Cezariana vs nasterea normala

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Bia_Mi spune:

Mami_stefi nu trebuie sa iti ceri scuze pt nimic. Aici fiecare e liber sa isi spuna parerea. Iti dai seama k eu nu decid cum nasc ca aud pe ''x'' sau pe ''y'' ca a fost usoara operatia cezariana, sau k a fost usoara nastere normala, ar fi f greu sa pun in balanta aceste detalii, nu ma ajuta pentru k nu este vb de corpul meu. Poate eu vreau normala, dar dr spune nu. Insa sincer eu prefer cezariana in proportie de 55% pentru ca am teama ca nu sunt suficient de puternica sa-mi aduc pe lume bebelusa (daca se complica treaba). Eu nu am facut niciodata vreo operatie, nu am avut nici macar vreo taietura, iar analize faceam o data la cativa ani(dar si astea fiind chinuri pt mine) cred k nu prea stiu ce inseamna durerea fizica si mi-e cam teama sa nu lesin de durere in timp ce nasc, mai bine lesin de durere dupa cezariana knd stiu k e bebelusa ok. Eu am deschis acest subiect pentru a afla experientele mamicilor aducand pe lume bebelusii lor, cat de greu sau de usor le-a fost, nu pt a creea divergente intre noi. E normal sa spunem si prin ce am trecut, dar si ce am auzit de la cunostiinte fiind cazuri diferite.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nicoleta spune:

Eu am nascut de 2 ori pe cale naturala, sper ca si a treia oara sa reusesc sa nasc la fel. Mi-a fost teama de nastere si prima data, si a doua. Este normal sa te temi fiindca este un eveniment deosebit, insa depinde de cine si cat de des iti este alimentata si accentuata aceasta teama si in ce scopuri. Nu trebuie sa ne lasam manipulate de medicii care, din diverse motive, sfatuiesc gravidele sa aleaga cezariana. Daca exista motive medicale, nu are sens sa despicam firul in patru. Insa atentie, uneori motivele sunt intens... inventate.

Apropo de dureri si de limitele personale, am o buna prietena care pana sa ramana insarcinata lesina des, la durere de intensitate medie. Durerile menstruale ii provocau lesin. Dupa ce a ramas insarcinata cu primul copil nu a mai lesinat, a reusit sa nasca fara probleme pe cale naturala, medicul a fost de acord si a incurajat-o sa nasca astfel. La al doilea la fel, pe cale naturala.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bia_Mi spune:

Mersi Nicoleta, insa parca mai am o teama. Am auzit k dr mea dak o suni noaptea k trebuie sa nasti nu prea vine. Bine am auzit variante variante ... cateodata vine, cateodata nu si asta ma cam sperie. Mi-e frica sa nu fie de garda vreun dr mai ''nebun'' k ala nu sta la discutii. Asa la cezariana ma programeaza si stiu sigur k nasc cu ea. Sunt inca in dilema ... dar oricum mai am timp pana atunci.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paulush spune:

Bia_Mi, daca-mi permiti un comentariu: ar fi util pentru gravide sa inceapa sa se gandeasca la un detaliu esential: depinde mult mai mult de tine sa nasti decat de medicul care te asista. Sper sa fiu inteleasa bine: teama de a nu fi asistata de medicul "tau" e o teama inutila, care n-ar trebui sa existe. Uneori sa nasti cu medicul de garda e un noroc, gandeste-te ca in teorie el nu se grabeste, e de garda. Doctorita ta, trezita in miez de noapte, intre teama ta si putina dispozitie a ei, fa ecuatia singura.

Niciodata n-am inteles obsesia femeilor fata de ginecologul personal. Pentru unele e mai important decat propriul partener, fidelitatea fata de propriul ginecolog e exemplara. Bineinteles ca daca tii neaparat sa nasti "cu ea" cel mai simplu e cezariana programata, e perfect pentru amandoua.

De aia arata cum arata statisticile in Romania, ce nu inteleg de unde s-a generalizat fixatia asta de a naste musai cu medicul meu. E o prostie cat casa. Important e sa nasti in conditii respectuase fata de gravida si nou-nascut, si in multe situatii asta se mascheaza sub intelegerea unei cezariene elective. E foarte trist.

Pentru mine se cheama abuz de putere. Caci in loc sa fie vorba de consimtamantul informat al gravidei, vorbim de un consimtamant NE-informat. Tu vrei musai sa nasti cu doctorul tau si accepti o chirurgie foarte serioasa ca mod de venire pe lume a copilului tau, in conditiile in care e vorba de o gravida sanatoasa, o sarcina normala si nimeni bolnav. E deprimant.

asa a fost

blog

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nicoleta spune:

Eu pe de o parte inteleg obsesia cu nasterea cu un anume medic. Fiindca am fost in situatia de a fi internata in maternitate in perioada primei sarcini pentru 2 nopti si nici un medic nu se uita la mine, fiindca eram pacienta lui x. Bine, o varianta ar fi sa nu spui asta, daca ar fi sa ajungi noaptea si medicul tau sa nu poata veni... dar... la prima nastere l-am trezit pe medic din somn sa vina sa ma asiste... a venit cu capsa pusa, fara rabdare, m-a dilatat manual, colul s-a rupt si nu mi-a fost cusut... nu vreti sa stiti cine este acest renumit medic!!! Mare medic mare in orasul respectiv!! Si fireste ca isi primise partea... Insa nu regret nicio clipa ca am nascut pe cale naturala, medicul cu care l-am nascut pe bb2 a reparat ce se "stricase" la prima nastere. Acestui medic ii datorez multe, merita "obsesia" mea ca el sa fie prezent la nasterea a doua.

Bia, cel mai simplu ar fi sa o intrebi pe dr daca va veni sau nu la nastere. Daca nu vine, nu mai degraba declansati nasterea candva aproape de DPN? Eu as alege varianta asta +/- epidurala (asa l-am nascut pe bb2, ca depasise termenul cu o saptamana), nu cezariana :).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Citat:
citat din mesajul lui mami_stefi

Cred ca am fost inteleasa gresit si simt nevoia sa intervin!
Deci ...
1.Nu ma deranjeaza deloc ca unele femei aleg sa nasca prin cezariana.Chiar nu ma incalzeste sau raceste cu nimic.Fiecare e liber sa actioneze dupa propriile principii,conditii,idei,dupa propriul nivel de sanatate si putere.
2.Am fost subiectiva cand am impartasit povestile unor mamici.Si inca o data repet: NU sunt povesti nemuritoare! E trist dar .. adevarat! In spitalele noastre orice e posibil!
3.Din punctul meu de vedere,deci .. EU nu as face cezariana decat daca ar fi necesar.
4.@lilib72 : sa inteleg ca atunci ar trebui sa posteze aici numai femei care au avut parte si de cezariana si de nastere normala sau cum?
5. Multe fete au scris aici despre intamplari nefericite in ceea ce priveste cezariana..asta inseamna ca au zis "neadevaruri " ?


Imi cer scuze si sper ca acum v-am lamurit !

Sa fii om e lucru mare!



2.Greseala ta nu a fost ca ai povestit ce au experimentat prietenele tale ci ca ai spus ca asa e la orice cezariana din cauza ca asa au patit CATEVA dintre prietenele tale.
Ca sa iti dau un exemplu: nu cumparati castraveti din Romania, ca eu am luat unul si era stricat. Ce e posibil in spitalele noastre? Sa inteleg ca in alte spitale din lume nu exista infectii, decese?

5.Vezi punctul 2. Multe fete au scris cat de multumite au fost de cezariana, dar tu tot ai afirmat ca dupa cezariana nu iti vezi copilul decat dupa nu stiu cate zile, din cauza ca o prietena de-a ta a patit asa.

**Fur is for petting***
http://accesoriisihaine.blogspot.com
http://www.facebook.com/adoptiicaini?ref=ts
http://www.facebook.com/adoptiicaini?ref=ts#!/profile.php?id=100001793812916

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns OanaRusu spune:

Asa m-a lovit dintr-o data gandul asta... Nasterea e o treaba serioasa - insa e doar inceputul.
La prima sarcina am analizat citit si ras-citit. Am vrut neaparat naturala dar m-am resemnat (cu greu) la cezariana - cu echo si cu cateva ore inainte sa fiu eu sigura ca nu se angajeaza ca nu poate (si sa fie si medicul sigur )

Dar nimic nu m-a pregatit pt probeleme de dupa nastere.
Pentru o viata trebuie sa accept ca nu sunt stapana destinului copiilor mei.
Asta imi pare infinit mai greu decat nasterea.
L-am lasat pe cel mare in spital cu buni (nu l-a primit pe tata) cand avea abia 2 ani si 7 luni - dar nu ma puteam interna cu el cand cea mica avea abia 7 luni si sugea. Numai tzitzi - si ceva papa, dar oricum la 7 luni baza tot tzitzi era.
Decizia de a-l lasa in spital cu buni a fost de 1000 de ori mai dureroasa decat nasterile.
Si nici n-am avut cu ce s-o inmoi, eram ca un caine haituit - disperata cu cea mica in brate dar departe de baietel, cu baietelul in brate (in spital) dar departe de cea mica (si atat de dependenta atunci).

Privesc in urma si spun cu mana pe inima - durerea fizica de la nastere sau din sarcina nu e aproape nimic fata de devotamentul pe care il ai necodnitionat fata de copii.
Cel putin asa e la mine.

Inainte de a avea copii nu rezistam nici macar o luna sa dorm maxim 4-5 ore pe noapte - clacam intr-o sapt maxim. Dar dupa ce au venit copii, nici nu stiu cate nopti am dormit mai mult de 5 ore - pana ce a facut cea mica 2 ani. Si atunci, la 2 ani, am pus-o in brate la o asistenta care a dus-o in sala de operatie pt strabism - si mi-a adus-o inapoi cu ochisorii plini de sange si chinuita de anestezie. Totul a trecut cu bine, imi amintesc gemetele ei chinuite (mai bine de o ora), chiotul ei de veselie a doua zi cand a descoperit ca vede - imensa usurare cand la control ni s-a spus ca e ok (o mare de recunostinta Doamnei Doctor)

Astea sunt lucruri pentru care nici o carte nu te pregateste.
Am vorbit inainte de operatie cu multe mamici si mi-au spus la ce sa ma astept - dar tot n-am fost pregatita.

Eu cred Bia ca ar trebui sa privesti nasterea ca pe un examen pe care stii ca-l iei - ai un prof care nu pica decat foarte rar (dramele care totusi exista) si ai sa-l treci.
Dupa aceea, vor veni multe alte examene.
Nimeni si nimic nu te absolva de urmatoarele - cata vreme tu esti mama.

Rasplata cea mare vine - sigur - cand iti va spune copilul tau prima data "esti cea mai buna mama". Suna a melodrama - dar eu una n-am sa uit momentul acela, pentru asta merita sa plangi si sa strangi din dinti de fiecare data cand e greu.

-- the [happy] end ---

Ai incredere in tine - asta e baza indiferent ce vrei de la viata.



www.desprecopii.com/pozeconcurs/folderview.asp?folder=Vara%202011%20amintiri%20de%20vacanta&page=20" target="_blank">Vara 2011 oa1 & www.desprecopii.com/pozeconcurs/folderview.asp?folder=Vara%202011%20amintiri%20de%20vacanta&page=20" target="_blank">oa2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bia_Mi spune:

Dragele mele va raspund la toate in acest mesaj. As intreba-o pe dr dak vine,iar ea imi va spune sigur k da(asa cred) de exemplu ieri am fost la ea la cabinetul particular(numai acolo merg) si am rugat-o sa imi dea nr de tel personal in caz de se intampla ceva, si stiti ce mi-a spus : '' Daca se intampla trebuie sa te duci la spital, k eu poate nu sunt in localitate, iar apoi cei de la spital o sa ia legatura cu mine'' eu ce sa inteleg din asta? Iar in legatura cu faptul k vreau sa nasc cu ea, e din simplu motiv k ceilalti dr nu te trateaza cum trebuie pt k nu esti de ''drept'' pacienta lor. Le e indiferenta durerea ta, nici nu te baga in seama. Nu stiu ce sa mai zic de siguranta ce nu o poti avea in spitalele noastre si poate voi intelegeti, sper sa nu supar pe nimeni cu afirmatia asta,dar cam asa e.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bia_Mi spune:

Paulush stiu k nu ar trebui sa existe teama de a nu fi asistata de medicul tau, dar eu una am ales aceasta dr pt k imi inspira mai multa incredere decat ceilalti. Sunt doctori si doctori, la fel k oamenii, foarte diferiti. De ex eu cred k orice medic atata timp cat il platesti pt ceea ce iti face trebuie sa se poarte frumos, sa se faca inteles...sa existe o comunicare buna dr-pacient, insa nu peste tot se intampla asa. Trezesti medicul de garda dar vine nervos,somnoros, iritat de faptul k i-ai stricat somnul ... si atunci asta complica lucrurile. Cum am mai spus, dak nu ai fost pacienta lui la particular e cam nasoala situatia. Bine nu toti sunt asa, sunt unii kre isi fac meseria cum trebuie,dar de unde stiu eu k pic pe mana acestui tip de dr? Am unele cunostinte in acel spital kre stiu cum sunt dr de acolo,tocmai din sfatul lor am ajuns la dr mea. eu nu vreau sa ma scuz pt motivul k aleg sa nasc cu dr ''mea'', dar stiu k poate nu o sa fiu pe mainile cui trebuie dak nu aleg asta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns OanaRusu spune:

Bia... nu vreau sa "bag strambe" - dar eu una stiu cazuri in care medici platiti din greu s-au purtat fff prost si medici la prima vedere au fost extraordinari.
Cred ca trebuie sa ai asteptari pozitive, ca trebuie sa consideri ca va fi o experienta pozitiva - nu te hrani cu scenarii urate.

Ce faci dc deodata cu tine nasc inca 3-4 alte paciente ale respectivei doctorite? Cum va alege intre voi - cine da mai mult?

Medicul care m-a urmarit in prima sarcina a plecat in strainatate cand am intrat in sapt 42. M-a prezentat la un stagiar - in care am avut deplina incredere. S-a nimerit si am nascut pe tura lui - si am ramas pacienta lui, (am nascut si fetitza tot cu el, si tot el e medicul meu de aici incolo, cunoaste tot despre istoricul meu) macar ca nu-l cunosteam si nici nu ma cunostea inainte de nasterea baitelului meu.

Gandeste pozitiv. Daca iti pui toate sperantele si toata increderea numai intr-un singur om care nu esti tu, iti va fi foarte greu. Pentru ca nu esti singura ei pacienta - asta e sigur.

Daca te simti mai bine dc stii medicul platit bine, te pregatesti cu bani - si platesti pe cel care e de garda. E mai bine sa nasti cand e copilul pregatit (cezariana sau nu) decat cand e liber in agenda medicului - crede-ma, aparatul respirator se matureaza ultimul si toata viata poate trage ponoasele unei nasteri inainte de vreme (imi cer scuze ca ma bag pe teritoriul medicilor, eu doar spun ce mi-a spus medicul meu)




www.desprecopii.com/pozeconcurs/folderview.asp?folder=Vara%202011%20amintiri%20de%20vacanta&page=20" target="_blank">Vara 2011 oa1 & www.desprecopii.com/pozeconcurs/folderview.asp?folder=Vara%202011%20amintiri%20de%20vacanta&page=20" target="_blank">oa2

Mergi la inceput