Regasiri (57)

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dastefa spune:

Roxana deci ati scapat
ma rog mai ramane stresul cu repartizarea
sa dea Dumnezeu sa faca cea mai potrivita alegere pt ea

intreba de Daria-ea ramane in gradi.Si noi ne-am despartit cu un mare gust amar de educatoarele ei.Sper in toamna sa pot face ceva sa nu ajunga si Miru la ele.Plus ca vor fi si ceva dureri de cap cu grupa la care va fi repartizata Daria.Ea a avut 2 ani vecini copii la grupa la care as vrea sa mearga ea dar acolo nu prea mai au loc,sau ma rog nu e loc chiar pt oricine.Oriucum daca celelalte 2 fetite ( cu care Daria e prietena,si a caror parinti au vorbit deja ca ele sa ramana acolo) vor ramane la grupa de alaturi iar pe ea o dau la cealalta cred ca iese cu scandal
le-as muta si eu pe amandoua de acolo ca mi s-a acrit de gradi asta dar nu porea am alternative
deocamdata e vara,e soare incerc sa ma gandesc la concediu si alte lucruri placute ca am timp din toamna sa ma umplu de toti nervii pamantului
si concedii placute daca se pregateste cineva

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxana c. spune:

Dastefa, nici sa intre cu scandal in grupa aia unde spui tu nu-i bine, ptr ca se vor uita educatoarele la ea stramb.
Uneori cred ca e mai bine sa taci si sa inghiti...numai ca eu una nu pot, cand m-apuca nervii...e de rau...

Nu am scris: miercuri, in ziua cand a fost examenul la mate si eram in curtea scolii m-a vazut educatoarea (fereastra de la grupa lor da spre curtea scolii)si cand ma duceam spre masina cu Oana a inceput educatoarea sa zbiere dupa mine, m-a si speriat. Ma chemase ca sa-mi dea caietele pe care lucrase Calin , cu penar si toate alea...si sa ma intrebe (de data asta pe mine) daca nu vreau cd-ul cu serbarea ca a vorbit cu "d-nul" si ca i-a spus ca ar vrea (adica Marius). Mi-a fost jena si eram foarte bine dispusa, asa ca m-am abtinut sa-i zic pe sleau ca "d-nul" i-a zis ca nu vrea cd-ul si sa-i mai zic cate ceva sa-i stric ziua . I-am spus ca nu vreau niciun cd , am luat caietele , penarul si mai avea o pereche de pantofi in dulapior si am plecat ca ma luase greata. Nu i-am spus nici ca nu-l mai duc acolo din toamna, o voi suna sa-i spun ori o las sa descopere singura , nu stiu, vad eu.

N-am facut nimic cu contestatia la mate...tot 9,50 a ramas nota...Marius vrea sa faca scandal sa vada lucrarea...are el motive intemeiate dar tot degeaba face...(se fac misculatii care cum poate...in clasa la fii-mea sunt 2 exemple, nu pot si nu vreau sa scriu aici) mi-e asa sila de tot sistemul...

Maine dupa amiaza trebuie sa bagam optiunile...mai are aproape 2 zile de gandire...s-a hotarat pe stiinte ale naturii sau mate-info (bilingv germana sau simplu, ca de bilingv engleza n-are medie), vrea lic Mihai Viteazu in primul rand ,apoi Caragiale si Cuza ...mai trebuie doar sa se hotarasca ce vrea mai mult: liceul sau profilul

Ma bag in bucatarie...pe caldura asta...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ank999 spune:

Bravo Roxana.Pup.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxana c. spune:

Ce mai faceti? nu mai scrieti nimic?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ank999 spune:

La munca
Noi am avut ieri sedinta cu Doamna invatatoare, ne-a dat lista cu rechizite, unde se fac uniformele, si...da...vom face si aici dulapuri in clasa si vom cumpara covor
In rest emotiile de inceput...ale mele ca copchila sufera de nepasare
Fug

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxana c. spune:

Ank, numai noi doua mai bantuim pe aici?

Ce v-a spus la scoala despre clasa I? Vor continua cu invatatoarea din clasa pregatitoare sau va veni alta? Pe aici am inteles ca alta ii va lua din clasa I.
Haideti scrieti ca-s curioasa rau. Ati auzit-o pe Abramburica cand a spus ca va face o evaluare a copiilor din clasa pregatitoare pe la jumatatea anului scolar si atunci vor hotari daca se va continua cu clasa pregatitoare sau nu.

Despre noi....sunt multe de spus ca n-am mai scris de multa vreme. Trebuia sa plecam in concediu in Grecia pe 16 august, iar pe lainceputul lunii a cazut Calin si si-a rupt bratul, undeva langa umar de s-a pricopsit cu ghips de la brau in sus . Ghipsul trebuia sa-l tina 3 saptamani, ne-a explicat ca il putem scoate cu 2-3 zile mai inainte. Deci nu se punea problema sa-l scoatem inainte de 16 august sa putem pleca, cu el asa iarasi nu putea fi vorba sa plecam....deci am amanat plecarea . Initial voiam tot in Grecia sa gasim ceva dar mai apoi stand si gandind am ajuns la concluzia ca mai bine plecam undeva in tara , nu puteam sti daca dupa ce-i va da jos ghipsul va fi totul ok sau nu. Deci am fost la Eforie Nord 5 zile, de pe 23 august.
Trimit si revin ca am putina treaba si sa nu pierd.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxana c. spune:

Ank, adica uniforma de acum? Uniforma scolii banuiesc, nu? Cea cu care vor ramane si anul viitor sau anul viitor faceti alta?
Si dulapuri inteleg....dar covor???? Ce a spus de clasa, cum va arata? Adica ce va avea, tot banci ca in celelalte unde invata si cei de clasa a VIII-a???

Asaaaa.....
Deci la mare la noi...nu mai fusesem din 2004 , iar dupa astea 5 zile am zis ca mai incerc prin 2024. Mizerie, nesimtire....asta asa pe scurt ca daca incep sa scriu in amanunt ma enervez iarasi. Cazarea a fost ok, in rest....jale.

Am venit de la mare miercuri, pe 29, iar a 2-a zi am plecat la munte, am luat impreuna cu verii mei o vila , "Casuta dintre meri".A fost frumos, a compensat si marea.

Cand voi avea timp voi pune si poze, dar le voi pune pe FB ca pe webshots nu mai stiu parola.

Parca am scris ca m-am hotarat sa-l mut pe Calin la o alta gradinita. Am fost si am vorbit deja, a cunoscut-o pe educatoare, mi-a spus ca "gradinarii" ei stiu sa citeasca ,au plecat jumatate la scoala, iar cu cei ramasi vor repeta ce-au facut anul trecut. Adica cum sa citeasca??????? Cand a vazut ca eram speriata m-a intrebat daca stie literele macar ...ce litere, ce citit......n-a avut timp de astea doamna cealalta, era prea ocupata sa ceara bani . El de-abia stie sa numere crescator si descrescator pana la 10 si cu putin ajutor numara pana la 20, mai stie numerele, dar asta ca l-am invatat eu si fetele mai mult in joaca, altfel nici asta nu stia
Noi sa fim sanatosi....
Cu toate ca daca stam si ne gandim putin ne amintim ca el e acum in grupa mare, in grupa/clasa pregatitoare va fi anul viitor, in clasa I peste 2 ani....deci de ce ar trebui de-acum sa stie sa citeasca???

Pe Ana imi pare rau acum ca nu am pus=o sa dea examen ca sa intre in clasa a V-a la liceul unde-i Oana . Acum asta este....ar fi invatat dimineata.
Anul trecut spuneam ca urma un an greu ca era examenul de admitere al Oanei, acum spun ca vine un an greu ptr Ana , ptr ca in general in clasa a V-a isi fac profesorii parerea despre elevi, iar elevii trebuie sa munceasca mai mult. Acum Ana are un atuu , ca dupa nume vor sti profii ca-i sora Oanei din fosta VIII C . Dar depinde si de ea, caci gandeste ceva de genul : "si ce daca am luat "Bine"...si X a luat tot "Bine",iar Y a luat chiar "Suficient"". Oana in schimb spunea " cum adica X sa stie si eu nu?"
Ana a vazut ca e ok sa intri la liceu unde doresti si mai ales care-i la moda , dar trebuie sa muncesti . Sper sa nu uite asta in urmatorii 4 ani

Iar Oana...parca n-am scris ca a intrat in liceul unde isi dorea la mate- info, ptr o sutime n-a intrat la stiinte ale naturii. Dar acum ii convine mai mult mate-info caci toate profele de chimie din liceu cica-s cam...periculoase. A aflat si in ce clasa este ( sunt 3 clase de mate-info) si a fost in extaz ptr ca e cu o parte din fostii colegi din clasa I si in plus il are coleg pe fiul directorului, adica - ce-a mai vorbit cu altii- e super-extra-mega-ok ca vor avea cei mai buni profesori din scoala. Acum sa vad daca voi fi si eu in extaz dupa prima sedinta ....am vaga impresie ca nu ...intelegeti voi

Gata, am scris cat ptr tot anul....hai sa va vad si pe voi cat scrieti

Va

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ank999 spune:

Roxana invatatoarea a zis ca merg cu ea pana in clasa a IV-a, deci 5 ani si da...va fi o evaluare in iarna...
Au zis ca anul asta invata cifrele si sa scrie si sa citeasca cu litere de tipar, dar ca vor incerca sa faca totul ca o joaca.
Mai au desen+ lucru manual, muzica, sport, matematica e combinata cu cunoasrerea mediului...
Om vedea ce o fi.
Imi pare rau de concediul vostru.
Si noi tot in Eforie Nord am fost din lipsa de buget si mi s-a parut statiunea incremenita in timp. mamaia parca e in alta tara... Una peste alta copchila s-a simtit tare bine.
PUP

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxana c. spune:

Cum e la scoala? Hai scrieti odata. La scoala unde-i Ana cica au adormit cativa copii de la pregatitoare pe jos, pe covor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bamboletta spune:

Salutare salutare lume noua pe aici...doamne de cand nu am mai deschis dc-ul de pe calculator intru mai mult pe FB de pe tel...mai bine am face un grup acolo si mai vb una alta...aici imi e greu sa intru...plus ca nu mai scrie nimeni...

Ce sa va zic de noi...Antonia merge la scoala...deocamdata ii place...inca nu am reclamatii sunt altii mai zbenguiti decat ea

Mie nu-mi pare rau ca am dat-o la scoala...oricum ea mergea la gradi pana la ora 12 si sa mai faca inca un an ceea ce a facut si anul trecut nu-mi convenea(pt ca in ultimul an i-au schmbat educatoarea si nu au invatat mai nimic)...scoala e in fata blocului si gradinita era la 10-15 min de mers pe jos

Din cate am inteles vor ramane cu aceiasi invatatoare pana in clasa 4...a noastra are dubla specializare e si educatoare...inca nu a adormit nici unu in clasa la noi...dar au fost vreo cativa baietei care au plans

Inca nu avem teme acasa...bine mi se pare normal sa nu avem dar eu ma asteptam sa fie

Avem si noi uniforma...sarafan negru si camasa alba...ramane aceiasi si anul viitor...cred eu ca v-a ramane acelasi model pana in clasa 4...dulapuri inca nu facem...covor nu avem...in schimb am cumparat imprimanta si cineva a donat un proiector ca sa nu mai cumparam noi altul si mai vor doar 1 dulap pt rechizite

De 6 zile l-am intarcat pe David...credeam ca o sa suga pana la 5 ani...,l-am lasat o zi la mama si cand l-am luat aveam buba si nu i-am mai dat...a plans putin in prima seara...2 zile nu a dormit la pranz pt ca el adormea numai cu tzitzi...acum doar ii face mai mai sa treaca buba poate spera ca mai primeste ceva

Si noi am fost in concediu in Eforie Nord asta e tara noastra draga...oricum copii au fost happy si asa...au stat numai in apa

Cam astea sunte vestile despre noi...predau legatura

va


era sa pierd mesajul...nu ma logasem...noroc ca am dat back si l-am gasit


Bamboletta cu David(18 aug 2010) si Antonia-Gabriela(1 nov 2006)

Mergi la inceput