La France (3)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns chatonel spune:

olim, ultimul link nu mai merge, cumparasi tu casa?



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olim spune:

inca nu
este o agentie imobiliara.
uite aici alt anuntwww.leboncoin.fr/ventes_immobilieres/258439780.htm?ca=18_s" target="_blank">http://www.leboncoin.fr/ventes_immobilieres/258439780.htm?ca=18_s
fug pana la primarie sa vad de garaj, si ma duc si pana la casa, sa o vad pe zua mai bine

trec mai tarziu!
chato, te astept cu pareri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmaw spune:

Uite si noua ne a fost frica de igrasie ...societatea (engleza) care a venit asta a cautat.... indicele de umezeala si ....termitele din pod!
Pt umezeala a facut in zid(ala suspicios) niste gauri , a introdus un aparat...si rezultatul nu a fost ok
Ni s a dat si un deviz cit ar costa ca sa scoata (cu garantie mare) apa din zid..noi am vrut sa scadeam lucrarea din pretul casei,vinzatoarea nu a vrut si...gata!:((((((((((

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gmmm spune:

olim, imi permit si eu sa-mi spun parerea.

Cel mai important element este locatia: cartier calm, aproape de scoli, magazine, autobuzuri... Nimic nou pina aici.
Iar cind ai copii, un element foarte important este sa fie tovarasi de joaca prin preajma si sa aiba spatiu (public) unde sa se joace fara sa fie in primejdie.
Trebuie sa ai in minte in permanenta ca poate o sa trebuiasca s-o vinzi mai repede decit te asteptai. Eu m-as feri de o casa care n-a atras macar citeva vizite.

Si ca nu ai spatiu de depozitare, nu-i bai; de-abia esti obligat sa arunci imediat ceea ce oricum ai sa arunci la urmatoarea mutare...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chatonel spune:

Citat:
citat din mesajul lui olim

inca nu
este o agentie imobiliara.
uite aici alt anuntwww.leboncoin.fr/ventes_immobilieres/258439780.htm?ca=18_s" target="_blank">http://www.leboncoin.fr/ventes_immobilieres/258439780.htm?ca=18_s
fug pana la primarie sa vad de garaj, si ma duc si pana la casa, sa o vad pe zua mai bine

trec mai tarziu!
chato, te astept cu pareri


brr, asta e urita rau :))

gmmm are dreptate, trebuie sa fii sigura ca in caz ca vrei sa vinzi casa ai cui... deci astia care nu au nici un client nu-s ok deloc, se poate sa astepte un an, doi, pina sa gaseasca cui sa o vinda.

am vazut ca vb despre ipoteca, se poate sa nu faci asa ceva, mai e o posibilitate cu cutiune, de ex la mine la servici sint societati specializate in asa ceva ... vezi ca sotul s-ar putea sa aiba acces.
Iara, nu trebuie sa iei asigurarea pe imprumut de la banca care-ti face imprumutul... tot sotul tau trebuie sa aiba acces la asiguratorimedicali care au preturi cam la jumatate fata de cele practicate de banci!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olim spune:

salutare

gmmm, multumesc de sfaturite mai astept si cu altele, toate sunt binevenite.
pai chiar ma in tre de ce nu s-a vandut casa noua, am mai trecut azi pe acolo, si am ramas uimita cand am vazut o frumusete de antena aproape de casa, am vazut si vecinul de peste drum, un animal de om, cu un caracter nu tocmai placuturlaaaaaa, copii faceau o galagie, ca de e miercuri si sunt acasa, un jeg pe langa casa, nu stiu parca am ramas cu un gust amar de peisaj, plus antena

am fost la primarie si am vesti bune, terenul este construibil, pot face garaj fara nici o problema, doar autrizatia de constructie, ba mai mult cum are deschidere si la drumul de jos se poate imparti parcela in doua si se poate construi inca o casa, ar fii cam 400 de m2 de gradina pentru fiecare.Si fatada se poate vopsi in culorile agreate de primarie, ba chiar iti dau si un ajutor financiar sa faci acest lucru, care este nerambursabil si se apropie de 1000 de euro.Tot e ceva decat nimic.
Am vorbit deja cu proprietarul sa mergem maine seara sa ii facem o oferta, el cere 139.000, stiu ca e presat cu legea din februarie, poate reusim sa o coboram la 130-135.000 sa vedem.
Trebie doar scara interioara schimbata, ca este din aceea veche, si ma bate gandul la incalzire pe lemne, dar scara este primordiala.Casa este construita in 1830, si este in zona istorica a orasului, are totul fff aproape, plus ca Alex ar avea colegi de joaca, iar gradina de 800 de m2 este ingradita cu gard de 2 m din piatra, ori in urbanizari doar garduri de sarma ai voie si alea max 120 de cm.
Am o intrebare la voi, in casa exista un miros, de inchis, dar parca si de vechi, ma gandesc ca este de la scara, sau poate de la lambriuri, alea oricum vrem sa le luam jos, dar va intreb pe voi, cele cu experienta aici, oare daca schimbam scara iese, sau vom inghiti toata viata acel miros.Pe mine ma cam deranjeaza sincer.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olim spune:

chhato, de ce zici ca e urata, mie imi place ca is asa aproape toate in zona rspectiva, is aproape de chateau
oricum asta nu ii place nici lui Marius, dar culoarea o putem schimba in crem orange, roz, alba si inca cateva culori.Este zona veche a orasului, dar e foarte ok, ai toate facilitatile aproape . parcul, liceul, sala de sport, piscina cam tot e fff aproape.
Au avut fff multe vizite, dar au cerut 220.000 de euro si acum sunt dispusi sa o vanda la 140.000 chiar mai putin.Omul vroia sa vanda doar jumate din teren, dar acum da toata parcela de 800 de m2.

Casa noua nu a avut nici o oferta in 6 luni, si de asta imi pun intrebarea ca totusi ce ascunde>Mai ales ca au mai fost case la vanzare in zona respectiva, si toate sau vandut!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olim spune:

chato, unde sa intreb de cautiune, la banca sau la notar?
maine ma duc la 2 bcni c care lucra, sa vad ce ne ofera fiecare.Suma ar fii 100.000 ce vrem sa o luam, nu stiu daca are importanta, pret zero ar fii cam 35.000 plus un pret cu 1 la suta de prima ahizite ofertita de banca de 10.000 de euro inca..Am obtinut diferanta de bani la dobanda de 3.85, pe 15 ani.E mut, putin?Cele ce aveti experienta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olim spune:

asigurarile sotului sunt asigurari colective la Groupama, dar de exemplu nou la casa si masina mi-au iesit asigurarile mai ieftine la banca decat la ei.La 100.000 platim asigurare vreo 40 de euro lunar amandoi si cuprinde deces, PTIA si ITT.
Stiu insa ca la notar zicea delph ca sunt anumite taxe care le poti evita, sau sunt la latitudinea notarului cand vie vorba de costuri.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chatonel spune:

olim, nu am timp sa detaliez, dar uite niste linkuri:

pt cautiune: http://www.cyberpret.com/caution-pret-immobilier.html

pt imprumut: http://www.meilleurtaux.com/

pt asigurare: http://www.lamedicale.fr/

trebuie neaparat sa mergi la mai multe banci si sa faci simulari de imprumut, sa ceri sa-ti dea totalul costului imprumutului si acolo sa compari cine e mai scump... nu se poate face comparatia doar cu dobinda.

vezi ca anumite primarii dau si ele "un plus" la "taux zero", de ex la toulouse se dau 5500 tot fara dobinda.



Mergi la inceput