In asteptarea copilului nostru

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns speranta72 spune:

Revin cu vesti, din pacate, rele.
N-am rezolvat nimic cu nici una din cele 2 Directii. Mai mult, cei de la Directia de domiciliu parca fac tot posibilul, de fiecare data cand ii vizitam, sa ne descurajeze, sa ne taie aripile in demersul nostru de a deveni parintii unui copilas orfan.In loc sa ne ajute, ne-au certat c-am indraznit sa trimitem cereri in tara. Nici urma de cooperare!
Nu-mi ramane decat sa sper ca se va schimba o data legislatia si ca vor fi mai multi copii adoptabili.
Din pacate, oamenii cu care trebuie sa lucram raman aceiasi.
Multa barfta tuturor celor care asteapta sa fevina parinti !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns erato spune:

Sperantanu te descuraja si continua sa apelezi si la bunavointa DPC-urilor din tara, chiar daca cei din judetul tau nu te sustin. E dreptul tau sa trimiti cereri in tara.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simo_75 spune:

SPERANTA-noi am calatorit 600 de km sa ne luam copilasul,asa ca DPC-urile difera mult.Si noi am avut probleme cu DPC-ul nostru dar in ce sens.DPC_ul din tara a trimis cererea cum ca ne-au ales sa -l vedem pe printul nostru si DPC-ul nostru nu raspundea la cerere.
D-na dragutza de la DPC-ul din tara a dat telefon si i-a luat tare de tot la rost astfel incat in urmatoarea zi aveau raspunsul cum ca sunt deacord sa mergem la copil ,desi noi eram deja la el :)
Acum-cand ai un raspuns pozitiv din tara,dai telefon si le spui ca te duci la ei.Te duci acolo si faci o cerere de vizitare pentru acel copilas.Intre timp cei de acolo iau legatura cu DPc-ul tau.
Acum din ce reiese din acea scrisoare nu prea se face referire strict la tine.Ei iti raspuns cererii tale cum ca au un copilas adoptabil conform cerintelor voastre insa nicidecum ca tu esti cea aleasa ca sa zic asa...ei iti dau de inteles intr-un mod oficial interpretabil ca daca corespundeti ca si profil pentru acel copil veti fii contactati de catre DPc-ul vostru.Daca DPc-ul vostru considera ca voi sunteti cei potriviti atunci va vor suna ei.
Teoretic atunci cand unui copilas nu i se gaseste o familie in judetul lui datele lui sunt trimise la DPc-urile din alte judete pentru a putea sa fie identificata o familie care sa corespunda cu profilul copilasului.
Asta stiu sigur pentru ca si Dpc-ul meu ne-a trimis in doua orase si am intrebat de ce se procedeaza asa!bine eu eram nedumerita ca in tot Bucurestiul asta nu era nici un copil adoptabil conform cerintelor noastre...nu puteam concepe,si nici acum nu pot concepe asta/...si atunci am cerut explicatii...si mi-au arata ca poza acelor baietei era trimisa multor DPc-uri din tara!
Eu asa am inteles...acum la cat de ciudati sunt unii oameni nu ma mai mira nimic!
bafta multa si capul sus!!!! nu te lasa doborata si nu te considera neputincioasa !!Nu e vina ta de ce se intampla!sunt sigura ca o sa vina ziua cand vei fii extrem de fericita si vei uita toate dezamagirile astea!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns speranta72 spune:

Fetelor, va multumesc mult pentru incurajari! Numai noi, cele care, din pacate,nu putem da nastere unui copil, stim cata suferinta,disperare, iluzii se strang in sufletul nostru si de cata daruire, de cate eforturi suntem in stare pentru a ne vedea visul implinit: sa ne strangem copilul la piept.De aceea, orice sfat, orice informatie primita de la voi, e de un real folos.
Sunt sigura ca sunt si unii oameni cu suflet in cadrul Directiilor de Protectie a Copilului din tara aceasta,oameni carora le pasa si vor sa ajute. Datorita lor multe cupluri au reusit sa devina parinti, multi copii si-au gasit un camin stabil si o familie iubitoare.
Simo, tu dupa cat timp de la atestare ti-ai gasit baietelul? Pe tine te-au contactat telefonic cei de la Directia de domiciliu al copilului sau ai primit o instiintare prin posta?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns erato spune:

Iti raspund eu: tu le poti trimite o cerere insotita de copii dupa BI, atestat si dispozitie pe fax sau pe mail, iar responsabilii de acolo vor gasi o cale sa te contacteze. Fiecare DPC are stilul lui de lucru, unele trimit la DPC-ul tau, altele te suna, altele iti trimit acasa raspuns in plic, altele nu raspund deloc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simo_75 spune:

speranta- are dreptate erato...fiecare DPC e in felul lui.Totul depinde de noroc si sa dai peste oameni care vor sa-si faca meseria si plus de asta sa aiba acea daruire pentru ceea ce fac!
Sunt destui care fac asta dar fiecare padure are uscaciunile ei si daca avem nesansa sa dam peste ele.....suntem dezamagiti dar nu loviti!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simo_75 spune:

pe minunea noastra am intalnit-o cam dupa 11 luni.
M-a contactat directia de unde era el,cei de la mine dupa cum am scris mai sus nici nu raspundeau solicitarii.Au raspuns cand noi deja depuneam acolo cererea de vizitare (dupa ce il vazusem deja si am stiut ca e al nostru).


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laura-s spune:

Buna fetelor,
nu cred ca intrebarea pe care v-o pun tine de acest subiect, dar sper sa ma puteti ajuta.
Daca un bebelus este abandonat in maternitate, ce se intampla cu el? E dus la casa de copii sau dat in grija unei asistente maternale? Cum pot sa botez acel copil?
Inca sotul meu nu e foarte convins de adoptie si ma gandesc sa-l botezam mai intai si apoi, tot vizitandu-l ....poate isi schimba parerea.
Va rog sa ma ajutati.
va multumesc,
Laura


http://pg.photos.yahoo.com/ph/pitilau2004/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns speranta72 spune:

Ati mai aflat ceva despre schimbarea legislatiei in privinta adoptiilor?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabriela42 spune:

speranta lupta!trimite cereri la la toate dpc din tara.nu renunta nici o clipa la visul tau!micutul te cauta pe tine.scuze daca sunt aiurea daca laura este nasa si tu mami chiar ca sunem niste minunate spirite norocoase.drumul este acum greu si incertitudinea umilitoare uneori dar din clipa intilnirii totul se schimba,greul se uita iar soarele devine mai mare mai placut iar fericirea nemarginita nu vei avea cuvite sa o descrii.ginduri bune si asteptam vesti minunate

Mergi la inceput