarilor bebelusii erau la alt etaj si mergeam din 3 in 3 ore la ei).

Oricum ati da nastere unui copil,oricat ati suferii din cauza durerilor,merita!Cand vezi o mana de om si stii ca e al tau,cand ii vezi manutele micute,ochisorii,gurita,parutul(al meu a avut f mult)-cu siguranta uiti durere,uiti tot!

Sa fii om e lucru mare!



Citat:
citat din mesajul lui mami_stefi

Citat:
citat din mesajul lui Ilinca_M.

Mami_stef, dar tie nu ti-e jena sa scrii asemenea exagerari: mame care nu si-au vazut 5-6 zile copilul din cauza cezarianei?! Eu asemenea enormitate n-am auzit de cand sunt, poti sa ne explici si noua care e legatura, de ce sa nu-si vada o mama copilul 5-6 zile doar fiindca a nascut prin cezariana? Poate ai vrut sa spui 5-6 ore, dar si atunci e exagerat, ca doar se iese de sub anestezie, nu din coma!

I'm wearing my heart like a crown/ Pretending that you're still around.



Dar tie nu ti-e jena ca esti asa prost informata?
Era o fata care s-a chinuit mult sa aiba un copil,ea avand probleme la rinichi.La nasterea prin cezariana au aparut complicatii si a stat la terapie intensiva ceva timp(5-6 zile).Apoi era o alta care era atat de slabita ca nu putea nici sa manance,apoi sa mearga sa-si vada puisorul?Si nu venea nimeni la ei .Si multe altele,nu mai stiu povestea fiecareia!
Nu te grabi sa incepi sa ataci lumea daca nu ai informatii despre subiectul dezbatut! Eu decat sa spun o chestie despre care habar n-am nimic,mai bn tac!Sau ma documentez si vin cu argumente contra!
Nu cred ca m-am trezit sa scriu niste aberatii,doar de dragul conversatiei.

Sa fii om e lucru mare!



De aici se intelege ca tu esti total impotriva cezarienei (exce[tand cazurile in care e obligatorie) pot. ca saracele mame care au nascut prin cezariana nu si-au vazut copiii decat dupa 5-6 zile, alta era la terapie intensiva, alta era atat de slabita incat nu si-a putut vedea copilul, si multe altele carora nu le mai stii povestea.
Asta se intampla dupa cezariana.


Daca tu intelegi altceva sau ai vrut sa spui altceva, noi asteptam.


P.S: uite ca m-am "coborat".

**Fur is for petting***
http://accesoriisihaine.blogspot.com
http://www.facebook.com/adoptiicaini?ref=ts
http://www.facebook.com/adoptiicaini?ref=ts#!/profile.php?id=100001793812916

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns OanaRusu spune:

Citat:
citat din mesajul lui XIO

Paulush, cand te cheama medicul pt. declansare inseamna ca medicul te-a urmarit in sarcina, deci stie cat ar trebui sa aiba bebele, vede la eco cat are bebele, prin urmare isi da seama daca este retard sau nu, daca este peste 37 de saptamani plamanii sunt maturati, iar de angajat, ce sa spun, odata instalat travaliul se angajeaza bebele, iar daca nu o face, se face cezariana, indiferent de cum a debutat travaliul.

**Fur is for petting***
http://accesoriisihaine.blogspot.com
http://www.facebook.com/adoptiicaini?ref=ts
http://www.facebook.com/adoptiicaini?ref=ts#!/profile.php?id=100001793812916


Asta dc gravida are noroc sa fie medicul onest. Si chiar si asa, s-ar putea sa se insele ca medicul nu e Dumnezeu - are informatii despre alti copii => probabilitate ca bebeul sa fie pregatit dar nu e o certitudine.
In realitate, cand medicul programeaza cezariana peste 1-2-3 sapt e clar ca n-o face pt ca bebeul e pregatit.



www.desprecopii.com/pozeconcurs/folderview.asp?folder=Vara%202011%20amintiri%20de%20vacanta&page=20" target="_blank">Vara 2011 oa1 & www.desprecopii.com/pozeconcurs/folderview.asp?folder=Vara%202011%20amintiri%20de%20vacanta&page=20" target="_blank">oa2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paulush spune:

OanaRusu,

E asa de plictisitor sa tot auzi aceleasi stupide, eu efectiv nu le mai citesc.

Ce nu vreau e sa ramana gravidele care citesc cu impresia ca sunt adevaruri: fetelor, oricat v-ar zice medicul ca bebe e pregatit la 37 de spatamani, ca plamanii sunt maturi, ca e bun momentul, ganditi-va ca ecograful are o marja de eroare de 500 de grame, ca va poate spune ca bebe are in jur de 3.000 kg si de fapt sa aiba 2.450 la nastere, si ca in loc de 37 de spatamani sa fie de 36 jumate, sau 37 si patru zile, ce mai conteaza.

Nimeni nu stie mai bine decat bebe cand e pregatit sa nasca, el si corpul gravidei AU NEVOIE de semnalele pe care le da fatul pentru declansarea nasterii, daca ar fi asa minunata provocarea in sine, toate, oricat de grele, instrumentizate, umilitoare ar fi, toate s-ar termina cu o nastere frumoasa.

Nu e asa, in realitate sa ti se rupa sacul amniotic, sa ti se faca maniovra lui hamilton, sa ti se bage prostaglandina sintetica pentru maturarea colului, oxitocina pentru dilatatie, sa ti se faca maniovra lui kristeller pentru coborarea copilului, sa se foloseasca vacuum, forceps si apoi, dupa toate astea horror sa ti se zica cu fruntea plina de sudoare: am facut tot ce-am putut, e vremea de cezariana, nu e deloc drumul normal.

Drumul normal e sa se astepte nasterea spontana, in conditiile unei sarcini fara complicatii. Nu va lasati convinse pe ultima suta de metri, provocarea nasterii duce in multe procente la complicatii.

Doar atat.


asa a fost

blog

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bia_Mi spune:

Buna seara mamici. Am o problema si nu stiu dak e ceva grav,sau e normal. Ma doare in partea dreapta de azi dimineata. Daca ma misc mai brusc,sau daca ma ridic dupa scaun,... ce sa fie? Simt ceva acolo care imi apasa pe altceva. Iar bebica mea nu prea am simtit-o azi. Ce o fi? Ma alarmez degeaba?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mami_stefi spune:

XIO Pai unde e acel "toate"?? Unde am scris ca in cazul TUTUROR cezarienelor se intampla nenorociri ?? Am scris doar despre ceea ce am vazut/auzit . La fel cum cunosc aceste cazuri nefericite cunosc si o multime de mamici fericite,sanatoase cu cezariene la activ.Pur si simplu eu merg pe mana corpului meu,a puterii mele,a sanatatii mele.Daca as avea vreo problema stai linistita ca nu as fugi de cezariana ca dracu' de tamaie.Doar ca in conditii optime de sanatate(si nu numai)nu vad rostul unei operatii de genul asta.Repet : EU! Ce face cutare sau cutare e strict problema fiecaruia.Daca sunt femei care au o anumita teama de nasterea naturala,sau probleme de sanatate,sau mai stiu eu ce,cine sunt eu sa le oblig sa nasca natural?? Sa fim serioase!Nu sunt absurda! Repet: Sunt doar subiectiva! Atata tot!
Numai bine si imi cer scuze din nou pt neintelegere !

P.S Scuzele tot nu le-am vazut dar .. Conteaza ca fiecare cand merge la culcare sa isi faca un proces de constiinta.Daca esti ok cu tine insuti,ma multumesc cu atat!

Sa fii om e lucru mare!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Mami Stefi, cand scrii ca esti impotriva cezarienei pt. ca nu-ti vezi copilul decat dupa 5-6 zile, inseamna ca la toate cezarienele se intampla asa. Cand revii si spui ca o fata era in coma, alta slabita si cate si mai cate, inseamna acelasi lucru.
cand 2 persoane iti spun ca ai gresit, inseamna acelasi lucru.



Paulush, copilul poate sa fie la termen, ecografic arata de 38 de saptamani in general, doar daca e foarte mare arata de 40.
Ce spui tu este dezinformare, si daca arata ecografic de 36 tot e maturat pulmonar si tot se naste in regula.
Mai exact, un lucru spui bine: e de preferat sa se faca cezariana atunci cand incep contractiile, deci cand incepe travaliul, dar cezariana la rece este facuta doar atunci cand a fost o sarcina monitorizata, deci este imposibil sa fie copilul prematur.
Indifernt de ecograf, este imposibil.


**Fur is for petting***
http://accesoriisihaine.blogspot.com
http://www.facebook.com/adoptiicaini?ref=ts
http://www.facebook.com/adoptiicaini?ref=ts#!/profile.php?id=100001793812916

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns OanaRusu spune:

@ Paulush

Dupa cum spuneam la inceput - subiectul asta e ca intotdeauna marul discordiei

De ce mai scriu... pentru ca am intalnit o mamica pe care experienta mea a ajutat-o (a nascut natural dupa cezariana, mai putin de 2 ani intre nasteri, bebel peste 4 kg) - si gandul ca s-ar putea repeta (macar o data) e suficient de bun motiv pt mine.

Doresc la toate gravidutele nastere usoara - si mai ales le doresc sa aiba cat mai multa incredere in ele.



www.desprecopii.com/pozeconcurs/folderview.asp?folder=Vara%202011%20amintiri%20de%20vacanta&page=20" target="_blank">Vara 2011 oa1 & www.desprecopii.com/pozeconcurs/folderview.asp?folder=Vara%202011%20amintiri%20de%20vacanta&page=20" target="_blank">oa2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lilib72 spune:

Citat:
citat din mesajul lui mami_stefi


4.@lilib72 : sa inteleg ca atunci ar trebui sa posteze aici numai femei care au avut parte si de cezariana si de nastere normala sau cum?









Ai inteles gresit, draga mea, te rog sa mai citesti odata mesajul meu.

PS Alcoolul dauneaza grav sanatatii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bia_Mi spune:

La multi ani mamici daca aveti sarbatoriti in familie!

Mergi la inceput