Sezatoarea canadiana (217)

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cge spune:

Am intrat sa va recomand filmul:
http://illicoweb.videotron.com/illicoweb/autre-version/141688/Christmas+at+Castlebury+Hall

E filmat la ...Peles. Si in plus, e un film familial de Craciun.
Noi l-am vazut pe ilico, dar sigur e si pe dvd.

Duminica placuta,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Donia spune:

Cristina, multumesc mult pentru recomandare!
O sa caut filmul sa il cumpar, am vazut trailerul si mi-a placut. Are si marea calitate de a fi filmat la Peles
Am fost la Peles vara asta... e spectaculos! L-am mai vazut de cateva ori, dar de data asta am fost impresionata in mod deosebit, nu stiu de ce...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Podeanu spune:

Citat:
citat din mesajul lui Daiopri

maru, LMA pt baiat. Sa stii ca i-am pregatit bagajul lui cel mare sa il trimit la tine la boot camp. Auzi la tine, nu vrea petrecere, face mancare... Ce copii au altii
Ana, noi nu stim unde asta e problema Ma gandesc ma gandesc
Danap, da in Jamaica cum a fost? Am fost in MR si PC. Nu stiu de ce Cuba nu ne atrage.
Ne gandeam la Disney Orl, dar al mic e sperios rau, si parca vad ca nu il conving sa se dea in nimicNu vrea nici macar in trenulete pasnice
Unde oare sa o apuc?
Diana bravo si succes in continuare. As avea si eu ceva de invatat da ma ia cu groaza. Nu stiu voi cum faceti scoala. Eu am obosit doar in lupta cu scoala motanului

Numaii bine tuturor

PS: Intalneala placuta ca de obicei
tot eu: cge si escu multam de reteta


Dana in jamaica nu pot spune exact daca mi-a placut sau nu. Era prima oara cind mergeam in sud,am mers la un resort unde plaja era facuta (man made beach)noi nu stam decit la plaja in vacanta, in piscina nu cred ca intru odata in 2 saptamini cit suntem acolo.Am fost in excursii la cascada si pe Black River unde am vazut crocodili, in excursii ne-a placut. Dar resortul ff mic,intr-o sapt deja cunosteam pe toti ceilalti de prin jur, apa nu era curata si f mult mil la mal (un indian s-a innecat in ultima zi alunecind si incercind sa salveze copilul din brate-l-au scos cu spume la gura-transportat de urgenta la spital si in aceeasi seara in India) asa ca am ramas cu tristete in suflet. dar la acelasi resort a fost Denisam anul asta si a fost f incintata si l-a recomandat. poate ca intre timp au curatat, imbunatatit, in fond sunt 5 ani de cind am fost noi.
dar ti-as recomanda RIU din Negril unde a fost Kristina si i-a placut ff mult. De fapt in jamaica plajele cele mai fine cu apa curata sunt in Negril. Noi am fost in Montego Bay.

Sa stii ca nici pe mine nu ma atragea Cuba dar depinde numai de resort. La un resort de 4.5 stele e imposibil sa o dai in bara. Nu au ei varietatea de fructe din Mexic sau Domin dar cred ca bunatatea si simplicitatea oamenilor,plajele cu nisip fin si apa turcoaz si nu in ultimul rind pretul, compenseaza restul.





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Denisam spune:

Daiopri-ma bucur sa te vad,intru si eu f.rar si ma bucur ca te vad.
Legat de sud-in ultimul timp cea mai buna oferta pare Jamaica-dc ai in vedere plaja,ocean,relaxare si ceva excursii-cum zicea Dana-Riu e the best,dar mai nou si Ocho Rios-Bahia Principe si au si un Riu -ambele de 5 stele, desi eu lately sunt happy si cu 4 stars ca nu ma mai intereseaza asa mult camera-petrec doar 8-9 h acolo-atata timp cat e curat eu nu vad rostul sa platesc 1700-1800 pt inc ao stea in plus cand banii aia ii pot baga in excursii eventual. Si Montego bay e ok la Jamaica-au un super kids club dc vreti un break de 1-2h pe acolo.

Mexic si Punta Cana sunt ok-Bahia Principe pe maya riviera-pesti l agreu,desi in Rd-cea mai faina si mai populara este La Semana lately,doar ca tb sa mai mergi si cu o barca ca e o insula si nu stiu cum e cel mic cu atata drum...
Noua ne-a placut f. mult si Aruba si am fost o sapt in Curacao acuma in Noeimbrie si au pesti si plaje superbe, dar nu sunt asa bogati ca astia din Aruba desi e colonie olandeza.
Noi in sud nu mai avem pe lista decat 2 destinatii din cele f. faine si cotate pt plaje si snorkeling-Bahamas si mai vrem odata Costa Rica/Venezuela dar sa mai creasca copiii ca poate vedem si argentina.
Visul meu insa ramane HAWAII si cred ca in 2 ani sunt ready si copiii pt toate aventurile de acolo-de la vulcani la testoase pe plaja,etc
Pe mine sincer au inceput sa ma plictiseasca groaznic sudul-caraibe,eu vreau Europa, Scandinavia si dc oi trai sa vad Australia ma declar happy-mergem pt kids si sot care are nevoie sa "zaca" 1 dat ape an.

Vreau sa urez LMA lu Khrsitin pt Yasmine-sa fie sanatoasa si sa le aduca bucurii in continuare.
Si vreau sa va urez Sabatori fericite si sa aveti parte de liniste si cadouri frumoase.

Denisa cu Emma Andrea 5 ani si Mark Alex 3 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Emilly spune:

Buna tuturor,

merci Cristina de film.O sa-l comand pe Ilico sa-l vedem si noi.Pare frumos.
Donia cum mai sunteti?piticul vostru trebuie sa fie deja mare...
Denisa ce de v-ati plimbat...super fain.Cochetam si eu cu Aruba, as fi vrut sa mergem la anul dar depinde de pret.Ei sunt nitel mai scumpi.
Discutiile voastre despre sud sunt foarte binevenite.In afara de pret ar fi o diferenta mare la mincare(caci am 2 bucati mofturosi la mincare)intre Mexic si RD?
Merci mult!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Emilly spune:

Poate ajungem si noi, eu cu una bucata fetita de 7 ani, poate , poate reuseste si tati sa vina cu noi.Probabil ca ajungem mai tirziu caci avem ceva activitati de dimineata.Mai revin cu un mesaj sa vedem cu ce venim si noi.
Exista un pret de platit pentru inchirierea salii?merci!

Duminica 18 Decembrie 2011
Chalet Kirkland
81, rue Park Ridge, Kirkland (Québec), H9J 1R1
Orele: intre 10:30 si 14:30
Participante:

Diana - zacusca si salata de vinete, cd-player-ul pentru muzica si jucarii pentru copiii mai mici
Simonna - pahare de plastic,pepsi&coca-cola
pitilache - placinta cu branza sarata
cge - salata de boeuf, farfurii si tacamuri de unica folosinta + servetele si cd-uri cu colinde.
Ana Stroe - fursecuri, ceva dulce de rontait
Mikiion - placinta cu foi si iaurt sau branza. Fete de masa de unica folosinta
Oanagabriela: fructe, apa plata, ness (sau cafea?) si zahar
Emilly-
ps.sper ca am luat bine ultimul mesaj postat pentru party.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carolyne spune:

Buna fetelor,

Va deranjez si eu cu o intrebare. Mama mea are viza de SUA si va veni la mine anul viitor prin martie. Ne gandim sa mergem de Pasti la niste prieteni buni care locuiesc in Toronto unde vom sta 4-5 zile.
Are sanse sa ia viza fara invitatie de la cineva din Canada? Prietenii nostri i-ar da invitatie, dar nu prea as vrea sa ii pun pe drumuri cu 100 de hartii si documente.
Va multumesc anticipat,

Carolyne

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Simonna spune:

Citat:
citat din mesajul lui Carolyne

Buna fetelor,

Va deranjez si eu cu o intrebare. Mama mea are viza de SUA si va veni la mine anul viitor prin martie. Ne gandim sa mergem de Pasti la niste prieteni buni care locuiesc in Toronto unde vom sta 4-5 zile.
Are sanse sa ia viza fara invitatie de la cineva din Canada? Prietenii nostri i-ar da invitatie, dar nu prea as vrea sa ii pun pe drumuri cu 100 de hartii si documente.
Va multumesc anticipat,

Carolyne


Prietenii nostri au intrat in Ca pe la Niagara, au luat viza pentru tatal din dotare fara nici o invitatie, de la consulatul Ca din Chicago (? - cred, a fost acum 2-3 ani, am uitat) spunind ca se duc la Niagara sa viziteze. POti sa le dai un tel pe tema asta. Spre sa reusesti!

escu, cu placere. Prietenii mei schiori din To zic ca Blue M. nu-i ajunge lui Sutton nici pina la buric. Noi n-am fost inca in State la schi, de obicei mergem dim si revenim pe dupa-amiaza, asta in nord, pt ca facem 40 de min, terminam de schiat, luam o pauza de relax si aabia apoi conducem. La Sutton stam citeva zile, avem un amic de la care inchiriem un chalet, 5 min in masina de pirtie, totul e sa gasim loc de parcare :)

Noapte buna,
S.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Diana2007 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Emilly

Poate ajungem si noi, eu cu una bucata fetita de 7 ani, poate , poate reuseste si tati sa vina cu noi.Probabil ca ajungem mai tirziu caci avem ceva activitati de dimineata.Mai revin cu un mesaj sa vedem cu ce venim si noi.
Exista un pret de platit pentru inchirierea salii?merci!

Duminica 18 Decembrie 2011
Chalet Kirkland
81, rue Park Ridge, Kirkland (Québec), H9J 1R1
Orele: intre 10:30 si 14:30
Participante:

Diana - zacusca si salata de vinete, cd-player-ul pentru muzica si jucarii pentru copiii mai mici
Simonna - pahare de plastic,pepsi&coca-cola
pitilache - placinta cu branza sarata
cge - salata de boeuf, farfurii si tacamuri de unica folosinta + servetele si cd-uri cu colinde.
Ana Stroe - fursecuri, ceva dulce de rontait
Mikiion - placinta cu foi si iaurt sau branza. Fete de masa de unica folosinta
Oanagabriela: fructe, apa plata, ness (sau cafea?) si zahar
Emilly-
ps.sper ca am luat bine ultimul mesaj postat pentru party.




Cea mai frumoasa si mai profunda traire omeneasca este misterul. (Albert Einstein)




Emily fii binevenita la party ! mai ales ca stai in partea asta a insulei e pacat sa nu vii.
Inchirierea salii a costat 84$ in total (e 21$/ora), facem cheta acolo pe loc in functie de cate familii vin. Anul trecut a fost ceva de genul 5$ ca am fost multi.

Ira - nu e petrecere privata, da un quote la lista and you're in

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ira spune:

Citat:
citat din mesajul lui escu

Intrebare de sezon - Oana si celelalte amatoare de ski

Unde se skiaza cel mai bine in jurul Montrealului?
A fost cineva in Vermont? Care partie e mai buna?

Eu prin bine, inteleg partie lunga, sa nu stau toata ziua in coada la lift.

completare - eu vin din toronto, asa ca daca ar fi mai in sudul Montrealului ar fi mai bine


Escu, salut, eu am fost la Stowe, in Vermont, si e foarte frumos, statiune adevarata de munte, ca in filmele americane. Vara e un drum prin padure muntos infricosator, care urca si cobpara printre niste roci imense si arbori negri, ne opream sa facem poze la fiecare 20 secunde), era feeric (in schimb din poze nu se poate reda atmosfera), iarna drumul e inchis, chiar de e asfaltat, pt. ca e f periculos, ceva cam ca Transfagarasan. Iarna e superb de asemenea, cu cabane old fashioned, foc, caprioare la gratar. Nu am fost la ski.

Diana, merci ca mi-ai raspuns, credeam ca am facut ceva aiurea de nu-mi raspundea nimeni. Pe 17 m-au chemat la biblioteca si nu ma asteptam si astept un pic sa vad de nu mi-or face vreo surpriza sa ma cheme si pe 18, ca asa e cu debutantii, sunt chemati in toate absentele celorlalti.

Daca vreti sa facem cu cadouri putem foecare aduce 1 cadou de copil de la Dolarama, si acolo le amestecam si le dam la tiraj. Ex. eu aduc un cadou ca am un copil - si primesc un cadou, si cine are 2 copii aduce 2 cadouri, primeste 2, etc.

Io daca vin aduc o masina d-aia de gume (dozator ) pt. copii, ca o sa innebuneasca de fericire, sa bage 25 centi si sa scoata guma, bineinteles ca banii ii vor recupera, va fi doar amuzant sa-i vedem cum se lupta cu gumele.

Mergi la inceput