Sezatoarea canadiana (217)

Raspunsuri - Pagina 21

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ElaD spune:

Simonna ... ... ma incurajeaza mesajele tale ...
fetelor ... va multumesc pentru sustinere ... conteaza mult orice sugestie ... chiar daca decizia iti apartine la final ... si uneori lucrul asta schimba vieti ... nu sunt vorbe mari ci doar ce simt acum ... sunt intr-un punct in care vreau sa fac ceva si orice ma ajuta ... asa ca daca va ganditi sa "omorati sezatoarea" e un lucru rau pentru cele care au nevoie de suport in momente cand poate nici familiei nu iti e usor sa ii explici prin ce treci.
inca o data ... multumesc ... ... sper sa pot fi si eu intr-o zi in postura in care sa si ajut, nu doar sa cer sfaturi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Simonna spune:

Nah, nu omorim nimic :)

Ela, eu stiu ca nu ai ajutor social daca esti la scoala. Si mai stiu ca, in general, in cuplurile in care unul a fost la scoala, celalalt s-a dus la job ca altfel nu prea ajunge. (A, si nu mai scrie ce bani ai asa public, pe mine nu ma deranjeaza, dar forumul e public, sint o mie de ochi pe care tu nu ii stii care citesc.)Si mai stiu ca, teoretic cel putin, nu ai drept la ajutor daca nu esti in tara. De ce nu-i suni pe aia direct?

Nu intreb acum de ce din banii pe care ii aveti si dupa asa putin timp aici alegeti sa ii cheltuiti pe bilete de avion in Romania, problema voastra.
Iti spun ca, din experienta mea, privind inapoi 10 ani, cele trei luni pe care le-am petrecut in Ro in prima mea vara canadiana au fost o pierdere imensa de resurse, si timp si bani (mi-a platit mama drumul, asa ca nu puneam in rosu contul bancar) dar mai ales timp, mi-ar fi stat mult mai bine batind pe la portile scolilor si cautind info pe internet sau aplicind la joburi.

Uite, despre asta vorbesc:
http://www.cesar.umontreal.ca/orientation/consultations.htm
Si am mai gasit atelierele astea:
http://www.cesar.umontreal.ca/orientation/ateliers.htm

Si du-te cu diploma la echivalat, ai fost? Ca poate poti sa predai o fizica, stiinte, ceva... Nu inteleg la ce iti trebuie tie Ecole Politechnique in genie boimedical ala. N-ai deja o diploma fix ca aia???

Stii, eu caut solutii asa, de pe margine, cred ca asa nauca eram si eu acum 10 ani, tot asa m-as fi dus la job da' mai bine la facultate, ba nu, la job, ba nu, la facultate. Asa ca am bagat capul ca strutul in nisip si m-am carat peste vara in Ro (in loc sa profit si sa ma plimb si sa cunosc orasul) ca poate imi dispar problemele peste vara...
Nu mi-au disparut, am venit inapoi toamna, m-am intors direct in job, casa-metrou-job-metrou-casa-copil de trei ani etc, etc... P'orma s-a facut iarna si am asa o amintire nebuloasa despre anul ala, cum ca era frig si intuneric mereu (si afara dar si in sufletul meu).

Si cum ca toata lumea se plingea in jurul meu de Quebec si imi zicea ca sint proasta ca lucrez pe 10 dolari ora si nu "profit" mai mult de facilitati date de statul quebec/canadez, de parca nu aveam alocatie pt copil din doua parti, bursa la barbat, gradinita la 7 dolari pe zi in loc de 25, retur la impozit aferent lefii mici si sigur ar mai fi dar nu-mi amintesc eu.

Pina la urma m-am mutat, s-au mai mutat si altii din zona, ne-am facut prieteni noi, cu radacini in Canada (sau fara, dar mult mai optimisti) care ne-au aratat o alta fata a lucrurilor, au adus perspective noi si m-au ajutat sa inteleg ca am noroc, sint in tara in care mi-am dorit sa ajung si depinde de mine cit de departe ajung si ce imi doresc.

Vara a doua s-a oferit mama sa-mi ia bilet in Canada, i-am spus ca cine vrea sa ne vada e binevenit, noi stam aici sa prindem radacini. Si ne-am plimbat de ne-am turtit, aveam un pontiac Grand Prix cit China, ne fitiiam cu el de nu ne dadeam loc... De altfel a fost si vara primei intilniri DC, nu, ladies?

Din ce-am vazut eu, iti trebuie un scop si un plan sa ajungi la scopul respectiv. Tre sa stii ce vrei. Eu n-am stiut, de exemplu, am pierdut niste ani in joburi prost platite (ani in care puteam sa-mi refac diplomele si sa fac de 2 ori mai multi bani acum, de exemplu), norocul a fost ca dintr-o slujba mica in alta un pic mai mare am avut un traseu bun si m-am perfectionat din mers si acum sint bine cotata in meseria mea, care, din pacate, nu e o cariera. Da' mi-a permis sa-mi fac al doilea copil, pe care mi l-am dorit fantastic, si imi da o viata confortabila (la care in Ro nici n-as fi putut sa visez, si nu eram chiar prapaditi, vorbesc din comparatii de mere cu mere, salariile celor care sint acum in joburile noastre sau sint sefii celor care eram noi acum 10 ani).

Tu ce vrei? Nu tre sa-mi raspunzi, desigur, o sa-mi zici peste 10 ani :)

Cind e nascuta fetita ta? Cum o cheama?

No, asta fuse epistola pe seara asta, sa-mi aduci aminte sa-ti zic de prietenii mei care au facut inventare si asa s-au tinut in facultati...

Ladies, sint racita intr-un hal fara hal, jumatea dreapta a capului mi-e ca si paralizata, ochiul, maseaua, toate... Sondaj de opinie: echinaceea ajuta la ceva sau e frectie?

Pupics,
S.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lili_mar spune:

Ela, cateva chestii care erau valabile acum ceva timp: daca iei imprumut si bursa nu poti lua ajutor social. Bursa nu poti lua decat cu imprumut (in sensul ca ti se calculeaza suma de care ai nevoie din care o parte este imprumut). Ca sa ai acces la programul de aide financiere trebuie sa fii rezident in Quebec. In plus ca sa fii acceptat trebuie sa fii inscris la timp plin (15 credite pe semestru asta inseamna in general 5 cursuri la Poly), exista insa niste exceptii pentru cei care au copii mici (parca 4 cursuri sau ceva de genul asta dar nu sunt sigura). sotul tau are un venit sau vrea sa se intoarca si el la scoala? uite site-ul de la aide financiere aux etudes: http://www.afe.gouv.qc.ca/ . nu am timp sa caut acum pe site dar stiu ca pe vremuri aveau un logiciel gratuit pentru simulare (sa vezi cam pe unde stai cu ajutorul financiar).
legat de EPM, stiu ca ofera si un program de genie physique (daca am inteles bine, ca am cam citit pe diagonala, ai facut fizica in tara). exista si posibilitatea sa incerci sa te inscri la studii superioare (DESS sau maitrise) sa nu mai faci un bac aici. si in cazul asta poti lua imprumut si bursa dar nr de credite la care trebuie sa fii inscris ca sa fii considerat la timp plin este mai mic (sau cel putin era acum cativa ani). in ceea ce priveste diploma, daca imi amintesc bine, universitatea decide daca ti-o accepta cand aplici, in sensul ca daca te accepta la studii superioare inseamna ca ti-au acceptat diploma universitara din Ro. nu mai stiu daca trebuie tradusa sau nu dar nu este obligatoriu sa faci nu stiu ce echivalare oficiala la minister. in plus persoanele de la registrariat confirma copia (nu sunt sigura ca asta este cuvantul corect) deci nu mai trebuie sa platesti pentru asta.
repet, tot ce am scris aici era valabil acum ceva timp, cu sigurata lucrurile s-au mai schimbat, sper sa nu te dezinformez :).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cge spune:

Ela, echivalati-va diplomele din Ro.
Indiferent ce drum alegeti: job, scoala, nu va strica.

http://www.immigration-quebec.gouv.qc.ca/fr/education/evaluation-comparative/

Si eu zic ca daca nu e musai, sa nu mergeti in Ro.
Strangeti din dinti, si va duceti anii viitori. Vara aici e tare frumoasa si va ajuta sa ramaneti, sa va mai dumiriti cum merg lucrurile.

O seara buna,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Simonna spune:

Hei, please-please, cine ma iubeste si deschide subiect nou (nu va bazati pe mine, ca nu-s cum sa transfer toata lincaiala si restul) sa punem si asta la utilitarele alea. E o clinica de pediatrie pe Sherbrook (am gasit'o pe FB si acum share :)).

http://www.m e d i s y s 1 2 3.ca/

S.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ElaD spune:

Merci ... fetelor.
ca in orice inceput ... mai faci si gafe mai mari sau mai mici, as vrea sa le treceti cu vederea ... nu sunt din rea vointa sau alte motive sunt din nestiinta. Oi avea eu 32 de ani ... dar in 2012 ma simt ca un nou nascut ... sper sa merg si eu intr-o zi pe picioarele mele ca si voi... chiar daca acum mai fac mizerie si ma manifest prin crize de plans (asemanarea cu bebele e pentru a exprima mai bine perioada prin care trec ... nici de vorbit bine nu pot spune ca vorbesc asa ca am o gramada de lucruri de invatat ... primele experiente sunt catastrofale dupa aia e o nimica toata daca ai trecut cu bine prin ele).
La ajutor social ma gandeam ca ar fi o solutie ... ultima ... daca nu ma decid in timp util unde sa ma inscriu sau daca ma decid si nu ma accepta.
Simonna: din ce vad si parintii tai au trait cu teama ca nu te vor vedea o perioada de timp (de ordinul anilor) ... asa sunt parintii batrani foarte atasati de noi care sunt in stare sa nu manance ei doar sa ne vada o data pe an. Si ne-am gandit si la varianta asta ... sa mergem sa ii vedem ... inca ne gandim daca e intr-adevar o idee buna ... dar ne-am gandit.
Apropo de programul genie biomedical ... ma gandeam sa profesez in domeniu ... si cum trebuie sa fii in ordinul inginerilor ma gandeam ca mi-ar fi mai usor sa refac scoala aici ... ma cunosc si profesorii, ma pot recomanda apoi pentru un master in genie clinique ... conditie obligatorie pentru a putea accesa un post de ingenieur biomedical. Plus ca daca trebuie sa sustin examenele pentru a intra in ordin ... obligatorii de altfel ... ar trebui sa invat acasa 2 ani si jumatate ... si m-as tampi rau singura cuc cu atata materie de invatat.
Dar cum ziceam ... sunt deschisa la a-mi cauta si gasi un drum ... doar ca uneori nu e asa lin parcursul.
Apropo de ce anume vreau ... cred ca totul si nimic ... sa imi gasesc locul aici ... si sa nu stau cu frica in fiecare luna ca as putea sa imi fac bagajele si sa plec acasa ... ca mi s-au terminat banii si nu am avut parte de un pic de noroc/sustinere(chiar daca e din partea unei entitati cu nume mare Quebec-tara mama adoptiva) ... cred ca asta e. Nu visez nicidecum la vile in Montreal sau la cum sa imi fac vacante ... nu acum, poate mai tarziu mai pot si eu visa ... deocamdata vreau sa simt ca iau decizia buna si ca sunt pe drumul cel bun ... sa pot merge mai departe in fiecare dimineata cu zambetul pe buze in fata fetitei mele, Antonia (e nascuta in iunie 2009).
Sunt nevorbita rau ... asa ca pazea!
Va pup. Noapte buna!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns columbiana spune:

Of Corina

sper sa vorbim in weekendul asta, am undeva numarul tau, cred;
la Revenu Québec sa suni sa-i intrebi exact ce acte mai vor;
creditul pentru handicap- in primul an (sau in primii doi ani, nu mai stiu exact) trebuie sa descarci de pe internet T-ul ala, sa-l vizeze medicul copilului, il trimiti si dupa aia te lasa in pace, ti-l acorda automat, doar trebuie sa-l cosezi (numai ca nu stiu la declaratia pe hirtie cum se face ); de ce nu incerci Impôtnet? e online, intri, completezi date, mai revii cind poti, face aproape singur calcule, ai toate informatiile si la sfirsit il trimit in direct; eu vroiam sa merg voluntar anul asta la impozite persoane fizice dar cind m-au anuntat ca va fi pe hirtie de facut am cam dat inapoi; demande de redresement nu-i bai ca trebuie sa faci, inseamna ca-ti dau banii copilului pentru anii trecuti;

Am gasit formularul, asta e de aici pentru federali:

http://www.cra-arc.gc.ca/F/pbg/tf/t2201/t2201-11f.pdf

il poti imprima de pe net, completa si dat unui profesional sa-l semneze si-l trimiti federalilor (pediatrul fetei); are si instructiuni de completare in link


in alta ordine de idei tocmai am aterizat de la Punta Cana, Bavaro Princess; totul la superlativ, resort foarte fain, il recomand, cu exceptia capriciilor vremii, o zi cu soare completa din 7 , dar acum stiu ca nu se merge ianuarie/februarie in Dominicana; bine c-am plecat ca deveneau obezi toti pelicanii, rate, giste, lebede si alte specii carora le-a carat Tudor juma de piinea din bucatarie sa-i hraneasca:))))

Citat:
citat din mesajul lui Pucku

apar si eu intr-un final din barlogul meu....

eu n-am timp nici de DC nici de FB, abea ce reusesc printe picaturi sa mai citesc vreo carte cu vesnicul subiect asperger, tdha, ted.....

barlogul meu - sunt inconjurata in permanenta de aceleasi intrebari si probleme.....cateodata as da orice sa plec pe o insula pustie cu ai mei si sa nu mai
am de-a face cu nimic

toate virvolteaza sistematic, si mi s-a luat de ele

nu mai vreau sa aud Steph= asperger, tdha, anxietate, impulsivitate, scoala, teme, planuri de interventie, discutii interminabile cu scoala, facem pictograme pt aia, motivam pt ailalta......., nopti nedormite....s-au facut deja 5 luni in care nu a dormit mai mult de 3 nopti cap coada.....

Yann= agresivitate, retard de langaj, imitarea crizelor lui sora-sa, cursuri de habilite sociale, culmea el le-a primit repede, Steph asteapta de un an sa o cheme CRDIQ....., travailleur sociale

in toata harababura asta de rv, therapie si ateliere, job, am de facut tone de paprasu-ri


revenu quebec ne-a refuzat dosarul pt alocatia suplimentara, manque des document, imi da o luna sa-i mai pun documente la dosar.....

revenu canada trebuie sa fac demande de redressement T1...

e cineva de la canada care ma poate ajuta....eu sunt nula, nu ma pricep la taxe, si in afara de 2010 si 2011 unde ne-a facut un contabil, restul sunt facute care pe unde, si nu ma stiu sa calculez

am gasit aici http://www.aspiequebec.org/?p=532 asta

Case C : Description du redressement
Selon votre situation. Colonne « Numéro de la ligne … » et « Titre de la ligne … ». Ne rien inscrire dans les colonnes « Montant ».

Ligne 316 : « Montant pour personnes handicapées ».

Précisions supplémentaires ou explications.
Inscrire : Demande de redressement pour année antérieure, si ma demande concernant le crédit d’impôt pour personnes handicapées est acceptée.

poate cineva sa-mi confirme ca nu am decat sa scriu linia si montant.....fara sa fac calcule ......daca tre sa fac calcule ce trebuie sa fac exact? sa caut revenu total declarat, sa vad cat credit revine la revenu lor in funcie de tabel si atat.....sau mai e ceva in plus de calculat care mie imi scapa....

Steph a fost deja admisa pour le credit impot

trebuie in acelas timp sa fac o cerere pt retroactif 2006-2009 pt PEH

am cererea facuta o pot face oricand, apoi pot trimite T1 asta pentru perioada2006-2011, sau trebuie sa le fac in acelas timp...., avand in vedere ca tusez perioada 2006-2009.....

fetelor care lucrati in conta, va felicit, eu nu pricep o iota


MULTAM FAIN







Corina , Stephanie si Yann Edward + Totoku

"I nourish myself by saying no, when I mean no, and yes when I mean yes. I know what I want.""




Selon ce que je pense de moi, je suis limitée ou illimitée, libre ou esclave


http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=137759

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ElaD spune:

Am revenit ... v-am avertizat ca sunt nevorbita, da?
din fericire sau nu ... suntem doi teoreticieni cobza ... practica ne omoara asa ca va trebui si sotul sa invete. "Fericirea" lui in luna februarie se numeste francizare ... de la nivelul 1. Mie sesiunea asta mi-au zis pas ... pentru nivelul 3. Mai astept ... daca nu imi gasesc altceva ... intre timp sa imi perfectionez franceza din mers ... cum se zice.
lili_mar: pentru a putea sa ma inscriu la studii superioare (DESS sau maitrise) imi trebuie cele 3 "magice" recomandari? de la profesori, nu? am sa ma informez mai in detaliu ... merci ...
cge: imi doresc sa raman la vara aici ... sincer spun ne-am gandit sa cumparam bilete de avion si pentru a avea o sansa sa nu raman prin strada cu bagajele ... am avut la inceput dupa ce am aterizat la 11 zile o experienta si n-as vrea sa o mai repet ... oricat de doritoare as fi de senzatii tari ... mi-a ajuns o data cu 9 trolere la ora 22.00 noaptea in strada.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamitzica spune:

Ela,
Din experienta mea iti pot zice ca uneori nu nimeresti persoana potrivita.Acum multi ani cind sunam pe la diferite institutii stii ce faceam-daca nu primeam nici un raspuns de la cucoana x sunam peste 10 minute si dadeam peste altcineva si capatam alt raspuns.
Noi am fost vreo 6 luni pe ajutor social.
Depinde foarte mult de voi-daca vreti sa ramineti aici sau va faceti bagajele si capitulati.
Stiu ca e foarte greu de crezut dar trebuie multa rabdare pentru ca locul ti-l gasesti dupa mult timp.Depinde de meserie,noroc,circumstante-mie personal mi-a luat 4 ani pina am ajuns sa imi gasesc locul.
Eu vreau doar sa incerc sa te "imbarbatez" si sa iti spun ca nimic nu se intimpla peste noapte.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns columbiana spune:


Ela, nu stiu ce virsta aveti voi (am citit pe sarite, da'recuperez), dar eu nu m-as baga in nici un caz in scoli atit de lungi si la nivel de ciclul 1 daca tot ai facut o facultate in Romania; de obicei dupa 3 ani de scoala (minim pentru un bacc) datoria cu care ramii e 35000$*2 daca face si barbatul scoala = 70.000$; plus anii pierduti cind ai mai calatori, trai, face copii, etc;
Vezi la Université de Montréal programele lor de master, trebuie sa fie profile ca environment sau in alte domenii adiacente a ceea ce ai lucrat tu, sa valorifici cumva ori experienta ori scoala din Romania, ca-i pacat sa le pierzi.




Selon ce que je pense de moi, je suis limitée ou illimitée, libre ou esclave


http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=137759

Mergi la inceput