Fluturasi de Martie Aprilie 2011 (67)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns madutza_bra spune:

pupici fetele!

Am fost prinsa cu treaba dimineata si nici acum nu pot sta..intr-o ora ne vin finii s afacem un gratar ..eu sunt cu parul ud..si vreau sa fac desert prajitura lui MIKi, dar nu mi-am notat si siropul de lamaie cum se face ..si nu mai gasesc unde a poatat . Stiu ca era intr-o seara...dar nu mai stiu care...
Ma ajuta cinea?
pupici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns spiridusha spune:

Buna,

Ne mai tine cineva minte? Ma iertati pentru lunile astea de absente nemotivate? Va citesc, pe nerasuflate, capitole intregi uneori, sunteti minunate si bebeii la fel!!

Daca se poate, vrem sa ne reintegram in grup si sa impartasim cu voi ce ni se mai intampla!

Bebe Cristi e un baietel bine facut, are 7 luni si 3 saptamani, 9.5 kg, are 2 mese bine diversificate, gustarea de fructe unde mananca 150-200g, si pranzul unde ajunge si la 250g mancare gatita. Ar fi trebuit sa introduc iaurtul, dar nu am facut asta...nu am avut cand, destula hotarare si perseverenta.

Cristi are deja 7 dinti si ii ies caninii de sus (cred eu, parere neavizata, e posibil sa gresesc). Dintisorii au iesit relativ usor, se trezea mai des noaptea, marait mai mult ziua, lipsa de pofta de mancare, gurita tinuta strans inchisa...eu zic ca a fost usor. Am trecut cu nurofen si chamomilla peste perioada asta cu dintii.

Momentan ne pregatim de nunta, de azi intr-o saptamana facem si cununia religioasa, totul e o agitatie in jurul meu, mai avem puuutine lucruri de facut si totul va fi gata la timp. Musiu Cristi si-a pregatit fracul cu brau si papion rosu, si va fi vedeta nuntii, alaturi de mami si tati. Pentru nunta am luat o bona, care va avea grija de el. "tanti viorica" vine cam de 2 saptamani la noi, cate 4 ore pe zi, ca sa se obisnuiasca bebe cu ea. Mi-a fost greu la inceput, dar vad ca mai am timp si eu sa fac cate ceva pentru mine.

Am citit lucruri minunate despre bebelusii vostri, nu-mi vine sa cred ce repede au crescut toti...mai avem uuun pic si imediat facem un an!

Va pup pe toate si va multumesc :D ca ma reintegrati in grup.



Mami fericita de Cristi!!! 09.03.2011

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki1979 spune:

Citat:
citat din mesajul lui madutza_bra

pupici fetele!

Am fost prinsa cu treaba dimineata si nici acum nu pot sta..intr-o ora ne vin finii s afacem un gratar ..eu sunt cu parul ud..si vreau sa fac desert prajitura lui MIKi, dar nu mi-am notat si siropul de lamaie cum se face ..si nu mai gasesc unde a poatat . Stiu ca era intr-o seara...dar nu mai stiu care...
Ma ajuta cinea?
pupici

Cozonacelul meu, Cristian Andrei
Buburuza mea, Catalina Ioana

Mada, mami fericita si implinita de Cristian Andrei - 29.12.2008 si Catalina Ioana - 15.02.2011

Poze

---------------------------------------------
Ceea ce nu te doboara , te intareste!

Viata trebuie traita asa cum este, pentru ca ni s-a dat fara sa o cerem si ni se va lua fara sa fim intrebati!


hai ca sunt eu pe faza
Siropul de lamaie: din 3 pahare de apa, zeama de la 2 lamai + coaja, 2 pahare de zahar.
Se fierb toate p ana scade putin, dupa care se toarna peste prajitura.

mie personal cum am mai spus mi s-a parut cam dulce, data viitoare o sa pun mai putin zahar, 1 pahar mi se pare suficient..aaa, si eu am pus doar o lamaie..




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki1979 spune:

noi astazi am fost la Radu Voda la manastire si pe urma la cimitir la nepotelul nostru drag, astazi ar fi facut 4 anisori mi-e asa de dor de el, a fost ca primul copilas pt mine

va pup
sa aveti o zi frumoasa...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madutza_bra spune:

miki, esti o comoara!!! Multumesc mult, am sa pun si eu mai putin zahar si cred ca o parte din iaurt o sa o inlocuies cu niste ricotta..ca tot am in casa

M-ai salvat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki1979 spune:

Citat:
citat din mesajul lui madutza_bra

miki, esti o comoara!!! Multumesc mult, am sa pun si eu mai putin zahar si cred ca o parte din iaurt o sa o inlocuies cu niste ricotta..ca tot am in casa

M-ai salvat

Cozonacelul meu, Cristian Andrei
Buburuza mea, Catalina Ioana

Mada, mami fericita si implinita de Cristian Andrei - 29.12.2008 si Catalina Ioana - 15.02.2011

Poze

---------------------------------------------
Ceea ce nu te doboara , te intareste!

Viata trebuie traita asa cum este, pentru ca ni s-a dat fara sa o cerem si ni se va lua fara sa fim intrebati!


pune ricotta in plus pe langa iaurt..iese mai delicioasa eu am marit cantitatea de iaurt ca mi se parea putin 200 ml..am pus vreo 300-350..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki1979 spune:

bbyasmi, parchetul de sus e greu de intretinut, mult mai greu decat cel de jos care are nuante de gri..greu insemnand ca se cam vede praful la cateva zile, nu e suficient la o saptamna
si totusi nu e venghe, este stejar inchis sus iar jos stejar gri..venghe cred ca e si mai greu..

ma bucur ca ti-ai mai schimbat opiniile referitoare la venghe peste tot, macar sa invete altii din greseala noastra..eu desi stiam "buba", nu m-am lasat si tot am optat cam la toata mobila..in living si in camera noastra..bine ca in living inca n-am luat-o e decat stabilita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dyadyazuza spune:

buna mamici
multumesc ca ati fost alaturi de mine zilele astea. se pare ca ne revenim si recuperam somnul pierdut. asta noapte a dormit mai bine si azi a dormit de la 2 pana acu la 6. si totusi azi a papat putin dar totusi e ceva decat nimic.
somleac esti de 3 ori femeie pai eu ma plang cu unu cu niscaiva dureri de dinti si tu cu atatia.. si nu te mai plangi de nimic

mamica fericita cu de zambaret Cristian Andrei21.03.2011

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns strumphitza spune:

Va salut din Romania



hai ca v-am pacalit oleak voiam sa va spun ca miroase toata casa numa a usturoi si mamaliga si branza de oi, deci tanna nana na... miroase a romania deci nu va pup azi , gata... put tot a usturoi, ca am inpins un pranz romanesc, ce pranz, mai bine spus cina , da la 4 dupa amiaza avea barbatu o pofta de mamaliga si usturoi , si na...i-am facut pofta , am facut mamaliga cu branza de oi , scrob cu ceapa prajita si cartofi taranesti asezonate toate cu mult mujdei de usturoiiii ne-am lins pe bot amandoi, avem cate o burta de zici ca maine avem termen

vai... mai bine ma duc sa ma spal pe dinti ca v-am ametit de la atata usturoi mi s-a urcat la cap de la cat am mancat

azi sunt pusa pe facut prostioare si spus prostii , astea-s la pachet, ca una fara alta nu se poate

mai, jur ca n-am baut nimic si nici mancat nimic stricat

na ..s-a trezit piscoata, dupa 3 ore am controlat-o de nu stiu cate ori sa vad daca mai rasufla ca nu ii sta in obicei sa doarma atatea ore legate pe timp de zi cred ca a ametit-o si pe ea mirosul si de aia cand am ajuns sus dormea cu popul in sus si manutele in sus, asa era de comica ici ca batea matanii, dar ea dormea dusa

va pup, chit ca inca put , sau nu vreti ? ma duc sa ma harjonesc cu piscoata ca se uita ca nu vin sa o pup si ma tot hlizsc la laptop , nu intelege ea fata, dar cred ca deja stie care o mami cam dusa cu pluta... drumurile noastre toateee....

gata, am plecta pana nu veniti cu bata aia mare si lunga dupa mine, dar stiti voi, conteza cu ce compari





_
Happy Mummy of Sophia Nicole (02.04.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisucmic spune:

Citat:
citat din mesajul lui miki1979

noi astazi am fost la Radu Voda la manastire si pe urma la cimitir la nepotelul nostru drag, astazi ar fi facut 4 anisori mi-e asa de dor de el, a fost ca primul copilas pt mine

va pup
sa aveti o zi frumoasa...

mami de 2 prichindei


Si noi am fost azi la Radu Voda pe la 1.30, tu cand???


Pisuc Mic

Ce minune de la Dumnezeu! Mami de dragalas Petru Constantin (02.04.2011)

Mergi la inceput