Cezariana vs nasterea normala

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Bia_Mi spune:

Mersi Claucia ... foarte tare mesajul tau. Din cate am citit, tu esti un caz cam rar si vreu sa te felicit! Ai fost f puternica. Chiar mi-a placut mesajul tau, FELICITARI! Sa-ti traiasca printesele sanatoase si frumoase. Te pup, si inca odata mersi pt incurajare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bia_Mi spune:

Simo cred k asta e foarte adevarat ''atunci cand iti vezi copilul iti trec toate durerile...fie ele de la nastere naturala sau cezariana ''. Ms

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paulush spune:

Pentru o informatie obiectiva, recomand cu caldura Cezariana, autor Michel Odent.

asa a fost

blog

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bia_Mi spune:

ms

Mergi la inceput
Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paulush spune:

Multumesc, ma gandesc sa mi-o privatizez, ca acus ajung la 10.000 de lecturi...e totusi mai mult decat prevazusem.

asa a fost

blog

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinabobe spune:

eu am nascut cu cezariana. m-am inscris pe acest forum tocmai pt a citi despre nastere normala versus cezariana cu vreo 4-5 ani inainte sa raman gravida . eram pur si simplu ingrozita de nasterea naturala poate si datorita povestirilor maica-mi legat de chinurile prin care a trecut cand l-a nascut pe fratele meu. asa ca dupa ce am citit si am rascitit undeva in mintea mea alegerea era deja facuta pro cezariana. intamplarea a facut sa fie chiar nevoie rupandumi-se apa prematur pe la 34 de saptamani. oricum cred ca alegerea trebuie facuta impreuna cu doctorul care urmareste sarcina, si recunosc ca eu am schimbat un ginecolog bun tocmai pt faptul ca mi-a spus ca el nu face cezariene la cerere. deci faptul ca nu am putut alege m-a ingrozit si mai tare.
mi se par stupide generalizarile de genul nu nasteti cu cezariana ca nu va vedeti copilul...1000 de ani. am nascut prin cezariana,am avut anestezie locala deci l-am vazut grena si botit imediat, nu am avut dureri groaznice, si desi am nascut seara la 6 a doua zi dimineata m-am tarat sa-mi vad copilul la terapie intensiva, celelalte paciente avandu-l deja in salon (desi nascusera tot cu cezariana).
si daca ar fi sa mai nasc odata eu recunosc ca personal tot cezariana as alege, tocmai pentru ca imi cunosc limitele.
chiar nu inteleg de ce unele fete care nici macar nu au trecut printr-o cezariana prezinta aceasta optiune ca o chestie ingrozitoare, negandindu-se ca poate exista si mamici care chiar nu au alta solutie.
nu neg avantajele nasterii naturale, dar consider ca fiecare femeie are dreptul la propria alegere facuta in cunostinta de cauza fara a fi nevoie de exagerari de genul daca nasti cu cezariana nu vezi copilul 100 de ani ca asa a patit cineva .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns terishka spune:

eu le-am facut pe amandoua, pe fetita am nascut-o natural, pe baiat prin cezariana. mi-am dorit sa nasc natural, mi-am dorit sa am si sa aiba si copilul meu experienta nasterii in felul acesta.

in cazul meu, clar preferata a fost nasterea naturala. pentru ca aproape imediat am fost in picioare, mi-am putut vedea si ingriji copilul fara nici o greutate sau ajutor. plus ca... mi-a placut nu am avut un travaliu lung si dureros, a crescut gradual intensitatea durerii. am facut anestezie epidurala cand durerile erau cam insuportabile si fata de ce fusese parca nu mai simteam nimic. nu am avut epiziotomie, nu s-a rupt tare nimic acolo, nici medicul nu a taiat doar ca sa taie. a cusut doar un pic, s-a vindecat fara probleme. in urma nasterii cel ma tare imi amintesc sa ma fi deranjat hemoroizii

cezariana... ehei, grea experienta. in primul rand nu am vrut-o, insa baietelul era cu dubla circulara de cordon si cam peste termen. m-am speriat in timpul operatiei, mai sa lesin chiar atunci. recuperarea... eu am nascut la stat unde nu prea te ajuta nimeni sa te misti, sa te ridici... am avut o hemoragie puternica, ma ridicam ameteam, nu ma puteam misca decat cu greu de durere. cand mi-au dat baietelul abia-abia vedeam de el, mai mult a fost un stres decat o bucurie cum e normal. m-am simtit neputincioasa fizic si neajutata in spital. si am si ramas cu o cicatrice rosie, care nu se prea vindeca, la 2 ani de la operatie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns OanaRusu spune:

@irinabobe - suntem deja 3 aici care am trecut prin ambele. Coincidenta sau nu, toate trei am preferat naturala.



www.desprecopii.com/pozeconcurs/folderview.asp?folder=Vara%202011%20amintiri%20de%20vacanta&page=20" target="_blank">Vara 2011 oa1 & www.desprecopii.com/pozeconcurs/folderview.asp?folder=Vara%202011%20amintiri%20de%20vacanta&page=20" target="_blank">oa2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mami_stefi spune:

Cred ca am fost inteleasa gresit si simt nevoia sa intervin!
Deci ...
1.Nu ma deranjeaza deloc ca unele femei aleg sa nasca prin cezariana.Chiar nu ma incalzeste sau raceste cu nimic.Fiecare e liber sa actioneze dupa propriile principii,conditii,idei,dupa propriul nivel de sanatate si putere.
2.Am fost subiectiva cand am impartasit povestile unor mamici.Si inca o data repet: NU sunt povesti nemuritoare! E trist dar .. adevarat! In spitalele noastre orice e posibil!
3.Din punctul meu de vedere,deci .. EU nu as face cezariana decat daca ar fi necesar.
4.@lilib72 : sa inteleg ca atunci ar trebui sa posteze aici numai femei care au avut parte si de cezariana si de nastere normala sau cum?
5. Multe fete au scris aici despre intamplari nefericite in ceea ce priveste cezariana..asta inseamna ca au zis "neadevaruri " ?


Deci ca sa ma fac inteleasa (sper) :
Nu am nici cea mai mica problema cu femeile ce aleg sa nasca prin cezariana.EU nu as vrea sa fac cezariana.Si da,sunt perfect constienta de avantajele si dezavantajele fiecarei metode de nastere.Nu zic ca numai in cazul unei cezariene se pot intampla nenorociri! Nenorociri se intampla peste tot doar ca eu am ramas uimita de ceea ce am vazut.Pe mine ma afecteaza mult ceea ce se intampla in jurul meu,uneori prea mult !

Bia_Mi multa sanatate si nastere usoara!

Imi cer scuze si sper ca acum v-am lamurit !

Sa fii om e lucru mare!

Mergi la inceput