Suedia (5)

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Eu din ce am invatat acum la fiziologie iti pot spune ca ph-ul din stomac e 3 cand stomacul lucreaza. Unul din motive este tocmai uciderea bacteriilor care ajung cu mancarea in stomac...sigur ca nu le poate pe toate, ca de aceea ne imbolnavim si sunt bacterii care au "invatat" sa se protejeze de aciditate prin diferite mecanisme(cum e Helicobacter pilori de ex). Nu stiu ce sa spun daca e adevarat sau nu, ar trebui sa caut articole stiintifice dar si acelea se mai contrazic unul pe altul. Sunt atatea chestii care se studiaza si mereu se descopera ca ce au spus acum cativa ani de fapt e exact pe dos incat nu mai stii ce sa crezi de fapt. Te-am lamurit, nu ?

Findus e motanul din www.google.se/search?rlz=1C1AVSX_enSE393SE393&gcx=w&q=findus&um=1&ie=UTF-8&hl=sv&tbm=isch&source=og&sa=N&tab=wi&biw=1280&bih=629&sei=%20Es-yTtX6BKzQ4QSIsfnOAw#um=1&hl=sv&rlz=1C1AVSX_enSE393SE393&tbm=isch&q=pettson och findus&revid=2005146605&sa=X&ei=Es-yTtSJFebc4QTfluyGBA&ved=0CDkQ1QIoAA&bav=on.2,or.r_gc.r_pw.,cf.osb&fp=aa21a1c0afa7cdc4&biw=1280&bih=629" target="_blank">Pettsson och Findus.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Tanti da...complicat, nu stiu ce sa spun ca eu nu am avut dilema asta . La mine si daca nu era sa fac facultate, imi trebuia SAS B absolvit sa pot primi legitimatie si sa pot munci. SAS B absolvit insemnand cu nationella provet ca altfel nu primeam betyg final(cel putin asa cred, adica asa am primit acum...nu scrie ca am dat sau nu nationella provet, dar am betyg pentru SAS B ceea ce nu cred ca primesti fara sa fi dat si luat nationella provet). Eu stiu ca asta e cerinta pentru toti absolventii de studii superioare ci diplome recunoscute aici...parca asa scrie pe Utlåtande ce l-am primit de la HSV. La tine scrie ceva?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Hahaha, asa costum mi-ar trebui! Dar de unde????

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anja spune:

:) lamurita-s, ba! Deci mai mananc Activia, or?
Stiu, cine e Findus! Ma gandesc la pantaloni cu bretele, o camasa si o bentita cu urechi de pisica (cred ca se gaseste la magazinul de jucarii)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tanti Zavaidoc spune:

Citat:
citat din mesajul lui mihaela_s

Eu stiu ca asta e cerinta pentru toti absolventii de studii superioare ci diplome recunoscute aici...parca asa scrie pe Utlåtande ce l-am primit de la HSV. La tine scrie ceva?

Nu, la mine nu scrie nimic de genul asta. Pur si simplu mi-au recunoscut diploma fara alte precizari. Sa pun oare intrebari suplimentare? Hm...

Costum de asta de motan nu gasesti la Leklust sau BarnensHus, ori poate la ToyRus? Ei aveau tot soiul de costume...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Pe net nu gasesc nicaieri...maine mai colind pe aici prin magazine dar nu prea stiu pe unde ar fi ca nu-s prea umblata .

Da, panatloni verzi cu bretele caut, o bluza/camasa maro...urechi ar trebui maro dar ar fi bune si negre. Dar pe net nimic...maine am cateva ore de batut magazine si apoi mai am saptamana viitoare...sper sa gasesc ceva.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Citat:
citat din mesajul lui Tanti Zavaidoc

Citat:
citat din mesajul lui mihaela_s

Eu stiu ca asta e cerinta pentru toti absolventii de studii superioare ci diplome recunoscute aici...parca asa scrie pe Utlåtande ce l-am primit de la HSV. La tine scrie ceva?

Nu, la mine nu scrie nimic de genul asta. Pur si simplu mi-au recunoscut diploma fara alte precizari. Sa pun oare intrebari suplimentare? Hm...

Costum de asta de motan nu gasesti la Leklust sau BarnensHus, ori poate la ToyRus? Ei aveau tot soiul de costume...

Do not offend the freaks! Now tell me, who the heck are you? (King Julien-Madagascar)


Nici eu nu sunt sigura daca scrie ceva sau nu...am sa ma uit cand ajung acasa ca acum sunt in Kalmar.

M-am uitat chiar acum la Leklust si ToysRus pe net...nimic...

anja, chiar nu stiu ce sa spun...noi nu consumam nici activia nici actimel. Noi luam iaurt cu fructe la litru, facut aici la arla cred. Nu stiu suedezii ce bacterii folosesc la fermentat iaurturi...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Tot io...cred ca azi am facut norma pe saptamanile care vin, cand ma ingrop iar in studiu...

Anca, am gasit cateva articole, al doilea e un review stiintific dar poti citi numai abstract-ul pentru ca nu ai acces la baza de date a PubMed dar e sursa cea mai sigura de articole(din baza lor de date am lucrat noi recent si a fost singura sursa acceptata pentru articole validate). Nici celelalte doua nu mi se par aiurea, sunt publicatii stiintifice.
http://www.nlm.nih.gov/medlineplus/druginfo/natural/891.html
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16167966
http://www.nature.com/nature/journal/v469/n7331/full/nature09646.html

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tanti Zavaidoc spune:

Mihaela, cred ca si eu o sa inchid forumul vreo 2 saptamani Se cam aduna hartoagele si nu e bine...
Azi am avut un moment de panica. Eram cu timpul interior ramasa pe undeva pe la sfarsitul lui septembrie. Si meditam: a, pai curand e octombrie, mai e ceva timp pana se termina anul asta... Brusc am realizat ca e deja noiembrie si nu mi-a venit sa cred.

Numai mie mi se pare ca zboara timpul?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kariguld spune:

mihaela si tanti Z, va rog sa treceti la lucruri serioase, cartea si hartagoraia. io daca am invatat la vremea tineretii, acuma dau doar ordine. mai am putin si-mi dau doctoratul in dat instructiuni la barbat si copii.
ma scuzati ca am dat navala, ma intorc la mine in pestera.

bafta va doresc, dragelor!

Mergi la inceput