La France (3)

Raspunsuri - Pagina 20

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cristinuk@ spune:

LA MULTI ANI!!!
Olim nu le mai compara spania frantza acum esti aici asta este ....face rau la moral

scutece nici eu nu am fost nevoita sa mi aduc dar restul de haine pt mine si copil mi am adus de acasa nici nu ma gandeam sa nu mi aduc

cu o epidurala facuta corect nu e nici un efort la nastere pt mine a fost un vis

si stai linistita daca e cazul o sa ai parte de cezariana complicatiile unei cezariene sunt mult mai grave

eu am fost super multumita am nascut un copil la clinica privata si unul la spital de stat si nu am vazut diferente decat ca la stat era gresie pe jos si la particular marmura

la cel de stat am nascut cu moasa de garda super profi tanara medicul doar a trecut sa ne salute barbatu a stat cu mine mereu eu i am nascut pe amandoi in jur de 3 noaptea

eu chiar de nu am fost urmarita de nici un medic din spitalu ala( al meu era la clinica privata) s au purtat exemplar aveam acordul anestezistului de la cealalta clinica si cand am strigat epidurala au fost prezenti
eu zic sa nu ti faci probleme

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chatonel spune:

olim,

chiar ca hormonii te-au dat gata :))

ia-o mai usor ca nu rezolvi nimic daca te dai cu capul de pereti

la privat te primesc, cum sa nu? ai sunat si ai intrebat? esti prea panicata zic eu si nu e bine pt BB, asa ca incearca sa te linistesti.

cezariana e normal sa nu faca "la cerere", dar daca ai bilet scris de la oftalmolog francez cu scris "nastere naturala exclus" nu se poate sa nu fie luat in seama. Tu trebuie sa insisti. Cit despre spatule si alte kestii, daca nu faci peridurala nu o sa ai nevoie decit in caz de pb mari, iar daca sint pb mari te baga la cezariana... deci nu te speria.

lista aia cu lucruri de dus la maternitate e o lista, dar daca nu ai nimic ti se dau de toate- stiu io ca am avut bagajele facute dar am ajuns sa nasc fara ele si nu am ramas in fundul gol nici io nici copilul.

sotul tau va putea sa asiste la nastere, si va putea dormi cu tine daca ai camera particulara si daca ii platesti un pat suplimentar (cel putin asa e la privat).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olim spune:

fetelor, multumesc de sfaturi
am sunat la privat, si cica nu pot sa nasc la ei, deoarece am fost urmarita la CHU, si acum pe ultima suta de metrii nu accepta
despre cezariana, doctorita a scris pe hartie ca este de preferat cezariana unui travaliu prelungit, si medicul obstretician a spus ca prima data sa incerc nastere normala si daca travaliu e prelungit se trece la cezariana, dar ca el prefera forceps sau spatula!
epidurala am facut si cu Alex, dar nastera a fost provocata,aveam contractii regulate dar nu am dilatat decat 3 cm in 48 de ore, punga rupta, si durerile au fost groaznice. mai ales momentele acele propriu-zise cand au provocat nasterea!
plus ca Alex a avut 4350 si 56 de cm si Sophia saptamana trecuta deja avea 2400g, inca in 6 saptamani trece de 4 kile si ea!
Nu ma intereseaza conditiile din saloane, dar ma enerveaza ca nu accepta ca Marius sa stea cu mine si peste noapte.Nu trebuie sa doarma in pat, inSpania aveam un fotoliu in camera si a dormit pe ala, dar a stat cu noi.Ma gandesc ca daca este cezariana, cum alaptez eu singura si cum ma descurc singura noaptea
A sin inca ceva, minim 4 zile stai in spital sau 6 la cezariana!La cezariana e normal, ca pot aparea si complicatii, dar la nasterea normala chiar sunt tampiti.
Fug dupa Alex la scoala si apoi ma duc pana la casuta ca vine electricianul sa ne faca devizul.
pe toate si va multumesc de sfaturi!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marox spune:

Citat:
citat din mesajul lui olim
...semianalfabetii de functionari publici si personalu de stat care din 35 de ore lucreaza 5


Pot sa stiu pe ce te bazezi cind faci astfel de afirmatii? Nu de alta, dar eu fac parte din aceasta categorie profesionala pe care pari ca o cunosti atit de bine. Si pina acuma nu am stiut ca sint pe jumatate analfabeta si nici ca sint platita pt 35 de ore cind de fapt lucrez doar 5.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chatonel spune:

Citat:
citat din mesajul lui Marox

Citat:
citat din mesajul lui olim
...semianalfabetii de functionari publici si personalu de stat care din 35 de ore lucreaza 5


Pot sa stiu pe ce te bazezi cind faci astfel de afirmatii? Nu de alta, dar eu fac parte din aceasta categorie profesionala pe care pari ca o cunosti atit de bine. Si pina acuma nu am stiut ca sint pe jumatate analfabeta si nici ca sint platita pt 35 de ore cind de fapt lucrez doar 5.

Marox, mama lui Alex (n. 14.06.03) si a Juliei (n. 29.03.05)


ei, si cu tine acum, te pui cu hormonii femeilor gravide?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marox spune:

Ei, na, nu ma pun cu hormonii, ci cu ...neuronul!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olim spune:

marox, imi cer scuze, nu am vrut sa generalizez ca toti functionarii lucreaza doar 5, dar din pacate in experinta mea pe teritoriu francez am intalnit multi functionari care pierd vremea pe banii statului!
si asta nu are treaba nici cu hormonii si nici cu neuronii, ca sigur am 2, nu de alta dar sa poata face sinapsa , dar stau acum de 4 luni dupa niste domni pe la primarie sa imi dea o autorizatie, si de fiecatre data cer alte acte, plus ca la centrul de straini, ma intreaba daca Romania este in comunitate, ori doamna lucreaza la primarie la serviciu imigranti, si alte chestii de genul.
ba mai mult daca ma duc la 11.55 primaria este inchisa, si asta nu odata, sa nu mai vorbesc de posta, ca la fara 10 e gata programul cu publicul!

imi cer scuze daca te-ai simytit lezata, dar asta a fost intentia!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olim spune:

si ca sa fie treaba ok, am sunat la CHU sa vad daca sunt chambre individual si daca al meu poate sta cu mine, am sunat la secretariat si doamna nu stia exact cat costa, desi e cea care trebuie sa imi dea informatiile
a zis sa sun mai tarziu, ca nu stie exact tarifele pe anul acestatot functionar este si platita din impozitele noastre!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cait spune:

Olim sper cc ca sunt hormonii de vina de scrii asemenea mesaje.Daca mai citeste cineva care vrea sa nasca in Franta are impresia cc ca medicii de aici sunt niste macelari comozi din evul mediu.
Mereu faci comparatie intre Franta si Spania dar din cate se vede balanta a inclinat spre FR si ati ramas aici.
Si ce e asa o tragedie sa-ti aduci de acasa cateva tampoane si scutece?Pana la urma urmei doar sotul tau plateste asigurarile sociale(nu vorbesc de mutuelle) si beneficiati 3 persoane.Crezi ca unuia care plateste pentru o persoana ii convine sa plateasca la fel ca unul de pe urma caruia beneficiaza x persoane?Complementara o gasesti prea scumpa atunci renunti si platesti fiecare act medical sau te tratezi in alta tara unde e mai bine.Iar cu impozitele mari pentru functionarii semianalfabeti de ce atata plans cand nu prea ai platit asa de multe?La noi in familie unul munceste aproape 3 luni pe an pentru impozite globale( ca de nu avem copii sau alte parghii) si nu beneficiem de mai nimic de la stat (nici alocatii, nici ajutoare pentru chirie cum ai tu parca ), decat de mersul la medic maxim 2 ori pe an/fiecare.
Poate sistemul nu este perfect, nici nu cred ca exista sisteme perfecte dar nici asa de jalnic cum il descrii tu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristinuk@ spune:

vezi ca epidurala din Frantza e mai buna ca aia din Spania vezi vezi nu tre sa doara nimic cu epidurala ma intrebau daca simt ceva dureri le am zis ca suportabil si au marit doza apoi chiar nu am mai simtit nimic doar sa imping

nu te mai panica ai dreptu sa nasti fix acolo unde vrei doar n o sa te duci cu apa rupta sa te trimita in alta parte

eu am ales de nevoie pe ala de stat pentru ca era singurul loc unde ma primea fara recipisa de la asigurare ...( dintr o eroare au uitat de dosarul meu la asigurare si cum calculasem eu trebuia sa fie tratat pana nasteam m am trezit in luna a noua fara nici o asigurare m am dus la ei cica scuze dosarul a fost uitat facem in doua saptamani la urgentza) ...m am dus la spitalul privat au zis ca nu ma primezsc fara dovada la cel de stat au zis ca ma primesc oricum ... asta fu la al doilea copil ca la primul am platit nasterea 3000 de eu pana ma trezisem eu cum sta nasterea in fr m au apucat durerile eu chiar nu aveam habar de acte de asigurari contabilul firmei ma trimitea la prefectura sa mi fac actele aia de la prefectura ma trimiteau sa mi faca angajatorul actele mi am bagat picioarele in hartogaraia lor apoi de nevoie m am apucat si eu de acte mi se rupea inima de 3000 de eu inca o data

;.; macar au fost de acord sa le platesc in 3 rate

m am dus cu inima stransa sa nasc acolo la spitalul public medicul meu nu putea sa fie cu mine dar totul a fost exceptional imi facusem griji degeaba

Mergi la inceput