Regasiri (57)

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns roxana c. spune:

Aloooooooooooooo.....mai da cineva pe aici?

Ce mai faceti, ce mai spuneti?

Noi am trecut de banchetul Anei, de banchetul Oanei...maine avem serbarea la Calin .

Saptamana trecuta mi-a murit bunica, cea care m-a crescut...chiar in dimineata zilei in care avea banchetul Ana...uffff....am trimis-o cu mama unui coleg de-al ei.

In rest...de-abia astept sa se termine scoala, sa treaca examenele Oanei si sa ne linistim odata ...dar mai avem destul pana atunci.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ank999 spune:

Roxana condoleante.
Multa bafta la cele ce urneaza
Noi avem maine serbarea si am mari emotii dupa ce a fost in iarna
pentru toata lumea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxana c. spune:

Mai sunt doar cateva ore si intram in focuri...(nu ca n-am intrat deja de ceva timp) Oana e afara cu prietenii, a mai repetat ceva dimineata, vad ca ea e calma...la mine morcovii sunt la locul lor

S-a terminat si scoala, am terminat cu serbarile ...(voi pune ceva poze pe fb dar deocamdata nu le-am descarcat). Serbarea a fost ieri dimineata, Marius ne-a dus pe mine si pe fete la scoala si s-a intors ca era Calin singur in casa (mama era la biserica, parastas de 3 sapt ptr bunica mea) , n-am vrut sa-l luam si pe el din cauza caldurii. Deci am alergat din curtea scolii (unde erau clasele V-VIII) in clasa unde era clasa Anei . Plansete in ambele parti .
Oana a luat premiul 2, cu 9.82, si-a marit media V-VIII la 9.62. Unde pana acum se hotarase ce vrea si ce nu (liceu si profil), acum oscileaza intre stiintele naturii (unde voia pana acum vreo luna) si mate- info bilingv :pe engleza sau pe germana (care nu mai stiu daca am scris, dar cand a fost sa dea probele la limbi moderne nu voia sa dea si la germana, a trebuit sa duc lupta de lamurire, negocieri...etc).
Cat despre liceu...pana acum vreo luna nu voia sa auda de LMV ...acum acolo ar vrea.

M-am hotarat si cu Calin: il mut la o alta gradinita, la cea unde-au fost si fetele, am vorbit deja cu directoarea . Nu am acum timp sa scriu...dar iar m-am enervat la serbare

Gata, ma duc sa calc ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ank999 spune:

Roxana tin pumnii!
Sunt convinsa ca va fi bine.
Te asteptam cu vesti

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dastefa spune:

salut
nu am mai dat un semn de viata de o vesnicie
dar traim,suntem bine il asteptam pe tati in vacanta

Roxana am si eu 2 prietene cu copii ce au dat azi ex si chiar adineaori ma gandeam la tine,chiar voiam sa te sun
deci va tin si eu pumnii,cred ca deja e prea tarziu pt primul examen,sa fie macar pt mate



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxana c. spune:

Multumim ptr pumnii stransi, au ajutat. Nota....speram undeva in jur de 9, depinde de profesorul care va corecta , a gresit la un sinonim si a dat un raspuns incomplet la intrebarea despre semnul exclamarii. In rest a respectat cerintele, dar fiind vorba de compuneri (2 la numar)...depinde mult de profesorul care va corecta.
Dimineata a dus-o Marius la scoala, subiectele au ajuns la ei la 9, iar la 10 deja nu mai aveam stare, m-am dus la scoala. Acolo...erau vreo 10-15 parinti, doar 2-3 de la alte clase, restul de la ei. Primul care a iesit a fost o fata de la A, a iesit cam suparata...nu va spun ce ne pleostisem toti.
Apoi cand au inceput sa iasa, au inceput sa se contrazica in legatura cu felul unei propozitii: subiectiva sau predicativa. Am sunat-o pe verisoara-mea (profa de romana) si am intrebat-o. Corect era subiectiva...asa scrisese si Oana....uffff...
A trecut, mai avem miercuri matematica... sa speram ca se va concentra si va fi totul ok si acolo. Apoi vineri...rezultatele, dupa care optiunile si asteptarea pana pe 14-15 iulie a repartizarii in licee.

Ank, cum a fost la serbare la Erica?

La Calin a fost aiurea: incepand cu locul (n-au mai facut la gradinita ca....nu se mai poarta), au inchiriat sala (10 ron/copil), am platit 5 lei de fiecare copil ptr un nene care sa-i acompanieze la pian...eu una nu l-am auzit , apoi...ca si in iarna: preferatele doamnei in primul rand iar fraierii in spate. Acum n-am nimic cu copiii dar daca voiai sa faci o poza n-aveai cum, ca nu se vedea, macar sa-si fi schimbat putin locurile in timpul dansului.... De-abia la final am reusit si l-am prins intre 2 fetite cu un cap mai inalte.
Dupa serbare nu l-am mai dus la gradinita, dar l-a sunat educatoarea pe Marius sa se duca sa ia cd-ul si poza de la serbare, care costa 38 de lei . L-a sunat pe el ptr ca eu am mai repezit-o de cateva ori si i-am spus clar ca nu mai vreau nici poze, nici reviste,nici cd-uri, daca vreau ori le cumpar singura, ori ii spun ei.

Si am uitat sa spun: la fiecare serbare venea un fotograf care poza si filma, venea omul cu tot ce-i trebuie, printre care si un bec din ala puternic...imi scapa acum denumirea. De data asta cand un copil spunea poezia se "intampla" ca becul ala sa "alunece" si in loc sa lumineze spre copil lumina in sala, ca nu mai puteai face nicio poza. Initial am spus ca e coincidenta...dar a naibii coincidenta...la fiecare copil s-a intamplat la fel.
Dupa prima serbare m-am pricopsit si cu cd-ul facut de ala, bagat pe gat de educatoare (tot lui Marius, ca la mine nu tinea), chit ca filmasem si eu serbarea. Iar diferenta intre ce am filmat eu si ce filmase ala....enorma, el pusese doar o poza cu odrasla, momentul cu poezia si aparitia lui Mos Craciun....eu aveam filmat si cantecelele, si dansul, si faza cu cadourile...aveam serbarea cap- coada.

Deci...la naiba cu gradinita lor...m-am saturat: bani la greu , mofturi si in rest...cam nimic. Sunt copii de varsta lui care stiu deja numerele si literele, stiu adunari simple...mie imi daduse un carnetel cu numerele sa fac eu acasa cu el... si altul cu liniute si bastonase tot asa: scris ca titlu si el sa faca restul...el cu noi...sau noi cu el de fapt...

Am inceput sa fac eu acasa cu el dar vad ca n-are deloc stare sa stea 15 minute pe scaun si sa faca ceva...se misca, se suceste...

Iar am scris romane....

Dastefa, tu ce mai faci? Ai inscris-o pe Daria in clasa pregatitoare ?

De la Maya, Dbunny si Dolores am mai vazut poze, dar de Angi nu mai stiu nimic. Angi, ce faceti, unde si cand plecati in concediu? Ce face Iulia?

Bambo, Ank, voi ce mai spuneti, ati ramas cam in urma cu pozele

Gata, am scris destul...v-am ametit deja





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ank999 spune:

Roxana ce mai faceti?
La noi serbarea a fost un fel de concurs cu 2 echipe pe ceea ce au invatat la gradi, a fost ok formatul, ca pe mine ma plictisesc serbarile lungi, cu poezii si cantece, bla- bla, macar asa anm vazut ce au invatat, unii mai nimic.
Erica merge la pregatitoare si stie doar sa-si scrie numele si cifrele pana la 10, iar de lucrat acasa nu-i chip/
Om vedea ce o fi...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxana c. spune:

Gata, a trecut si examenul de matematica, a facut tot, asteptam o nota maxima sau pe-aproape

Aici ultimul subpunct de la ultima problema a fost ceva mai dificil, cu sinusul unui unghi. De fapt nu dificil, era vorba de o formula pe care trebuiau sa o stie.
In general ieseau din scoala bine-dispusi, cu zambete pe fata.

Acum asteptam ziua de vineri ptr rezultate (pana la ora 14 cel tarziu trebuie sa se afiseze la scoala). Doamne ajuta sa fie totul bine! (ceva emotii la nota de la romana, cred ca acolo se va face diferenta intre copii).



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxana c. spune:

Am inima cat un purice....doar azi nu-i maine...

Daca l-as avea pe ministrul ala acum in fata l-as scuipa in ochi...si pe Ponta...idem din cauza fazei cu subiectiva/predicativa...ati vazut pe la tv cred...nu mi se pare deloc corect sa li se dea acelasi puntaj si celor care au scris ca propozitia aia nenorocita era predicativa...deci toata lumea-i de acord ca era subiectiva...ca a fost dificila....dar din cauza ca-i an cu alegeri le da tot 6 puncte si celor care au gresit ....vorba cuiva: sa puncteze cu 6 pcte si intrebarile care nu s-au pus....
Ii avantajeaza pe aia si ii dezavantajeaza pe ceilalti...o porcarie...traim in Romania, tara de kkt!!!!

Ieri erau 2 mamici care comentau despre faza cu subiectiva/predicativa in curtea scolii, pana au inceput copiii sa iasa, fetele lor scrisesera predicativa....nu am zis nimic....m-am abtinut...dar sa le fereasca Dumnezeu sa comenteze si maine ....


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxana c. spune:

8.70 romana +
9.50 mate
_
9.10 +
9.62 (V-VIII)
_
9.36 (M.A.)

La 2 ma duc la scoala sa depun contestatie ptr mate. Intra unde-si doreste cu media asta ,dar asa...ptr ea...a verificat cu profa de mate si a facut totul perfect...nu stiu unde i-au scazut 50 sutimi.

Acum trebuie sa se hotarasca intre stiinte ale naturii si mate-info cu bilingv germana (mate info simplu nu vrea). La liceu...intra oriunde.


Mergi la inceput