In asteptarea copilului nostru

In asteptarea copilului nostru | Autor: speranta72

Link direct la acest mesaj

Am deschis acest topic deoarece stiu ca suntem multi cei care asteptam sa se produca aceasta minune in viata noastra, mai precis sa devenim parinti prin adoptie.
Zi de zi citesc mesajele voastre de pe acest forum si ma intreb voi cum faceti ca asteptare sa fie mai usoara?
Noi avem atestatul de 4 luni ; nu ni s-a prezentat inca nici un copil si nici nu cred ca se va intampla prea curand acest lucru si, cu toate acestea, zi de zi astept sa sune telefonul, tresar de fiecare data cand vad un numar necunoscut, verific de cel putin doua ori pe zi cutia postala, in speranta ca cineva ne va propune sa vedem un copilas adoptabil.
Imi doresc atat de mult sa fiu mama,incat am inceput sa cred ca-mi doresc imposibilul!
E atat de trist sa iubesti atat de mult copiii, sa-ti doresti atat de intens sa-i cresti, sa-i educi, sa le oferi tot ce poate fi mai bun pentru ei, dar Dumnezeu sa nu-ti ofere si tie aceasta binecuvantare!


Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns simo_75 spune:

speranta72 ca si id-ul tau trebuie sa ai speranta!!!
intr-o zi toata asteptarea asta o sa o uiti si o sa fii implinita!
acum mai bine de un an si eu deschideam un astfel de subiect-"Parinti adoptivi in asteptare!"
Daca cauti in arhiva subiectelor o sa gasesti si ai sa vezi acolo cate framantari aveam si eu si alte fete care astazi suntem fericite!
Deci rabdarea si speranta e totul in drumul adoptiei!Sa fii increzatoare ca cineva acolo SUS te iubeste si o sa vina si puiul mult visat!
Un drum scurt si cu noroc iti doresc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simo_73 spune:

speranta are dreptate simo_75
eu azi iau atestatul, si stiu ca urmeaza perioada de asteptare pana am sa imi strang in brate copilasul, dar ca sa nu imi fie aceasta asteptare grea m-am gandit: imi inchipui ca sunt gravida in 2 luni (ca doar acum 2 luni am depus dosarul), deci tu speranta esti gravida in 6 luni (gandeste-te ca esti foarte aproape de implinirea visului de a deveni mama)
un drum cat mai usor de parcurs sa avem fetelor

"In viata nu e suficient ca ai ales drumul cel bun. Daca nu mergi repede inainte, te calca in picioare cei care vin din urma."
(Will Rogers)


simona

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amy2007 spune:

Simo_73 e usor la inceput sa zici ca esti graviduta, dar eu as fi cam in 11 luni cu tot cu cele 2 luni pana am luat atestatul.
Eu incerc sa nu ma gandesc foarte des, am asteptat 10 ani sa raman gravida, 1 an de asteptare acum nici nu se mai pune, pentru ca stiu ca nu mai e mult. O data pe luna o sun pe asistenta sociala sa-mi spuna cata familii mai sunt inaintea mea si cam atat. Incerc sa nu ma agit foarte tare, pentru ca tot mie imi fac rau.
Ieri am fost la DPC si dupa consultarea listutei mai sunt 23 de familii. Din martie pana acum au potrivit 19 copii cu familia, deci in 7 luni nici macar jumatate (initial erau 42 de familii). In concluzie, ideea mea ca macar prin februarie-martie o sa am bebele acasa, s-a dus pe apa sambetei, intrucat sefa de acolo mi-a zis ca nu mai sunt copii si nici sentinte prea multe...
Deci...RABDARE.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simo_73 spune:

imi pare foarte rau sa aud asa ceva AMY.
eu din cate am inteles la mine in oras sunt 8 familii inaintea mea, (in ce zona din sud esti? poti sa imi trimiti un PM)
nici tu nu ai trimis in tara cereri?????????
eu am sunat azi DPC si mi s-a spus ca mi-au trimis atestatul acasa prin posta


"In viata nu e suficient ca ai ales drumul cel bun. Daca nu mergi repede inainte, te calca in picioare cei care vin din urma."
(Will Rogers)


simona

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns speranta72 spune:

Va multumesc tuturor pentru incurajari si sfaturi si va doresc sa va strangeti cat mai repede copilul in brate!
In ceea ce ma priveste, pot spune ca "s-a spart gheata".Pentru prima data am primat o scrisoare din tara cu raspuns pozitiv, in sensul ca ne instiinteaza ca in judetul respectiv exista un copil adoptabil pentru care nu s-a gasit familia potrivita .
Cum sa procedez sa-l pot vedea, sa obtin mai multe informatii despre copil?
In scrisoarea primita se face insa urmatoarea precizare: "In urma consultarii listei Oficiului Roman pentru Adoptii pt identificarea familiilor care sa corespunda nevoilror acestui copil, ne-am adresat directiilor din tara, iar daca veti fi identificati din lista, veti fi contactati de catre directia de domiciliu."
Atat si nimic mai mult. Cum ar trebui sa procedez mai departe? Ei nu ma incurajeaza, dupa cum se poate observa, sa ma duc sa-l vizitez, sa ma interesez de el.
Ma doare sufletul ca nu pot face nimic, niciodata nu m-am simtit atat de neputincioasa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mariaa spune:

Speranta,

cum adica te simti neputincioasa?! ...nu inteleg.

Pui mana pe telefon luni dimineata si suni la directia respectiva si ceri cu asistentul social care raspunde de cupluri. Spui de adresa primita si ceri detalii despre copil si ceri programarea unei vizite fie la directie (unde sa fie adus copilul) fie la maternala sau unde se afla el.

Mult succes si drum scurt!

AdorCopiii - adoptia - taina unei iubiri divine

AlesBiz-touch by magic moments * kidsmania-just for kids

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns speranta72 spune:

Maria,

Iti multumesc frumos pentru sfat.
Problema e ca acest copilas e din alt judet.
Dupa ce am obtinut atestatul am trimis cereri pentru a vizita un copilas adoptabil in aproape toata tara.
Acesta a fost singurul raspuns afirmativ, numai ca din acest raspuns eu inteleg urmatorul lucru: exista un copil adoptabil la ei,pt care nu s-a gasit familie in judetul respectiv, insa ei doresc ca celelalte Directii din tara sa-i gaseasca o familie compatibila .Finalul scrisorii primite de la ei suna asa: "ne-am adresat directiilor din tara, iar daca veti fi identificati din lista, veti fi contactati de catre directia de domiciliu" (care domiciliu? al meu sau al copilului?)
Prin urmare, nu vor sa discute direct cu o familie din alt judet care doreste sa-l adopte.Daca ar fi fost asa , cred ca m-ar fi sunat sau mi-ar fi trimis un mesaj ca pot sa-l vizitez sau pot obtine mai multe informatii despre copil luand legatura cu Asistentul Social care se ocupa de cazul respectiv.Din cate am citit pe acest forum, vad ca asa s-a procedat in alte cazuri.
Cu siguranta, ii voi contacta luni,insa presimt de pe-acum ca nu-mi vor da nici o informatie despre copil, cu atat mai putin posibilitatea de a-l vizita.
O sa-mi impun sa gandesc pozitiv si sa-mi alung toate temerile!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mariaa spune:

Speranta,

Se face referire la Directia de domiciliu (al tau). Suna-i si cauta persoana care-ti apare pe hartia respectiva, vezi ca e semnata de cineva. Daca nu vor sa-ti zica nimic ia legatura cu asistenta voastra sociala si insista sa afle ea despre copil atunci.
Pana primesc si ei hartia (caci si ei o primesc) si te suna...de ce sa astepti? N-o sa vina nimeni de la Directie sa te invite sa mergi la ei. Niciodata. Sau ma rog...nu in situatiile drepte, daca ma intelegi ce vreau sa zic.

As zice ca e cel mai potrivit moment sa gandesti pozitiv. Multe fete ar da orice sa primeasca o astfel de instiintare.

AdorCopiii - adoptia - taina unei iubiri divine

AlesBiz-touch by magic moments * kidsmania-just for kids

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mimi_m spune:

Buna,
Si noi am fost sunati acum o luna de la DPC ca au primit adresa din alt judet ca exista un copil adoptabil si daca suntem intersati... noi am fost de acord, iar cand au sunat, deja copilul nu mai era pe lista, probabil ca s-a aratat interesata alta familie din tara inaintea noastra.
Parerea mea este ca trebuie sa te grabesti si sa iei legatura cu cei de la DPC.
Bafta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns erato spune:

Speranta, nu te descuraja. Trebuie sa iti faci curaj si sa dai imediat un telefon. Si eu, si alte fete de aici de pe forum ne-am gasit copilasii in tara, in urma trimiterii unei cereri. Unele DPC-uri nici nu vor dori sa vorbeasca cu tine, dar altele sunt deschise si vor sa ajute si alte familii decat cele din judetul lor. Mai ales ca ai si raspunsul lor, suna sa te interesezi despre ce e vorba si ca ai fi interesata sa afli mai multe date. Daca nu vor sa vorbeasca cu tine vorbeste cu inspectorul tau de caz sa te ajute.

Mergi la inceput