La France (3)

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns gmmm spune:

olim, 530 de ani???? e mult...

Acum serios, mie asigurarea de viata nu mi se pare foarte mult, pe linga bolile eventuale, depinde si de virsta. Si mai conteaza si ce acopera exact: 100% amindoi? sau doar 50% fiecare?
Adica, in prima situatie, daca se intimla ceva cu unul dintre voi casa e platita in intregime de catre asigurare. Daca asigurarea este doar 50%, cel care ramine are de platit doar jumatate din suma restanta.

Eu cind a trebuit sa facem un imprumut pentru casa am impirmat o scrisoare in vreo 12 exemplare, descriind in mare situatia noastra si am trimis-o la toate bancile din oras. Dupa care am ales in functie de conditiile cele mai avantajoase.

Iar despre durata, rata trebuie sa fie maxim 1/3 din venituri. Insa tin cont si de "restant à vivre", cum spunea cineva, adica daca ai salariu mic, chiar si cele 2/3 ramase pot fi prea putin.
Noi am ales sa rambursam cit mai repede, altminteri primii (multi) ani platesti mai ales dobinda.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olim spune:

530 de euro, scuze de greseala
asigurarea este de 100 la suta pentru amandoi, in toate cazurile.
problema la al meu este ca are CDD pana in martie si avem o hartie de la sful lui ca din martie va avea un CDI, dar nu are efectiv contractul.
Trai de viata, ne raman ceva putin sub 2000 d eeuro de trait pe luna dupa ce platim rata la banca, ori la 4 persoane e ok zic ei.
Stiu ca legal nu ma pot obliga sa le iau asigurarile lor, dar cu hartia semnata de sefu sotului, 2 banci ne dau creditul, mutuel e sigur, plus ca pentru mine conteaza si relatia personala cu banca, adica nu adus hartii la nesfarsit, si raspunsuri tarzii,amabilitatea, corectitudine, etc.
varsta, vorbim de 36 si 33 de ani.
am sa ma duc si la posta maine, sa vad ei ce zic, si am mai gasit o banca la noi, credeam ca este altceva

am fost la rdv, am reusit sa scad 1000 de euro pretui, adica de la 140.000 , doar ca am o problema.
omul are 800 de m2 de gradina care ese construibil.Si vrea sa trecem in acte ca daca vreodata vom construi ceva la capatul gradinii, care are acces la o strada, nu depasim inaltimea casei de vis-a=vis.El nu vrea ca cineva sa isi faca o casa cu etaj sau ceva de genul mai ales ca gradina respectiva este vecina cu el, si i-ar lua privelistea asupra colinei, ca in feng shi nu e a buna.
prima data a vrut sa treaca in acte ca 300 de m2 de gradina nu sunt construibili, dar ama ramas la ideaa ca pot fii, doar sa nu ii ia privirea.Caci noi ne-am gandit sa face un garaj acolo, in principiu nu a fost de acord, apoi a spus ca sa nu fie mai inalt deat casa de vis-a vis.
Sunt derutata complet, am semant un compromis pe 139.000 dar acum trebuie sa mergem la notar cu el sa cer in rdv sa semnam oficial.


is putin dezamagita de anumite chestii, dar asta este
va pe toate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chatonel spune:

hihihi, olim, n-oti construi un castel sa ii ia privelistea omului :)


nu e nici o casa/tranzactie perfecta, ar fi prea frumos. Mie mi se pare deja extra ca ati reusit sa luati imprumut in conditiile date (CDD si nu CDI).

bafta in continuare!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olim spune:

chato, multam mult
intr-adevar, si eu zic ca este o performanta ca 2 banci destul de putetrnice pe piata sa iti ofere sansa de a lua un imprumut cu un CDD, cei drept ca din amrtie trece in CDI, dar totusi.
Avem avantajul ca avem un avans considerabil, si cei drept reusim sa pune si deoparte o suma deloc neglijabila,si cred ca si bancile se uita la asta.
stiu ca nici o tranzactie nu e perfecta, mai ales ca am fost in amandoua taberele, nu e usor sa cumperi, si e fff greu sa vinzi. dar cred ca merita investitia in timp, adica decat banii la banca cu dobanda de 2 la suta, mai bine o investitie imobiliara in tr-un oras marisor, plus ca aici de exemplu azi nu gasesti sa inchiriezi mare lucru, si la o adica luam in calcul sia ceasta varianta.

In viata se pierde si se castiga pe plan financiar, am trecut prin amandoua stadiile, asa ca ne-am hotarat sa mergem inainte, apoi vedem noi ce iasa.Stiti voi vorba aceea, CINE NU RISCA NU CASTIGA!

VApe toate si va multumesc de sfaturi tuturor

chato nu vreau castel, am avut in Spania 260 de m2 locuibili si a fost un cosmar, sa nu iti spun facturi de curent, si vorba aceea acolo iarna e cald, aici as plati o avere la o asa suprafata la ce friguroasa sunt

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gmmm spune:

Sa fie intr-un ceas bun, olim.

260 m2? pai numai sa fac curat in atita casa...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olim spune:

gmmm, deocamdata este doar o hartie semnata de mana, credca luni mergem la notar sau marti, ca imic ere un cec notarul si banca luni e inchisa.
acum incepem sa realizam ca suntem aproape sa avem o casuta
multumim mult

e ff frumos o casa mare, dar ce e drept cu curatenia era un cosmar, mai ales ca Alex era mic, plus ca ma enerva ideea ca trebuias a cobor in bucatarie petnru laptele praf si orice alt fleac.

gasca si va doresc ek fain sa aveti
maine merg la oftalmolog la Nantes, la o doctorita romanca, sper sa fie ok

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doruletz spune:

olim, ai semnat la notar? cum a fost la oftalmoloaga romanca?

si noi suntem in aceeasi faza, adica la semnarea unui compromis da' noi avem alta problema: casa e recenta si fostul propietar (nu asta care o vinde ci cel dinaintea lui) a transformat garajul intr-o camera+ baie marind suprafata locuibila. Evident ca "a uitat" sa ceara autorizatie pt asta! iar noi acum in compromis trebuie sa scriem ca are 4 camere din care una este garaj transformat de catre dl X ... fara autorizatie! Agentia zice ca nu e nici un risc in afara de ala in care m-ar pune sa platesc impozitul pe toata suprafata dar ma gandesc ca ar putea sa mai fie si altele... Nu-mi ziceti sa caut alta ca de 3 ani tot caut, p'aci sunt niste preturi de iti sare basca, nu au nimic de a face cu ceea ce ne arata olim pe acolo pe la ei!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns delphin spune:

Altele le plateste cel care le-a facut. Ori lasi asa ori te duci sa declai noua suprafata la impots si de aici incepe "circul". Dar tie ca nou cumparator nu-ti impune nimeni nimic sa platesti anterior.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doruletz spune:

delphin, merci, cam tot asta a zis si agentia; casa 'functioneaza' astfel de 8 ani si a schimbat deja un propietar fara sa aiba primaria pe cap pana acum. din cate inteleg e o problema daca vrei sa mai construiesti ceva si iti trebuie permisul, atunci trebuie sa regularizezi toata suprafata. Asta o sa mai vedem noi atunci, pana una alta garajul transformat in camera e deja un plus:)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marox spune:

Doruletz, esti sigura ca actualul proprietar a uitat sa ceara autorizatia sau...a cerut-o si nu i-a fost acordata? Am un caz pe strada mea, un tip (consilier municipal, in plus!) vrea sa transforme garajul in camera. A depus cererea respectiva in primarie si DDE-ul a refuzat autorizatia. Pe motiv ca, dupa PLU (plan local d'urbanisme - care reglementeaza constructiile pe teritoriul unei comune), in lotisementul respectiv, ferestrele (gen baie vitrée) trebuie sa aiba lungimea mai mare decit latimea. Ceea ce nu e cazul pt ca o usa de garaj este mai turtita. Acuma nu se stie ce va face tipul respectiv, fie modifica proiectul si plateste ceva mai mult, fie se face ca ploua si face lucrarile pe sest, zicindu-si ca n-o sa vina DDE-ul sa controleze.

Mergi la inceput