La France (3)

Raspunsuri - Pagina 22

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cait spune:

Citat:
citat din mesajul lui gabyv
Este cineva dintre voi care si-a depus de curand dosarul de cetatenie? Certificatul de nastere de tip nou, cel trilingv, trebuie tradus? Eu ma tot uit pe el, dar ma deranjeaza cuvantul "femeiesc" se intelege ca e feminin?

Eu nu l-am tradus ce e drept cc ca nu am avut nevoie pentru cetatenie dar de cate ori am fost la ei l-au vazut, studiat si mi l-au dat inapoi.Acum nu stiu daca ti-l opresc acolo sau nu dar au inceput sa faca la ambasa romana niste hartii cum cc ca la Romanik avem certificat doar o data in viata si sa ni-l lase.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabyv spune:

Cait, mersi, nu stiam ca dau asa hartie la ambasada, sa incerc si eu. Eu am o traducere autorizata din Ro, pentru orice hartie oficiala, numai ca le-am facut acum 6-7 ani, cand sa vin aici, deci clar nu imi sunt valabile. Evident ca daca vor traduceri recente o sa apelez la ambasada, ca nu am nici chef si nici timp sa ma plimb dupa traducatori autorizati prin Paris.
Olim, pai eu chiar nu m-am referit la tine, cand ziceam ca sunt femei care nu muncesc si fac cate 7 copii (bine, 7 era nr indicativ)si profita de sistem, am avut eu intalniri mai neplacute...
Si plus ca m-am ofticat ca mi s-a reevaluat impozitul si de azi platesc alta suma si mai mare si tot calculam aseara cate luni trebuie sa muncesc eu sa platesc un impozit pentru amandoi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cait spune:

Sa nu mai vorbim de impozite ca.Eu am calculat cate luni trebuie sa lucreze al meu cheri pentru impozitele familiei si mi se facu rau.
Da am inteles ca recent au inceput sa se dea hartiile astea care costa 50 e deoarece multi s-au plans cc ca le opreste certificatul la casatorie si alte treburi.Acum depinde si de persoana peste care dai in administratie, unii inteleg, altii nu.Recent noi ne-am pacsat consulul vroia sa-mi dea si hartia asta dar deja platisem 150e pentru altele , am zis pas si m-am bazat pe puterea mea de convingere si tipa de la tribunal a inteles si chiar mai avusese romani carora nu le-a oprit certificatul.
Intreaba exact daca au nevoie de hartie cand te duci sa-ti dea lista cu documente.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chatonel spune:

Citat:
citat din mesajul lui olim

hai ca va mai stresez cu casa acuma, ca de nascut tot oi naste undeva, in burta nu ramane Sophia, asa mi-a zis o moasa cand l-am nascut pe Alex si ma stresam cum va fi!

nu stiu ce sistem de chaufage sa alegem, adica sa fie rentabil pana la urma , dar sa avem si caldura in casa
ne uitam dupa pompe a challeur dar devizul este undeva la 22.ooo, si sincer mi se pare tare mult, adica ma gandesc cat curent platesc de acesti bani, in conditiile in care casa e izolata exterior si geamurile sunt dublu vitrage!Ce sistem de incalzirte aveti voi si cat platiti pe luna.Noi platim acum pentru 70 de m2, la o casa neizolata, dar dublu vitrage 150 de euro pe luna acum iarna!


pai conteaza cit platiti, dar si cu ce sistem va incalziti :)
Noi platim acum, iarna, vreo 60 euro/luna (adica 120 la doua luni, cum vine factura) si avem un apartament de 65m², izolat si incalzim cu acumulator de caldura (e o magaoaie de 200k, inauntru sint caramizi si se incarca noaptea, cind e curentul ieftin si ziua difuzeaza caldura acumuulata, de unde si numele).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andiaroro spune:

Cand am avut noi nevoie de traduceri(acum ceva ani), nu aveau traducator la ambasada. Sper, sa fii adus adus intre timp, altfel esti nevoita sa cauti traducatori. Gasesti lista pe net sau ceri la ambasada.
Noi i-am supus povestea cu certificatele persoanei cu care am avut interviul si a lipit de dosar un post-it cu doleantele noastre. Cand am primit dosarul cu decretul de naturalizare, am gasit, printre alte actele, si un plic, care continea certificatele si post-it-ul initial.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chatonel spune:

olim, nu uita ca securitatea sociala este in deficit de multe miliarde, de-asta poate ca cer in lista aia ce e "de unica folosinta"... am vazut ca vb si de examenele facute pe perioada gravidiei si ca faceai comparatie cu Spania unde totul e gratis. Si aici e (inca) gratis tot ce e examen obligatoriu cerut de SS si facut in spital sau la medic care nu are tarif special - de regula la clinica se plateste cam dublu o consultatie la gyneco. Pt BB e inca totul gratis, desi a mea are aproape 3 ani.
Dar, pentru toate, trebuie sa avansezi tu banii si apoi esti rambursata. Daca ai avea CMU (e SS pentru cei care sint pe minimul social) nu ar trebui nici sa mai avansezi banii, ai merge chiar "pe gratis".

Acum mai mult de 5 ani erau si mai multe facilitati, dar, incet, incet, le pierdem din cauza deficitului...

Fetelor care sint contra celor care fac cite 7 copii pt ca au beneficiu mare de alocatii le propun sa faca si ele la fel, sa vedem daca reusesc ele sa creasca convenabil copiii numai din alocatii.

In loc sa pastrati proastele obiceiuri de a va uita peste gard la vecini, mai bine concentrati-va pe ograda voastra si imbunatatiti-o in asa fel incit sa devina perfecta si sa nu mai fiti invidioase pe orice


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chatonel spune:

Citat:
citat din mesajul lui delphin

Despre restul subiectului de discutie, eu am ajuns sa cred ca tu nu stii sa te faci intzeleasa, cred ca franceza ta are un nivel scazut si tu nici nu intzelegi ce ti se explica si nici nu stii sa exprimi cerintzele tale, OLIMP. E greu de acceptat asta!




am gindit si eu asa la prima vedere, dar:
1. mi-am zis ca e rautacios sa fac asa remarca
2. consider ca se descurca destul de bine pt cineva care a venit doar de un an-doi in franta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns delphin spune:

Eu la casatorie l-am lasat pe ala vechiul si la cetatienie am facut o fotocopie color de-a certificatului nou si a trecut fara nici o problema. Dar de atunci muuulte s-au mai schimbat.

OLIMP eu nu mai argumentez si nu mai comentez pataniile tale. Eu estim ca cine vrea cu adevarat ceva, poate. Si cine are urechi de auzit , aude. Nici timp si nici chef sa repet ce am zis il ya tres long temp.

Chato, tu stii cel mai bine ca nu sunt rautacioasa de felul meu si la fel de cel mai bine stii ca lucrurile nu stau chiar asa de prost cum le prezinta OLimp. De comparatiile cu Nepal sau Afganistan...nu mai vorbesc. Se vede ca nu a pus piciorul niciodata intr-o astfel de tara, ar vedea altfel lucrurile.Si nu am spus-o cu rautate, caci si eu am fost in aceasta situatie, cu toate limbile straine studiate si calatoriile in tari vorbitoare de limba fr. Am spus-o in ideea sa accepte si o astfel de posibilitate, undeva exista un poate. Da, stim cu totii ca administratia franceza lasa de dorit, nu e o noutate, dar de aici la ai baga pe toti in aceeasi oala de incompetenti si etc, etc, e drum lung.
Observ doar sindromul ala te roman atotstiutor, toata lumea e proasta in jur, des intalnit, din pacate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kiss spune:

LA MULTI ANI!!!!! tuturor, si un an minunat!
nici n-am stiut ca mai exista "La France"!

cristinuk, locuim in acelasi oras! poate ne-am si "intilnit" pe la carrefour! mai stii? pup!

delphinu, ce date de "nastere" (pe DC) apropiate avem!

Otilia, iti doresc bafta in realizarea proiectelor!

si pup si o Corina








mami de pui (23 sept 2004)

poze cu noi

"Fericirea e alcatuita din lucruri marunte!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chatonel spune:

Citat:
citat din mesajul lui delphin


Chato, tu stii cel mai bine ca nu sunt rautacioasa de felul meu si la fel de cel mai bine stii ca lucrurile nu stau chiar asa de prost cum le prezinta OLimp. De comparatiile cu Nepal sau Afganistan...nu mai vorbesc. Se vede ca nu a pus piciorul niciodata intr-o astfel de tara, ar vedea altfel lucrurile.Si nu am spus-o cu rautate, caci si eu am fost in aceasta situatie, cu toate limbile straine studiate si calatoriile in tari vorbitoare de limba fr. Am spus-o in ideea sa accepte si o astfel de posibilitate, undeva exista un poate. Da, stim cu totii ca administratia franceza lasa de dorit, nu e o noutate, dar de aici la ai baga pe toti in aceeasi oala de incompetenti si etc, etc, e drum lung.
Observ doar sindromul ala te roman atotstiutor, toata lumea e proasta in jur, des intalnit, din pacate.




Delphin, stiu ca nu esti rautacioasa
Ma gindesc doar ca i-o fi greu si lui Olim, sa ceara sfaturi si sa vb doar cu noi pe net... e greu sa ajungi in alta tara, sa fii gravi si cu un copil de mina si sa te lovesti de toata birocratia cind neuronii functioneaza cu incetinitorul (si asta chiar o spun din experienta :) ).
Cred ca ânicarda cum e si nevorbita, lasa aici o alta imagine despre ea, fata de cum este cu adevarat. (asa simt io, nu-i musai sa-mi dati dreptate).

Mergi la inceput