Sezatoarea canadiana (217)

Raspunsuri - Pagina 22

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ktrinel spune:

buna fetele,
vine cineva cu vreun copil la intalnire pe 10 ?...ca vreau sa vin sa va vad si nu am unde sa o las pe Julia . asa ca as lua-o cu mine ...

Ela, bine ai venit...si mult succes!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lili_mar spune:

Ela, recomandarile nu trebuie sa fie de la profesori de la Poly. eu am fost initial (acum multi ani) acceptata la DESS si m-am transferat apoi la maitrise. nu cunosteam pe nimeni la Poly. nu ai niste fosti profesori din facultate sa te ajute?
daca vrei sa intri in ordin, parerea mea este sa te duci la ei la office sa stai de vorba cu una din persoanele de la ghiseu. nr de examene pe care trebuie sa le dai depinde de experienta de munca din tara. cand mi-am deschis eu dosarul (nu stiu daca si acum este la fel) se cereau 3 examene profesionale pt < 5 ani, 2 ex intre 5 si 10 ani si 1 examen >10 ani experienta. partea faina este ca perioada de studii de aici a contat ca experienta la dosar :). obigatoriu vei avea testul de franceza si economique de l'ingenieur. eu am facut testul de franceza la oficiul de limba franceza, nu este complicat. pt economique de l'ingenieur au o lista cu cursurile pe care poti sa le faci la una din universitatile acceptate de ei. Poly are 2 astfel de cursuri acceptate de oiq: economique de l'ingenieur si rentabilite des projets (asta l-as recomanda eu din mai multe motive). deschiderea dosarului cam costa :(.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ElaD spune:

buna fetelor,
mamitzica: am fost avertizata ca as putea pati asa ceva ... de asta am si insistat sa mai merg inca odata ... pentru a vorbi si cu altcineva. A fost decizia buna in final ... si o experienta pe care am sa o folosesc si pe viitor.
Legat de social ... am sa te intreb mai multe dar in particular daca esti de acord (adresa mea de yahoo este mihamar23@yahoo.com). Multumesc mult de incurajari.
Ana Stroe: avem 32 (eu) si sotul 36. Am sa caut informatii despre programele de la UdeM de master si as vrea sa imi iau si o intalnire cu un consilier de-al lor poate imi mai deschide ochii si el la unele oportunitati. Voi ati luat intalniri la acesti consilieri ... isi merita cei 80 de CAD? Merci.
Ktrinel: multumesc de urare. Bine v-am gasit!
lili_mar: nu am pastrat legatura cu profesorii din facultate ... dar as avea 2 mai apropiati de varsta noastra pe care sa ii intreb prin intermediul facebook-ului si messengerului daca ar vrea sa ma ajute. Cred ca am sa trimit cate un mesaj sa stiu unde ma pot afla in cazul in care chiar am nevoie de ele.
La ordin am fost si la o intalnire personala si la una de colectiv ... am inteles care sunt pasii si intr-adevar pentru situatia mea (fara experienta in domeniu ingineriei) e cam scump drumul ... dar ramane o varianta.
O zi cat mai frumoasa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pitilache spune:

Poftiti la noul capitol 218

Mergi la inceput