Cezariana vs nasterea normala

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns OanaRusu spune:

Citat:
citat din mesajul lui Bia_Mi

Dragele mele va raspund la toate in acest mesaj. As intreba-o pe dr dak vine,iar ea imi va spune sigur k da(asa cred) de exemplu ieri am fost la ea la cabinetul particular(numai acolo merg) si am rugat-o sa imi dea nr de tel personal in caz de se intampla ceva, si stiti ce mi-a spus : '' Daca se intampla trebuie sa te duci la spital, k eu poate nu sunt in localitate, iar apoi cei de la spital o sa ia legatura cu mine'' eu ce sa inteleg din asta? Iar in legatura cu faptul k vreau sa nasc cu ea, e din simplu motiv k ceilalti dr nu te trateaza cum trebuie pt k nu esti de ''drept'' pacienta lor. Le e indiferenta durerea ta, nici nu te baga in seama. Nu stiu ce sa mai zic de siguranta ce nu o poti avea in spitalele noastre si poate voi intelegeti, sper sa nu supar pe nimeni cu afirmatia asta,dar cam asa e.

Inca una si ma duc
Poate nu ti-a dat nr de tel pt ca are multe paciente. Si pentru ca nu toata lumea stie cu adevarat cand e travaliu (eu am avut 2 false la a doua nastere si am stiu ca-s false, dar multe mamici pe care le-am intalnit in spital au venit mult prea devreme).
Doctorita ta vrea sa doarma noaptea.
Stie ca medicul de garda o va suna numai daca intr-adevar esti in travaliu, in loc sa vina la 2 dimineata si tu sa nasti la 10 sau chiar mai tarziu.
Are un motiv - si poate nu-l explica la fiecare in parte pentru ca oamenii sunt de multe feluri - unii inteleg altii nu.
Cel putin eu asa as interpreta - mai ales dc ai ales sa ai incredere in ea.
Daca e un medic care prefera cezariana programata- eu as mai cauta si alti medici, ca nu e bine pt bebel.
Dar tu faci ce-ti dicteaza inima



www.desprecopii.com/pozeconcurs/folderview.asp?folder=Vara%202011%20amintiri%20de%20vacanta&page=20" target="_blank">Vara 2011 oa1 & www.desprecopii.com/pozeconcurs/folderview.asp?folder=Vara%202011%20amintiri%20de%20vacanta&page=20" target="_blank">oa2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paulush spune:

Citat:
citat din mesajul lui Nicoleta
dar... la prima nastere l-am trezit pe medic din somn sa vina sa ma asiste... a venit cu capsa pusa, fara rabdare, m-a dilatat manual, colul s-a rupt si nu mi-a fost cusut... nu vreti sa stiti cine este acest renumit medic!!! Mare medic mare in orasul respectiv!!


Ba, vrem sa stim, e bine sa spunem cine lucreaza bine si cine lucreaza invers, ca sa fie informate si alte fete

Citat:

Bia, cel mai simplu ar fi sa o intrebi pe dr daca va veni sau nu la nastere. Daca nu vine, nu mai degraba declansati nasterea candva aproape de DPN? Eu as alege varianta asta +/- epidurala (asa l-am nascut pe bb2, ca depasise termenul cu o saptamana), nu cezariana :).


Nu. Mai degraba hai sa nu declansam nasterea candva aproape de DPN.

E cam delicat cu sfaturile, caci ce a fost valabil pentru tine (40 de sapta. implinite/depasite etc) la momentul provocarii poate nu e valabil pentru altcineva, mai ales cand acelei cineva i se poate sugera o provocare in saptamana 38, cand, ce coinicdenta, e numai bine pentru doctorita ca e in tara, pentru fat ca e "pregatit", pt mama ca i se indeplineste dorinta arzatoare de a fi asistata la nastere de doctorul ei.
Provocarea nasterii asa, la bataia vantului, nu e deloc indicata, dimpotriva, poate avea efecte neasteptate si nedorite ca bebe cu greutate mica, nepregatit, plamani imaturi, falsa sarcina de 38 de saptamani, poate in realitate de de 36 si jumate, provocare ineficienta cu toate consecintele: nevoie de forceps, contractii provocate prin vena, copil neangajat, mama speriata, cezariana la interval, in fine.

Nu se poate presiona medicul, are zeci de gravide cu o situatie afectiva delicata, sensibile si foarte preocupate de puiul care creste in burtica, sa-ti dea telefonul personal e cam presionant.

Vorbind se intelege lumea, in primul rand clarifica-te ce vrei tu sa faci, si dupa aia pactezi cu ea, de la egal la egal.

asa a fost

blog

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nicoleta spune:

Am scris, mie mi-a fost provocata nasterea la 41 de saptamani, mai aproape de dpn nu inseamna 36 de saptamani. Inseamna 40+/- ff putin. Numele medicului nu imi permit sa-l spun, fiindca sincer nu vreau sa fiu tarata prin tribunale... Poate a fost o intamplare, insa si dupa ce am nascut si am mers cu dureri ingrozitoare (am inteles dupa cam 3 ani ca erau dureri provocate de colul rupt) mi-a spus ca din punctul lui de vedere totul este perfect... In fine...

Paulush, ce ai alege intre o nastere provocata si o cezariana? Eu as alege nasterea provocata, clar. Si viitoarea mamica trebuie sa nu cedeze presiunilor medicului. Acele presiuni care i-ar face medicului viata mai usoara. Fiecare este liber sa aleaga, clar, dar cand alegi fiindca te temi ca medicul nu vine la nastere, aceea nu mai este alegere, ci constrangere.

Alt exemplu: o prietena a nascut in Cluj primul copil cu medicul ei, nu a fost incantata de tratament, pe al doilea l-a nascut cu moasa, nu i s-a facut nici epiziotomie, a fost tratata omeneste. Insa in cate cazuri se intampla asa? Altul: o amica a nascut ambii copii, la diferenta de 7 ani, cu moase, cand i-a venit sorocul, pe unul in 2003 si pe altul in 1996. Fara epiziotomie, fara sa se rupa.

Eu ii doresc Biei nastere usoara si incredere in ea in primul rand si in corpul ei. Din pacate sistemul sanitar de la noi este in mare parte bolnav si uite ca asta ne macina...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Paulush, cand te cheama medicul pt. declansare inseamna ca medicul te-a urmarit in sarcina, deci stie cat ar trebui sa aiba bebele, vede la eco cat are bebele, prin urmare isi da seama daca este retard sau nu, daca este peste 37 de saptamani plamanii sunt maturati, iar de angajat, ce sa spun, odata instalat travaliul se angajeaza bebele, iar daca nu o face, se face cezariana, indiferent de cum a debutat travaliul.

**Fur is for petting***
http://accesoriisihaine.blogspot.com
http://www.facebook.com/adoptiicaini?ref=ts
http://www.facebook.com/adoptiicaini?ref=ts#!/profile.php?id=100001793812916

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paulush spune:

Pentru gravide: evitati cat puteti de propunerea unei provocari a nasterii, e o cascada in spirala care se termina foarte previzibil: 50% din ele in cezariana din cauza stagnarii unui travaliu care a fost initiat in marea majoritate a cazurilor prea devreme.

Orice zi petrecuta intrauterin e un cadou fara de pret pentru bebe, in conditiile unei sarcini normale. Declansarea nasterii de catre copil are avantaje pe care o provocare medicala (mecanica, chimica etc) nu o poate egala. Cand corpul femeii si copilul sunt pregatite, nasterea incepe spontan. Nu exista sarcini de 47 de saptamani, toti copiii se nasc. DPN inseamna data PROBABILA a nasterii, o inducere cu doua zile inainte de data probabila poate termina innecesar in altceva. Nu suntem masini, la unele functioneaza, la altele nu. Nu e calea ideala.

Nasterea nu e un examen cu data fixata dinainte.


asa a fost

blog

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bia_Mi spune:

Mamicilor indiferent cum ar fi, sa dea Dzeu sa fie bine! Sa aducem bebelusi sanatosi pe lume, sa ne bucuram de ei o viata intreaga. Iar in legatura cu dr ... poate se vor schimba si ei, vor fi mai maleabili si mai atenti. Daca as intra in detalii si v-as spune ce peripetii am avut cu niste dr ... e greu de inchipuit!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Bia, sa stii ca nici dr meu nu da nr de telefon la paciente si vine la toate nasterile! Cu acelasi motiv: "cand ti se rupe apa sau ai contractii regulate vii la spital si ma cheama ei cand e cazul". La prima nastere mi s-a rupt apa la 0:30, la a doua la ora 3 noaptea, ce sens avea sa-l trezesc pe doctor doar asa, ca sa-i dau aceste vesti minunate despre mine, cand stiam clar instructiunile ca daca mi se rupe apa trebuie sa ma internez? La ambele nasteri m-am internat la 5, la fel, nu aveam nevoie de prezenta medicului la internare. La prima nastere medicul si-a facut aparitia, odihnit si zambitor, pe la 7-8 cand isi incepea el programul de spital, m-a controlat, a costatat ca aveam contractii putine si dilatatie mica asa ca m-a lasat sa-mi vad de travaliu, s-a dus la operatiile pe care le avea de facut si s-a reintors dupa ceva timp sa vada ce mai fac. La a doua nastere, a aparut pe la ora 6 dimineata pt ca avea alta gravida care era mai avansata in ale travaliului, ne-a controlat pe amandoua, samd.

Eu am avut incredere ca va veni la nastere, asa a si fost, dar nu avea niciun sens sa-l trezesc in toiul noptii. In timpul travaliului stai cu moasa, careia ii spui orice probleme ai, care se pricepe foarte bine la travalii pt ca asta e jobul ei. Medicul oricum are si alte activitati in spital, trece din cand in cand sa vada ce faci si vine sa asiste nasterea efectiva a copilului (expulzia). Daca apare o problema, il suna moasa, care se si pricepe daca e cazul sau nu de chemat medicul.

Cunostintele tale ce ti-au spus, vine la nasteri de obicei sau se face pierduta?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bia_Mi spune:

Tipa care o am exact pe sectia ei mi-a spus k vine. Dar de la o verisoara si alte mamici au spus k nu a venit. Ca daca nasti noaptea ea nu prea vine de acasa la toate nasterile.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Bia, eu cred ca va veni pentru ca probabil stie ca te vei revansa dupa nastere. Pe cand daca nu vine...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mami_stefi spune:

Citat:
citat din mesajul lui XIO

Citat:
citat din mesajul lui mami_stefi

Cred ca am fost inteleasa gresit si simt nevoia sa intervin!
Deci ...
1.Nu ma deranjeaza deloc ca unele femei aleg sa nasca prin cezariana.Chiar nu ma incalzeste sau raceste cu nimic.Fiecare e liber sa actioneze dupa propriile principii,conditii,idei,dupa propriul nivel de sanatate si putere.
2.Am fost subiectiva cand am impartasit povestile unor mamici.Si inca o data repet: NU sunt povesti nemuritoare! E trist dar .. adevarat! In spitalele noastre orice e posibil!
3.Din punctul meu de vedere,deci .. EU nu as face cezariana decat daca ar fi necesar.
4.@lilib72 : sa inteleg ca atunci ar trebui sa posteze aici numai femei care au avut parte si de cezariana si de nastere normala sau cum?
5. Multe fete au scris aici despre intamplari nefericite in ceea ce priveste cezariana..asta inseamna ca au zis "neadevaruri " ?


Imi cer scuze si sper ca acum v-am lamurit !

Sa fii om e lucru mare!



2.Greseala ta nu a fost ca ai povestit ce au experimentat prietenele tale ci ca ai spus ca asa e la orice cezariana din cauza ca asa au patit CATEVA dintre prietenele tale.
Ca sa iti dau un exemplu: nu cumparati castraveti din Romania, ca eu am luat unul si era stricat. Ce e posibil in spitalele noastre? Sa inteleg ca in alte spitale din lume nu exista infectii, decese?

5.Vezi punctul 2. Multe fete au scris cat de multumite au fost de cezariana, dar tu tot ai afirmat ca dupa cezariana nu iti vezi copilul decat dupa nu stiu cate zile, din cauza ca o prietena de-a ta a patit asa.

**Fur is for petting***
http://accesoriisihaine.blogspot.com
http://www.facebook.com/adoptiicaini?ref=ts
http://www.facebook.com/adoptiicaini?ref=ts#!/profile.php?id=100001793812916




Pot sa rad ?? :)) Daca te rog poti sa imi arati si mie unde am scris eu ca la toate cezarianele se intampla nenorociri ? UNDEEEE?? Sunt tare curioasa! Reciteste mesajele mele si apoi astept niste scuze!
Sigur,daca nu te cobori prea mult de acolo de la nivelul tau absolut!

Seara faina!

Sa fii om e lucru mare!

Mergi la inceput