La France (3)

Raspunsuri - Pagina 24

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Marox spune:

Inscrierile pe lista electorala pt votul din 2012 s-au incheiat pe 31 decembrie, asa ca nu te mai pot radia acuma. Daca primaria ta e asa mare cum imi inchipui, serviciul scolar nu prea are treaba cu evidenta populatiei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olim spune:

salutare tuturor
ce faceti voi, pe unde petreceti?
dau tuturor de Sfantul Ioan, cam tarziu dar mai bine mai tarziu decat niciodata!

ieri am fost la Biserica in Nantes, o sa repetam experienta, am cunoscut cateva familii de Romani!
va doresc o duminica frumoasa tuturor, o saptamana excelenta sa aveti!!
eu de maine ince intensiv cursul de franceza, cele 7 sedintede cu sage famme din care 43 la piscina, abia astept sa vad cum este.
va pe toate!

Mergi la inceput
Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olim spune:

chatonel, multumesc mult pentru info
maine vine sa ne faca devizul sa vedem cat ne costa sa coboram plafonul de la casa,si saptamana asta vin si alti 2 electricieni si pentru chaudiere .


sa nu uit, doruletz, in Spania casele au scazut si cu 50 la suta din 2007 de cand a inceput criza, sunt de acord cu tine, dar vreau sa spun ca in perioada 1999-2007, pretul caselor a crescut si cu 700 la suta, da citesti bine, 700 la suta, deci e normal ca au scazut acum.
ori aici in acest timp nici macar nu s-au dublat pretul lor. cei de la care am cumparat casa au luat-o in 1998 cu 50.000 de euro si acum o vand cu 75.000, deci vorbim de o crestere de 50 la suta in 13 ani.
In Spania am cumparat in 2002 primul apartament cu 60.000 si l-am vandut in 2004 cu 126.000, iar in 2007 costa 150.000 si acum costa 110.000.Chiar vorbeam cu o prietena ca si ea si-a luat casa tot in 1998 si a dat pe ea 30.000 de euro, si acum merge la vreo 150.000, desi ii pare rau ca nu a vandut-o in 2006, cand i-am facut o oferta de 250.000 de euro, erau niste nemti superincantati de casa! Deci clar casele au fost supraevaluate si sunt in continuare, totusi pretul a crescut de 5 ori in 13 ani.Nu mai departe vezi Romania, cat costa un apartametn in 1998 si cat costa acum!
Iar de spre criza,era normal, e la fel ca la greci din pacate si la italieni, economia neagra mergea foarte bine in perioada bumului imobiliar, banii negrii peste tot, bancile dadeau 130 la suta valoarea decisa de un evaluator, care oricum era supraevalua casa.Plus ca primeai credit din banci pana la 55 la suta din salar, ori aici nu te lasa sa depasesti 35 la suta.Contracte CDI erau putine, cam toata lumea avea CDD, salarii mici pe acte,dar se primeau plicuri la sfarsitul lunii, la Craciun, vara, bani dupa care nu se plateau impozite.
Plus ca multi lucreaza si lucrau fara asigurari, deci clar ca patronii faceau economie la bugetul statului.
Iar acum cand constructiile au cazut, nu mai sunt bani negri, totul trebuie declarat, e fff greu.
Nu faptul ca au primit oameni si tratat fara asigurari medicale a dus la criza!Si oricum listele de asteptare la RDV nu sunt asa lungi ca si aici,aici la stat de exemplu nu am gasit loc la prima eco, si a trebuit sa aleg un ginecolog particular!Dar e clar ca nimic nu este perfect si totul poate fii imbunatatit ca in orice domeniu!

o saptamana excelenta tuturor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabyv spune:

Buna
Am trecut si noi cu bine peste botez si baita. A iesit fain, desi mi s-a parut un pic cam intim pentru gustul meu. Am fost cam 7 pers in total, dar important e ca a trecut.
Mi-am facut o mica lista de cumparaturi pentru cand incep soldurile, sper sa ma tin de ea si sa gasesc si oferte bune.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns allisi spune:

va salut si eugaby spor la cumparaturi!si sa gasesti tot ceea ce ti_ai propus sa gasesti.si eu am asteptat reduceriile ,dar din tot ceea ce am vazut nu pot spune ca gata as cumpara,sa zic ceva fff frumos orce,si aici ma refer la haine.ce as dori eu ar fi ceva de casa imi plac foarte mult decoratiunile cam tot ce tine de dulcea casa.o sa dau o raita si pe la acele magazine sper cat de curand.va pup numai bine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olim spune:

salutare tuturor!

fetelor, am o rugaminte la voi.Georgiana si Teodora sunt 2 fetite din Iasi care au nevoie de ajutorul nostru.Haideti sa intindem o mana de ajutor familiei, orice suma este binevenita!Pe 23 ianuarie au o programare in Germania!Aici aveti mai multe detalii!
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=169295&whichpage=1

multumesc de ajutor tuturor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mcoca spune:

Olim, felicitari pentru achizitie! SA o stapaniti sanatosi. Daca imi permiti un sfat (si noi suntem proaspeti propietari) : sa izolati f bine casa termic, si 2 sa o izolati fonic la interior (ceea ce e aproape la fel de important ca izolatia termica pentru mine).


Vicky si Printzesone


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olim spune:

salutare tuturor!
mcoca, felicitari si voua pentru achizitie!
noi suntem lipiti cu o parte de vicini, deci clar ca se va izola si antifonic, mai ales acea parte.
voi renovati ceva la casa sau e totul ok?Te intreb pentru devize, ca la noi au niste preturi
sa o izolete exterior au ceru 190 de euro per m2, fara taxe, ori mie mi se pare enorm de multi bani pentru asa o munca usoara.
Sa nu iti spun ca astept devizele la geamuri si la comble, parca vad ce preturi or afisa.

cum stati cu reducerile?Eu am fost azi prin ca, si reducerile sunt mici, pana in 50, plus ca mi se pare enorm de scumpe toate, o bluza 30 de euro, facuta prin India.mai cautam pentru casa cateceva.
Ati vazut ca Franta a pierdut raitingul de tara la AA+?oare ce mai urmeaza?

va doresc o duminica excelenta tuturor!

saptamana viitoare se anunta rece, cu zapada si frig muuult,nici nu vreau sa ma gandesc, mai ales ca Marius pleaca langa Caen si noi ramane singuri, plus ca am de mers la scoala luni si vineri!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mcoca spune:

Olim, noi am luat un apart de 80 m². Am facut multe lucrari, dar in familie :). Am refacut peretii, baia din temelie, schimbat gresia in bucatarie, pus parchet pe hol, inchis o logie. Pentru logie am chemat niste artizani pentru devizuri sa o inchidem cu termopan : 1500-3000. Eu, am cumparat noi un cel mai mare geam termopan de la Casto, am zidit in jur si voala, ne-a costat 500.

Cred ca peretele mitoaian e izolat. E important sa izolati si peretii din casa. Noi nu am stiut si nu am facut, dar vom face cu prima ocazie. Avem un perete comun dormitor salon si e dezastru.
Iarasi ce nu am stiut ca inainte am stat in bloc nou si asta e din 70, ventilatia naturala e de cacao. Eu prefer VMC. Sa va ganditi si la asta ...

Voila, daca imi mai amintesc ceva iti spun.

Eu am facut super afaceri la solduri :).


Vicky si Printzesone


Mergi la inceput