La France (3)

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Marox spune:

Oh, là, là, Gianni, nici pomeneala de prabusirea pietei imobiliare...da' de unde! In schimb, da, exista un simbure de adevar in ce a spus colega ta, e vorba de resedintele secundare. Guvernul s-a hotarit sa impoziteze plus value obtinuta la vinzarea acestora, atita timp cit le vinzi inainte de 30 ani de la cumparare. Pina acuma erai exonerat daca vindeai casa de vacanta dupa minim 5 ani. Asa ca banuiesc ca activitatea e mai intensa pe piata imobiliara a resedintelor secundare, sint multi care vind. Spune-ne in ce comuna e terenul, o sa incercam sa gasim informatii despre pretul la mp.

Doruletz, si ai mei au incercuit aproape tot catalogul de Craciun, dar alegerea a fost simpla (pentru noi!) anul asta. Julia o sa primeasca PinyPon de Sf Nicolae si Alex citeva Cabane Magique (Delphin, a fost un lucru excelent sa-i dau cartuliile astea, merci bcp ). De Craciun, Julia o sa primeasca un pian (nu d'ala mare, ca n-avem unde sa-l punem, doar clavier-ul...sau poate un synthé - asta e cadou colectiv, familial) si un Lily Chantilly si Alex NinjaGo si un Monopoly. Cum merge cu lectura, l-ati terminat pe "Pilou, le chien roux"?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns delphin spune:

Marox, nu a fost aprobata leagea cu resedinta secundara si 30 ani. µEsti exonerat dupa 15 ani, dupa 5 ani se reduce cate 10% pe an.

Ma bucur ca-i plac Cabane acum noi suntem la ceva bande desenate Les Legandaires. Le-a devorat efectiv, 15 volume.
Cadourile, aproape ca am terminat si eu. Sf. Neculai nu tinem, dar e Noel la servici la sot pe 14, deci acolo vor avea unul skate, adica Seb si David o motocicleta de vreo 30cm, ca-i plac.
Acasa, noi suntem cu toupies, bakugan si nerfs. Deci astea sunt pe lista, apoi are un Lego Avion si un joc piramid "machin".David inca vreo doua masinutze si o trotineta.
Eu si papa un bilete pt. aici:
http://www.groupon.fr/deals/toulouse/flyzone/1763242
Eu un sac desigual pe care l-am ochit si papa inca un philips shave sub dus. Precizare ca Seb pleaca pt. Craciun in Ro. singurel, apoi in februarie are sejour la sky, singurel aussi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olim spune:

delph, si acum pentru taxe zero trebuie sa dovedesti ca nu ai avut proprietate in Franta in ultimii doi ani!
vad ca esti inca suparata pe mine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olim spune:

cat despre jucarii, Alex vrea o bucatarieal meu sot sa nici nu auda
ca zice ca ii pt fete
i-am luat un calendar cu zilele saptamanii, anul , luna etc, de la maison de mikey. niste lego, de mos nicolae niste carti cu cars si am luat un pat cu cars, nu stiu daca va ajunge pana de mos craciun, speram.
pe marius a vrut leduri pt zafira si un ceas maro surpriza, iar pentru mine un lant din aur si perle, dar asta dupa ce incep reducerile in ianuarie, asa am stabilit cu mosul, ca merita sa stau 2 saptamani sa prind o reducere.
iar Sophiei un pat cu saltea si niste jucarii

am uitat sa va zic ca ieri am fost la eco, domnisoara e bine, mare, trecem in 7 luni, doar anemia ma deranjeaza raud e tot, trebuie sa o fac intravenos, de 2 ori pe luna, ca e 7 si normal e 12, plus ca am tensiune de 80 cu 60

gasca toate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gianni spune:

Multumesc pentru raspuns...
Am ramas uimita...25 de euro pe mp..pai bine , acum pasc vacile terenul respectiv...mi se pare o avere.
Casa si terenul se gasesc in comuna Onlay.
Eu ma gindeam la ceva pina-n 10 euro...pt. ca trebuie sa vina nu stiu cine sa masoare , alti bani , alta distractie s-apoi taxele la notar....
Am inteles cu resedintele secundare, nu noi nu vrem sa vindem, multam de explicatii.
Catalina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns delphin spune:

Donc, daca nu e constructibil poti sa dai la 10€, dar cel mai bine, suna si intreaba. Apoi geometrul si tot, costa, e adevarat, bornarea, etc. In mod normal proprietarul se ocupa, dar daca "baba" nu vrea, tu ii prezinti un devis :)).

Dar uitandu-ma la piata immobiliara de acolo, e bine 10€.
In general, un pret de 25€ de teren constructibil, nu pe malul marii si nici la paris sau in zonele mari urbanizate, e un pret corect.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gianni spune:

Va multumesc pentru informatii , fetelor.
Va doresc un weekend placut si insorit ... daca se poate, in Nl va ploua non-stop tot weekend-ul , au anuntat.



Catalina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marox spune:

Delphin, de unde ai informatia cu exonerarea dupa 15 ani privind resedintele secundare? Pt mine, da, legea n-a fost inca votata si poate ca nici nu va fi in forma in care a fost prezentata de presa, dar totul e relativ. Sauf erreur de ma part, legea finantelor e in discutii intre Assemblée Nationale si Sénat, nimic nu e sigur deocamdata. Am vazut un amendament, nu stiu daca va ramine pina la sfirsit, in care se spune ca exista exonerare daca plus-value va fi utilizata pt cumpararrea/construirea/imbunatatirea resedintei principale.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns delphin spune:

Actuellement, la plus-value brute est diminuée d'un abattement de 10 % pour chaque année de détention au-delà de la 5ème. Ainsi, la plus-value se trouve exonérée "mécaniquement" au bout de 15 ans de détention.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doruletz spune:

olim, ai disparut? tot nu-mi spusesi cum fu oftalmoloaga romanca de la Nantes, nu vezi cat insist?:))

va pregatirati pt mos nicolae? io avusei noroc, la scoala noastra tocmai a inceput nebunia cu "billes-forme" si evident ca nu-si mai doreste nimic in afara de astea:)) La inceput m-am speriat ca nu intelegeam ce vrea si cu ce se joaca ei acolo, tot povestea ceva despre bile in forma de melci si testoase iar io nu gaseam pe nicaieri in magazinele clasice. Chiar vrusei sa intreb aci daca stie careva de ele dar pana la urma am inteles ca e vorba www.made-in-mosaic.fr/PBSCProduct.asp?ItmID=1836232" target="_blank">de astea. Norocul nostru ca pretul e nimica toata asa ca i-am comandat cativa saculeti sa-i aduca mos nicolae:) Intre timp am mai gasit unele si prin bazaruri ca sa aiba ce schimba la scoala pana vine mosu maine.
La voi ajunse moda bilelor astea?

Uitasem de cabane, ma duc maine sa le caut si pe alea pt mosul celalalt. (Deocamdata aproape citim singure dintr-o carte cu pisici si ma uimeste ca a invatat asa de repede cu tot kimamila-ul lor bizar!)

Mergi la inceput