Suedia (5)

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Eu cu engleza am rezolvat la Komvux, ca norocul eram la grund nivel B, luasem ca sa imi si reimprospatez engleza(ca se prafuise saraca nefolosita) si ca sa completez punctele pentru CSN...si m-au lasat sa dau un test de engelska A(gymnasie nivå) ca atat imi trebuia ca behörighet sa ma accepte la facultate. Eh, am avut pile , s-au vorbit profii intre ei cand au aflat de problema mea. Cel de suedeza imi puse pila la cel de engleza care era neabordabil, spaima Komvux-ului. Si l-am luat asa, in 3 zile...am citit o carte, am povestit-o in scris, acolo la scoala si am dat muntlig pe baza unor articole de ziar. La mine era graba mare, era dupa ce s-au dat raspunsurile pe studera si ma trezisem neacceptata pe motiv de limba engleza. Am ajuns sa trimit completarile in timp util, si asa am fost acceptata pana la urma...atunci faceam un curs de genetica la distanta, abia in primavara m-am inscris la BMA. Nah, aventuri din tienerete , adica din tineretile suedeze .

Moama ce subekt ai Tanti la suiedeza . Citii si eu acolo dincolo . Ce ai raspuns pana la urma, papi sau nu sushi cu carnitza de om?
Noi avem filmul acasa, dar inca nu am avut putere sa ma uit la el...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tanti Zavaidoc spune:

Mihaela, eseul e complex. Bine, am avut de ales intre trei subiecte, unul foarte ecologic, despre cum as salva eu padurile tropicale, altul sa scriu un discurs despre incalzirea globala si asta, cu supravietuirea.

Ideea e sa iti imaginezi ca esti in situatia aia si sa descrii ce faci, ce simti si eventual o continuare, cum devine situatia dupa asa o intamplare canibala. Complex, lilla guben.

Foxilica, eu de facultati suedeze nu ma mai apuc. Chiar nu vreau sa imi schimb ´orientarea´, asa ca nu fac decat sa aprofundez si sa incerc sa-mi pun titluri academice in dreptul numelui

Drept e si ca nu stiu ce aduce ziua de maine, asa ca sunt deschisa la alte optiuni. Mai stii, poate ma fac asistenta medicala sau descopar ca vreau intr-adevar sa salvez padurea tropicala

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Ah lilla gumman, dar intotdeauna lucrurile sunt mai complicate decat par . Asa si cu eseul tau...eu intrebam doar in ce directie mergi cu el.

Eu ma intreb mai demultisor asa cam care e orientarea ta, dar esti secretoasa. Nu stiu daca sa te intreb si pe tine .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tanti Zavaidoc spune:

Dar de ce sunteti asa de curioase, surorile mele? Chiar asa venita de pe o planeta straina par?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Ah nu, nu e curiozitatea, doar dorinta de a afla lucruri noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tanti Zavaidoc spune:

Citat:
citat din mesajul lui mihaela_s

Ah nu, nu e curiozitatea, doar dorinta de a afla lucruri noi

Daca as avea un raspuns simplu, l-as da. Pentru moment, un raspuns ar insemna multe explicatii si nu ma simtesc in toate mintile sa le dau

Astia cred ca nu sunt in toate mintile! Cica sa scriem si noi o poezie! Na, acum de unde scot eu poezii in suedeza? In cel mai bun caz pot produce un haiku. Se pune ca poezie?
Voi ati avut poezii de compus?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Eu nu, dar Silvia da. Am ajutat-o si noi(eu cu sotul ).

Pana la urma ce ai hotarat? Dai nationella provet?

Ok, accept neexplicatiile momentan si sunt rabdatoare pana la explicatii .

PS Ah ce libertate mi-am luat...sa stau pe net cat vreau!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Si daca tot sunt aici, sa va spun ca inorc netul cu susu-n jos in cautare de ceva idei pentru costum de...Findus! Silvia mea e Findus in musikal la scoala si trebe sa o imbrac. Ceva idei? Va spun ca nu stiu sa fac nimic cu manutzele mele, trebuie sa cumpar...dar nu gasesc .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tanti Zavaidoc spune:

Citat:
citat din mesajul lui mihaela_s

Pana la urma ce ai hotarat? Dai nationella provet?

Se pare ca e de ales. Ori nationella provet, ori inca un curs, B normal, adica nu SAS B, ci Svenska B pe care il fac si suedezii. Nu sunt deloc sigura ca dupa ala nu trebuie data nationella oricum...

Va trebui sa gasesc pe cineva care sa imi explice clar cum functioneaza sistemul. Realitatea e insa ca mie nu imi trebuie hartia de la nationella. Nu am de gand sa studiez in suedeza, iar daca totusi ma razgandesc e suficient SAS B.

Scurt si concis: habar n-am

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anja spune:

Bonsoir,
Ati citit articolul asta?
http://centruldio.net/wordpress/?p=1831

Eu sunt o mare consumataore de Activia iar copiii de actimel.....asa ca m-au pus pe ganduri..
Voi ce credeti, se abereaza cei cu articolul?
@Mihaela, ce e ala Findus?


Mergi la inceput