La France (3)

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns doruletz spune:

nu sunt sigura, d'aia am pus ghilimele la "uitat":) Cel mai probabil nu a vrut sa o ceara ca sa nu mareasca taxa (asta spune agentia). Din cate am aflat sunt multi care fac asta pe sest, nu se mai complica cu autorizatii. Oricum, am sunat la ADIL si ne-au spus cam acelasi lucru cu ce a zis delphin si aia de la agentie, cel mult riscam o marire a taxei in urma unui denunt al vecinilor. Si chiar daca autorizatia a fost refuzata la vrmrea ei, nu ne pot ataca pe noi pt asta ci pe cel care a facut lucrarea; se intrebau chiar daca nu exista prescriptie in acest caz (din cate am citit, prescriptia pentru raspundere penala e 3 ani si pt fiscala e de 10 ani sau asa ceva);

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns delphin spune:

Corect cu prescriptia. Adica nu-l vor pune sa darame, modifice, doar il vor pune sa plateasca.
Inainte de trei ani, il pot pune sa modifice, dupa 3 ani asa ramane.

PS. Legea cu impozitul si decota pe plus value nu s-a adoptat, ramane ca inainte. Adica impozit pe plus value si decota de 10% dupa fiecare an incepand cu al saselea Bref, nici un impozit dupa 15 ani.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olim spune:

salutare tuturor
trec sa fac cinste cu osi o felie mare de tort pentru fiecare in parte, azi al meu pui Alex are 4 ani!!!!


doruletz, nu am semnat inca, parca nu suntem chiari sigur, plus ca al meu saptama asta are o saptama plina, proprietarul este avocat si ajunge doar seara acasa, am luat programare pe saptama viitoare, pana atunci termin dosarul la banca.Daca nu s-a adoptat legea, ma gandesc ca poate nici creditul zero nu dispare, si parca as mai cauta.
Delph, poate stii ceva ce se aude de creditul o

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marox spune:

Olim, La Multi Ani cu sanatate pentru baietelul tau!

Pt casa, ori te hotarasti, ori nu, insa PTZ e sigur ca va disparea de la 1 ian 2012 pt locuintele vechi. Oricum, va fi mentinut pt constructiile noi, asa ca-ti mai ramine o sansa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olim spune:

marox, multumesc mult de urari!

saptama viitoare luam marea decizie, pe marti.Am primit si instintare de la primarie ca din 15 ianuarie se trece la repartizarea terenurilor in noul lotiesment al primariei, suntem pe locul 42 din 90 de inscrieri.Dar parca tot as vrea o casa sa stam in ea, nu sa ne apucam de construit!
Nici nu stii cum e mai bine!


toata gasca, fug la caci maine mergem prima data la centru de loisir, Alex e super incantat, am sa stau cu el acolo maine dimineata!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doruletz spune:

olim, la multi ani lui Alex, si merci pt tort! cum ati petrecut? nu ne-ai spus cum fu doctorita romanca ?:)

marox, noua ne zisera bancherii ca pt PTZ e deja "trop tard" ca pana termina ei de finalizat dosaru' trece termenul:(

delphin, asta cu plus value era doar pt locuintele secundare nu? ca asta ar mai lipsi, sa puna impozit la plus value si pe astea principale, nu mai cumpar nimic in cazu asta, raman locatar pana la pensie ca devine tot aia:)

ati luat cadourile de noel? ce au copiii vostri pe liste? a mea a pus cataloagele intregi, nu s-a mai obosit sa faca lista:)) in plus, noi o tot indemnam sa gandeasca logic, ii punem intrebari ca si sa-si dea seama singura cine e mosu da'pana acum nimic, e neclintita:)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gianni spune:

Buna,
Am si eu o intrebare pt. fetele din Franta, poate ma poate ajuta cineva sau sa-mi sdea un link unde ma pot orienta.
Avem de vreo 10 ani o casa de vacanta in Franta , in Morvan, acum am vrea sa mai cumparam teren, de la acelasi proprietar , insa doamna respectiva ne-a spus sa ne interesam noi cit costa mp. si notarul...ea locuind in Paris...deci daca cineva locuieste prin acea zona si ne poate spune ce sa-i propunem ....si cam cit ar costa notarul...
In alta ordine de idei , o colega de servici mi-a spus ca a citit cica nu mai stia unde....asta fiind ieri, ca sistemul imobiliar se prabuseste in Franta si cine are casa (de locuit sau vacanta) s-o vinda repede, acum fiind ultima sansa , altfel ramine pt. urmatorii 30 de ani cu ea pe cap....oare ce sa cred????
Este atit de grav?
Multumesc pentru eventualele sugestii.

Catalina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olim spune:

salutare tuturor
doruletz, la dr romanca fu ok, nu era prea incantata doamna cand m-a auzit vorbind romaneste, dar consultati a fost ok, am primit si o recomandare de cezariana, si m-a programat la un control prin iunie.Mi s-a parut intersata de pacient, deci ca medic oftalmolog, dar pana la urma asta e important, ca de asta am fost acolo.

giannu, nu stiu ce sa zic despre criza imobiliara, intr-adevar prea roz nu sunt lucrurile pe aici din pacate, dar asta nu e ceva nou si nici nu este singura tara in aceasta situatie.
De la 1 ianuarie dispare un credit cu dobanda zero, care se acorda la cumpararea primei locuinte, era in functie de membrii familiei, venit, zona, etc.Acest credit ajuta mult cand cumparai prima casa, tinerii aveau acces mai usor la locuinte.Dobanda a crescut anul acesta, se prevede ca din ianuarie si mai mult, daca nu ai un bun aport la inceput, greu mai obtii un credit imobiliar, iti cer o gramada de hartii, trebuie sa fii solvent si fara mari riscuri pentru banci.In aceste conditii cred ca cererea o sa scada, oferta fiind deja mare, si atunci proprietarii vor fii nevoiti sa mai scada preturile, care in unele zone mie mi se par exorbitante.
Nu stiu sa iti spun pretul la teren, poate daca suni la un notar din zona respectiva te poate ajuta si tot el sa iti spuna cat sunt frais notaire.
Multa bafta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cait spune:

Citat:
citat din mesajul lui Gianni

Buna,
Am si eu o intrebare pt. fetele din Franta, poate ma poate ajuta cineva sau sa-mi sdea un link unde ma pot orienta.
Avem de vreo 10 ani o casa de vacanta in Franta , in Morvan, acum am vrea sa mai cumparam teren, de la acelasi proprietar , insa doamna respectiva ne-a spus sa ne interesam noi cit costa mp. si notarul...ea locuind in Paris...deci daca cineva locuieste prin acea zona si ne poate spune ce sa-i propunem ....si cam cit ar costa notarul...
In alta ordine de idei , o colega de servici mi-a spus ca a citit cica nu mai stia unde....asta fiind ieri, ca sistemul imobiliar se prabuseste in Franta si cine are casa (de locuit sau vacanta) s-o vinda repede, acum fiind ultima sansa , altfel ramine pt. urmatorii 30 de ani cu ea pe cap....oare ce sa cred????
Este atit de grav?
Multumesc pentru eventualele sugestii.

Catalina



Nu cunosc raspunsul la prima parte a mesajului tau dar m-a amuzat rau colega ta.As vrea eu sa se prabuseasca piata mai ales prin sud sau pe la Paris..nici n-as sta pe ganduri.
Si acum revenind la lucruri mai serioase, totul depinde de zona, dar marea majoritate a analistilor de prin sistem spun ca in acest moment este bine sa investesti in piatra cum zic ei.Repet depinde de zona, de activitatea din zona respectiva , etc.poate perioada in care vei vinde se va lungi dar nu asa ca ramai in urmatorii 30 de ani cu casa.

www.biomonde.ecosapiens.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns delphin spune:

Gianni, in jur de 25-30€/mp. Suna la notar si vezi ce zice, il intrebi carement cu cat se vinde mp in regiune, fara sa spui ca vrei sa cumperi de la mme cutare.

Sistemul immobiliar in FR. pana in 2015 e prevazut, teoretic sa ramana cam pe aceeasi linie sau putin sa scada.
Impots pes plus value acum va ramane pt. residence secondare, de anul trecut impot-ul pe plus value residence principale a fost anulat, era inainte, da.
Daca aveti o rezidenta secundara, si o vindeti inainte de 15 ani se plateste o anumita suma cu decota. Deci idealul ar fii sa o vindeti peste 15 ani de la achizitie.
Inainte, nu stiu acum cum este sigur, trebuia, atunci cand construiai, trebuia sa dovedesti ca ai fost chirias 2 ani inainte si avea dreptul la taux zero.Inainte nu aveai dreptul la taux 0 dans l'ancien. Se revine, se pare.

Si nu mai ascultati colegele atotstiutoare!

Mergi la inceput