Musca atunci cand il alaptez

Musca atunci cand il alaptez | Autor: histamina

Link direct la acest mesaj

Musca ingrozitor cand ii dau s asuge.are 1 an si 3 luni.am ajuns sa ii dau doar cand doarme.
uneori plange dupa tata, iar cand ii bag sanul in gura, musca,apoi o lasa si zambeste.
degeaba am tipat, i-am explicat.ba chiar am pus si un bebelus d ejucarie la san.am rezolvat doar sa tranteasca biata jucarie si sa spuna:mami mea.
ce pot face?
va multumesc

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns inbox spune:

Histamina, cand il pui la san asigura-te ca nu are nimic in gura, vreun rest de mancare ceva. Am patit-o si eu de cateva ori, si nu intelegeam de ce, apoi am constata ca avea ceva in gura, are obiceiul de a tine cate o bucatica de mancare si o ora in gura, fara sa-mi dau seama, a avut para, morcov fiert, cartof ( dar mici, insa suficient cat sa nu mai stie ce sa faca, sa mestece sau sa suga).
Daca ai eliminat aceasta problema, probabil ca ii ies dinti/masele. A muscat si al meu nejustificat, desi i-am facut controlul gurii ( de fapt inainte sa-l pun la san, daca vad ca plimba ceva prin gura ii spun sa scuipe si scuipa imediat, daca nu are nimic doar rade smekereste si scoate limba) pentru asta ii dau cu calgel cu vreo 10 minute inainte de a-l pune sa suga!

mamica de printesa Maria 15.11.2006 si bebe Mircea -25.09.2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns histamina spune:

are gurita goala, indiferent d eora, de stare de foame, somn, musca.
am incercat cu protectie de plastic si nici nu vrea s ao vada.

Sebastian Minunea mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns JuliaSM spune:

E doar o perioada, va trece- daca vrei sa il alaptezi in continuare, nu te impiedica de muscatul lui! Pe la 8-9 luni, baietelul meu ma musca de simteam ca-mi vine sa-l zbor cat colo, sa vada el alaptat ciu-ciu si lapte de vaca din biberon! Ma bucur ca am intrebat pe alte mamici si fara exceptie mi-au spus ca e doar o faza, ca trebuie sa fiu calma( cum oare?? ca imi venea sa urlu si sa ma urc pe pereti, alaptatul ajunsese un chin si il puneam cu teroare la san, temandu-ma fiecare secunda ca urmeaza imediat muscatura de care mi-e groaza!), sa ii spun si sa-i tot explic ca ma doare, ca trebuie sa suga laptic fara sa ma muste, eventual sa-l indepartez de la san cand musca, zicandu-i ca nu il mai pot alapta, ca ma doare...si tot asa, si tot asa.

A incetat al meu, dupa scurt timp, si am reusit sa-l alaptez pana la 2 ani si 10 luni ( in tandem cu sora-sa mai mica), cand s-a intarcat singur :) era prea atras de jucarii si mediul inconjurator, ca sa mai aiba rabdare sa stea la san!



"I'd rather walk in the dark with God
Than go alone in the light;
I'd rather walk by faith with Him
Than go alone by sight."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns terishka spune:

si ai mei au avut tentative de muscat la varste mai maricele.

eu m-am retras brusc (nu teatral, chiar ma durea ca naiba:), m-am uitat la el in ochi si i-am zis ca ma doare foarte tare si sa nu mai faca asa. daca nu a incetat i-am mai zis o data si daca a continuat nu ii mai dadeam sa suga. nu stiu cum e la tine, dar la mine ambii au fost innebuniti dupa san si amenintarea cu retragerea sanului sau retragerea cu explicatii au fost de ajuns. baiatul meu are 1 an si 9 luni, inca alaptat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns histamina spune:

ii simt dintisorii in creier!doare de urlu.
musca si zambeste.

Sebastian,minunea mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns OanaRusu spune:

Eu i-am spus Anei ca nu-i mai dau - si nu i-am mai dat cate o ora-doua - adica ii spuneam clar ca ma doare dc ma musca si ca nu-i mai dau.
An inteles destul de repede - ii ceream sa-mi dea intai pusi pe tzitzi sa nu ma mai doara si abia dupa aia primea. Am scapat destul de usor - iubea prea tare tzitzi asa ca nu a riscat dupa ce a vazut ca eu chiar nu-i mai dau. Cred ca in jur de un an avea si ea (A supt pana dupa 3 ani si nu m-a mai muscat dupa perioada aia)



www.desprecopii.com/pozeconcurs/folderview.asp?folder=Vara%202011%20amintiri%20de%20vacanta&page=20" target="_blank">Vara 2011 oa1 & www.desprecopii.com/pozeconcurs/folderview.asp?folder=Vara%202011%20amintiri%20de%20vacanta&page=21" target="_blank">oa2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns histamina spune:

si daca nici asta nu functioneaza?
i-am spus, i-am dat biberonul.a papat din biberon, apoi a luat din nou sanul si l-a muscat.
daca doarme, in somn, suge,dar nu musca.
sunt ff necajita ca vreau sa ii dau.pana la 2 ani!

Sebastian,minunea mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns joklk spune:

Din dragoste pe el rabzi. Si Karla facea tot asa.....si am rezistat eroic pana la un an si 10 luni. Era modul ei de a se juca.....i-am spus ca doare, i-am explicat si tot asa facea.... Si inca inainte de a musca se uita in ochii mei, imi zambea si apoi isi infigea dintisorii. Eu nu am reusit nicicum sa o determin sa nu mai faca asta....asa ca am rabdat. M-am gandit mereu ca durerea mea afost mai mare cand nu stiam cum vor fi lucrurile cu ea decat faptul ca ma musca cat o alaptam.



Johanna mami de strengarita Karla Luiza (14.09.2008)
pozele noastre
Povestea piticului nostru drag Karla-Luiza
universul meu de copil - poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

histamina, dar daca ai juca un pic de teatru ? adica sa te vaicaresti sau sa plangi un pic atunci cand te musca, sa vada ca suferi. ma gandesc ca tipatul sau explicatul nu sunt inca pe intelesul lui...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns histamina spune:

joklk, o fi chestie de prematuri?astia s-au inteles intre ei,ca prea semana.
daca nici la tipat nu reactioneaza, e clar ca trebuie sa suport.
va multumesc mult.

da, nimic nu a durut mai rau decat atunci cand suspinam pe langa usa reanimarii,macar sa il vad, sa il aud ca plange.

Sebastian,minunea mea

Mergi la inceput