Sezatoarea canadiana (217)

Raspunsuri - Pagina 20

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns delphin spune:

Puku, big hug darling!Mai mult ca sigur imita ce face steph, deci eu nu cred ca yan are ceva. Cei mici copie mult din ce fac fratii mai mari. La mine copie si expresiile.
As vrea sa te intreb, acasa vb cu copii romaneste? Daca e cazul, de la asta vine retardul. E tipic copiilor bilingvi, voir tri. Vorbesc mai tarziu, inspre 3,5 ani -4 ani. Sunt putin debusolati la inceput, pana reusesc sa faca diferentza in capul lor, apoi se lanseaza.
David al meu are 4 ani mediat, insa primii ani i-am vb exclusiv fr. acum, cand vb cu seb romaneste ca e in demande de cand a fost in Ro, incepe si David sa vb si e constient ca e alta limba.
azi m-a dat pe spate, numara in 3 limbi caci am inceput si putina engleza.
dar vedeam clar ca stie diferentza dintre limbi.
Bref, curaj si nu ezta sa apelezi si la parerea unui al doilea medic.

ALINA SATENA cautatul actelor necesare, informatiilor cu privire la suma de bani necesara, plata taxelor, etc. gasesc ca face parte tocmai din procesul de emigrare. Daca vrei informatii despre calitatea vietii despre securitatea sociala, couverture maladie, alocatii copii si informatii despre scoli, la astea fetele te pot lamuri.
ElaD tot ce e in medicina, de aproape sau de departe, trebuie refacut, deci echivaleaza ce poti, vezi la fac ce pot sa-ti recunoasca si apoi ia o decizie pe ce drum vrei sa apuci.

LUMIR, imi amintesc parca ca fetele ti-au mai spus o data cum e cu arhitectura, cred ca erai la inceput de dosar. La fel, trebuiesc echivalate diplomele si vazut ce se recunoaste si apoi, poate ca si technician intr-un cabinet de arhitectura, ca sa vezi cu ce se mananca in paralel cu studiile ce trebuiesc facute ca sa intrii in ordin.

Dana, eu inca am desenele pe care Seb le-a facut pt. Edi si Denisa si pe care trebuia sa le pun la posta! Deh, screloza! Un 4s cica imi face si mie cadou emi ziua iubaretzilor. da' mie nu-mi trebe ca am un wave de care sunt multumita.salutari lui Sorin de la Emi.
In rest...lucru! M-am declarat pe cont propriu adica negociator independent, insa aici sunt obligata sa am un contract cu o agentie immo si sa impart comisionul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rocs02 spune:


Nici eu nu ma pot lauda ca scriu prea mult pe la sezatoare, va citesc din cind in cind, insa pina sa raspund mereu intervine ceva. Totusi parca saptamina asta e mai animata atmosfera ca altadata.
Sper sa mai revina si alte fete care altadata erau nelipsite pe aici.
Nu prea am nici eu ce spune, intre job, scoala copiilor, lasat si ridicat la si de la diverse activitati, mai un curs care sa mai puna cerebelul in miscare, nu se intimpla nimic spectaculos nici pe la noi. FB mie imi e drag cit sa vad poze de vacanta,linkuri interesante de citit, mai o melodie faina de pe youtube pusa de prieteni, dar cam atit. Mi se pare o modalitate buna de a tine legatura cu lumea de mai aproape sau mai de departe.

Laura,felicitari ptr jobul cel nou, probabil ca pina am raspuns eu ai si primit oferta. Si bafta la examene!! Vorbim cind le termini sa vedem cum facem , poate reusim sa ne vedem. Ii transmit si lui Dana ca ea e cam ocupata zilele astea.Incerc si eu sa ma intilnesc cu ea de prin...noiembrie cred. Tu in ce zona lucrezi mai exact? la mici si mari, iar daca ai timp suna-ma la birou cind poti.

Fetelor de curind emigrate si/sau in curs de emigrare nu prea stiu ce sa le spun, eu nu mai sint la curent demult cu noile reguli, dar consider ca orice informatie data de cineva trebuie verificata, ptr ca legea se schimba din cind in cind si informatia poate sa nu mai fie valabila. Un singur lucru il afirm cu certitudine, nu este necesar un avocat/consilier ptr emigrare. Procesul era si cred ca este inca destul de costisitor, iar angajarea unuia inseamna bani aruncati pe fereastra. In rest, fetele v-au sfatuit f bine, eu nu fac decit sa va urez multa bafta!!

Pucku, si mult curaj. O sa fie bine pina la urma cu amindoi, o sa vezi. Cu hirtiile, cred ca sfatul Danei a fost f. bun.

Cam atit de pe " frontul de vest".
la toata lumea!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Simonna spune:

Citat:
citat din mesajul lui Podeanu

Simona ce ai mincat tu de esti asa inteleapta?? Nota 10 pentru mesaj, atita adevar in el.

Born to shop, forced to work.


Hi,hi,hi... la prinz lasagna, seara creveti cu ustoroi. De' eram fata desteapta, mincam ceva kk cind eram mica si-mi venea mintea la cap si mergeam la scoala cind am venit in Canada.... No nici asa nu-i rau, ca ma bate Dumnezeu! :)

V-am zis ca mai nou fac crevetii dati asa, la oha, prin malai, pun kaijun in uleiul din tigaie, usturoi si sare si ii perpelesc si pe fata si pe dos si maninc cu copiii de dam pe-afara. Cred ca si miine aia facem, dam si la Colegu' un peste dietetic :)

Bei, am uitat pe cineva pe lista aia de intilnire? Sa ma scuzati tare. Ca ma produs-o din memorie... Ela, te adaug cind o mai copiez o tura.

Lumir, sorry, no info directe pe teme de arhitectura. Da' lincul de mai jos o sa te ultra lamureasca, am cautat cu architect quebec si asta mi-a dat, explica clar in ce conditii poti sa practici. POti sa le trimiti un email, in principiu o sa iti raspunda.
http://www.oaq.com/

Ela, acum am vazut cu presiunea si termenul de inscriere... Tie ti-a placut ce-ai facut in tara? POti sa faci aici? ai experienta relevanta? Te ajuta daca faci un master in specialitate? Du-te si vb. cu un consilier de-ala de la Ude Mtl si vezi la ce ti-ar ajuta un master pe facultatea ta. Sau ce-ai putea echivala din ce ai facut ca poate te scoti si faci o facultate in 2 ani. Zic si eu. Si mai zic ca ai ani in fata de care poti sa profiti.
Stii cind a inceput sa-mi placa mie pe bune in Quebec/Canada? Asa, din putul gindirii scoasa? :) Nu-s cum e acum in Ro, dar in copilaria/adolescenta mea/tineretea mea foarte tinara, "a profita" avea o conotatie complet negativa, cu substantivul "profitori" atasat. Ei, cind am inceput sa lucrez, deci sa fiu mai mereu in contact cu canadezi, m-a frapat felul in care utilizau ei verbul "a profita". Profitam ca e vreme frumoasa, profitam de piscina, profitam ca e mama la noi si stam de povesti, profitam, profitam, profitam... cu o conotatie complet pozitiva. Ei, cind am facut trecerea de la conotatia negativa a "profitatului" la cea pozitiva, in capul meu, a inceput sa-mi placa in Canada. A fost ca un declic, cumva am aderat la filosofia de viata de aici, am lasat in urma filosofia din Ro.

A, si am mai facut un lucru mare pentru linistea mea sufleteasca: am taiat legaturile cu cunostintele carora le pute in Canada. Sint sigura ca-s oameni buni, dar cumva cei care vad doar partea goala a paharului te trag in jos. Si te tin acolo cu ei.

Ladies, logoree am, logoree! Vedeti daca mi l-am inchis pe FB? :))

Pup, noapte buna!

Ba nu, doar sa protestez contra Comission Scolaire de Laval care ne pune sa platim transportul scolar de la toamna. Cica le lipsesc nu-s cite milioane din buget si tre sa umple cu ceva... De parca nu la dau deja taxa scolara! Is 350 de dolari, nu-i un capat de tara, da' citeva perechi de pantofi tot sint... :)

Simonna


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorelaim spune:

Servus fetelor dragi
Am trecut sa va spun doar ca ma retrag pentru o buna bucata de vreme de pe I-net (am inchis definitiv contul de pe FB - unde oricum nu eram deloc activa... deci il tineam degeaba... si il voi inchide si de pe DC... cel putin temporar pe moment...). Nu mi s-a intamplat nimic - toate sunt asa cum le stiti - alergatura multa, munca cat incape si prea putin timp... chiar de-a pune mana pe-o carte...
Va tzuck cu mult drag si va urez multa sanatate si multa bafta in tot ceea ce faceti!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cge spune:

Simonna, ca bine zici cu Comisia scolara din Laval. Si pe noi o sa ne taxeze.

Asa si asta cu profiter, pe mine m-a marcat cu "avoir du plaisir" cand te uiti la un film, savurezi o cafea, citesti o carte buna, sa gatesti cu copiii. Parca in Ro, nu aveam timp sa "avem du plaisir".

Loralai, daca nu mai scrii, macar sa ne mai citesti. Acum, cat ai ce.

O zi buna,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ElaD spune:

Astazi am sa merg la un consilier de la UdeM si am sa intreb si la Ecole Polytechnique daca au optiunea asta cu consilierea.
In tara am profesat ca si fizician la o agentie de protectia mediului ... deci nu am experienta in domeniul medical. Unul din motivele pentru care am emigrat a fost ca pot sa mai fac aici ceva scoala unde sa si invat ceva practic - nu doar teorie ca in tara si apoi sa sper la un servici. In tara din cauza experientei mele nu imi gaseam altceva de servici ... In domeniu (puteam sa merg in bucuresti la agentia nationala de mediu ... sau sa depun cv pentru reprezentant vanzari medicamente - am incercat ultima varianta dar nu a iesit nimic). Asa ca am emigrat, sper sa fi fost o idee buna ... si sa se aseze si la noi incet lucrurile.
O zi buna fetelor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lumir spune:

Citat:
citat din mesajul lui Simonna

Citat:
citat din mesajul lui Podeanu

Simona ce ai mincat tu de esti asa inteleapta?? Nota 10 pentru mesaj, atita adevar in el.

Born to shop, forced to work.


Hi,hi,hi... la prinz lasagna, seara creveti cu ustoroi. De' eram fata desteapta, mincam ceva kk cind eram mica si-mi venea mintea la cap si mergeam la scoala cind am venit in Canada.... No nici asa nu-i rau, ca ma bate Dumnezeu! :)

V-am zis ca mai nou fac crevetii dati asa, la oha, prin malai, pun kaijun in uleiul din tigaie, usturoi si sare si ii perpelesc si pe fata si pe dos si maninc cu copiii de dam pe-afara. Cred ca si miine aia facem, dam si la Colegu' un peste dietetic :)

Bei, am uitat pe cineva pe lista aia de intilnire? Sa ma scuzati tare. Ca ma produs-o din memorie... Ela, te adaug cind o mai copiez o tura.

Lumir, sorry, no info directe pe teme de arhitectura. Da' lincul de mai jos o sa te ultra lamureasca, am cautat cu architect quebec si asta mi-a dat, explica clar in ce conditii poti sa practici. POti sa le trimiti un email, in principiu o sa iti raspunda.
http://www.oaq.com/

Ela, acum am vazut cu presiunea si termenul de inscriere... Tie ti-a placut ce-ai facut in tara? POti sa faci aici? ai experienta relevanta? Te ajuta daca faci un master in specialitate? Du-te si vb. cu un consilier de-ala de la Ude Mtl si vezi la ce ti-ar ajuta un master pe facultatea ta. Sau ce-ai putea echivala din ce ai facut ca poate te scoti si faci o facultate in 2 ani. Zic si eu. Si mai zic ca ai ani in fata de care poti sa profiti.
Stii cind a inceput sa-mi placa mie pe bune in Quebec/Canada? Asa, din putul gindirii scoasa? :) Nu-s cum e acum in Ro, dar in copilaria/adolescenta mea/tineretea mea foarte tinara, "a profita" avea o conotatie complet negativa, cu substantivul "profitori" atasat. Ei, cind am inceput sa lucrez, deci sa fiu mai mereu in contact cu canadezi, m-a frapat felul in care utilizau ei verbul "a profita". Profitam ca e vreme frumoasa, profitam de piscina, profitam ca e mama la noi si stam de povesti, profitam, profitam, profitam... cu o conotatie complet pozitiva. Ei, cind am facut trecerea de la conotatia negativa a "profitatului" la cea pozitiva, in capul meu, a inceput sa-mi placa in Canada. A fost ca un declic, cumva am aderat la filosofia de viata de aici, am lasat in urma filosofia din Ro.

A, si am mai facut un lucru mare pentru linistea mea sufleteasca: am taiat legaturile cu cunostintele carora le pute in Canada. Sint sigura ca-s oameni buni, dar cumva cei care vad doar partea goala a paharului te trag in jos. Si te tin acolo cu ei.

Ladies, logoree am, logoree! Vedeti daca mi l-am inchis pe FB? :))

Pup, noapte buna!

Ba nu, doar sa protestez contra Comission Scolaire de Laval care ne pune sa platim transportul scolar de la toamna. Cica le lipsesc nu-s cite milioane din buget si tre sa umple cu ceva... De parca nu la dau deja taxa scolara! Is 350 de dolari, nu-i un capat de tara, da' citeva perechi de pantofi tot sint... :)

Simonna


http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=72985


Multumesc mult fetelor de raspuns.Pe situl care mi l-ai dat am intrat deja demult le-am scirs mail si am si primit mailul dorit.Eu stiu cum trebuie sa procedez ca sa-mi echivalez studiile, ca fac diferente ,sa intru in Ordin si sa fac stagiul.Ce nu inteleg eu e daca ma hotarasc sa fac un master, pot sa ma inscriu cu diploma de aici pe care o traduc pur si simplu sau trebuie sa-mi fac prima data echivalarea si apoi am dreptul sa ma inscriu la master.
Dar mai studiez ca mai am cateva luni pana ajung acolo.
Voi ati facut echivalare de studii ca sa puteti lucra in domeniul vostru sau ati preferat sa faceti o alta specializare?

Multumesc inca o data pentru raspunsuri.

Stefan- 2 ani si 10 luni
CSQ- 5 aprilie 2011
Analize medicale 16.01.2012
Asteptam viza....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Podeanu spune:

Simona, parca nu mincati creveti/shrimbi acasa, aia erau de comandat la intilnirile noastre. Anyway am apa in gura la descrierea ta

Lorelai cred ca este cel mai scurt mesaj pe care l-ai scris vreodata pe DC. Iti multumim ptr toate info utile date in decursul anilor si sper sa revii aici.

rocs daca te intilnesti cu fetele da-le un big hug de la noi

Adriana, pai daca primesti cadoul, fa o poza la desene si trimite-le pe email, sau pune-le pe fb. Salutari si lui Emi de la al meu sot.

A profita.... buna conotatie aici in Ca.Pe mine inca ma socheaza cum se foloseste a abuza! Orice folosit mult e ptr ei abuzare.

Simo, tineti logoreea ptr intilnire.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Simonna spune:

Citat:
citat din mesajul lui lumir

Citat:
citat din mesajul lui Simonna

Citat:
citat din mesajul lui Podeanu

Simona ce ai mincat tu de esti asa inteleapta?? Nota 10 pentru mesaj, atita adevar in el.

Born to shop, forced to work.


Hi,hi,hi... la prinz lasagna, seara creveti cu ustoroi. De' eram fata desteapta, mincam ceva kk cind eram mica si-mi venea mintea la cap si mergeam la scoala cind am venit in Canada.... No nici asa nu-i rau, ca ma bate Dumnezeu! :)

V-am zis ca mai nou fac crevetii dati asa, la oha, prin malai, pun kaijun in uleiul din tigaie, usturoi si sare si ii perpelesc si pe fata si pe dos si maninc cu copiii de dam pe-afara. Cred ca si miine aia facem, dam si la Colegu' un peste dietetic :)

Bei, am uitat pe cineva pe lista aia de intilnire? Sa ma scuzati tare. Ca ma produs-o din memorie... Ela, te adaug cind o mai copiez o tura.

Lumir, sorry, no info directe pe teme de arhitectura. Da' lincul de mai jos o sa te ultra lamureasca, am cautat cu architect quebec si asta mi-a dat, explica clar in ce conditii poti sa practici. POti sa le trimiti un email, in principiu o sa iti raspunda.
http://www.oaq.com/

Ela, acum am vazut cu presiunea si termenul de inscriere... Tie ti-a placut ce-ai facut in tara? POti sa faci aici? ai experienta relevanta? Te ajuta daca faci un master in specialitate? Du-te si vb. cu un consilier de-ala de la Ude Mtl si vezi la ce ti-ar ajuta un master pe facultatea ta. Sau ce-ai putea echivala din ce ai facut ca poate te scoti si faci o facultate in 2 ani. Zic si eu. Si mai zic ca ai ani in fata de care poti sa profiti.
Stii cind a inceput sa-mi placa mie pe bune in Quebec/Canada? Asa, din putul gindirii scoasa? :) Nu-s cum e acum in Ro, dar in copilaria/adolescenta mea/tineretea mea foarte tinara, "a profita" avea o conotatie complet negativa, cu substantivul "profitori" atasat. Ei, cind am inceput sa lucrez, deci sa fiu mai mereu in contact cu canadezi, m-a frapat felul in care utilizau ei verbul "a profita". Profitam ca e vreme frumoasa, profitam de piscina, profitam ca e mama la noi si stam de povesti, profitam, profitam, profitam... cu o conotatie complet pozitiva. Ei, cind am facut trecerea de la conotatia negativa a "profitatului" la cea pozitiva, in capul meu, a inceput sa-mi placa in Canada. A fost ca un declic, cumva am aderat la filosofia de viata de aici, am lasat in urma filosofia din Ro.

A, si am mai facut un lucru mare pentru linistea mea sufleteasca: am taiat legaturile cu cunostintele carora le pute in Canada. Sint sigura ca-s oameni buni, dar cumva cei care vad doar partea goala a paharului te trag in jos. Si te tin acolo cu ei.

Ladies, logoree am, logoree! Vedeti daca mi l-am inchis pe FB? :))

Pup, noapte buna!

Ba nu, doar sa protestez contra Comission Scolaire de Laval care ne pune sa platim transportul scolar de la toamna. Cica le lipsesc nu-s cite milioane din buget si tre sa umple cu ceva... De parca nu la dau deja taxa scolara! Is 350 de dolari, nu-i un capat de tara, da' citeva perechi de pantofi tot sint... :)

Simonna





Multumesc mult fetelor de raspuns.Pe situl care mi l-ai dat am intrat deja demult le-am scirs mail si am si primit mailul dorit.Eu stiu cum trebuie sa procedez ca sa-mi echivalez studiile, ca fac diferente ,sa intru in Ordin si sa fac stagiul.Ce nu inteleg eu e daca ma hotarasc sa fac un master, pot sa ma inscriu cu diploma de aici pe care o traduc pur si simplu sau trebuie sa-mi fac prima data echivalarea si apoi am dreptul sa ma inscriu la master.
Dar mai studiez ca mai am cateva luni pana ajung acolo.
Voi ati facut echivalare de studii ca sa puteti lucra in domeniul vostru sau ati preferat sa faceti o alta specializare?

Multumesc inca o data pentru raspunsuri.

Stefan- 2 ani si 10 luni
CSQ- 5 aprilie 2011
Analize medicale 16.01.2012
Asteptam viza....


Ma indoiesc ca o traduci pur si simplu... scrie-le direct celor de la universitatea unde ar trebui sa iti faci masterul, ei or sa stie exact.
Cit despre pastratul meseriei, depinde ce sanse ai aici sa o practici. Poate tu poti sa vii aici, prinzi un job la primarie in urbanism, esti multumita asa si nu mai ai nevoie de nici o alta scoala... Sau poate jobul ala are nevoie de master confirmat in arhitectura, aici, in Qc, si atunci tre sa mergi la scoala.

Am o prietena, e muzician, cinta la vioara si probabil alte instrumente dar nu le stiu eu. Se poate trai din asta, poti sa predai, poti sa iti deschizi propria scoala de muzica... Pentru prima varianta iti trebuie noroc sa prinzi un post, pentru a doua probabil ceva bani sau macar clienti. Merita sa lase balta tot ce a facut pina la 30 de ani (din pasiune!) pentru alta meserie? E o decizie personala, nici un sfat sau experienta de-a noastra nu poate sa ii aduca ei calea de urmat.

Si daca in exemplul meu schimbi muzica cu arhitectura, e clar ce vreau sa zic :)

Dana, s-a schimbat calimera, avem voie srimpi, atita vreme cit Colegu' are alt meniu... :) Porcu' e banat, saracu', prin carne tocata ce mai pun, jumi-juma cu aia slaba de vita... Altfel... sint de-a dreptul plictisitoare meniurile mele...

Ela, sa ne zici ce-a zis consilierul ala...

Pup,
S.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ElaD spune:

Am fost si la intalnirea cu doamna ce zicea ca e consilier la UdeM ... biroul e aproape de statia de metru Cote-des-Neiges fata in fata cu facultatea si am fost dezamagita total. Ori nu am nimerit eu unde trebuie ... ori doamna aia era acolo de decor si cerea 40 de dolari pe ora pentru ceva ce eu stiam deja. Nu s-a uitat la diplomele mele ... m-a intrebat ce vreau sa fac ... si raspunsul meu a fost ca as vrea sa ma folosesc de diplome pentru a studia ceva in domeniu la UdeM ... si raspunsul a fost ca nu ma poate ajuta ... ca ea nu se ocupa cu asa ceva. Degeaba i-am spus ca stiu persoane care au fost la consilieri ai UdeM-ului si au primit niste raspunsuri ... ca ea nu si nu ca ea nu face asa ceva, si chiar era surprinsa ca as putea sa optin acele informatii in cadrul UdeM-ului.
Pe de alta parte am fost si la registrariat la Ecole Polytechnique ... si cu toate ca mai fusesem odata sa intreb ce as putea sa fac ... si nu am nimerit la cine trebuie ... astazi am nimerit dupa redistribuirea biletelor de ordine la o persoana cu care chiar am discutat de programul de ma interesa pe mine ... genie biomedical.
As vrea sa va intreb ceva legat de pret si bursa ... Am inteles ca ar trebui sa fac 3 ani de facultate din 4 cat e programul ... si singura posibilitate de a ma sustine financiar ar fi pret si bursa ... avem si un copil de 2 ani jumatate ... ne-ar ajunge bursa si alocatia ei sa traim? (alocatia e undeva la 390 cad de la federal ... si 170 de la quebec ... deci cam 590 cad ...) Momentan cheltuielile noastre sunt stranse rau la suma de 1200-1300 pe luna si ne descurcam ... pentru supravietuire (nu am inclus gradinita celei mici ... momentan nu merge si alte lucruri care momentan le mai avem din tara ... hainute etc.).
Nu stiu daca ati apelat sau nu la ajutor social ... nu vreau sa trezesc controverse ... dar m-ar interesa daca stiti de la cei pe care ii cunoasteti ca au apelat din diverse motive la acest sprijin financiar ... daca ne cumparam cu banii de ii avem acum in cont bilete de avion pentru sfarsitul lunii aprilie-retur luna iunie pentru a merge in tara ... si avem apoi in cont mai putin de 900 de cad ... ne-ar putea refuza dosarul pentru ajutor social?
Ne gandim zilele astea la o mie de variante ... si cum nu am pe cine sa intreb ... am intraznit sa apelez la voi.
Merci pentru orice informatie ati putea sa imi dati. Va pup.

Mergi la inceput