Sezatoarea canadiana (217)

Raspunsuri - Pagina 19

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ElaD spune:

Multumesc tuturor pentru raspuns (Podeanu, cge, Simonna, mimitete)... si pentru primire ;) ...
Stiu ca ati trecut si voi prin perioade grele cand ati ajuns pe taram canadian, asa ca am sa indraznesc sa apelez la intelegerea voastra ... sperand ca nu voi fi prea aspru judecata. Din pacate sunt nepregatita pentru ce ar trebui sa mi se intample aici, e bine ca am puterea sa recunosc ... cred ca trec si prin criza varstei de 30 si ceva de ani sau nu m-am tratat de sindromul "responsabilitatii primului copil"(cand ai o neimplinire vin si stau ... multe altele la rand ... sau sunt mai slaba de fire si acum aflu unele "calitati" ale mele) iar pana la adaptare e cale lunga, mai ales ca simt/realizez ca nu am venit cu "lectiile invatate" din tara despre ce ar trebui sa fac sa mi se intample lucruri bune ... scuza mea e ca am facut totul singuri si poate nu ne-a iesit totul cum am vrut impiedicandu-ne de multe ori de detalii.
Career counseling ... e o idee foarte buna ... la fel si cea cu consilierul personal de la UdeM. Career counseling e oferit tot de facultati sau de organizatiile guvernamentale sau e independent de ei?
Imi puteti da mai multe detalii? ... in masura in care aveti timp ... stiu cum e cu timpul aici ... cand ai familie, copii, servici si studii ... plus transportul pana acasa.
Legat de intalnire as vrea sa vin si eu ... vineri, 10 februarie, sa va cunosc. fetelor.
Alina_satena ... nu am folosit nici o firma pe parcursul procesului de emigrare ... ne-am batut capul noi cu actele ... si cu tot ce implica acest lung proces ... dar am pierdut din vedere esentialul ... ce vom face practic acolo, ne facusem noi un plan dar neavand un apropiat in Quebec care sa ne dea informatii esentiale despre viata de aici si despre modul cum iti poti face adaptarea mai usoara ... realizam ca drumul pe care mergem e nefolosit de altii si avem tot timpul senzatia ca ar trebui sa descoperim ceva ... si ne consuma mult din energie.
Site-urile folosite pentru informare: in special micc quebec, montreal.ro si quebec.ro(astea au fost principalele, dar daca imi dai o adresa de email iti trimit mai multe link-uri ... adunate de mine pe parcursul procesului).
O seara buna.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamitzica spune:

ElaD din pacate nu stiu nimic despre meseriile pe care le-ai enumerat.Vroiam doar sa-ti dau un sfat-lasa forumurile de romani din canada si mai bine cauta informatii pur canadiene,suna la universitati,cauta agentii sponsorizate de guvern de genul new canadians.
Nu spun sa te rupi de comunitatea romaneasca de aici dar fiecare avem experientele noastre mai bune sau mai rele,cu povesti mai reale sau mai putin reale.
Bafta!Fiecare isi gaseste locsorul doar ca e nevoie de rabdare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ElaD spune:

Multumesc, mamitzica
am stiut ca drumul e lung si e nevoie de rabdare ... dar cand dai de probleme abia atunci realizezi multe lucruri.
Am sa caut sa gasesc aceste date direct la sursa ... si sper sa ma mai linistesc incet incet. Acum e si presiunea termenului de inscriere 1 martie ... si simt ca nu ma incadrez in timp pentru a lua o decizie.
sper sa ma insel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Podeanu spune:

Simona ce ai mincat tu de esti asa inteleapta?? Nota 10 pentru mesaj, atita adevar in el.

Ehei 1000 de Insule e asa de demult

Ela, ma bucur ca vii si tu la intilnire. Citeam despre cum nu a-ti avut cunostinte aici sa va indrume. Nu zic ca nu e bine sa te ajute cineva la inceput, dar citeodata e bine si sa-ti gasesti cumva singura locul, chiar daca iti ia ceva vreme pina te dumiresti. Spun dintr-o experienta personala.

Noi am fost dintre cei care am apelat la avocat, bani aruncati pe fereastra, dar in 97-98 nu era nici internet , nici atitea info utile peste tot. Stiu insa familii care au venit si fara studii superioare (nici unul din ei) si fara avocat.

Chiar asa Laurajr, unde e mesajul?

Laurab, cind mai gasesti atita energie si ptr scoala? Ce mai fac copilasii?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mikiion spune:

Tocmai ma mobilizasem sa scriu Alinei ca imigrarea in Canada nu e luatul autobuzului si plecatul in Italia si ca e un proces lung si complicat si care costa bani. Si ca noi am facut-o in medie acum 5-10 ani si legea s-a schimbat de trei ori de atunci.....Dar Simmona mi-a luat vorba din gura

LauraB tinem pumnii cu toate!!!

Corina(pucku) eu in locul tau as cauta un contabil. Sau sa suni la ei sa te lamureasca. Sorry ca nu te-am sunat duminica. Am venit inghetata de la Fete de neige si am dormit 3 ore
Si mie se pare cam devreme pentru Yann acest diagnostic. Dar a fost pus mai mult din cauza lui Steph..... Doar stii ce putin vorbea Marc la 3 ani cand l-ai cunoscut.... Si cand ma plangeam nu ma baga nimeni in seama. ( adica dadeau vina pe urechi ce-i drept si aveau dreptate)
Si nici acum nu e recuperat 100%. Incearca cei de la scoala sa il bage intr-un program nou de suivi linguistique. Are sanse ca sunt putini imigranti in scoala( comparativ cu alte zone ale Montrealului) Sa vedem daca reusesc. In franceza mie mi se pare acceptabil. Dar in romana involueaza. Adica vorbeste romana cu gramatica franceza. Ne-am distrat duminica. Facem exercitii: Nu limba pisicalor ci pisicilor. Hai sa repetem cu alte animale. Marc incepe: limba cateilor, limba pestilor, limba grenouillor
Mimimete, din pacate fetitia ei are diagnostic oficial. Dar eu sunt sigura ca o sa recupereze si pe termenul lung totul o sa fie bine!!! ( le cunosc personal )

1001 insule e departe. Dar macar coborand in 2010 cand am cautat eu niste informatii si tot e bine la moral.

ElaD si eu sunt contra ideii de cegep de 3 ani. Pai ai acelasi timp ca si cand ai merge la universitate. Cred ca o fata care nu mai e activa pe aici, Codritu facea un CEGEp in chimie( sorry daca spun prostii, pt mine e tot una, ca sunt afona la stiinte).
Dar nu iti cunoastem domeniul foarte bine. Conteaza si ce faceai acasa, ai practicat meseria asta? Pret si bursa iei si la colegiu si la universitate. Dar vezi , si aceasta datorie trebuie sa o vezi pe termen lung, ca nu e usor nici cand iesi din facultate sa platesti 20 mii in 10 ani. Mai ales ca atunci ai alte idei, casa, vacante...
Ca sa te incurajez eu am facut un master intre 36 si 38 de ani... Deci chiar baba as spune Eu votez pentru master pentru ca e doar doi ani si in domenii specializate asta e cerinta de multe ori.
Dar acum depinde cat de stapan esti pe materie si daca ai stofa de cercetare....


E greu primul an si eu am aflat un lucru in experienta mea, nu incerca sa arzi etapele si sa te grabesti. Ca poti intra in fundaturi.


Cine intreba de Anjou?( am locuit 3 ani acolo). Am uitat cine a intrebat. Cum e destul de mic , cred ca stiu toate blocurile si scolile


Gata pauza.
By


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina_satena spune:

Ela adresa mea de mail este balasoiu.alina@yahoo.com
Iti multumesc frumos pentru ajutorul tau.
As mai dori sa stiu pentru ce sunt necesari banii despre care am citit eu pe montral.ro ca nu m-am lamurit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Simonna spune:

Citat:
citat din mesajul lui mimitete

For the record, ca bag de seama ca maman e zvonar si raspindac, Catrinel vorbeste Foarte bine pt vista ei atit in romaneste cit si in engleza' , ca frumoasa stiati deja ca este.

Mihaela

"Never argue with idiots cause they'll drag you down to their level and beat you with experience."


Si seamana cu Anne, pe cuvintul meu ca da, si prin transfer cu Mimitete... Deci e frumoasa! :)

Zvoneru si' raspindacu'

NB: Ela, consilierul ala e o meserie, am eu o cunostinta, e romanca, aia face, are cabinet privat, tre sa fie pe la 60 de dolari ora, cred. Dar nu stiu daca e de tine, in sensul ca ea ajuta oameni care au aici un background sa isi schimbe cariera.

Micky, chiar a fost bun la moral...

Gata lunch!
pup,
S

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns _carmen spune:

Pucku, tare rau imi pare sa aud de atatea probleme... sper sa le rezolvati cumva.
ElaD, bafta sa iei decizia cea mai buna. E greu s-o iei de la capat, iar daca o mai iei si in directia gresita...
alina_satena, ti-ai facut cont pe Montreal.ro? ai incercat sa intrebi acolo? sunt o multime de subiecte deschise strict legate de emigrare, e imposibil sa nu te lamuresti acolo. Ai intrat pe linkul de la mine, unde aveai lista cu acte? Daca nu stii franceza, exista si varianta in engleza.
Banii necesari despre care vorbesti reprezinta taxa de procesare a dosarului (in jur de 500 de dolari de persoana pentru primul dosar, nu mai stiu exact).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana12 spune:

Citat:
citat din mesajul lui ElaD

buna,
sunt noua pe forum si mai ales in Montreal (avem 4 luni) ... am gasit diaspora canadiana de ceva timp ... dar din motivele pe care le-ati enumerat mai sus nu am indraznit sa va intreb ce as fi vrut.
Sa revin ... mi-am facut curaj si datorita faptului ca nu cunoastem multe familii aici si singuratatea incepe sa isi puna amprenta ... si as vrea sa stiu parerea voastra despre o eventuala profesie in Quebec/Montreal, pentru o femeie de 32 de ani ce a terminat in Romania facultatile de bioinginerie medicala si de fizica medicala. Ma gandesc din tara sa ma inscriu la un DEC la College Ahuntsic ... dar nu stiu daca aplicand la un DEC as putea lua pret si bursa pe perioada celor 3 ani sau nu ... daca dupa terminarea colegiului e dificil de intrat in ordin ... si daca postul de technolog radiodiagnostic/radiooncologie/medicine nuclaire e dificil de obtinut ... . Multe intrebari si deocamdata internetul imi ofera putine informatii. Daca ati putea sa imi spuneti cate ceva de aceasta alegere sau de o alta propunere de cariera cu posibilitati de gasire a unui loc de munca dupa ... va multumesc din suflet pentru orice informatie. Nu stiu in ce domeniu ati ales sa va faceti o cariera aici ... dar as aprecia orice parere la legata de alegerea unei profesii aici in Montreal.
Mihaela ...
NDG-CDN
Sper sa ma primiti cu caldura in grup.



Ella, eu zic sa nu te incurci prea mult cu scoala. Facultatea de fizica, banuiesc ca asta ai terminat in Ro., e recunoscuta aici in Canada. Daca ai ceva experienta si noroc, cred ca reusesti sa iti gasesti un job. Daca nu gasesti, te duci pentru un an la master si 99% iti vei gasi un job. Nu da cu piciorul la ce ai facut in Ro decat daca vrei sa iti schimbi profilul.
Uite un job aici, chiar daca cer experienta, etc, nu iti fie frica sa aplici.
http://www.recruitingsite.com/csbsites/aecl/en/JobDescription.asp?JobNumber=670449

Mergi pe site-ul celor de la Atomic Energy of Canada Limited (AECL) si vezi ce joburi ofera. Mai sunt si pozitii de doctorat, daca te tin nervii sa incepi unul.

Bafta multa.

Salut si restul fetelor. Nu reusesc sa va citesc in mod constant si poate de aceea nici nu imi gasesc locul pe aici. Dar imi sunteti dragi si cand am putin timp si vreau sa ma relaxez ma bucur sa va citesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lumir spune:

Citat:
citat din mesajul lui mikiion

Tocmai ma mobilizasem sa scriu Alinei ca imigrarea in Canada nu e luatul autobuzului si plecatul in Italia si ca e un proces lung si complicat si care costa bani. Si ca noi am facut-o in medie acum 5-10 ani si legea s-a schimbat de trei ori de atunci.....Dar Simmona mi-a luat vorba din gura

LauraB tinem pumnii cu toate!!!

Corina(pucku) eu in locul tau as cauta un contabil. Sau sa suni la ei sa te lamureasca. Sorry ca nu te-am sunat duminica. Am venit inghetata de la Fete de neige si am dormit 3 ore
Si mie se pare cam devreme pentru Yann acest diagnostic. Dar a fost pus mai mult din cauza lui Steph..... Doar stii ce putin vorbea Marc la 3 ani cand l-ai cunoscut.... Si cand ma plangeam nu ma baga nimeni in seama. ( adica dadeau vina pe urechi ce-i drept si aveau dreptate)
Si nici acum nu e recuperat 100%. Incearca cei de la scoala sa il bage intr-un program nou de suivi linguistique. Are sanse ca sunt putini imigranti in scoala( comparativ cu alte zone ale Montrealului) Sa vedem daca reusesc. In franceza mie mi se pare acceptabil. Dar in romana involueaza. Adica vorbeste romana cu gramatica franceza. Ne-am distrat duminica. Facem exercitii: Nu limba pisicalor ci pisicilor. Hai sa repetem cu alte animale. Marc incepe: limba cateilor, limba pestilor, limba grenouillor
Mimimete, din pacate fetitia ei are diagnostic oficial. Dar eu sunt sigura ca o sa recupereze si pe termenul lung totul o sa fie bine!!! ( le cunosc personal )

1001 insule e departe. Dar macar coborand in 2010 cand am cautat eu niste informatii si tot e bine la moral.

ElaD si eu sunt contra ideii de cegep de 3 ani. Pai ai acelasi timp ca si cand ai merge la universitate. Cred ca o fata care nu mai e activa pe aici, Codritu facea un CEGEp in chimie( sorry daca spun prostii, pt mine e tot una, ca sunt afona la stiinte).
Dar nu iti cunoastem domeniul foarte bine. Conteaza si ce faceai acasa, ai practicat meseria asta? Pret si bursa iei si la colegiu si la universitate. Dar vezi , si aceasta datorie trebuie sa o vezi pe termen lung, ca nu e usor nici cand iesi din facultate sa platesti 20 mii in 10 ani. Mai ales ca atunci ai alte idei, casa, vacante...
Ca sa te incurajez eu am facut un master intre 36 si 38 de ani... Deci chiar baba as spune Eu votez pentru master pentru ca e doar doi ani si in domenii specializate asta e cerinta de multe ori.
Dar acum depinde cat de stapan esti pe materie si daca ai stofa de cercetare....


E greu primul an si eu am aflat un lucru in experienta mea, nu incerca sa arzi etapele si sa te grabesti. Ca poti intra in fundaturi.


Cine intreba de Anjou?( am locuit 3 ani acolo). Am uitat cine a intrebat. Cum e destul de mic , cred ca stiu toate blocurile si scolile


Gata pauza.
By







Eu am intrebat de ANJOU.Am trecut de analizele medicale si acum asteptam viza, si probabil pentru inceput ne vom stabili in Anjou pe Avenue de l ' Authion.Voua cum v-a placut zona, mai ales ca ati stat 3 ani acolo?
Eu am facut aici o facultate de 6ani(arhitectura)si inca un an de master(urbanism).Cum ar trebui sa procedez?Sa echivalez studiile, sau pot doar sa fac un master( le ce imi foloseste asta efectiv).Daca aveti idee unde as putea sa gasesc niste informatii clere referitor la asta v-as fi tare recunoscatoare.Sunt foarte in ceata , si nu stiu ce ar fi mai bine pentru mine poate imi puteti impartasi din experienta voastra.


Stefan- 2 ani si 10 luni
CSQ- 5 aprilie 2011
Analize medicale 16.01.2012
Asteptam viza....

Mergi la inceput